Читання
Тема:Звук і буква «К,к». Читання складів, слів речень з вивченою буквою.
Мета:
навчальна:ознайомити учнів з новою літерою, її вуковим значенням, вчити читати склади, слова з новою буквою, збагачувати словниковий запас учнів,розширювати уявлення дітей про слова, що звучать однаково, але мають різне значення;
розвиваюча:розвивати мовлення, пам’ять, фонематичний слух учнів; корекційна:конкретизація словника, формування лексичних узагальнень,удосконалювати навички звуко-складового аналізу слів;
виховна: виховувати любов до рідної мови, дисциплінованість.
Тип уроку: формування знань, умінь і навичок.
Обладнання: презентація до уроку, мікрофон,лічильні палички, складові таблиці для читання, овочі для гри «Магазин».
Хід уроку:
І.Загальнокорекційний етап.
Пролунав дзвінок.
Починається урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці.
Що у першім класі
Діти – просто молодці.
До нас завітали гості.
Поверніться до них , привітайтесь й посміхніться.
ІІ.Основний етап.
1.Повідомлення теми і мети уроку.
Хто багато читає, той багато знає.
А хто швидко читає, той багато зробити встигає.
-Для чого люди читають?
-Як треба навчитися читати?
-Діти, чи любите ви слухати казки?
Нумо складати казочку. Тільки наша казочка буде незвичайна. Ми не тільки вигадуватимемо пригоди, а ще й закріпимо вміння читати, вивчимо нову букву, навчимося читати з нею склади і слова.
Героєм нашої казки буде той, хто співав таку пісеньку:
Я по засіку метений,
Я на яйцях печений, -
Я від баби втік,
Я від діда втік.
Та й від тебе утечу! (Колобок) Слайд
Складемо казку про колобка.
2.Підготовча частина. Слайд
Пред тим, як піти прогулятися наш Колобок знав, що треба спитатися у старших дозволу. Вони його відпустять, якщо він потренує свій язичок.
Вправа «Проколи щічку»: уявіть, що ваш язичок, наче гостра голочка, що хоче проколоти то одну щічку, то іншу.
Вправа «Катаємо кульку»: уявіть, що у ротику кулька чи кругла цукерка. Язичок намагається догнати її по колу.
Вправа «Хоботок»: уявіть, що ви – маленькі слоненята. У вас виростає хоботок (губи витягуються вперед трубочкою).
Вправа «Жабенята»: уявіть, що ви – маленькі жабенята. Губи розтягуємо в сторони, як ротик жабки.
Вправа «Дихання з промовлянням»: понюхайте квіточку (вдих), а на видисі вимовте слово «мама».
Вправа «Загаси полум’я свічки»: легенько задуваємо свічку.
Котиться наш Колобок по галявині та букви промовляє.
А,М,О,С,У,Х,Ш,Р,И,П
-Назвіть букви, що позначають голосні звуки.
-Назвіть букви, що позначають приголосні звуки.
Котиться далі Колобок і швидко склади читає в таблиці. Нумо ми читати разом.
ма |
мо |
ми |
му |
ам |
ом |
им |
ум |
са |
со |
си |
су |
ас |
ос |
ис |
ус |
па |
по |
пи |
пу |
ап |
оп |
ип |
уп |
-Раптом зустрічає Колобок Зайчика. Слайд
-Що каже Зайчик? (Відповіді учнів)
-Але, якщо першокласники виконають мої завдання , я тебе відпущу.
-Допоможемо Колобкові?
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду.(Калина) Слайд
Метод «Мікрофон»
-А що ви знаєте про цю рослину?
3.Формуюча частина.
-Яким звуком починається це слово? Отже , на уроці ми познайомимося з новим звуком [ к] і дізнаємось, якою літерою цей звук позначається.
Зараз будемо дослідниками. З’ясуємо, як утворюється цей звук і до якої групи він належить.
Під час вимови звука перешкода створюється глибоко в горлі задньою частиною язика.
Відпустив Зайчик Колобка. Аж тут, де не візьмись, Вовк. Що він каже Колобку? (Відповіді дітей)
- Та якщо першокласники виконають мої завдання , я тебе відпущу.
- Допоможемо?
№1 Слайд
На городі молода
Пишні коси розплела.
У зелені у хустинки
Золоті хова зернинки. (Кукурудза)
№2
Печуть мене, варять мене,
А коли їдять, то хвалять мене.
А як буде моя ласка,
То буде й з мене паска. (Картопля)
№3
Коло бабусі сидить у кожусі,
Біля пічки гріється, без водички миється. (Котик)
№4
Сидить баба на грядках,
Вся закутана в хустках. (Капуста)
- Яке слово зайве?Чому? (Котик)
- Поділимо слово котик на склади, визначимо наголошений склад, назвемо звуки у цьому слові. (Учні виконують записи на дошці)
- Звук [ к] на письмі позначається буквою Кк. З чого складається буква Кк? Порівняйте велику і малу букву Кк. Що однакове, а чим відрізняються?
- Послухайте віршик від Вовчика, а потім скажете, на що схожа буква К.
Буква «К», буква «К»,
Ой, яка вона швидка!
Наче хлопчик,
Знявши руку,
Витинає гопака.
-На що схожа буква Кк?
-Складіть літеру із лічильних паличок.
-Друкування в зошиті літери Кк.
Відпустив Вовчик Колобка. Покотився наш герой далі. А нам час відпочити.
У країні казочок жив веселий Колобок.
Разом з ним усі звірятка
Вишикувались на зарядку.
Похитали головою,
Раз–притупнули ногою,
Руки вгору піднесли.
Трішки ними потрясли,
Нахилились вліво,вправо,
Та цього іще замало.
Руки вгору,руки вниз,
Раз присіли,піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали.
-Аж ось зустрічає Колобок Ведмедя. А Ведмідь йому каже: «Якщо прочитають першокласники склади з новою літерою, я тебе відпущу».
-Допоможемо Колобкові? Слайд
-Прочитаємо склади зверху вниз, знизу вгору.
Слайд
-Відпустив Ведмідь Колобка. Покотився наш герой далі. Зустрічає він Лисичку. А вона каже : «Якщо першокласники прочитають сторінку у Букварі, я тебе відпущу». Допоможемо?
-Розгляньте малюнки і назвіть, що на них зображено. Визначте місце букви К у цих словах.
-Читання слів за променевою таблицею.
-Читання колонок слів, з’ясування значення окремих слів.
(читає вчитель, читають окремі учні, читають хором)
Сук – суха гілка дерева, відросток від стовбура дерева. Слайд
-Робота зі словами, що звучать однаково, а значення мають різне. (Коса-заплетене волосся, коса- знаряддя праці). Слайд
-Читання підписів під малюнками.
-Як співає зозуля?
-Що промовляє жаба? курка?
-Читання слів на ст.59
Лука – це рівна місцевість, вкрита трав’янистою рослинністю.
Лукаш – ім’я походить від слова лука, це ім’я грецького походження, що означає «світло».
-Чому слова написані з великої букви?
-Яку тваринку можна назвати Лиска? Складіть речення .
-Яку тварину можна назвати Ласунка?Складіть речення.
-Розгляд малюнків і читання підписів під ними.
Сподобалось Лисичці, як ви працювали на уроці і вона відпустила Колобка.
А Колобкові час повертатися додому, по дорозі йому треба зайти в магазин і купити овочі, в яких мешкає літера К.
ІІІ.Заключний етап.
1.Підсумок.
А наш Колобок на знак подяки подарував нам своє фото і повернувся назад у свою казку.
-Чи сподобалась вам наша казочка?
-Яку нову букву ми вивчили?
-Який звук позначає ця буква?
-Назвіть героїв казки, які були з нами на уроці.
-Де ми чуємо звук «к» у цих словах?
2.Релаксація.
Працювали всі старанно
І почули у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти- просто молодці!