Усний журнал
Тема: «Життя – мов лист, написаний роками…» (життєвий і творчий шлях С. Гординського).
Мета:
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок – усний журнал презентація на теми: «З глибин життя народного», «Сім світів Святослава Гординського», «Його вірші в широкім світі».
Обладнання: портрет і виставка його збірок, музичний супровід, вишиті рушники, кетяги калини і колоски, соняшники і хлібина.
Перебіг уроку
Я починаюсь з отчої землі,
Як меч - з вогню, як ніжна пісня – з мови, Як з велетенських сосон кораблі, Як творчість – із великої любові, Я починаюсь з отчої землі… С. Бурлаков.
I. Організаційний момент.
1. Розподіл класу на дослідницькі групи.
2. Вступне слово вчителя.
Де б людина не була, куди б її не закинула доля, рідний край для неї наймиліший. Рідна земля, отчий дім… Яке щастя що вони є, що гріють нас своїм теплом. Діти у нас сьогодні трішки незвичний урок. Ми згадаємо про людину надзвичайної долі, непересічну постать нашого села, поета, який незважаючи на свої фізичні вади (відсутність голосу і слуху) був талановитим знавцем мистецтва і літератури, художником, блискучим перекладачем. Це Святослав Гординський.
ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
(Учні записують у зошиті)
3.Учень виразно читає поему «Сновидів»:
…Тому скоріш я повертаю коло,
Я зараз вам Сновидів опишу,
Село, що в нім знайшов би соціолог
Чимало тем, які я залишу…
Робота над текстом поеми.
1 сторінка
Світ дитинства і юності Святослава Гординського
(Перегляд презентації. Додаток 2)
Дослідники. Святослав Гординський повертається додому… Митець, якого знає цілий світ. Майстер, який дійшов до вершин мистецьких досягнень. Поет, художник, знавець мистецтва і літератур, блискучий перекладач, упродовж цілих десятирічь був відірваний від рідного кореня. Проте, перебуваючи в еміграції, він ні на мить не поривав духовного зв’язку з рідним народом, з отчим краєм – джерелом натхнень.
Народився 30 грудня 1906 року в Коломиї у сім’ї гімназійного вчителя, відомого літературознавця Ярослава Гординського. Здобув ґрунтовну гуманітарну освіту, закінчив Мистецьку школу, малярські студії, курси рисунка…. Організував Асоціацію Незалежних Українських Митців (АНУМ) до якої згодом увійшов і Богдан Ігор Антонич.
2 сторінка
Світ поезії
Літературознавці. Перебуваючи у Парижі, пише вірші. Компонує першу збірку поезій «Барви і лінії». Починаючи з 1933 року в різних видавництвах світу вийшло понад 13 його поетиx книг. Він є одним із найяскравіших представників української діаспори. Митець залишив унікальну спадщину збірок поезій, як перекладач – переклав українською мовою твори визначних європейських класиків. Українську літературу та публіцистику Станіслав Гординський поповнив сотнею мистецтвознавчих праць, монографій, статей, рецензій, праць про українську літературу. У поезіях і поемах Гординського є наша історія, наше щоденне буття, мрії та боротьба українського народу. Тим і близький він нам, тому необхідний.
3 сторінка
Світ малярства
Художники. Святослав Гординський – образо творець Він працює у різних жанрах: живопис. Графіка. Плакат і екслібрис. Для утвердження України в світі поряд зі словом служить йому олівець і пензель Живописні твори митця різноманітні, індивідуальні, дають можливість відчути протиборство в характері Святослава двох начал – національного та універсального. Для Гординського пейзаж відіграв дуже велику роль. Його вчитель і наставник О. Новаківський вважав цей жанр малярства найбільш оптимальним. Саме в Космачі він багато малював. Особливо йому полюбилися мотиви зі Сновидова над Дністром, куди часто виїздив молодий митець у 1930 -1940-х роках на пластові зібрання молоді. Презентація картин «Сновидів» 1940 р. олія. Картина «Над Дністром» 1930 р.
4 сторінка
Світ побратимів
Критики. Святослав Гординський не тільки дослідник малярства українського і світового. Він – визначний літературознавець. В полі зору – історія літератури як української так і зарубіжної. Його однаково цікавлять як теорія літератури так і критика. Він ніколи не мириться з узвичаєним поглядом на речі, бо за натурою, як відомо, він полеміст і бунтівник. Він збагачує рідну культуру, понад усе любить Україну. Його можна назвати воістину лицарем. Серед найкращих інтерпретаторів зарубіжної поезії - від Панька Куліша до Миколи Лукаша – стоїть С. Гординський з антологією «Поети Заходу» і перекладом творів Франсуа Війона. Творчим подвигом можна вважати зроблений Гординським переспів «Слова про Ігорів похід».
5 сторінка
Світ родини
Вчитель. С. Гординський був одружений з племінницею М. Шлямкевича (колишній житель села, священник), Мирославою Чапельською тому і часто бував у мальовничому Сновидові. У нього було дві дочки, які кілька років назад, будучи у поважному віці відвідали наше село. Згадували ті роки, коли малими босими ногами бігали по ранішніх росах у селі. У Святослава були онуки: Катерина, Ніколь та Стефанка. Він дуже любив малювати дочок, онуків. Дуже любив своїх батьків і сестру.
6 сторінка
Світ культури
Художники. Святослав любив дуже подорожувати. Гординський власноруч розписав близько 30 храмів у 12 країнах Європи, Америки та Австралії, зокрема він написав ікони і створив мозаїки для Собору Святої Софії у Римі. Він перекладав вірші Горація, Гюго, Байрона, Гете, Словацького. Останню свою збірку віршів «Поезії. Вірші оригінальні і перекладні» він видав у 83 роки. Поет говорив п’ятьма мовами «…жив з більшою рішучістю і плідністю, ніж решта людей, які володіють всіма органами чуттів. Він був правдивим, як в Америці кажуть, «ренесансовим чоловіком» - з багатогранними талантами, які він не просто плекав, а ними жив..»
7 сторінка
Світ Батьківщини
У 1991 році Святослав відвідав Київ та Львів, став почесним громадянином Львова. У нього було багато вражень від побаченого. Свою бібліотеку та архів поет заповів Національному музею у Львові. Помер 8 травня 1993 року у Вероні, штат Нью-Джерсі.
У Львові кілька років тому запроваджено премію імені Святослава Гординського в галузі культури і мистецтва із врученням диплома «Львівська слава», причому отримати цю нагороду переможець може лише один раз у житті.
Читання поезій Гординського.
Інтерактивна гра «Дерево вражень» (3 гілки, учні на окремих аркушах записують свої враження і прикріплюють до гілок):
Вчитель. Я думаю, що ви збагатили свої знання про творчість поета, гортаючи сторінки книжки Романа Лубківського та Василя Пилип'юка «Світи Святослава Гординського». ЇЇ презентація відбувалася у Львівському національному музеї ім. Андрея Шептицького. Ця книжка творилася на великому окриленні, й не як альбом, не як знак певної пам’яті людини українського Відродження - книжка творилась як щось особливо натхнене. ЇЇ подарували нашій школі дочки Гординського – Лада і Лариса.
Оцінювання учнів.
Д.З. Написати твір-роздум «Людина – творець своєї долі».