Урок «Знайомство з Трипільською культурою. Трипільська Мадонна»

Про матеріал
Матеріал присвячений ознайомленню з Трипільською культурою, її символами та особливостями мистецтва. Під час заняття учасники дізнаються більше про трипільський орнамент і створюють власну творчу композицію у стилі Трипільської Мадонни. Матеріал допомагає розвивати уяву, творче мислення, інтерес до історії та культурної спадщини. Вік учасників можна змінювати та адаптовувати відповідно до рівня підготовки й особливостей групи.
Перегляд файлу

Тема 3. «Знайомство з Трипільською культурою. Трипільська Мадонна»

Створення композиції в техніці – квілінг. Ознайомлення з Трипільською культурою та їх символами.

Вік учасників віртуальної майстерні: 12-14 років

Цілі заняття:

Навчальні – ознайомити з Трипільською культурою, її мистецькими особливостями та символами; сформувати розуміння образу «Трипільської Мадонни» як культурного та духовного феномену, навчити працювати в техніці квілінгу, його формами; показати можливість поєднувати історичну традицію з сучасним мистецтвом.

Розвивальні розвивати творчу уяву та образне мислення , асоціативне мислення (образ-символ-сенс); удосконалювати відчуття композиції , вміння передавати форму об’єму через квілінг-елементи, увагу до деталей; стимулювати внутрішнє відчуття національної ідентичності та здатність до самовираження через мистецтво.

Виховні – формувати повагу до української культурної спадщини, виховувати терпіння, вміння закінчувати почату роботу, виховувати естетичний смак і любов до мистецтва.

 Джерела інформації:

1.Трипільська символіка та їх тлумачення URL: https://spadok.org.ua/trypilska-kultura/trypilski-symvoly-ta-yikh-tlumachennya

2. Трипільські мадонни: відображення магії жіночності та материнства у керамічних фігурах URL: https://itscraft.com.ua/trypilski-madonny/

3. Як робити вироби з квілінгу URL: https://pustunchik.ua/ua/treasure/tools/podelki-iz-bumagi/virobi-z-kvilingu

Обладнання заняття:

А) для керівника: наочність – презентація, зрарозок виконаної  роботи, аркуш А4, олівець, стрічки квілнгу, ножиці, клей, простий олівець та ластик , маркери.

В) для учасників: квілінг-стрічки 5 мм(можна зробити самим за допомогою кольорового двостороннього паперу , зубочистка ( за бажанням) ,ножиць , лінійки та олівця), клей, ножиці, картон 20х20 см , аркуш А4, маркери (золотий та сріблий або фарби), простий олівець та ластик.

 

Тип заняття: практичне з елементами бесіди.

Компетентності, що формуються на занятті:

Основні поняття

Основні знання

Основні вміння

Трипільська культура, символи і орнаменти, жіночий сакральний образ, техніка квілінг, композиція та декоративне рішення.

Правила техніки безпеки та поводження з інструментами, техніка квілінг.

Вміння виконувати квілінг-композиції, працювати з формою, кольором та символами, поєднувати графічний орнамент і обємну конструкцію, створювати худ.роботу зі смисловим наповненням.

 




Ф* (ФОНД) – форма організації навчальної діяльності ( Ф – фронтальна, Ін – індивідуальна, П – парна, Г- групова)

 Хід заняття в умовах Zoom

Етапи заняття

Час

Ф*

Завдання етапу

Зміст

Методи і прийоми

Діяльність керівника

Діяльність гуртківців

  1. Привітання та організація молоді та оголошення теми заняття

5 хв.

 

 

 

 

Ф.                  

Створення позитивного настрою

Добрий день, гуртківці! Сьогодні ми розглянемо первісне мистецтво , але вже у поселення, яке проживало на нашій території Батьківщині. А саме мова йде, про Трипільську культуру. Та створимо Трипільську Мадонну у техніці квілінг. Що ви знаєте (памʼятає) про Трипільську культуру? Чи знаєте ви що означає Трипільська Мадонна?

Керівник вітає гуртківців та знайомить з заняттям

Відповідають

Привітанням.

Слухають уважно та відповідають на запитання

  1. Перевірка готовності до заняття

3 хв.

 

                        Ф.

Налаштування на роботу

Перед тим як ми почнемо, давайте пригадаємо правила техніки безпеки під час виконання практичної роботи та поводження з інструментами.

Перевіряє готовність до заняття

Відповідають

Упорядковують робочі місця

  1. Мотивація до навчальної діяльності

6 хв.

 

 

 

Ф.

Налаштування на трудову діяльність

Зараз подивимось відео про Трипільську культуру та дізнаєтеся цікаві факти про неї, які ви не знали або під забули. Та цікавіше про їх  мистецтво

 

Відео

Демонструє відео

Уважно дивляться і слухають

  1. Аналіз готового зразка з актуалізацією опорних знань

5 хв.

 

 

 

 

 

 

Ф.

Підготувати до трудової діяльності

  •           Уважно подивіться на приклад нашої сьогоднішньої практичної роботи, таку інтерпретацію Трипільської Мадонни ми створимо  , в техніці квілінг.
  •           Хто вже працював в цій техніці? Чи схожий вам квілінгові елементи на трипільські символічні знаки як на кераміці?

 

 

Демонструє приклад та запитує

Відповідають

  1. Показ нового матеріалу

6 хв.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ф.

Ознайомлення з практичної роботою у техніці квілінг

-Зараз ми розглянемо як працювати в цій техніці і що нам для цього потрібно зробити

Показ презентації та демонстрація

 

 

 

 

 

 

 

Демонструє та показує послідовність виконання роботи

Розглядають, запамʼятовують, ставлять, за потреби, запитання

 

 

  

1.Накресліть на аркуші паперу простим олівцем дві вертикальні лінії.

 

2.За допомогою лінійки проведіть посередині лінію, розділивши аркуш навпіл.

 

3.З одного боку аркуша намалюйте фігуру людини з простих форм:

  •           маленьке коло з верху (голова);
  •           серце (тулуб і плечі);
  •           велике коло нижче центру (стегна);
  •           коло в низу (ноги).

З’єднайте разом всі елементи лініями так, як показано на зразку.

4. Обережно виріжте намальовану фігуру ножицями.

5.Візьміть кольоровий картон або наклейте кольоровий папір на звичайний картон і розмістіть вирізану фігуру по центру.

6.Обведіть фігуру простим олівцем.

7.За допомогою лінійки поділіть фігуру на дві рівні частини.

8.Візьміть паперові стрічки для квілінгу та почніть скочувати їх пальцями (або зубочисткою) утворюючи спіраль.

9. Після «скручення» спіралі до кінця – відпустіть її у потрібний розмір та закріпіть кінчик клейм.

10.Сформуйте пальцями потрібну форму зі спіралі та приклейте її на картон, поступово утворюючи образ Мадонни.(Див. додаток А та Б)

 

!!! Якщо хочете, то можете, за бажанням, не робити двох кольорів Мадонну (як на прикладі), а тільки працювати з одним кольором або з чотирма, або зробити градієнт з кольорів і тд.

 

 

11.Домалюйте фарбами або маркерами символічні знаки з Трипільської культури, які вам до вподоби.

(Див. додаток В та Г)

 

  1. Практична робота

 

20 хв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ф.

Виконання та демонстрація робіт 

 

Оцінює результати роботи

Виконують та демонструють роботи

Творчі роботи гуртківців

  1. Підсумок заняття

4 хв.

 

 

Ф.

 

Обговорення робіт

 

 

 

  •           Які у вас гарні Мадонни вийшли
  •           Яка з робіт вам сподобалася найбільше?
  •           На які роботі вам подобається поєднання кольорів?
  •           Чому саме ви обрали такі символічні знаки ? Спробуйте пригадати їх значення

Розглядає роботи разом з гуртківцями

 

 

Аналізують роботи один одного

 

 

4 хв.

 

 

 

Ф.

Рефлексія

  •           Що саме вам найбільше запам’яталося у Трипільській культурі?
  •           Як вам працювалося в техніці квілінг?

Пропонує дати відповідь на запитання

Відповідають та діляться враженнями

 

 

 

 

 

 

 


Додаток А

 


Додаток Б

 


Додаток В

 


Додаток Г

docx
Додано
17 травня
Переглядів
25
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку