Тема: Узагальнення знань учнів про голосні та приголосні звуки. Звуковий аналіз слів. Складання розповіді за серією малюнків. Робота з дитячою книжкою
Мета: перевірити здобуті учнями знання й уміння називати послідовно звуки у вимовленому слові, ділити слово на склади, визначати наголос, будувати звукові моделі слів, складати речення з опорою на схеми, графічно зображати речення; розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння слухати казку, відтворювати її зміст з опорою на ілюстрацію; виховувати інтерес до читання.
Обладнення: плакати, буквар, малюнки, звукові моделі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
1. Графічний диктант
— Запишіть схеми речень.
Дівчинка читає книжку.
Хлопчик сидить.
Літак летить у небі.
2. Поділіть слова на склади. Поставте наголос
Слова: риба, груша, їжак, машина, гарбуз, лисиця.
3. Складіть звукові моделі слів: ріпка, літак.
4. З’єднайте малюнок з відповідною моделлю
III. РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (С. 21–22)
— Розгляньте уважно малюнки і складіть розповідь за малюнками і запитаннями.
— Дайте імена дітям.
— Куди пішли діти?
— Що вони несли в руках?
— Що назбирали діти в лісі?
— Чим ласували діти? Де в цей час вони поділи кошики з грибами?
— Яка несподіванка чекала на них?
— Де ж поділися гриби?
Фізкультхвилинка
Раз, два, три, чотири, п’ять —
Треба вправи починать.
Раз, два, три, чотири —
Руки в боки, два підскоки.
Раз, два, три —
Нові вправи почали:
Нахил вправо, нахил вліво,
Вгору, вниз подивись,
До роботи знов берись.
IV. РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ. УКРАЇНСЬКА НАРОДНА ПІСНЯ-ГРА «ХОДИТЬ ГАРБУЗ ПО ГОРОДУ»
1. Виразне читання пісні вчителем
— Яких гарбузових родичів ви запам’ятали?
— Хто був гарбузовою господинею?
— А хто сестрицею?
— Ким доводяться гарбузові огірочки, буряки?
— Доберіть загальну назву: морква, огірки, буряки, бараболя — це... (овочі).
— Як по-іншому називають бараболю? (Картопля)
2. Колективне розглядання книжки
— Подивіться на обкладинку. На обкладинці написана назва книжки.
— Що зобразив художник на обкладинці? Яким художник зобразив гарбу- за, моркву, диню, бараболю?
3. Інсценізація української народної пісні-гри «Ходить гарбуз по городу»
Учні одягають маски героїв та інсценізують казку.
4. Гра «Впізнай героя»
У червоних чобітках. (Буряки)
Вітаміни має всі,
Та не з дерева звисає,
А у землю ніс ховає? (Морква)
Зелена мишка з хвостом.
Лиш один зубочок взяв,
Разом з хлібом пожував —
Мов вогнем, язик припік,
Називається... (часник).
Всюди жовті кабани
Прив’язані за хвости,
Щоби не змогли втекти. (Гарбузи)
— Яка з відгадок зайва? Чому? (Часник не є героєм української народної пісні.)
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що найбільше запам’яталося з сьогоднішнього уроку?
— Що розповісте вдома батькам?
— До яких слів ми підбирали звукові моделі?
— Як позначається на письмі голосний звук?