Урок №69
Тема. Узагальнення .
Подібність у будові та проявах життєдіяльності рослин, бактерій, грибів, тварин - свідчення єдності живої природи.
Мета: перевірити теоретичні знання й практичні навички дітей, їх уміння порівнювати за визначеними ознаками будову і процеси життєдіяльності основних груп організмів (рослин, тварин, грибів, бактерій); називати ознаки основних груп організмів (рослин, тварин, грибів, бактерій); розпізнавати і називати представників основних груп організмів на малюнках, фотографіях та за описом; узагальнити отриманні знання.
Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів
Учень/учениця: називає:
- ознаки основних груп організмів (рослин, тварин, грибів, бактерій);
порівнює:
- будову і процеси життєдіяльності основних груп організмів (рослин, тварин, грибів, бактерій);
розпізнає:
- представників основних груп організмів на малюнках, фотографіях та за описом;
робить висновок:
- про єдність живої природи.
Обладнання і матеріали: довідкові видання, комп’ютер, малюнки, фотографії.
Базові поняття і терміни: довідкові видання, енциклопедія, словник, довідник, атлас, хрестоматія.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ.Актуалізація опорних знань
1.Розподілити цифри правильних відповідей у відповідний стовпчик.
Рослини |
Гриби |
Бактерії |
Тварини |
|
|
|
|
1.Ростуть протягом усього життя;
2.Тип харчування автотрофний;
3.Витримують високі температури кипіння протягом кількох годин;
4.Розмножуються насінням;
5. Волосяний покрив;
6.Тип живлення гетеротрофний;
7.Позбавлені хлорофілу;
8.Шкірні залози;
9.Поживні речовини всмоктують поверхнею тіла з навколишнього середовища;
10.До складу клітинної стінки входить хітин;
11.Запасною поживною речовиною є крохмаль;
12.Плодове тіло складається з шапки і ніжки;
13.Постійна температура тіла;
14.Трахеї – це система хітинових трубочок, що забезпечують дихання;
15.Здатність до синтезу вітамінів;
16.Форма тіла куляста, у вигляді коми;
17.Гемолімфа не бере участі у транспорті газів;
18.Здатні до фотосинтезу;
19. Органи виділення-мальпігієві судини;
20.Спосіб живлення автотрофний, гетеротрофний.
Ознаки для порівняння |
Рослини |
Гриби |
Бактерії |
Тварини |
Особливості будови тіла |
|
|
|
|
Живлення |
|
|
|
|
Розмноження |
|
|
|
|
Дихання |
|
|
|
|
Ріст |
|
|
|
|
Поширення |
|
|
|
|
Кожному учаснику видають картку з назвою тварини. Після цього уасники гри поинають шукати своїх «родичів»і збиратися по родинах. Виграє та, яка швидше збереься докупи і назве основні ознаки притаманні для її родини.
Робота в групах
Завдання. Знайдіть зв’язки організмів в екосистемі мішаного лісу.
-група1. Між рослинами і тваринами.
-група2. Між рослинами, тваринами і грибами.
-група3. Між рослинами, тваринами і бактеріями.
В чому єдність живої природи.
ІІІ. Підсумок уроку