Тема. Виділення, його значення для організму. Органи виділення тварин
Мета: формувати в учнів поняття виділення, виявити особливості будови видільної системи основних систематичних груп тварин; формувати вміння вчитися, дотримуватись норм мовленнєвої культури ; розвивати логічне та критичне мислення; виховувати життєві навички , що сприяють соціальному та фізичному здоров”ю .
Обладнання. Таблиці, малюнки, підручник , ікт
Хід уроку.
І. Організація уроку
Позитивне налаштування на урок
«Доброго дня»
- Доброго дня! Доброго, теплого, сонячного дня! Олександр Дюма, видатний
французький письменник, коли чекав гостей на звану вечірку, у гардеробі вішав
табличку з написом: «Отут, разом з одягом, залишайте свій поганий настрій».
Мені б дуже хотілося, щоб і ви залишили негатив, якщо такий є, за дверима класу і
налаштувалися на роботу
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Вправа “Пазли” ( учням задаються питання , якщо вони дають правильну відповідь, то відкривається один пазл). На пазлах - написані питання аюо номерки питань. Після того, як всі пазли відкриються, можна прочитати тему уроку
Питання.
ІІІ. Мотивація навчально - пізнавальної діяльності
Давайте пригадаємо основні властивості живого. Однією із цих властивостей є - обмін речовин та енергії . Ми знаємо, для живого організму характерне дихання, живлення. Під час цих процесів організм отримує необхідні речовини , які зазнають певних біохімічних перетворень. А що ж відбувається далі?
Уявіть, що ви наводите порядок у своїй кімнаті ( діти розповідають свої дії). Отже, ті предмети , які вам не потрібні, ви викидаєте. Чому?
- Тож і живий організм прагне полегшити свої існуванння в цьому світі.Тому постійно викидає те, що йому не потрібне. Цей процес чистки організму називається виділенням.
- Про важливість виділення і як він відбувається у різних груп тварин , ми будемо говорити сьогодні на уроці.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Виділення — виведення з організму кінцевих продуктів обміну речовин, надлишку води, солей, а також біологічно активних речовин, сторонніх і токсичних сполук, що утворилися в організмі або надійшли з кормом.
Значення виділення для організму:
• виведення з організму амоніаку, сечовини, сечової кислоти. У процесі життєдіяльності організму відбувається утворення і розпад білків — одних із найголовніших складових організму тварин. У результаті їх розпаду утворюються амоніак, сечовина, сечова кислота. Це отруйні для організму речовини, які підлягають виведенню. Виводяться вони переважно через видільну систему;
• підтримання сталості хімічного складу рідин тіла: порожнинної рідини і крові.
Основний принцип роботи органів виділення: виведення з організму непотрібних (бідних енергією) і шкідливих речовин та збереження потрібних.
- пояснення вчителя , перегляд відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=YLnG58MXb2Q, робота з підручником та одночасне заповнення таблиці
Будова видільної системи тварин
Група тварин |
Особливості будови видільної системи |
Одноклітинні |
Клітинна мембрана, скоротливі вакуолі |
Кишковопорожнинні |
Клітини ектодерми |
Плоскі черви |
Протонефридії |
Кільчасті черви |
Метанефридії |
Ракоподібні |
Зелені залози |
Комахи, павукоподібні |
Мальпігієві судини |
Риби |
Тулубові нирки — сечоводи — сечовий міхур — сечовидільний канал |
Земноводні |
Тулубові нирки — сечоводи — сечовий міхур — клоака |
Плазуни |
Тазові нирки — сечоводи — сечовий міхур — клоака |
Птахи |
Тазові нирки — сечоводи — клоака |
Ссавці |
Тазові нирки — сечоводи — сечовий міхур — сечовидільний канал |
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Виконання інтерактивоної вправи за посиланням https://learningapps.org/23474355
VІ. Підсумок
Рефлексія
«Світлофор знань»
Оцініть свої знання на уроці. Для цього приклейте на світлофор кружечки тих кольорів, які відповідають вашому стану:
- Добре (зелений колір);
- Не дуже добре (жовтий колір);
- Погано (червоний колір).
VІІ. Д/з . Опрацювати параграф 31, біологічний словничок в кінці параграфа