Тема: Утворення і назви чисел 11-15. Записування чисел 11-15 цифрами. Розв’язування задач.
Мета: Ознайомити учнів з утворенням чисел 11-15; формувати вміння записувати числа 11-15 цифрами; ознайомити з поняттям «абаки»; ознайомити із задачами на знаходження решти; розвивати варіативне мислення; виховувати старанність, товаристкість.
Обладнання: Набір математичних матеріалів, картки для індивідуальної роботи, ілюстративний, роздавальний матеріал, рахівниці, абакус, абаки, телевізор, навчальна презентація.
Хід уроку
-
Організація класу
Ось дзвіночок пролунав,
Працювати час настав.
Кличе він усіх завзято
Щось новеньке пізнавати.
-
Мозковий штурм
– Ми вже багато цього тижня говорили про різні види спорту, згадували і такий, як спринт – змагання бігунів на короткій дистанції.
-
А хто є, чи не найкращим, спринтером між тваринами ми дізнаємось, коли відгадаємо загадку.
Загадка
Не ходжу я, а стрибаю,
Бо я спритні ноги маю.
Через поле навмання
Перегнав би і коня.
Я страшенний боягуз,
Дуже-дуже всіх боюсь.
Довговухий пострибайчик,
Відгадайте, хто це? (Зайчик)
Давайте ми допоможемо зайчикові якомога швидше пройти дистанцію.
-
Актуалізація опорних знань
-
Усний рахунок «Допоможи зайчикові пройти дистанцію » (відео)
-
Математичний диктант:
-
Запишіть число в якому 2 десятки;
-
Запишіть число 80;
-
Запишіть число, яке на 1 менше від 9;
-
Запишіть число, яке на 1 більше від 5;
-
Запишіть сусідів числа 4;
-
Знайдіть суму чисел 5 і 4;
-
Зменшуване – 6, від’ємник 3, запишіть різницю;
-
Скільки потрібно додати до 6, щоб отримати 10;
-
Запишіть найбільше одноцифрове число;
-
Запишіть найменше двоцифрове число.
-
Повторення вивченого на попередньому уроці
Гра «Мікрофон»
Продовж речення:
-
Якщо у тебе є десять одиниць, то ти може сказати, що у тебе є… один десяток;
-
Три десятки – це … 30 одиниць;
-
Якщо до 10 додати 5 отримаємо…15;
-
Числу 14 передує …число 13;
-
Наступним після числа 11 є… число12;
-
Сусідами числа 10 є…числа 9 і 11;
-
Якщо у мене є 9 купюр по 10 гривень, то усього у мене є…90 гривень;
-
Якщо у мене є 10 купюр по 10 гривень, то усього у мене є…100 гривень.Ч
-
Оголошення теми і мети уроку.
Вивчення нового матеріалу.
Утворення чисел 11-15
-
Робота з математичним матеріалом
-Підійдійть до дошки і викладіть 10 яблучок;
- Покажіть картку з числом, яке відповідає кількості яблучок;
- Як ще можна назвати 10 одиниць? (Десяток)
Додамо до десятка яблучок один листочок. Скільки всього фігур на дошці? (Одинадцять)
То як утворилося число 11? (До десяти додали один) 10+1=11
Прикладемо ще один листочок. Скільки стало фігур на дошці? (Дванадцять)
То як ми утворили число 12? (10+2=12)
(Аналогічно працюємо над утворенням чисел 13, 14, 15)
2)Перегляд відео презентації «Утворення чисел 11-15»
-
Мозковий штурм.
Чим відрізняються нові утворені числа від чисел 1, 2, 3, 4 …?
Так, для їх запису використовують дві цифри.
На першому місці записуємо цифру , яка вказує на кількість десятків, а на другому – цифру, яка вказує на кількість одиниць.
-
Міжпредметні зв’язки. Ознайомлення з абаками.
Колись у давнину, для того, щоб полегшити собі лічбу великої кількості предметів, люди придумали такі прості механічні пристрої як рахівниці і абакуси. З латинської мови abacus перекладається як рахункова дошка. Ще у древньому місті Вавилон торгівці, щоб легше було рахувати гроші чи товар, використовували дерев’яні дощечки з вирізьбленими жолобками - канавками. У ці жолобки засипали пісок, щоб по ньому легко було котити камінці, кількість яких означала те чи інше число. (Перегляд фотографій.)
Пізніше придумали рахівницю. Тут уже камінці чи кісточки були нанизані на дротик. Звичайно, і рахівниці і абакуси, які ми з вами можемо тепер десь побачити, дуже відрізняються від своїх «прародичів», але принцип лічби залишається той самий. (Демонстрація абакуса та рахівниці.)
Ми ж з вами на уроці будемо використовувати ще одне пристосування для того, щоб навчитися розпізнавати числа другого десятка. Він називається АБАК.
-
Робота з абаками
-
Виставте на абаках числа: 11, 15, 18, 19;
-
Виставте на абаках числа: 20, 70, 50, 90;
-
-
Робота в зошиті с.7
-
Підсумок уроку
Гра « Спіймай правильну відповідь»
Діти стають у коло. Вчитель, на вибір, кидає комусь м’яч, промовляючи твердження. Якщо воно правильне учень ловить м’яч, якщо хибне – відбиває.
-
Ми сьогодні навчилися рахувати до 10;
-
У числі 60 – 6 десятків;
-
У числі 13 – 3 десятки;
-
Ми сьогодні утворювали числа від 11 до 15;
-
Числа від 11 до 15 називаються одноцифровими;
-
Перша цифра у двоцифровому числі вказує на кількість десятків.