Комунальний заклад
«Березнянський навчально-реабілітаційний центр»
Чернігівської обласної ради
«Всім серцем любіть Україну свою —
і вічні ми будемо з нею!»
Усний журнал
Підготувала
та провела:
вихователь
Пінчук Н.Ф.
2017 – 2018 н.р.
Мета: продовжувати поглиблювати знання вихованців про нашу державу Україну, про її історію, обряди, традиції, мистецтво, про її незалежність і волю; узагальнювати та систематизувати знання дітей про офіційні символи нашої Вітчизни: герб, гімн, прапор; сприяти розширенню їх світогляду; коригувати національну свідомість вихованців, їх пізнавальні інтереси, дрібну моторику, вміння аналізувати, брати посильну участь в розбудові держави та збереженні миру, наполегливо вчитися та продовжувати примножувати морально-духовні цінності свого народу; виховувати в дітей глибокі почуття любові до своєї Батьківщини, відданості своєму народу, гордості за нього, прагнення захистити його надбання, почуття турботи за людей, котрі захищають нашу країну.
Обладнання: мапа України, малюнки дітей з краєвидами рідних місць, світлини визначних місць міста Києва, презентація «Державні символи України», театральні костюми до інсценізованої постанови, аудіо записи з піснями про Україну, солодкі подарунки для солдат АТО.
Хід заняття
(Діти організовано заходять до зали промовляючи слова вірша)
Ми крокуєм, ми крокуєм, Шлях долати нам неважко.
Україною мандруєм. Підрівняйтесь, усміхніться,
Ось побачили Карпати: Батьківщині поклоніться
Як вершини нам дістати? За щасливі дні в любові,
Заглядаємо в озерця – За пісні за колискові.
Не торкнутися нам денця! Кругом себе обкрутіться,
Далі ми йдемо поважно, Раз присядьте, два присядьте.
Вихователь:
На землі великій є країна єдина,
Гарна, неповторна, красна, як калина.
І живуть там люди – добрі, працьовиті.
І скажу, до речі, ще й талановиті.
Землі засівають, на бандурі грають
І вірші складають про ліси, про гори
І про синє море, про людей і квіти.
Що це за країна? (Україна)
Слово «Батьківщина» - святе. Це як мати батько, як хліб на столі, як вода і повітря, без яких людина просто не може жити. Батьківщиною ми називаємо місце, де ми народились, народилися наші батьки. Батьківщиною ми називаємо країну, в якій живемо.
На світі є багато держав, багато країн. Ми живемо в Україні. Це наша чарівна, велична держава. Квітучий край, солов’їні гаї, безмежні степи – це наша Батьківщина. Ще ми її називаємо Вітчизною. Це земля – де ми народились, уперше побачили і пізнали цей дивовижний світ, почули мамину колискову, рідну мову.
Дійсно, недарма в народі кажуть: «Рідна земля у жмені мила». У себе вдома людина впевнена в собі, почувається вільною, сміливою і сильною. Навколо рідні люди, родичі, друзі, просто земляки. Рідна земля, як мати, готова захистити кожного з нас. Тому розлучаючись зі своєю Батьківщиною, людина відчуває тугу за рідним краєм. Без рідних їй людей, без наймилішої Батьківщини не зможе бути щасливою. Недаремно, кажуть, що в рідній хаті і стіни допомагають, і це правда.
1-ий вихованець:
2-ий вихованець:
В рідній, милій стороні.
Ніжне сонце в небі синім
Усміхається мені.
Ніжне сонце, вільний вітер,
Далини ясна блакить –
Все для того, щоб радіти,
І хотілось в світі жить.
3-ій вихованець:
Невеликий,
Зате добре знаю,
Що край рідний –
Україна,
Я її кохаю.
4-ий вихованець:
Земле сонячна і хлібна,
Ти навік у нас одна!
Ти, як мати, найрідніша –
Наша отча сторона!
5-ий вихованець: В. Сосюра «Любіть Україну…»
Як же нашим пращурам дісталася така чудова, багата, щедра, мила земля.
6-ий вихованець:
«Колись давно Бог створив народи й кожному наділив землю. Наші предки звернулися пізніше, але землі їм уже не дісталося.
І звернулися до Бога вдруге. І запропонував Він їм чорну землю. «Ні, - відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці». «Тоді я дам вам землю ту, що залишив для раю, там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам’ятайте: якщо будете її берегти, вона буде ваша, а ні – дістанеться ворогові».
Пішли наші предки на ту землю, оселилися й живуть до сьогоднішнього дня. А країну назвали Україною.»
Всі міста схожі на людей. У кожного є свій день народження, своя доля, своя історія.
«Було це за давніх-давніх часів. Не було тоді ні міст, ні сіл, а наші пращури жили племенами. Широкою рікою у човні пливли три брати та їхня сестра. То були Кий, Щек, Хорив і Либідь. Вони шукали місце для поселення.»
7-ий вихованець:
Там була сама гора,
Жив там першим Кий з Хоривом,
Щек і Либідь – їх сестра.
Над самим Дніпром на горах,
Огорожений з боків
Ровом, мурами, валами,
Київ виріс і розцвів,
На сторожі коло його,
Наче батько, став Дніпро,
Наче батько сину, ніс він
З півдня й півночі добро.
/Олександр Олесь/
«У одному царстві жила дівчинка. Очі у неї були немов блакить неба, волосся наче колосся пшениці. У косу вона вплітала жовту або блакитну стрічку, на голові носила віночок з духмяного чебрецю, запашної рути-м’яти і кетягів калини, а вмивалася росою любистку. Дівчина любила слухати спів соловейка й залюбки йому підспівувала. Звали красуню Україна.
Все було добре, поки не з’явився злий і страшний змій. Він ненавидів добрих співучих людей і хотів, щоб йому всі підкорялися. А наша дівчина дуже любила волю, їй подобалося бігати полем і радіти сонцю. Щоб вона не будила лютого змія своїми піснями, він підстеріг красуню, схопив її кинув до темниці.
Це побачив соловейко. Птах полетів і у піснях розповів про лихо. Люди співчували дівчинці, але не знали, як їй допомогти. Та знайшовся хлопець на ім’я Сміливець. Він вирішив врятувати Україну. Юнак вирушив до змія. Билися вони не один день і не одну ніч - були рівними. Раптом почулася чудова мелодія, що лунала з темниці. Ніжний, мов шовк, спів додав парубкові сили. А змій, навпаки, не зміг витримати такої гарної пісні – сили його покинули, і він упав переможений на землю.
Сміливець і Україна покохали одне одного й одружилися. Жили вони довго й щасливо і нажили дітей – добрих, щасливих, вродливих та співучих.»
Діти, уявіть, що ви поїхали разом з батьками відпочивати до Туреччини. Там відпочивають діти з усіх країн світу. І от одного дня ваші нові знайомі, друзі попросили вас розповісти про офіційні символи України.
1-ий вихованець:
Державний прапор України є символом миру і достатку.
2-ий вихованець:
Має колір жовто-синій.
І повинен кожен знати,
Як два кольори єднати:
Синє небо – верхня смуга,
Жовте поле – нижня смуга.
Я підношу із любов’ю
Прапор ніжно кольоровий.
/Ганна Чубач/
Вихователь:
Синьо-жовтий Державний прапор України піднімається під час офіційних церемоній, при врученні нашим українським спортсменам міжнародних спортивних нагород, під час прийняття нашими солдатами присяги. Національний прапор України – це символ міцності і незалежності держави.
3-ій вихованець:
Це зброя, слава й сила,
Наш герб – тризуб,
Недоля нас косила.
Та ми зросли, ми є
Ми завжди будем,
Добро і пісню
Несемо ми людям.
Вихователь:
Гімн – найголовніша пісня України. Цією піснею починається ранок і закінчується день.
Слова гімну написав відомий український поет Павло Чубинський.
Музику написав видатний західноукраїнський композитор і диригент Михайло Вербицький.
Державний гімн України звучить на всіх державних святах, демонстраціях, парадах. Гімн звучить, коли до України приїздять високі поважні гості з інших країн. Урочиста пісня звучить, коли вшановують українських спортсменів.
Українська земля! Де є краще? Де миліше, як не в Україні? Вічний символ український – золотий колос пшениці, що тягнеться до чистого неба, сьогодні має бути символом миру, злагоди, доброти, милосердя, людяності.
Сьогодні українські діти знають, що означає страшне слово «війна». Хтось про неї чув від батька, а хтось – від друзів чи знайомих. Дехто бачив її по телевізору, а інший навіть пережив воєнне лихоліття…
Часом ми задумуємося з вами, що відбувається на Сході України? Коли знову буде мир? Чому гинуть мирні люди? Чому вони залишають свої домівки?
Мир! Яке коротке, але змістовне слово! Воно вміщує в собі яскраве сонце і блакитне небо, радісну працю і теплий хліб, дзвінкий сміх дітей і усміхнене обличчя дорослих.
4-ий вихованець:
Дуже ми просимо вас:
Боріться, боріться,
Бо ми ще малі.
Мир захищайте для нас!
5-ий вихованець:
Сьогодні! Завтра! Назавжди!
Вічна пам'ять тим, хто загинув!
Вічна слава тим, хто живий!
Вихователь:
Пісня про мир
За мир у всьому світі –
Це значить за життя,
За колоски налиті,
За матір і дитя.
Хай живуть спокійно люди,
Сонце лагідно сія.
Хай лунає всюди-всюди
Пісня радісна моя.
Дидактична гра «Опиши Україну»
Діти, пропоную вам сказати: яка ж наша рідна Україна. Прислухайтесь до своїх сердець і скажіть заповітні та щирі слова про Україну (Діти добирають слова-ознаки до слова «Україна»)
Україна (яка?) – квітуча, велика, заможна, урожайна, гостинна, багата, безкрая, співуча, горда, прекрасна, люба, чарівна, дружня, щедра, рідна, вільна, мила, дорога, процвітаюча, сильна, незалежна, волелюбна, мирна, славна, чудова, медова, калинова, могутня, зоряна, пісенна, барвінкова, барвиста…
Пісня «Моя Україна» (сл. і муз. Н.Май)