Тема уроку: Урок-подорож до країни Дробів
Мета уроку:
узагальнити та систематизувати знання з теми «Уявлення про звичайні дроби»;
удосконалити вміння розв’язувати задачі на застосування поняття звичайного дробу та вміння порівнювати дроби, перетворювати неправильні дроби у мішане число;
розвивати творче мислення учнів та вміння поводитися у нестандартних ситуаціях;
виховувати акуратність математичних записів та формувати правильність вимови.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації умінь та навичок
Методи і прийоми використані на уроці:
ділова гра, метод наочності, робота в парах, робота в
групах, метод творчих проб, прийом «незакінчене речення», «метеоритний дощ»
Обладнання:мультимедійне обладнання,презентація до уроку
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Організація навчальної діяльності:
Сьогодні на уроці ми з вами повторимо все що вивчили про ЗВИЧАЙНІ ДРОБИ, ця тема в курсі математики займає одне з провідних місць, тому що протягом всього свого життя ми постійно зустрічаємось з дробами.
Упевнена , що маршрут по завданням , який я вам підготовила , буде цікавим. А здолати всі несподіванки та перешкоди вам допоможуть знання з даної теми.
Епіграф до уроку
« Без знання дробів нікого не можна вважати знавцем арифметики»
( римський оратор Цицерон)
« Розум полягає не лише в знаннях, а й у вмінні застосовувати ці знання»
( Аристотель)
ІІІ. Застосування умінь та навичок
Завдання № 1. «Хто швидше?»
Дати відповідь на запитання.
Відповідає той учень, який першим підняв руку.
1) Що таке звичайний дріб?
2) Що показує знаменник дробу?
3) Що показує чисельник дробу?
4) Що означає риска дробу?
5) Який дріб називають правильним?
6) Який дріб називають неправильним?
7) Як порівняти дроби з однаковими знаменниками?
8) Як порівняти дроби з однаковими чисельниками?
9) Як порівняти правильний дріб із неправильним?
10) Який дріб завжди менший за 1?
11) Який дріб завжди більший за 1?
12) Який дріб дорівнює 1?
13) Як перетворити мішане число у неправильний дріб?
14) Як перетворити неправильний дріб у мішане число?
Завдання №2. «Сварливі дроби»
В цьому завданні ми зустрілися із дробами, які сперечалися між собою: хто з
них більший та важливіший. Нам потрібно розсудити і помирити дроби. А
для цього нам треба порівняти їх
1) та ; 4) та ; 7) та 1;
2) та ; 5) та ; 8) та ;
3) та ; 6) та ; 9) та ; 10) та .
Завдання №3. «Збери дріб»
В місті де живуть звичайні дроби відбувся землетрус і дроби загубили свої чисельники та знаменники. Допоможіть їм віднайтися. Із чисел, що подаються утворіть правильні та неправильні дроби.
а) 2, 7, 5, 9, 1 ;
б) 7, 2, 6, 9, 2 .
Завдання №4. «Важливий дріб»
Кожен дріб вважає, що він найважливіший і без нього обійтись просто не можуть. Назвіть найбільше термінів, що стосується даного дробу.
1) ; 2) ; 3) .
Завдання №5. «Мішане число»
Кожне мішане число має своїх близьких родичів неправильних дробів. Давайте ми їх допоможемо розшукати кожному із запропонованих мішаних чисел. Знайдіть відповідність між мішаними числами та неправильними дробами.
1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ; 6) .
А також складіть закодований вислів із відповідних букв та складів.
|
|
|
|
|
|
ди
|
на |
лю |
є |
іб |
др |
Людина є дріб.
Чисельник – це гідність людини.
Знаменник – це оцінка самого себе.
Збільшити свій чисельник – свою гідність – не підвладно людині. Але кожен може зменшити свій знаменник – свою думку про себе і цим зменшенням наблизитися до ідеалу
Завдання №6. «Приховані числа»
Деякі числа заховались від вас і щоб їх відшукати, треба розв’язати задачі.
1. Знайди від числа 64? (56)
2. Знайди від числа 72? (32)
3. Знайди число, якщо від нього дорівнює 24? (36)
4. Знайди число, якщо від нього дорівнює 45? (54)
Завдання №7. « Задачі на логіку»
Задача№ 1.
Були два брати-близнюки. Один з них спав третину доби, інший – чверть доби. Коли їм виповнилось 12 років, вони вирішили підрахувати час, який проспали. Скільки часу проспав кожен?
Розв’язання.
1) 24 : 3=8 (год) – спав за добу 1 близнюк
2) 24 : 4=6 (год) – спав за добу 2 близнюк
3) 12 · 8=96 (год) - за 12 років проспав 1 близнюк
4) 12· 6=72 (год) - за 12 років проспав 2 близнюк
Відповідь: 96 год., 72 год.
Задача №2.
У пастуха, який вів 70 биків, запитали:
«Яку частину биків своєї численної череди ти ведеш?»
Він відповів:
«Я веду дві третини від третини худоби». Скільки биків було у всій череді?
Розв’язання.
1) 70:2·3=105 (биків)
2) 105 ·3=315 (биків)
Відповідь: 315 биків було в череді.
Задача №3.
Довжина верхніх вій у людини сягає 12 мм, а нижніх – 2/3 довжини верхніх вій. На скільки мм верхні вії людини довші за нижні?
Розв’язання.
1) 12 : 3 · 2=8 (мм) – довжина нижніх вій
2) 12-8=4(мм)
Відповідь: на 4 мм верхні вії довші за нижні.
Задача №4.
За своє життя людина споживає 3000 кг м'яса, хліба на 4000 кг більше, ніж м'яса , а жирів – 1/3 частину від м'яса . На скільки кг більше хліба , ніж жирів потрібно людині?
Розв’язання.
1) 3000 + 4000= 7000 (кг) – хліба за все життя споживає людина
2) 3000 : 3 = 1000 (кг) – жирів споживає людина
3) 7000 – 1000 = 6000 (кг)
Відповідь: на 6000(кг) більше хліба ніж жирів споживає людина
Задача №5.
На голові білявої людини буває до 150 тис. волосин, у чорнявих - 2\3 того , що у білявих , а в рудих - 9\10 того, що в чорнявих .
На скільки менше волосся на голові рудих людей , ніж білявих?
Розв’язання.
1) 150 : 3 · 2 = 100 тис. волосин – на голові чорнявих
2) 100 : 10 · 9 = 90 тис. волосин – на голові рудих
3) 150 – 90 = 60 тис. волосин
Відповідь: на 60 тис. волосин менше на голові рудих людей, ніж білявих.