Т. Г. ШЕВЧЕНКО – ВЕЛИКИЙ СИН УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ
Сценарій усного журналу
Вчитель. Розпочинаємо усний журнал, присвячений Т. Г. Шевченку.
1 сторінка « Життя і творчість Т. Г. Шевченка.
Навесні, коли тануть сніги
І на рясті заграє веселка,
Повні сил і живої снаги
Ми вшановуєм пам’ять Шевченка .
Ведучий. Т. Г. Шевченко – великий український народний поет. Життя нашого генія таке дивне, що слухаючи про нього, можна було б сказати, що це якась легенда, коли б усе те не було правдою.
1-й учень. Дата 9 березня 1814 року пам’ятна у історії української літератури. Тоді, темної ночі, перед світанком, у селі Моринцях на Звенигородщині , у хаті Григорія Шевченка, кріпака пана Енгельгарда, блиснув єдиний на все село вогник: народилася нова панові кріпацька душа, а Україні – її Великий співець – Тарас Шевченко.
2-й учень. Не називаю її раєм,
Тієї хатиночки у гаї
Над чистим ставом край села.
Мене там мати повила
І, повиваючи, співала,
Свою нудьгу переливала
В свою дитину... В тім гаю,
У тій хатині, у раю
Я бачив пекло... Там неволя,
Робота тяжкая, ніколи
І помолитись не дають.
3-й учень. Безрадісним було дитинство Тараса. Тяжке кріпацьке життя. Був він і пастухом, і кухарчуком, і козачком, тобто слугою у пана.
4-й учень. Коли Тарас був юнаком забрав його пан, як свого слугу, аж у Петербург. Знущався над ним і над його талантом художника. Ось як згадує Т. г. Шевченко про своє дитинство.
5-й учень
Мені тринадцятий минало.
Я пас ягнята за селом.
Чи то так сонечко сіяло.
Чи так мені чого було?
Мені так любо, любо стало.
6-й учень. У 9 років тарас залишився без матері, зазнав тяжких знущань лихої мачухи. Коли хлопчику було 11, помер батько.
7-й учень. Тарас Григорович Шевченко прожив усього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві. 10 років мучився у солдатській неволі на засланні і всього 13 років був вільною людиною. 13 років волі...
8-й учень. Ще з дитинства Т. Г. Шевченка тягло до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував усе, що бачив. Та саме тут пощастило Шевченкові – його талант до малювання помітили видатні художники.
9-й учень. Т. Г. Шевченко перебував у кріпацькій неволі. Художники зібрали 2500 крб. і викупили його. Саме вони допомогли шевченкові звільнитися від кріпацької неволі та відкрили перед ним шлях до науки і мистецтва.
На все життя зберіг він у серці любов до благородних діячів російської і української культури, що вирвали його з кріпацького пекла.
10-й учень. Т. Г. Шевченко навчається у академії мистецтв, читає твори російських поетів О. Пушкіна, Ю. Лермонтова, М. Некрасова.
У цей час він усе більше задумується над гіркою долею рідного краю, над безправним становищем покріпаченого люду.
11-й учень. Гнів на жорстоке панство, жаль та біль від споглядання мук – все це виливалося на папері у хвилюючих поетичних рядках.
Думи мої, думи мої,
Лихо мені з вами!
Нащо стали на папері
Сумними рядками?
12-й учень. Його славні твори кликали до боротьби за волю. Мріяв поет про прекрасне майбутнє трудящого люду, але добре знав, що за це треба боротися.
13-й учень.
...Вставайте, кайдани порвіте,
І вражою злою кров’ю
Волю окропіте, -
Закликав поет.
14-й учень. За сміливі заклики, вільнодумні твори царський уряд переслідував і жорстоко карав поета. Найтяжчою карою була заборона писати і малювати.
15-й учень. Відправили Т, Шевченка на заслання. Але ні цар, ні жандарми не змогли заглушити могутній голос великого поета, який писав вірші.
16-й учень. У 1861 році на Україну страшним громом, чорною хмарою печалі прилетіла сумна звістка – у Петербурзі 10 березня перестало битися серце великого поета.
Ведучий. Поховали Т. Г. Шевченка в Україні над Дніпром, поблизу Канева. Мрія поета про нове життя здійснилася. Ми шануємо пам’ять поета. Волею історії він ніби ототожнений з Україною, представляє нас, українців, народам світу. Він є нашою гордістю, честю і славою. І нам, дітям, потрібно знати його твори, його життя. Ми називаємо його Кобзарем. Так поет назвав книгу всього свого житя – « Кобзар». Пам’ять про Т. Г, Шевченка живе у серцях людських. Його іменем названі вулиці, театри, школи. Пам’ятники Шевченку стоять у багатьох містах України, у далекій Канаді, Угорщині, США, Франції, Парагваї, Росії, Білорусі.
Уявно перегорнемо 2 сторінку нашого журналу, яка має назву « Поезія Т, Г, Шевченка».
Ведучий. Поезія Т, Г, Шевченка стала нетлінною частиною духовного буття українського народу. Т, Шевченко для нас – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть. З того черпають сили й надії. « Тече вода з – під явора», « Садок вишневий коло хати», « Зоре моя вечірняя», « Заповіт», « Якби ви знали, паничі» та інші. Послухайте ці твори у виконанні учнів.
( Учні читають напам’ять свої улюблені вірші).
Ведучий. Минають віки, стираються написи на камені, тліють книги, руйнуються будівлі, але слово Шевченка – живе і вічне. Вивчаймо його, думаймо над його істиною, виконуймо його заповіти, які посилав він синам свого народу. І серед них – найперший і найголовніший:
Свою Україну любіть,
Любіть її... Во время люте,
В останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.