УРОК
Тема. Розмаїтість комах. Їхня роль у природі й житті людини
Цілі уроку: ознайомити учнів з основними типами розвитку комах, дати стислу характеристику основних рядів комах.
Обладнання і матеріали: таблиці «Тип Членистоногі. Клас Комахи», «Типи розвитку комах», «Ряди комах», колекція «Хрущ».
Базові поняття і терміни уроку: яйце, личинка (німфа), лялечка, імаго, кокон, комахи з неповним перетворенням, комахи з повним перетворенням.
Концепція уроку
На конкретних прикладах показати два основні типи розвитку комах — повне й неповне перетворення. Продемонструвати зміну етапів розвитку в обох випадках (яйце — личинка — імаго і яйце — личинка — лялечка — імаго). Указати на більш давнє походження неповного перетворення. Пояснити причини виникнення повного перетворення (зменшення внутрішньовидової конкуренції тощо). На прикладі конкретних видів показати ознаки відмінності й подібності в будові різних рядів комах. Звернути увагу на зв’язок будови представників різних рядів з їхнім способом життя. Показати значне поширення представників класу, їхню роль у різних екосистемах і господарській діяльності людини. Пояснити небезпеку деяких видів комах, що є паразитами людини й переносниками небезпечних захворювань.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності школярів
Питання до учнів
На які відділи розділене тіло комах?
Які типи ротових апаратів вам відомі?
Як улаштовані зовнішні покриви комах?
II. Вивчення нового матеріалу
Розповідь з елементами бесіди
У комах з неповним перетворенням личинка схожа на дорослу особину, але має нерозвинені крила і статеві залози. Зазвичай ці личинки живуть у тому ж середовищі, що й дорослі особини, і мають аналогічний характер харчування. Ріст личинок (німф) відбувається шляхом низки линьок. Під час останньої линьки в комахи з’являються нормальні крила, її статеві залози починають функціонувати й вона стає дорослою особиною (імаго). У комах з повним перетворенням личинка не схожа на дорослу особину, не має крил, а її статеві залози не розвинені. Зазвичай ці личинки живуть в іншому середовищі, ніж дорослі особини,
і мають інший характер харчування. Ріст личинок відбувається шляхом низки линьок. Після проходження всіх личинкових стадій розвитку личинка заляльковується, тобто перетворюється на лялечку, усередині якої відбувається метаморфоз. Під час метаморфозу тканини личинки всередині лялечки практично повністю руйнуються. На їхньому місці заново розвиваються тканини й органи імаго.
Повідомлення учнів
Ряд Клопи, або Напівтвердокрилі.
Ряд Жуки.
Аналіз повідомлень учнів з одночасним заповненням таблиці
Ряд |
Особливості будови |
Значення |
Представники |
Таргани |
Тіло сплощене, є шкірясті надкрила, ротовий апарат гризучий |
Пошкоджують книги, гербарії, продукти харчування |
Прусак |
Терміти |
Дві пари перетинчастих крил, ротовий аппарат гризучий, суспільні комахи з поділом на касти (робочі особини, солдати, самці, самки — цариці) |
Харчуються деревиною, можуть завдавати істотних ушкоджень будівлям і речам |
Терміти |
Прямокрилі |
Передня пара крил перетворена на вузькі прямі надкрила. Задні ноги стрибальні. Ротовий апарат гризучий |
Деякі рослиноїдні форми завдають істотних збитків сільському господарству в разі массового розмноження (сарана) |
Сарана, коники, цвіркуни |
Воші |
Безкрилі комахи зі сплощеним тілом. Ротовий апарат колючо-сисний |
Паразити людини й тва- рин, можуть переносити небезпечні захворювання (висипний і поворотний тиф) |
Платтяна й головна воші |
Клопи |
Передня пара крил перетворена на півнадкрила. Біля основи вони тверді, а на вершині — перетинчасті. Ротовий аппарат колючо-сисний |
Рослиноїдні можуть бути шкідниками культурних рослин, деякі види паразитують на людині. Хижаки знищують шкід- ників |
Постільний клоп, водомірка |
Рівнокрилі |
Мають дві пари перетинчастих крил. Ротовий апарат колючо-сисний |
Шкідники культурних рослин. Можуть перено- сити вірусні захворювання рослин |
Попелиці, цикади |
Бабки |
Дві пари сітчастих крил, ротовий апарат гризучий. Голова велика з великими очима. Крила не можуть складатися вздовж тіла |
Регулятори кількості багатьох комах, у тому числі кровосисних |
Коромисло |
Жуки |
Жуки Дві пари крил, ротовий апарат гризучий. Перша пара крил перетворена на тверді надкрила, друга — перетинчаста |
Рослиноїдні можуть бути небезпечними шкідниками культурних рослин. Хижаки регулюють кількість інших комах |
Колорадський жук, хрущ, короїди, сонечка |
Метелики |
Дві пари великих крил, ротовий апарат у гусениць гризучий, а в імаго — сисний. Слинні залози можуть виділяти шовкові нитки |
Запильники багатьох рослин. Деякі гусениці є шкідниками с.-г. культур. Шовкопрядів розводять як домашніх тварин для одержання шовку |
Шовкопряди, капустяна білянка, павине око денне |
Перетинчас- токрилі |
Дві пари перетинчастих крил, ротовий аппарат гризучий або гризучо-лижучий. Багато видів — суспільні комахи |
Найважливіші запильники. Деякі види використо- вуються як біологічні засоби боротьби зі шкідниками |
Мурахи, бджоли, наїзники |
Двокрилі |
Одна пара перетинчастих крил, ротовий аппарат лижучий, колючо-сисний або недорозвинений (в імаго). Друга пара крил перетворена на органи рівноваги — дзижчальця |
Ряд видів — шкідники с.-г. культур. Є паразити тварин і переносники не- безпечних захворювань (малярія). Деякі — запильники |
Комарі, мухи |
Блохи |
Безкрилі комахи з колючо-сисним ротовим апаратом. Тіло сплюснене з боків, задні ноги стрибальні, очі слабко- розвинені |
Паразитують на тваринах і людині. Переносники небезпечних захворювань (чума тощо) |
Щуряча блоха |
III. Лабораторна робота № 7
«Визначення комах з допомогою визначної картки»
Мета: закріпити навички визначення комах основних рядів, у висновках зазначити, які ознаки найчастіше використовуються для визначення рядів комах.
Обладнання та матеріали: колекція комах, лупа ручна, визначні картки, інструктивна картка для виконання роботи, підручник.
ХІД РОБОТИ
1. Повторити правила роботи з визначною карткою.
2. Розглянути кілька комах з колекції.
3. З допомогою визначних карток встановити, до яких рядів вони належать.
4. Для кожного екземпляру комахи виписати в зошит ознаки, з допомогою яких проводилося визначення.
5. Зробити висновок і записати його в зошит.
IV. Домашнє завдання
Вивчити відповідний параграф підручника.