Відкритий урок з географії "Італія. Місце в світі та регіоні" 10 клас

Про матеріал
Урок створений з метою сформувати в учнів систему знань про природно-ресурсний потенціал Італії; систематизувати уявлення про міжнародну спеціалізацію регіону; вдосконалювати вміння і навички самостійно працювати з електронними джерелами географічної інформації; розвивати навички роботи в групах, формувати науковий світогляд; виховувати любов і повагу до звичаїв інших народів і держав.
Перегляд файлу

ІТАЛІЯ. МІСЦЕ В СВІТІ ТА РЕГІОНІ

Мета: сформувати в учнів систему знань про природно-ресурсний потенціал Італії; систематизувати уявлення про міжнародну спеціалізацію регіону; вдосконалювати вміння і навички самостійно працювати з електронними джерелами географічної інформації; розвивати навички роботи в групах, формувати науковий світогляд; виховувати любов і повагу до звичаїв інших народів і держав.

Обладнання: політична карта світу, комп’ютери, електронні атласи, електронний посібник «Економічна і соціальна географія світу» — 33 країни світу, таблиці, підручник «Економічна і соціальна географія світу. 10 клас»,  географічна енциклопедія.

Тип уроку: комбінований з використанням інтерактивних методів навчання.

Очікувані результати: учні зможуть назвати основні показники, які визначають місце країни у регіоні та світі; домінуючі складники третинного, вторинного та первинного секторів економіки країни; навести приклади промислових виробництв та послуг; показати на карті найбільші міста Італії, промислові райони, найбільші морські порти, аеропорти, фінансові та туристичні центри; а також складати комплексну економіко-геграфічну характеристику країни, робити висновки про причини нерівномірності економічного розвитку окремих районів в межах країни; спрогнозувати перспективи розширення економічних зв'язків України з Італією.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Урок проводиться в онлайн - режимі. Розробка уроку передбачає, що учні володіють знаннями і навичками роботи з гаджетами.

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь

На фреймі необхідно відібрати характеристики Великобританії та перемістити на карту (завдання розраховано на 4 учнів), частина учнів пише самостійну роботу

IIІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

 

Демонструється відео

 

 Учитель. Про сучасну Італію складно говорити мовою сухих статистичних даних. У цій середземноморській країні з давньою історією захоплюючою подорожжю може стати не тільки переїзд з міста до міста, але навіть прогулянка сусідніми вулицями, що химерно поєднали в собі різні епохи і культури. Туристичні проекти і художні фільми внесли до нашої свідомості уявлення про сліпуче сонце, давні мозаїки тротуарів і скульптури храмів, про неприборканий італійський темперамент і спагеті, про всюдисущу  кровожерливу італійську мафію.

Тема уроку «Італія — високорозвинена індустріально-аграрна держава»

Що ж це за країна? З чим чи з ким пов’язані ваші уявлення про Італію?

Мозковий штурм за презентацією

1. Італія — це країна, яка входить до «Великої сімки», ЄС, НАТО.

2. Це — дивовижна країна, відома своїми видатними людьми, такими, як Спартак, Цезар.

3. Знамениті скрипкові майстри: Страдиварі.

4. Колізей.

5. Країна, де щорічно відбуваються грандіозні карнавали та свята.

6. Великі художники: Леонардо да Вінчі, Рафаель, Мікеланджело.

7. Загальновідомі маслини і національні страви спагеті й піца.

8. Два відомих вулкани: Везувій та Етна.

9. Відомі міста: Рим, Неаполь, Мілан.

10. Ватикан — колиска та адміністративний центр католицької церкви.

11. Відомі марки автомобілів: «Фіат», «Феррарі».

12. Держава сили, могутності і величі, столицею якої є Рим — єдине з міст світу, що заслужило звання Вічного міста.

Учитель. Як ви вважаєте, чи буде цікавою ця тема особисто для вас? Якщо так, то чому?

Учень. Багато цікавої інформації зібрали в «Портфелі дослідника» про Італію, і сьогодні хотілось би поділитися своїми знаннями про цю країну. Це дасть мені можливість розширити й поглибити знання.

Учениця. Я мрію після закінчення школи дістати у ВНЗ фах «Міжнародні відносини», а там, як мені відомо, є курс «Країнознавство», тому я повинна знати все про країни світу, в тому числі й про Італію. Представляємо наш план проекту. Надаємо слово для презентації «географам».

 Вчитель На уроці будуть працювати групи Географів, Демографів, Економістів та Менеджеру зі зв'язків України з Італією, які більш детально познайомлять гостей нашого уроку з багатогранною Італією.

1-й географ.

Площа держави — 301,2 тис. км2.

Кількість населення — 58,2 млн. осіб.

Форма правління — президентсько-парламентська республіка.

Форма адміністративно-територіального устрою — унітарна.

Столиця — Рим.

Релігія — католицизм.

Міжнародні організації і союзи — ООН, ЄС, НАТО.

2-й географ Характеристика ЕГП. Італія розташована на півдні Європи, у центральній частині Середземноморського регіону. Її територія охоплює південні схили Альп, Паданську низовину, Апенінський півострів та острови Сицілія і Сардинія, 70 малих островів. Майже 80% кордонів країни – морські. Італія — це витягнутий півострів у формі чобота, омивається чотирма морями, що створює сприятливі умови для розвитку міжнародного морського транспорту та широкі можливості для туризму і рекреації.

3- географ 80 % кордонів Італії морські, тому провідна роль буде належати морському транспорту. 3/4 території займають гори і височини. Італійські Альпи огинають країну з півночі, по них проходять сухопутні кордони із Францією, Швейцарією, Австрією, Словаччиною. По перевалах і тунелях проходять найважливіші автомобільні шляхи і залізниці.

4-географ Територія Італії — це 20 автономних областей (5 областей з особливим автономним статусом, наприклад: о. Сіцілія, о. Сардінія, що дозволяє вважати Італію країною, яка займає проміжне положення між унітарною і федеративною державою. Райони розрізняються за територією, населенням; економічним розвитком. Останнім часом ідеться про укрупнення районів, що дозволило б їм розвиватися більш гармонійно та покращило б становище. Поряд з існуючими 20 районами утворюються нові територіальні об’єднання — 11 районів. (Використовує карту районів.)

5-географ Північна частина Італії зайнята горами Альпи, які захищають її від холодних повітряних мас. На південь від Альп знаходиться Паданська низовина, якою протікає річка По. Значну територію займають Апеннінські гори, видовжені з півночі на південь. Острови Сіцілія і Сардінія мають субтропічний клімат, у горах — висотна поясність, а на Паданській низовині — помірно-континентальний клімат. Лісами вкрито 1/5 площі країни. Різноманітні ґрунти. Багаті рекреаційні ресурси.

6-географ Серед мінеральних ресурсів країна багата на сірку й солі, що дає можливість розвивати хімічну промисловість. Поліметалеві руди, ртуть використовують у кольоровій металургії. Мармур і граніт використовують у будівельній промисловості. Однак нафту, газ, вугілля Італія змушена імпортувати. Отже, природні умови і природні ресурси сприяють розвитку господарства Італії.

Вчитель: а зараз поговоримо про населення Італії! З детальною інформацією нас познайомлять демографи

1 демограф

1. Кількість населення — 57,5 млн. осіб.

2. Густота населення — 188 чол./км2.

3. Райони з найменшою і найбільшою густотою — північна Італія, західне і східне узбережжя, гірські райони — 40—70 чол./км2.

4. Переважає І тип відтворення.

5. Склад населення: 95 % — італійці; 2 % — німці, словаки, албанці, греки, французи, тирольці.

6. Рівень зайнятості становить: 36 %

7. Урбанізація:

а) особливості: сільське населення — 32 %, міське — 68 %;

б) міста: Мілан, Турін, Ґенуя, Рим, Неаполь, Венеція, Флоренція;

в) агломерації: Міланська, Римська, Неапольська.

8. Напрямки зовнішніх міграцій: країни Європи, США, Близького Сходу, Японії, Латинської Америки.

2 демограф

Чимало українців виїжджають на роботу в Італію. Якщо подивитись на рейтинг країн, де бажають працювати українці, то Італія посідає перше місце (95 тис. українців працюють щорічно в Італії). Цілі покоління дітей зростають, не бачачи своїх батьків, які поїхали працювати за кордон. Але є батьки, які забирають своїх дітей до Італії. Діти швидко адаптуються в іншій країні, легко вчать італійську мову. Трапляються випадки, коли, поїхавши до Італії, люди пропадають безвісти. Покинуті діти часто стають мішенню для кримінальних структур.

За статистичними даними, українці їдуть, щоб заробити гроші:

на покупку автомобіля — 5,7 %;

на власний бізнес — 6,5 %;

на придбання житла — 20 %;

на навчання — 23 %;

на життя —51,3 %;

на інші речі — 2 %.

Проте я вірю, що настане час, коли рівень життя в Україні стане вищим, і тоді не буде потреби їхати на заробітки в Італію, а тільки подорожувати та насолоджуватися краєвидами та пам’ятками історії та архітектури.


 

 Група економістів

1 економіст  Італія — індустріально-аграрна держава Європи. Рівень життя населення високий. ВНП на душу населення становить 20,510 доларів США на рік, за рівнем доходу на душу населення держава посідає третє місце у світі. В Італії розвивається машинобудування, де провідна роль належить автомобілебудуванню. Концерн ФІАТ — виробник італійських автомобілів у Туріні, є багатогалузевим, йому належить одне з перших місць в Європі не лише зі складання легкових автомобілів, але й тракторів і різних двигунів.

2 економіст В Італії виробляють «Феррарі» — один з найдорожчих автомобілів у світі. Ціна «червоного коня» — 400 тисяч доларів. «Коня», бо емблемою цієї італійської фірми є пришпорений кінь. Знаменитий гонщик Михаель Шумахер —п’ятиразовий чемпіон світу, тривалий час виступав за команду «Феррарі». Електротехнічне устаткування: холодильники, пральні машини, персональні комп’ютери випускає фірма «Оліветті» (Турін, Мілан).

3 економіст Лідером хімічної промисловості є фірма «Монте-дисон», що контролює більшість підприємств. Розміщені ці підприємства в морських портах, оскільки використовують імпортну сировину. В морських портах виникла потужна нафтопереробна промисловість.

Провідне місце в електроенергетиці належить ТЕС, більшість яких розміщені на півночі. Чорна металургія використовує імпортну сировину (вугілля, кокс, залізну руду, металобрухт). Центри цієї галузі — Ґенуя, Неаполь, Торонто — дають по 10 млн. тонн сталі за рік.

4 економіст Італія — експортер бавовняних, вовняних тканин, одягу, взуття, меблів, ювелірних і фарфоро-фаянсових виробів, музичних інструментів. Італія — центр світової моди. На одній з найрозкішніших вулиць Риму знаходиться магазин «Гуччі», «Армані», «Трусарді» і «Валентино». Тут можна придбати все, починаючи з хутра і закінчуючи постільною білизною. Велике значення для Італії має експорт продуктів харчування: макаронів, маслинової олії, виноградних вин, овочів, фруктів, цукерок, соків. Далеко за межами країни відомі національні страви італійців — піца, кава капучино, спагеті.

5 економіст Сільське господарство Італії багатогалузеве. Воно забезпечує населення продовольством на 75 %. 3/4 господарств мають площу, яка не перевищує 5 га. Земля належить великим землевласникам, які здають її в оренду й укладаються кооперативні відносини. Головною галуззю сільського господарства є рослинництво. Італія посідає перше місце в Європі з вирощування рису, винограду, виробництва вин, друге місце з вирощування маслин, четверте місце — яблук, груш, цитрусових, квітів, тютюну, пшениці твердих сортів на виробництво макаронних виробів, цукрових буряків. Рослинництво є галуззю міжнародної спеціалізації. У тваринництві поширені молочне і м’ясне тваринництво, вівчарство.

Вчитель Складіть сему експортно- імпортних відносин країни

Італія має широкі економічні зв’язки з країнами Європи, США, Близького Сходу, Латинської Америки, Японією, Україною. Схематично ці зв’язки виглядають так: Італія експортує: сталь, автомобілі, судна, посудомийні і швейні машини, морозильники, кухонні печі, пральні машини, конторське приладдя, тканини, одяг, взуття, пластмасові вироби і меблі. Імпортує: нафту, газ та іншу сировину, пшеницю, кормове зерно, ліс.

Менеджер зі зв’язків України з Італією

Минуло вже чимало часу з дня встановлення дипломатичних відносин. Розширюється та поглиблюється співпраця в політичній, економічній та науково-технічній сферах. Частка в зовнішньому торговому обігу України — 22 %. У політичній сфері відносини забезпечуються Договором про дружбу і співпрацю та Декларацією про особливе партнерство.

В економічній сфері відчутна зацікавленість з боку італійських ділових кіл до інвестування проектів в Україні, переважно в таких важливих галузях, як машинобудування, хімічна, харчова і легка промисловість.

Науково-технічне співробітництво має для України пріоритетне значення. Насамперед це проблеми подолання наслідків катастрофи на ЧАЕС. Важливе також значення соціально-гуманітарних, культурних, освітніх, спортивних зв’язків між Україною та Італією. Цьому великою мірою сприяє наявність української діаспори в Італії.

Вчитель Отже, ми бачимо, що співпраця між Україною та Італією, може допомогти нашій державі стати більш розвиненою та стабільною, запозичити економічний досвід та здобутки в інших сферах.

Наша держава — Україна, мало поступається країнам Європи: Великої Британії, Німеччині, Італії та Франції за потенціалом виробництва багатьох видів промислової продукції, зокрема сталі, залізної руди, мінеральних добрив. Вона випереджає Італію, наприклад, у виробництві електроенергії. Потужна Україна і за виробництвом сталі — головного «хліба» машинобудування. За виготовленням цього металу вона посідає п’яте місце у світі й перше місце в Європі.

 

Висновки    1. Вигідність географічного положення визначається наявністю широкого виходу до морів, близькістю економічних центрів.

2. Сьогодні приріст населення відбувається за рахунок механічного руху населення. Держава проводить політику, спрямовану на підвищення народжуваності.

3. У країні поширена надомна праця, значна частина населення працює на незареєстрованих підприємствах, обслуговує туристів. Тут розвинений туризм, який дає дохід 6 млрд. доларів.

4. Вартість промислової продукції у сім разів перевищує вартість сільського господарства.

5. Валовий національний продукт на душу населення становить 20 510 доларів США на рік; за рівнем на душу населення посідає третє місце у світі.

6. Характерна висока монополізація економіки.

7. Провідна роль у розвитку промисловості належить автомобілебудуванню.

8. Налагоджено випуск устаткування для текстильної, швейної, взуттєвої галузей.

9. Існує електротехнічне устаткування.

10. Італія — літер хімічної промисловості.

11. Розвинена чорна і кольорова металургія на імпортованій сировині.

12. Провідне місце в електроенергетиці належить ТЕС.

13. Італія — центр світової моди. Фірма «Бенеттон» є лідером з виробництва готового одягу.

14. Сільське господарство забезпечує населення продовольством на 75 %. Італії належить перше місце в Європі з вирощування рису, винограду, виробництва вин; друге місце — з вирощування маслин; четверте місце — яблук, груш, цитрусових, квітів, тютюну, пшениці твердих сортів. Поширене молочне і м’ясне тваринництво.

15. Між північчю, півднем і центральною Італією панують внутрішні відмінності в розвитку господарства.

16. Розвинені всі види транспорту.

17. Зайнятість населення свідчить про те, що напрямок розвитку національного господарства відповідає європейському стандартові. Отже, Італія — високорозвинена індустріально-аграрна держава зі своєрідними галузями спеціалізації господарства.

2. В якій сучасній державі офіційною мовою є латина? (Ватикан)

3. Яка давня і найменша на планеті республіка користуються власною системою літочислення, починаючи з моменту проголошення країни? Зараз у цій країні лише 17 1703 рік? (Сан-Марино)

4. Який вулкан 24 серпня 79 р. н. е. поховав міста Помпею, Геркуланум та Стабію? (Везувій — вулкан на півдні Італії)

5. Мешканці якої країни говорять, що її ширина однакова з висотою? (Сан-Марино, це карликова держава на схилах гори Тітано в Італії)

6. Цей острів у різні часи захоплювали фінікійці, греки, римляни і багато інших древніх народів. Однак усі вони ловили одну й ту саму рибу. Як вони її називали? (Сардіни — острів Сардінія)

7. Це єдине місто у світі, де немає ніякого колісного транспорту, навіть велосипедів. Вулиці тут наскільки тісні, що влада ще в XV! столітті заборонила користуватися кіньми. (Венеція)

8. Яке озеро на земній кулі «наймертвіше»? (Озеро Смерті в Сіцілії)

9. Яке море можна назвати дзеркалом у рамці трьох частин світу? (Середземне море)

10. Одне ім’я на двох...

Каліфорнія — (штат у США та містечко в Італії).

11. Світові рекорди

Найменша у світі незалежна держава. (Держава-місто Ватикан)

V. Підсумок уроку

Учитель. Сьогодні ми познайомилися із такою далекою і незвичайною країною Італія. Сподіваюся, що вона для вас стала набагато ближчою. Ви гарно попрацювали, закріпили навички самостійної роботи з електронними джерелами інформації. Усі отримають оцінки. Рефлексія.

VI. Домашнє завдання

Вивчити § 19, скласти конспект.

 


 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                   

docx
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
10 березня 2023
Переглядів
875
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку