ЗНАЧЕННЯ ГРИБІВ І ЛИШАЙНИКІВ У ПРИРОДІ Й ЖИТТІ ЛЮДИНИ
Цілі уроку:
освітня: розширити знання про значення грибів і лишайників у природі й житті людини;
розвиваюча: розвивати логічне мислення, вміння лаконічно висловлювати свою думку; вміння слухати інших, вдосконалювати вміння працювати з додатковою літературою, комунікативних умінь.
виховна: виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища, здійснювати гігієнічне, екологічне, естетичне виховання.
Обладнання: таблиці "Гриби й лишайники", колекція "Шапинкові гриби", колекція лишайників.
Тип уроку: узагальнення знань.
Основні поняття і терміни: грибкові захворювання, редуценти, руйнівники.
ХІД УРОКУ
Скажи мені – і я забуду.
Покажи мені – і я запам’ятаю.
Дай можливість діяти самому –
і я навчуся.
Постановка мети, оголошення плану уроку
Заповнення таблиці "Значення грибів і лишайників у природі й житті людини" (робота з підручником, § 52 - 56)
Назва грибів і лишайників |
Значення у природі й житті людини |
Шапинкові їстівні гриби |
Тварини й людина споживають в їжу; містять багато білків, вітаміни груп В, Т), А, РР, мікроелементи (купрум, цинк та ін.) |
Гриби-сапротрофи |
Очищують поверхню Землі від мертвої органіки; неорганічні сполуки, які при цьому утворилися, можуть споживати рослини; відіграють роль у процесах ґрунтоутворення |
Цвілеві гриби |
Беруть участь у процесах ґрунтоутворення; здатні псувати харчові продукти; їх використовують для виробництва лікарських препаратів (антибіотики, вітаміни); застосовують для приготування твердих сирів |
Дріжджі |
Використовують для отримання спирту, у хлібопекарській та пивоварній промисловості |
Гриби-паразити |
Ріжки й сажки уражають злакові рослини; борошнисторосяні гриби уражають фрукти й овочі — це призводить до втрати врожаю; фітофтора уражає картоплю та помідори; трутовики завдають шкоди деревним рослинам; деякі види спричиняють тяжкі захворювання шкіри (паршу, стригучий лишай); але людина може мати й певну користь: препарати з ріжок дають змогу зупинити внутрішні кровотечі; деякі гриби використовують у біологічному методі боротьби |
Лишайники |
Ростуть там, де не можуть існувати інші організми; сприяють подрібненню скельних порід і формуванню первісних ґрунтів |
Ягель (оленячий мох) |
Улюблена їжа для північних оленів |
Лишайники |
Людина використовує у промисловості для отримання цукрів, барвників, виробництва лакмусу, у парфумерній чи медичній промисловості |
Цетрарій ісландський |
Людина вживає в їжу |
III. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ З ТЕМИ "ГРИБИ Й ЛИШАЙНИКИ"
Група 1. Зустріч із лісником
Добридень, діти! Відпочиваєте? Чи гриби збираєте? Так, усякий люд іде по гриби восени. Але не кожний розуміє, що ліс живий і поводитися з ним треба бережливо. Оскільки мова йде про грибників, розповім, що найбільше мене ображає. Приходить до лісу грибник, паличку-виручалочку обов'язково із живого дерева чи куща так і намагається вирізати, хоча поряд мертвого гілля вистачає.
Чи дехто з хлопців або ж і з дорослих, коли не пощастить на гарні гриби, збиває червоні маківки мухоморів, гриби-перестарки. Цей неук завдає великої шкоди. Немає такого гриба, який би не був потрібним у лісі тваринам чи птахам. Звірі лікують ними свої хвороби, дерева зріднюються зі своїми грибами, а без них хворіють. Трапився старий гриб — наштрикніть його на гілочку, білка порадіє вашому дарунку. Або ж розломіть стару шапку й розкидайте, років через два тут виростуть нові гриби.
Група 2. "Допомога лікаря"
— Усе зрозуміло. Несіть дві склянки теплої води, трішки підсоленої, дамо їй випити, потім викличемо блювоту, щоб очистити шлунок. Чи нема в когось молока? Їй би випити потім молочка, воно дуже добре вбирає отруту, проте можна приготувати й теплий чай. Потім ми Олю вкладемо, тепло вкриємо. Я гадаю, що все обійдеться.
Учитель. Щоб не було таких випадків, треба знати, що гриби бувають їстівні й отруйні. У нас багато отруйних, але ви запам'ятайте п'ять, які не треба збирати.
Кожна група розповідає про один отруйний гриб.
Група 1
Я хороший, я хороший!
І на білий гриб я схожий!
Я підступний, ще й отруйний.
Тож зумій мене пізнань — на ніжці
сіточка-печать.
Відломиш шапочку у мене — синіє
і буріє кров моя. (Чортів гриб)
Група 2
У білій шапці — шампіньйон,
По отруті — чемпіон!
Шийка з вузьким комірцем,
Ніжка з круглим чобітцем.
(Бліда поганка)
Група З
Тихо, тихо, ши, ши, ши...
Доторкнутись не спіши.
Я липучий та вонючий,
Шийка з вузьким комірцем,
Ніжка з круглим чобітцем.
(Мухомор вонючий)
Група 4
Найкрасивіший я, ошатний.
В червоній шапці з білим комірцем
І дуже круглим чобітцем.
(Мухомор червоний)
Група 5
Я опеньок, та несправжній,
Відрізнить не важко —
Шия геть без комірця,
Ніжка геть без чобітця,
Шапочка гладенька.
(Опеньок хибний)
Учитель. Тепер ми запам'ятаємо отруйні гриби, користуючись книгами про гриби.
3. Бесіда
Дайте відповідь на запитання.
Відповідь
Головоломка "Гриби"
|
|
1 |
|
|
|
К |
||||
|
2 |
|
|
|
|
|
к |
|||
|
|
3 |
|
|
|
|
|
к |
||
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
к |
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
к |
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
к |
Відповідь: 1. Рижик. 2. Опеньок. 3. Дощовик. 4. Трутовик. 5. Підосичник. 6. Підберезник.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ, ВИСТАВЛЕННЯ ОЦІНОК
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: повторити § 51-57, підготуватися до тематичного оцінювання.