Урок №70
Тема. Узагальнення та систематизація знань
Мета: перевірити та узагальнити, систематизувати теоретичні знання й практичні навички дітей, їх уміння порівнювати за визначеними ознаками будову і процеси життєдіяльності основних груп організмів (рослин, тварин, грибів, бактерій); називати ознаки основних груп організмів (рослин, тварин, грибів, бактерій); розпізнавати і називати представників основних груп організмів на малюнках, фотографіях та за описом; узагальнити отриманні знання з зоології.
Обладнання: підручник, малюнки, таблиці, презентації
Поняття: усі поняття курсу зоології.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку.
І. Організаційний етап
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ.Повідомлення теми уроку, постановка мети й завдань уроку
IУ. Узагальнення й систематизація навчальних досягнень учнів
Тест (може бути виконане усно з обґрунтуванням обраної учнем відповіді)
Опорно-рухова система
-
Назвіть функції ОРС:
-
Опора, обмін речовин, рух
-
Рух, захист, терморегуляція
-
Опора, захист, рух
-
Опора, рух, терморегуляція
-
Тварини, які мають найпримітивнішу опорну структуру:
-
Ракоподібні
-
Комахи
-
Плоскі черви
-
Інфузорії
-
Недоліком зовнішнього скелета є:
-
Спосіб пересування
-
Нездатність до росту разом із твариною
-
Швидкість пересування
-
Можливість швидко розселятися
-
Хребет риб складається з відділів:
-
Тулубового і хвостового
-
Шийного, тулубового і хвостового
-
Шийного й тулубового
-
Грудного, поперекового і хвостового
-
Ознакою пристосованості земноводних до наземного способу життя є:
-
Внутрішній скелет
-
Осьовий скелет – хребет
-
Шийний відділ, що складається з одного хребця
-
Наявність хребців
Органи дихання й газообмін
-
До тварин, що мають спеціальні органи дихання, належать:
-
Кишковопорожнинні
-
Круглі черви
-
Плоскі черви
-
Комахи
-
Уперше органи дихання з’явилися в:
-
Морських кільчастих червів
-
Ракоподібних
-
Молюсків
-
Риб
-
Органами дихання членистоногих НЕ є:
-
Трахеї
-
Зябра
-
Покриви тіла
-
Листоподібні легені
-
Ознака пристосованості птахів до повітряного середовища існування:
-
Наявність легенів
-
Наявність трахей
-
Наявність бронхів
-
Подвійне дихання
-
Найбільша дихальна поверхня легенів у:
-
Земноводних
-
Плазунів
-
Птахів
-
Ссавців
Органи травлення
-
Травлення поєднує в собі такі процеси:
-
Надходження, подрібнення й розщеплення їжі ‘
-
Подрібнення, розщеплення й усмоктування їжі
-
Розщеплення, усмоктування й видалення неперетравлених залишків їжі
-
Надходження, розщеплення й усмоктування їжі
-
Зовнішнє травлення характерне для:
-
Павуків і комах
-
Плоских і круглих червів
-
Кільчастих червів і морських їжаків
-
Павуків і морських зірок
-
Слинні залози вперше з’явилися у
-
Риб
-
Плазунів
-
Земноводних
-
Ссавців
-
Особливістю травної системи ссавців є:
-
Наявність травних залоз
-
Диференціація зубів
-
Поділ кишечника на відділи
-
Поява язика
-
М’язовий шлунок більше розвинений у птахів:
-
Зерноїдних
-
Комахоїдних
-
Хижих
Г. Рибоїдних
Кровоносна система
-
У кільчастих червів кровоносна система:
-
Замкнена, є серце
-
Незамкнена, є серце
-
Замкнена, немає серця
-
У незамкненій кровоносній системі кров циркулює:
-
У порожнині тіла
-
Судинами
-
Судинами і в порожнині тіла
-
У риб серце:
-
Трикамерне
-
Двокамерне
-
Чотирикамерне
-
Два кола кровообігу мають:
-
Птахи, ссавці, земноводні
-
Риби, земноводні, птахи
-
Молюски, плазуни, земноводні
-
Найдрібніші кровоносні судини – це:
-
Артерії
-
Капіляри
-
Вени
Кров
-
У венах тече кров:
-
Венозна
-
Артеріальна
-
Венозна й артеріальна
-
Артеріальна кров більше насичена:
-
Вуглекислим газом
-
Киснем
-
Вуглекислим газом і киснем
-
До складу плазми крові входять:
-
Вода, клітини крові, солі
-
Вода, солі, поживні речовини
-
Вода, поживні речовини, клітини крові
-
Лейкоцити – це:
-
Кров’яні пластинки
-
Червоні клітини
-
Безбарвні клітини крові
-
Еритроцити виконують функцію:
-
Захисну
-
Транспортну
-
Регуляторну
Органи виділення
-
Органи виділення служать для видалення з організму:
-
Газоподібних речовин
-
Неперетравлених залишків їжі
-
Речовин, що утворилися в результаті життєдіяльності
-
Крізь поверхню тіла видаляють продукти обміну:
-
Найпростіші й кільчасті черви
-
Губки й кишковопорожнинні
-
Кишковопорожнинні й молюски
-
Видільна система вперше з’явилася у:
-
Плоских червів
-
Кишковопорожнинних
-
Голкошкірих
-
Спеціальні органи виділення — нирки мають:
-
Деякі хребетні
-
Усі хребетні
-
Хребетні й безхребетні
-
Сечового міхура у видільній системі НЕ мають:
-
Плазуни
-
Земноводні
-
Птахи
Нервова система. Органи чуття
-
Нервові клітини виконують такі функції:
-
Захист, приймання та передача імпульсів
-
Синтез, збудження, проведення імпульсів
-
Приймання, збудження, проведення імпульсів
-
Нервова система хребетних тварин складається з:
-
Головного мозку, спинного мозку, нервів
-
Нервових вузлів, спинного й головного мозку
-
Головного мозку, спинно-мозкових нервів, нервових вузлів
-
Головний мозок хребетних складається з:
-
Трьох відділів
-
Чотирьох відділів
-
П’яти відділів
-
Фасетковий зір і складні очі мають:
-
Молюски
-
Членистоногі
-
Хордові
-
Пристосуванням до наземного способу життя є:
-
Наявність бічної лінії
-
Третя повіка
-
Світлочутливі клітини
Розмноження й розвиток тварин
-
Зовнішнє запліднення характерне для:
-
Комах і риб
-
Риб і плазунів
-
Риб і земноводних
-
До органів розмноження самки тварини належать:
-
Яєчники, сім’япровід, матка
-
Сім’яники, сім’япровід, яйцепровід
-
Яєчники, яйцепровід, матка
-
Метаморфоз характерний для:
-
Комах і птахів
-
Земноводних і плазунів
-
Комах і земноводних
-
Личинки не схожі на дорослих особин при:
-
Прямому розвитку
-
Непрямому розвитку
-
Розвитку без перетворення
-
Онтогенез – це:
-
Індивідуальний розвиток організму
-
Ембріональний період
-
Період статевої зрілості
V. Контроль знань (в зошитах для контрольних робіт)
Тест. Характеристика класів хребетних тварин
Для кожного з класів хребетних тварин оберіть відповідні характеристики. Оберіть відомості, що належать до класу, і випишіть літери, що позначають правильну відповідь (зразок бланка для виконання тесту наведений нижче).
-
Особливості будови шкіри:
-
Шкіра тонка, позбавлена залоз
-
Шкіра тонка, розвинена лише одна залоза, що виробляє маслянисту рідину
-
Шкіра тонка, багата залозами, що виділяють слиз Г. Шкіра складної будови, має кілька видів залоз
-
Шкірні покриви:
-
Шкіра гола
-
Шкіра має кісткову луску
-
Шкіра має пір’я
-
Шкіра має рогову луску або рогову луску й рогові щитки
-
Шкіра в переважній більшості видів має волосся
-
Загальні відомості про скелет:
-
Скелет кістковий
-
Скелет в одних тварин хрящовий, в інших – кістково-хрящовий, у третіх – кістковий
-
Відділи скелета:
-
Є череп, хребет, скелет кінцівок, грудна клітка, утворена ребрами, грудною кісткою та грудною частиною хребта
-
Є череп, хребет, скелет кінцівок, грудної клітки немає. Ребра в одних тварин відсутні, в інших перебувають у зародковому стані
-
Є череп, хребет, скелет кінцівок; грудна клітка є не у всіх видів у зв’язку з тим, що через відсутність грудини в цих тварин ребра закінчуються вільно
-
Є череп, хребет, скелет кінцівок. Ребра закінчуються вільно
-
Скелет пояса передніх кінцівок:
-
Складається з парних ключиць, лопаток, воронячих кісток
-
Не має розвинених ключиць, лопаток і воронячих кісток
-
Складається з парних ключиць і лопаток. Воронячі кістки збереглися лише в деяких представників. Ключиці можуть бути відсутні
-
Особливості будови травного тракту:
-
Є клоака
-
Клоака відсутня
-
Клоака є в незначної кількості видів
-
Органи дихання:
-
Легені щільні, губчасті, малорозтяжні тіла
-
Легені дрібнокоміркуваті, з великою дихальною поверхнею
-
Легені, внутрішня поверхня яких має складки й перетинки, що збільшує дихальну площу
-
Зябра. Поряд із ними функцію дихання виконує шкіра, що забезпечує майже 1/3 потреби організму в кисні
-
Легені (у деяких видів — легені й зябра). Легені – тонкі, еластичні мішки з невеликою внутрішньою поверхнею. Нарівні з легенями функцію дихання виконує шкіра
-
Особливості будови серця:
-
Серце складається з двох камер: шлуночка й передсердя
-
Серце складається з трьох камер: двох передсердь та одного шлуночка
-
Серце складається з чотирьох камер: двох передсердь і двох шлуночків
-
Число кіл кровообігу
-
Два кола
-
Одне коло
-
Склад крові в шлуночках серця:
-
У шлуночку кров змішана
-
У шлуночку кров венозна
-
У правому шлуночку кров венозна, у лівому – артеріальна
-
Видільна система
-
Утворена в нирках сеча через два сечоводи надходить у клоаку, потім у сечовий міхур. Після наповнення сечового міхура сеча надходить у клоаку, а з неї – назовні
-
Утворена в нирках сеча через два сечоводи надходить у клоаку, потім у сечовий міхур. Після наповнення сечового міхура сеча виводиться в клоаку, а з неї – назовні. У деяких представників сечового міхура немає, й сечоводи відкриваються безпосередньо в клоаку
-
Сечового міхура немає. Утворена в нирках сеча надходить у клоаку, а з неї – назовні
-
Утворена в нирках сеча через два сечоводи, які зливаються в один канал, надходить у сечовий міхур, що відкривається самостійно назовні за анальним отвором
-
Утворена в нирках сеча через два сечоводи надходить у сечовий міхур, а з нього – назовні (періодично по сечівнику)
-
Нервова система: ,
-
У головному мозку всі відділи розвинені приблизно однаково
-
У головному мозку слабко розвинений мозочок. У передньому відділі мозку добре помітні великі півкулі
-
У головному мозку добре розвинені великі півкулі й мозочок
-
У головному мозку розвинена кора великих півкуль. У багатьох видів вона утворює складки-звивини. Мозочок теж має звивини
-
Органи розмноження:
-
Органи розмноження – парні сім’яники та яєчники
-
Сім’яники – парні органи, яєчник один (другий перебуває в рудиментарному стані)
-
Запліднення
-
Запліднення в більшості видів тварин зовнішнє
-
Запліднення внутрішнє
-
Розвиток
-
Розвиток прямий, відбувається без перетворення (метаморфозу)
-
Розвиток непрямий, відбувається із перетворенням (метаморфозом
Завдання № 2. Заповніть таблицю.
Класи хребетних тварин
Завдання № 3. Перелічіть особливості будови скелета птахів у зв’язку з їхньою пристосованістю до польоту.
Завдання № 4. Які особливості життєдіяльності, зовнішньої та внутрішньої будови ссавців забезпечують їм постійну температуру тіла?
VI. Підсумок уроку