Узагальнюючий урок по темі «Членистоногі»
Мета:
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Форма уроку: КВК
Методи і методичні прийоми: словесний, практичний, робота в групах, методи контролю і самоконтролю.
Обладнання: таблиці представників типу Членистоногих.
Використана література:
Хід уроку:
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
За підказку і порушення дисципліни знімаються бали команді.
Відмінна відповідь - 3 бали, добра – 2, задовільна -1.
Конкурс капітанів – 6 балів. Загальна кількість – 30 балів.
II. ПРОВЕДЕННЯ БІОЛОГІЧНОГО КВК.
1.ПРЕДСТАВЛЕННЯ КОМАНДИ:
Капітани представляють назву команди і емблему.
2. КОНКУРС “ЩО? ЧОМУ? ЯК? ЯКИЙ”.
(учні по черзі відповідають на запитання)
Що:
• Що станеться з бджолою, коли вона вжалить людину? (Гине, тому що виривається жало з внутрішніми органами).
• Що таке кокон? (оболонка для лялечки з шовкових ниток – зі слинних залоз).
Чому:
• Чому павук-косарик так називається? (Рух ноги – як рух коси).
• Чому річковий рак линяє протягом всього життя? (Щоб мати змогу рости, бо панцир-твердий).
Як:
• Як самці павуки стараються сподобатись самці? (Дарують комаху, обплутану павутинням).
• Як називається ротовий апарат комара? (Колючо-сисного типу).
Який:
• Яких отруйних павуків ви знаєте? (Каракурт, тарантул).
• Яких свійських комах ви знаєте? (Бджоли, шовкопряди).
3. КОНКУРС «ДИКТАНТ».
На дошці записані терміни – кожний під своїм номером. Вчитель читає визначення, а учні на листочках повинні вказати номер відповідного терміну – в тій послідовності, в якій вони були продиктовані.
Терміни на дошці
1. Зелені залози.
2. Симбіоз.
3. Трахеї.
4. Регенерація.
5. Карапакс.
6. Органи виділення.
Визначення до термінів:
(для наведеного прикладу відповідь виглядає так: 3-1-4-2-6-5)
4. КОНКУРС «ХТО ШВИДШЕ» (розгадування загадок)
Вміє гарно він пірнати
І в воді не потопати.
Дім його зоветься “дзвін”,
Хоч ніяк не дзвонить він. (Павук-сріблянка)
У живого гвинтокрила
На спині прозорі крила.
Кольорові шати,
Любить мандрувати. (Бабка)
Цей бандит десятиногий
Дім чужий забрать схотів,
Вбив хазяїна і його
На обід тихенько з’їв.
Сам в хатині поселився
Та й живе одинаком,
Не дверима зачинився,
А ... ногою – плескачем. (Рак-самітник)
В нього восьмеро очей,
Ніжки від самих плечей.
З павутинки робить сітку:
Восени, зимою, влітку.... (Павук)
На дні річному проживаю,
Я небезпечні клешні маю,
Довгі вуса, чорні очі,
А вперед іти не хочу! (Рак)
Заповзята трудівниця,
Вона праці не боїться.
Дуже сильна ця комаха
Називається …..(Мураха)
В мене довгий хоботок,
З квіт збираю я пилок.
Ще яскраві крильця маю,
Безтурботно я літаю. (Метелик)
Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця,
Голос тоненький, а ніс довгенький;
Хто його уб’є, той свою кров проллє.(Комар)
Маю ніжки, маю крила,
У медок свій ніс вмочила...
Хто побачить – той турне.
А чому женуть мене? (Муха)
Не мотор, а шумить,
Не пілот, а летить,
Не гадюка, а жалить.(Бджола)
5. КОНКУРС ЕРУДИТІВ.
вдо |
цик |
хі |
ен |
кле |
во |
лі |
лім |
гія |
хе |
ге |
даф |
со |
та |
тин |
то |
ва |
це |
мік |
мо |
пе |
чін |
мо |
нія |
лоп |
ри |
фа |
шня |
ло |
ран |
ву |
ло |
цель |
сик |
тул |
ка |
Відповідь: вдова, циклоп, ентомологія, клешня, воло, гемолімфа, дафнія, хітин, печінка, міксоцель, тарантул, хеліцери, вусик.
7. Відгадування кросвордів командами.
КРОСВОРД «ЧЛЕНИСТОНОГІ»
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
3 |
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
6 |
|
|
||||||||||||
|
|
|
||||||||||||
5 |
|
4 |
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
10 |
|||||||||
|
|
|
|
|
7 |
|
8 |
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
По горизонталі:
1. Наука, яка вивчає комахи.
5. Речовина, яка придає міцності панциру членистоногих.
7. Складне око комах.
9. Перша пара ногощупалець у павуків.
По вертикалі:
2. Процес вивільнення від панциру.
3. Рідина в серединці тіла комахи.
4. Органи дихання.
6. Утвори на черевці, завдяки яким проходить газообмін.
8. Орган кровообігу у комах.
10. Представник класу ракоподібних.
ВІДПОВІДІ: По горизонталі: 1.Ентомологія 5.Хітин 7.Фасетка 9.Хеліцери.
По вертикалі: 2.Линяння 3.Гемолімфа 4.Трахея 6.Дихальця 8.Серце 10.Рак.
8. КОНКУРС «ЗМАГАННЯ МІЖ КОМАНДАМИ»
(учні задають один одному по 10 запитань, які заздалегідь підготували)
9. КОНКУРС КАПІТАНІВ.
Учні описують одного з представників типу Членистоногі за планом (картка з назвами тварин, перевернуті догори чистою частиною, учні беруть на столі вчителя):
1) повна назва, ряд, клас;
2) особливості зовнішньої і внутрішньої будови;
3) де зустрічаються;
4) особливості поведінки;
5) значення;
6) власне ставлення до цього представника і до членистоногих взагалі.
III. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ТУРНІРУ, ВИСТАВЛЕННЯ ОЦІНОК.
1