Узагальнюючий урок з теми Елементарні геометричні фігури "Геометричний з'їзд"

Про матеріал

Матеріал можна використовувати на підсумковому уроці, у позакласні роботі, у рамках предметного тижня... Також на гуртковій роботі, в т.ч. драмгурту...

Перегляд файлу

Маринич М.П., 

вчитель Осницької ЗОШ І-ІІ ст.,

Рокитнівського району , Рівненської обл.

 

Тема. Узагальнюючий  урок з теми Елементарні геометричні фігури

Мета.

навчальна: Закріпити знання учнів по даній темі.

розвиваюча: Продовжувати формувати навички учнів оперувати вивченими в темі поняттями.

виховна: Продовжувати формувати в учнів інтерес до вивчення природничих наук.

 

Обладнання. Таблиці «Геометричні фігури». Костюми геометричних фігур для учнів.

Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації знань

Форма проведення. Урок-вистава

Хід уроку.

I. Організаційний момент

IІ. Повідомлення теми, цілей и задач уроку

ІІI. Підведення підсумків уроку

ІV. Домашнє завдання

 

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Перевірити підготовку учнів до уроку.

ІІ. Повідомити мету. Ми ознайомились із геометричними фігурами. Кожне геометричне тіло та фігура мають свої певні характеристики. Актуальною є потреба узагальнити знання про світ геометрії. Сьогодні у нас в гостях жителі країни геометричних фігур. Тож їм слово

ІІ. Вистава «Геометричний з’їзд.

Учні, вдягнуті у імпровізовані костюми, що означають відповідні геометричні фігури виходять до дошки. Парти розставлені попід стіни. Центр класної кімнати підготовлений для проведення «з’їзду» Для стимулювання учнів на даний урок бажано запросити батьків, щоб вони змогли підтримати своїх дітей, а вірніше – побули глядачами. Дітям від цього буде значно цікавіше.

Куля - голова з'їзду. Циліндр - секретар
Куля: Вже всі зібрались?
Починаєм.
Я збори відкриваю.
І всіх сьогоднішніх гостей
На огляд представляю.
Хай гості самі виступають,
Про себе щось розкажуть.
І хто вони, й де проживають.
І що там поробляють.
Нехай найменші починають…
/перед кулею зупиняється Точка/
Куля: Хто тут? Я нічого не бачу.
Точка: Я невидимка, в цьому суть моя.
Тому мене заміряти не можна.
Настільки я мізерна і мала.
Але усіх завірити спроможна,
Що геометрії я користь принесла.
Двох ліній я завжди перетином була.
Служу завжди вершиною кута.
Куля: Хоч дійсно ти дуже мала,
Та користі від тебе так багато…
Чия там далі черга???
Циліндр: По списку лінія пряма.
Пряма: Для мене площина аеродром.
Коли захочу, можу бути вертикальна.
А можу нахилитись під кутом.
Частіше все ж я є горизонтальна.
Коли з’єднають точки дві –
Відрізком називають.
Коли початок без кінця –
То промінь, величають
Куля: Та годі вже. А хто з тобою поруч?
Пряма: То рідная моя сестра.
Крива: Зовуть мене усі крива.
В двох точках зустрічаюся я з прямою,
Але тягнусь за нею лиш дугою.
Перпендикуляр: Моє ім’я не всі одразу вимовляють.
Прямої я є брат молодший.
Перпендикуляром чемно величають.
Тому, що шлях я вибираю найкоротший.
/Підкочується коло/
Коло: А я є коло.
Кулі я рідня
Куля: ніхто не може в цьому сумніватись
Коло: Для вас, шановна, рідна мати я,
І ви з’явились, як я стала обертатись.
/дівчинка обертає круг/
Всередині в мене є точка непроста
Куля: І що ж це за важливий пункт?
Коло: геометричним центром його звуть.
Від нього до всіх точок рівна путь.
Куля: Чи є у тебе захисник?
А може і нема?
Коло: О, мій найближчий помічник –
То лінія пряма.
У різних видах він буває.
Одну, або дві спільні точки маєм.
Буває, він мене перетинає,
А рідше, одне одного торкаєм.
Якщо дві точки та з’єднає,
То хордою зоветься
А коли й центр перетинає.
В діаметр обернеться.
Але коли пряма зі мною,
Лиш одну спільну точку має.
Дотичною В такому разі.
Її всяк учень називає.
Добавлю ще, що в сиву давнину.
Коли не було градуса й в помині.
На рівних триста шістдесят частин,
Мене мужі учені розділили
Куля: Змогла б багато про себе
Ти тут розповідати,
Але мій вірний секретар
Вже хоче інших представляти.
Циліндр: Чия там черга?
Паралелі… Прошу вас
Даєм вам слово.
Аби ви привітали нас
Паралелі: Куди ми йдем? Куди прийдем?
Цього ніколи ми не взнаєм.
Але, якщо пряму встрічаєм.
З однаковим кутом перетинаєм.
Ми ніби сестри-близнюки.
По світу білому блукаєм.
І спосіб як зійти поближче.
Ми все життя шукає і шукаєм.
Та нам в досягненні мети.
Хтось всюди спритно заважає…
Куля: Знаю, знаю. Перпендикуляром його всяк називає.
Властивості у нього наче будівельні,
Коли стрічаються дві пари паралельні.
І творять різні фігури та дивні.
А протилежні сторони завжди в них рівні.
Одна із них – це прямокутник.
З прямим кутом чотирикутник.
А друге ваше сотворіння
То є звичайна бубна.
І сторони з чийогось повеління.
Всі рівні, зразу видно.
А ще є друзі і квадрат.
Для перших двох він рідний брат.
У нього всі кути пряменькі.
І сторони немов одна – рівненькі.
Циліндр: А що це сховане в тіні
Ноги дві й ні одної голови
Кут: Від ваших слів, шановний сер.
Мене у піт кидає
А хто впізнав мене тепер.
Кутом той називає.
А голова – моя вершина.
Вона в мене одна єдина.
А ноги – мої слуги вірні
І рідко можуть бути рівні
Мене боїться площина.
Її я розділяю.
І на нерівні півплощини.
Буває розбиваю.
Буваю іноді я гострим.
За всі кути худіший.
А можу бути ще й прямим.
Тоді за всіх я найгарніший.
Куля: А якщо ні те ні се?
Тоді що?
Кут: /опустивши очі/ Тупий тоді я, тупий!
Це вже коли за дев’яносто.
Неначе дід тоді старий.
Але ж і зменшить мене просто.
Куля: Цікаво!!! Як це так?
Кут: Коли вкоротять мені ноги.
Стаю я меншим, уявляєш.
/всі діючі особи сміються/
Куля: /суворо до кута/ О йди собі на всі дороги.
Ти й сам себе не знаєш
/до залу/ Він помилився, друзі.
В цьому вся забава.
Але не знать себе.
Це вже погана справа.
Кут: /жалісливо/ Мене пробачте, помилився я.
Відносно довжини сторін, помилка є моя.
Від них моя величина геть не залежить.
За їхнім розхилом лиш, кожен пильно стежить.
Трикутник: Всі знають й дуже часто люблять повторять.
Що градусів я маю рівно сто вісімдесят
Куля: /з обуренням/ Хто ти такий?
Трикутник: Що не впізнали?
Я маю лише три кути.
Та всякому хто є тут.
Можу лише помогти.
Куля: /з цікавістю/ Як же звешся ти?
Трикутник:  З тупим кутом я тупокутній.
З прямим зовуся прямокутний.
Коли всі різні сторони – різносторонній.
Коли всі рівні – отоді рівносторонній.
Тоді ще однакові всі мої кути.
Хоч як захочеш ти мене крути.
І рівнобедреним ще можу бути я.
Тоді основа – третя сторона моя.
При ній у мене рівні два кути.
Прямокутний трикутник: Він буде дуже довго розмовляти.
Але прошу й мені слово надати.
Куля: Чи маєш ти на це заслуги особливі?
Прямокутний трикутник: Своїх заслуг не буду рахувати.
Та кожен сам про них повинен знати
Мене знав весь Древній Єгипет.
Для Піфагора був я мов живий епітет.
І ось настав такий момент.
Розкрити можу вам я свій секрет.
Якщо квадрати катетів докупи об’єднаєм.
За цим числом квадрат гіпотенузи легко взнаєм.
Вони, ці числа рівні…
Куля: Ти дуже гордий! Годі з тебе…
Чи є там ще хто?
Квадрат: Мене зовуть квадратом,
Мене вже представляли.
Але не все, що є
Вам всі розповідали.
Діагоналі перпендикулярні маю.
І ними пополам себе я розділяю.
Площу всіх поверхонь лише я шукаю.
Та високо, як попередник мій, я ніс не задираю.
Прямокутник: В мене діагоналі рівні теж.
Й подібностям з тобою в мене немає меж.
Ромб: В мене хоч і не рівні та перпендикулярні.
Геть, як у вашого квадрата.
У ньому часто впізнаю я брата.
Куля: /дзвонить дзвоником/ Пробачте, та розійшлися ви усі, неначе.
А хто це там забивсь в куточку й плаче.
Паралелограм: Усі із вас свою родину мають.
Мої діагоналі, одна одну, теж перетинають.
Та пополам вони мене не розділяють.
Й довжинам різним ті завжди відповідають.
Квадрат: /з іронією/ Та ще кутів вони не ділять пополам.
Куля: Квадрат, ви просто хам.
/до всіх/ Проводить збори ми не можем далі так.
Перетворили ви все у звичайний кавардак.
Циліндр: Я думаю, що вже стомились.
І на одному місці засиділись.
Куля: Багато ще хотіли б виступати
Про себе нам усім щось розказати
Вже всі зуміли себе добре показати.
Мені здається годі виступати.

 

V Підсумки уроку.

  1. З якими геометричними фігурами ви ознайомились?
  2. Що ви можете про них сказати?
  3. Чи мають геометричні фігури характер, як це було показано під час вистави?
  4. Що, на вашу думку, означає вислів «Родинні стосунки між геометричними фігурами»?
  5. Скільки видів чотирикутників ви знаєте?
  6. Які нові слова ви почули у ході театралізованого дійства?
  7. Що таке бісектриса кута, промінь, кут, відрізок?
  8. Як можна визначити величину кута і у яких одиницях вона вимірюється?
  9. Які ви знаєте види кутів?
  10. Чи сподобалася вам вистава, чи ви щось навчилися н цій виставі?

VІ. Завдання додому.

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Геометрія, Сценарії
Додано
6 січня 2018
Переглядів
2038
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку