Біологія 7 клас
Тема . Різноманітність молюсків, роль у природі та значення в житті людини.
Мета.
Освітня. Продовжити формувати знання учнів про особливості процесів життєдіяльності молюсків різних класів; ознайомити із різноманітністю представників черевоногих, головоногих та двостулкових молюсків; розкрити особливості кожного класу.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти між собою, уміння аналізувати і робити висновки; розвивати спостережливість, пам’ять, мову, логічне мислення.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища і до представників типу Молюсків, які мешкають на нашій території.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1.Інформаційно-рецептивні:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2.Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4. Візуальний: складання схем.
5. Сугестивний: застосування різних видів мистецтва.
Міжпредметні зв язки: біологія рослин, географія, історія, океанологія, палеонтологія.
Матеріали та обладнання: малюнки, таблиці, м/м дошка, Інтернет, колекція,.
Основні поняття та терміни: двостулкові, черевоногі, головоногі, панцирні, пурпур, черепашник, сепія, амбра.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Робота за варіантами.
Вибрати ознаки, характерні для молюсків.
1.Живуть тільки у воді.
2. Живуть у різних середовищах.
3.Спосіб існування рухомий.
4.Мають членисті кінцівки..
5.Тіло складається з голови, тулуба і ноги.
6.Тіло м’яке, несегментоване.
7.Тіло сегментовано на кільця.
8.Має черепашку.
9.Під черепашкою знаходиться мантія.
10.Наявні щупальця, які оточують рот.
11.У водних органи дихання – зябра, а у наземних – легені.
12.Є чорнильна залоза.
13.Нервова система дифузного типу.
14. Нервова система розкидано-вузлового типу.
15. Серед представників є проміжні хазяїни плоских червів.
16. Людина вживає в їжу.
Відповіді: 2,3,5,6,8,9, 10,11,12, 14,15,16.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Молюски досить різноманітні тварини. А чи така ж різноманітна їхня роль у природі? Ми повинні з’ясувати це.
Повідомити тему, мету та завдання уроку.
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Подача матеріалу про двостулкових молюсків, черевоногих, головоногих та інших:
-робота з роздатковим матеріалом( таблиця),
- робота в групах за варіантами з використанням таблиці.
-з матеріалами м/м дошки.
ТАБЛИЦЯ: ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТИПУ МОЛЮСКИ
№ п/п |
Ознака |
Клас Черевоногі
|
Клас Двостулкові
|
Клас Головоногі
|
100 тисяч видів |
20 тисяч видів |
600-700 видів |
||
1 |
Середовище існування |
Наземне, наземно-водне, водне (прісноводні і морські види) |
Водне (прісноводні і морські види) |
Водне (в морях з високою солоністю, тому в Чорному і Азовському морях відсутні) |
2 |
Спосіб живлення |
|
|
|
3 |
Симетрія |
Несиметричні (асиметричні) |
Двобічносиметричні (білатеральносиметричні) |
Двобічносиметричні (білатеральносиметричні) |
4 |
Голова |
Добре розвинена |
Редукована |
Добре розвинена |
5 |
Нога |
Добре розвинена із широкою підошвою |
Добре розвинена, у формі кіля. Підошви немає. У прикріплених видів (устриця) – нога редукована |
Нога видозмінена. Одна частина перетворилась на щупальця («руки»), друга – на лійку (органи реактивного руху) |
6 |
Тулуб (тіло) |
Закручене (у деяких лише на певних стадіях розвитку) |
Не закручене |
Не закручене |
7 |
Черепашка |
Спірально-закручена, конічна, має устя. Тришарова:
|
Двостулкова, розташована з обох боків тіла, стулки з’єднані ліга ментом (еластичною зв’язкою). Тришарова:
|
Черепашка внутрішня, часто редукована або повністю відсутня. |
8 |
Мантійна порожнина відкривається: |
Дихальним отвором, що закривається кільцевим сфінктером |
Двома сифонами: ввідним та вивідним |
Широкою щілиною біля голови, з якої виступає шкірна трубка - лійка |
9 |
Травна система |
|||
радула |
завжди є |
немає |
є |
|
глотка |
завжди є |
немає |
м’язиста глотка має роговий дзьоб |
|
щелепи |
завжди є |
немає |
рогові (за іншими джерелами – хітинові) щелепи у вигляді дзьоба |
|
10 |
Дихальна система |
|
тільки пара зябер:
|
одна пара пірчастих зябер (дві пари у наутілуса) |
11 |
Порожнина тіла (целом) |
Порожнина перикарда (навколо серцевої сумки) і статевих залоз (гонад) |
||
12 |
Видільна система |
Одна нирка |
Дві нирки (подібні до метанефридіїв) |
Пара ниркових мішків та придатки зябрових сердець |
13 |
Кровоносна система |
Незамкнена |
Незамкнена |
Майже замкнена |
Серце |
Двокамерне (одне передсердя, один шлуночок) |
Трикамерне (два передсердя, один шлуночок) |
Головне серце трикамерне (два передсердя, один шлуночок. У наутілуса – чотири передсердя і шлуночок). Два зябрових серця |
|
Судини |
Вени, артерії, капіляри |
|||
14 |
Нервова система |
Розкидано-вузлового типу (рідше – стовбурового). Чотири пари гангліїв, один непарний, нерви |
Розкидано-вузлового типу. Три пари гангліїв, нерви |
Нервові вузли зливаються в мозок, нерви |
15 |
Органи чуттів |
Добре розвинені: дотику – одна-дві пари щупалець, хімічного чуття, рівноваги в нозі, зору, нюху, смаку |
Слабко розвинені |
Добре розвинені: зору, хімічного чуття, дотику, рівноваги, нюху |
16 |
Статева система |
Роздільностатеві або гермафродити (легеневі м’якуни). Статеві залози одинарні, а у гермафродитів – гермафродитна залоза |
Роздільностатеві. Парні статеві залози. Гермафродити (устриця) |
Роздільностатеві. Статевий диморфізм |
Запліднення |
Внутрішнє |
Зовнішнє |
Внутрішнє в мантійній порожнині тіла самки (за деякими джерелами – зовнішнє) |
|
Розвиток |
У наземних і прісноводних – прямий, у морських – непрямий (личинки різні) |
Непрямий, личинки різної будови. У беззубки і перлівниці – глохідій (тимчасово паразитує на рибі) |
Прямий |
Робота в групах.
Варіант №1 – вибрати ознаки Двостулкових молюсків.
Варіант №2- вибрати ознаки Черевоногих молюсків.
Варіант №3- вибрати ознаки Головоногих молюсків.
Відповіді:
Варіант №1 – 3,4,8,9,15,16,18,19.
Варіант №2 - 1,3,5,6,10,11,16,17,18.
Варіант №3 – 2,5,7,9,12,13,14,18,19,20.
Робота з презентацією.
ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Робота з презентацією.
Значення Черевоногих молюсків.
1.Важлива складова частина водяних та наземних угруповань.
2.База живлення для багатьох тварин (водних і наземних).
3. Черепашки використовують як сувеніри.
4. Виноградного слимака і трубача люди вживають у їжу.
5.Морські каурі (до 15 см) народи Африки і Азії застосовували як гроші.
6.Слизуни значно ушкоджують зернові та овочеві культури, гриби.
7.Молюски роду Конус небезпечні для людини, їхні слинні залози виробляють отруту, що паралізує.
8. Є проміжними хазяями паразитичних червів.
Значення Двостулкових молюсків.
1.Важлива складова частина водних угруповань.
2.База живлення голкошкірих, головоногих молюсків, риб, морських ссавців.
3. Молюсками-фільтраторами очищають водойми.
4.Промислова сировина – перламутрові вироби, прикраси, ювелірні вироби…
5.Добувають цінний барвник – пурпур.
6.Черепашки морських утворюють вид вапняку – черепашник.
7."Керівні копалини” .
8. Мідії, вустриці, гребешки людина використовує в їжу.
9.Дрейсена утворює колонії на підводних спорудах, закупорює водопровідні труби, псує воду для пиття.
10.Корабельний черв’як проробляє ходи у днищах кораблів та човнів, у сваях…
11.Є проміжними хазяями паразитичних червів.
Знaчення Головоногих молюсків.
1. Із вмісту чорнильного мішка каракатиць і кальмарів виробляють коричневу фарбу – сепію і натуральну туш.
2. Людина споживає у їжу.
3.У кишечнику кашалотів із неперетравлених решток утворюється особлива речовина – амбра, яку застосовують у парфумерній промисловості для надання стійкості запаху.
4.Вони є базою живлення для зубaтих китів і ластоногих.
V. Узагальнення та систематизація знань.
Багатоклітинні несегментовані тварини, що мають ________ симетрію.
Тіло складається з відділів _________. Черепашка у більшості видів ________або розташована __________. Тулуб з боків оточений складкою шкіри _____, між тілом є проміжок_______ порожнина. Травна система починається ________, закінчується ________. Кровоносна система _________. Органи дихання _______. Органи виділення ________. Нервова система _______.
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
Творчі завдання( завдання для груп):