Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Дитячі проблеми в дорослому житті, передані засобами гумору.(

Про матеріал
Конспект уроку. 8 клас. Українська література Мета уроку: удосконалювати навички виразного читання, проблемно-образного аналізу твору. Уміти переказувати гумористичні ситуації, характеризувати образи Вітька Горобця, Федька Котигорошка, Галі Козачок. Поетизація першого почуття, виховання культури спілкування підлітків, підготовка їх до реалій життя.(
Перегляд файлу

Тема. Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Дитячі проблеми в дорослому житті, передані засобами гумору.(слайд 1)

Мета: удосконалювати навички виразного читання, проблемно-образного аналізу твору. Уміти переказувати гумористичні ситуації, характеризувати образи Вітька Горобця, Федька Котигорошка, Галі Козачок. Поетизація першого почуття, виховання культури спілкування підлітків, підготовка їх до реалій життя.(слайд2)

Тип уроку: закріплення знань , умінь та навичок.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

 

                                               Хід уроку

І. Організація класу до уроку. (слайд3)

Дзвоник всім нам дав наказ-

До роботи швидше в клас.

Попрацюємо старанно,

Щоб урок пройшов немарно!

Ми будемо…

Урок буде….

  • Уважні,
  • Активні,
  • Творчі.
  • Продуктивний,
  • Цікавий,
  • Творчий.

 

ІІ.Актуалізація опорних знань учнів.

Літературна вікторина «життя і творчість В. Чемериса» 9 (слайд4)
1. Коли народився В. Чемерис?

(8 липня 1936 року)

2. Де працював майбутній письменник після закінчення середньої школи? (У радгоспі, на ряді підприємств Придніпров’я, в редакціях обласних газет)

 3. Які курси закінчив Валентин Лукич у 1971 році? (Вищі літературні)

 4. Термін роботи В. Чемериса редактором республіканського видавництва «Промінь» (м.

Дніпропетровськ). (З 1972 по 1976 р.)

 5. Ким розпочав свій творчий шлях Валентин Лукич? (Сатириком-гу-мористом)

6. У яких жанрах творив В. Чемерис? (Гуморески, веселі оповідання, пародії, памфлети, байки в прозі тощо)

7.Гумористично-лірична повість письменника. («В понеділок, після вибуху»)

8.Жанр твору Валентина Лукича «Родина Гордія Залізняка». (Роман)

9.Зарубіжні країни, де видавалися книги письменника. (Болгарія, Німеччина)

10. Фантастичний роман В.Чемериса. («Приречений на щастя») 11. Нова книга письменника. («Три секунди на вибір»)

 12.Назвіть 2–3 відомі книги гуморесок та повістей Валентина Луки-ча. («Коли спокушає диявол», «Закохана відьма», «Операція “Земфіра”, «Музикальний комар», «Як стати щасливим», «Домашній музей», «На Порядку денному», «Вуса № 3») .

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

Слово вчителя.  Назвіть головних героїв твору? (слайд5)

  1. Складання плану характеристики Вітьки Горобця:

• зовнішність персонажа;

• соціальне становище;

• риси характеру;

• мова;

• ставлення героя до інших людей і навколишнього світу;

• особисте ставлення учня до персонажа.

Скласти план характеристики образу В. Горобця учням допоможе така схема:

 

                                     В. Горобець ПОРТРЕТ

СТОСУНКИ

З ГАЛЕЮ ДУМКИ,

  ПОЧУТТЯ,

ПОВЕДІНКА і ВЧИНКИ ПЕРЕЖИВАННЯ

2.За поданими цитатами схарактеризувати образ Федька Котигорошка. Чи можна цього героя назвати справжнім другом? Свою думку доведіть.(слайд 6 – 8).

«— Дещо знаємо,— підтягнув

Федько штани.

— Ходімо кудись у холодок, і я тобі придумаю такий вірш, що Галя сама

за тобою бігатиме.»

 

 

«З цього б і треба було починати,— думав

федько дорогою.— А

ми вірша в газету слали!

та баба Векла зараз такого зілля дасть, що Галя по самі вуха закохається у Вітьку...

Бігатиме за ним, як тінь за хмарою в ясний день!..»

 

«Незчувся, як у двір зайшов

федько з кувалдою і двома клинами в руках.

— Як ти здогадався взяти?- здивувався Вітька.

— Бачив учора, що в неї дрова не рубані,— коротко відповів той.

Робота закипіла. Вітька наколював чурбаки, ставив клин, і

хлопці по черзі гупали кувалдою так, що чурбаки із дзвоном

розліталися по всьому дворищу.»

 

«Зненацька за глухою стіною сарая почувся сердитий крик

Причепи і розпачливий вереск

федька Котигорошка. там щось вовтузилося, а потім стихло.

Вітька здвигнув плечима. По хвилі зарипіли двері, і Причепа

увів за вухо в сарай федька з лопатою в руках. Вільною рукою федько розмазував по обличчю сльози і шморгав носом.»

 

«Взагалі Котигорошко був проти того, щоб лазити по чужих

садках, але, по-перше, сливи були дуже солодкі, а по-друге, у Вітьки Горобця бракувало грошей на шоколад.»

 

 

3.Характеристика Галі Козачок. (Робота в групах)(слайд 9 -  11).

І група

- Портрет героїні ( знайти цитати з твору).

- Охарактеризувати її стосунки з однолітками, батьками.

ІІ група.

  • Стосунки Галі Козачок з Вітькою Горобцем. (Відповідь підтвердити цитатами з твору).
  • Ваше ставлення до Вітьки та Галі.

 

 

V. Рефлексія
• Чи сподобалося працювати на уроці?
• Яке завдання було найцікавіше виконувати?
• Чи досягли ми поставлених цілей?

VІ. Домашне завдання. (слайд 12).

  1. Намалювати ілюстрації до твору.
  2. Написати твір на тему: « Перше кохання – тріумф чи фіаско?»

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Поїзд Валентина Савівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
18 грудня 2021
Переглядів
3960
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку