Відкритий урок з української літератури у 9 класі

Про матеріал
Відкритий урок з української літератури у 9 класі. Вчителя української мови та літератури Артемчук Галини Іванівни.
Перегляд файлу

Головні елементи композиції

п’єси «Наталка Полтавка»

 

 

Експозиція * Розмова Наталки з матір’ю, сцена зустрічі виборного з Терлепихою;

 

Зав’язка    * Згода Наталки на шлюб з Возним;

 

Основні моменти  * Благословення матір’ю Терлепихою розвитку дії                                          Наталки і Петра;

* Початок першої дії, дізнаємося про долю Наталчиної родини та її любов до Петра;

 

Кульмінація  * Остаточний вибір Наталки на користь Петра

 

Щаслива розв’язка  * Намір Возного одружитися з Наталкою, бажання виборного прислужитися в цьому.

 

 

 

 

 

 

 

Тема уроку:  І. Котляревський. Драма «Наталка Полтавка». Наталка як уособлення кращих рис української жінки. Роль пісень у творі.

Мета: 

навчальна:  охарактеризувати образи п’єси, зсувати роль

пісень у творі;

розвиваюча: розвивати вміння відстоювати людську гідність, власні принципи, висловлювати власні думки;

виховна: виховувати почуття гордості за національну культуру, прищеплювати любов до театру.

 

Тип уроку:  комбінований.

 

Обладнання: портрет І. Котляревського, аудіо запис пісень героїв п’єси, підручники, текст твору, слайди.

 

Хід уроку

І Організаційний момент

 Створення емоційного настрою, привітання вчителя.

Американський винахідник Генрі Форд сказав: «Зібратися разом – це початок. Триматися разом – це прогрес. Працювати разом – це успіх».

Ми зібралися разом і починаємо працювати.

Бажаю всім нам успіху!

ІІ Повідомлення теми і мети уроку

 Слайд 1 (тема), слайд 2 (завдання), слайд 3 (епіграф)

Тема уроку – Наталка – уособлення кращих рис української дівчини.

Наші завдання - №3

 

Епіграф уроку:

1. Бути коханим – це більше, ніж бути багатим. Бо бути коханим – значить бути щасливим. (Г. Сковорода)

2. Щастя дається тим, хто за нього бореться. (П’єр Бомарше)

 

ІІІ  Актуалізація опорних знань. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде потрібним на уроці.

 1. М. Рильський назвав І. Котляревського «Коперником українського слова». Котляревський був найталановитішим письменником передшевченківської доби.

 2. Батько нової української літератури. Він мав великі заслуги і перед театральним мистецтвом.

 Котляревський – родоначальник Нової української драматургії. І. Карпенко-Карий назвав п’єсу «Наталка Полтавка» «праматір’ю українського народного театру».

 Щоб поповнити репертуар трупи полтавського театру, І. Котляревський у 1819 році написав дві п’єси – драму «Наталка Полтавка» та водевіль «Москаль - чарівник». Використовуючи класичну єдність часу (дія починається вранці, а завершується, коли «сонце низенько»), автор розповідає нам історію життя головної героїні – Наталки.

   ВІДЕО (пісня Наталки  у виконанні М.Стефюк)

 Попрацюємо разом

Слайд №5

 

 Метод «Мозкова атака»

 

1. Коли вперше «Наталка Полтавка» поставлена на сцені і де?

  1819, Полтавський театр, опублікована в  1838 році

 

2. Що стало поштовхом до написання п’єси?

   - поповнення репертуару театру;

   - відповідь на п’єсу Шаховського «Казак-стихотворец»

 

3. Який жанр твору?

  соціально-побутова драма («малоросійська опера» - за визначенням автора)

 

4. Яка тема та ідея п’єси?

  Тема: показ життя і побуту українських селян на початку ХІХ ст., вірність в коханні людей з народу.

  Ідея: возвеличення духовної величі простої селянки; засудження покірності долі, владі, застарілим звичаям.

 

5. Який основний конфлікт твору?

  соціально-побутовий

 

6. Які проблеми порушує автор?

 Соціальна нерівність, батьки і діти.

 

7. В якому епізоді розкривається кульмінація твору?

Остаточний вибір Наталки на користь Петра, відмова возному

 

8. Феноменальність твору

Автор змалював взаємини між простими людьми, реалістично змалював життя.

 

9. Особливості п’єси

  Слайд №6 «Особливості твору»

 

ІІІ Вивчення нового матеріалу

1. Головні елементи композиції (Слайд №7)

2. Цитатний зоровий диктант з кодуванням «Упізнай героя»

 1 – Петро

 2 – Возний

 3 – Наталка

 4 – Микола

 5 – виборний

 6 – Терлепиха

Слайд №8 (кодування героїв 1, 2, 3, 4, 5, 6)

Слайд №9 – цитати

Слайд №10 – цитати

Слайд №11 – відповіді

 

 3. Відео «Пісня Наталки»

 

   4. «Цікаві букви»

 Поглянемо на слайди.

  • Що об’єднує ці фото?
  •  

Театр – це геніальне творіння людської думки, дивовижний світ ілюзій і фантазій, сміху і сліз, любові і ненависті, драми і комедії людського буття.

  • А з чим у вас асоціюється це слово?

Слайд №12, №13

 

Завдання: підібрати на кожну літера слова «театр» іменник

 Т – творчість

 Е – ерудиція, ентузіазм

 А – артист, амплуа

 Т – твори, трупа, творість

 Р – репетиція, репертуар

 

5. Образ Наталки романтизований - слайд №14

Її серце сповнене смутку і тривоги за коханого.

Вона – народний ідеал української жінки.

 

Завдання: скласти асоціативне гроно до образу Наталки

Слайди № 15, 15а

 

 6. Роль і функція пісень у п’єсі (22 пісні)

Слайд №16 Відео

Возний і виборний співають «Всякому городу нрав і права»

 

Слайд №17 «Види пісень за характером»

 

 7. Види пісень за характером змісту художніх засобів.

 

Слайд №18

 

 8. Завдання: Скласти сенкан до слова «ПІСНЯ»

  П

  І

  С

  Н 

  Я

  (Слайд №19)

 

9. Музична хвилинка

Пісня «Сонце низенько» у виконанні О.Пономарьова

 

Підсумки уроку:

  • Вірш-звернення Наталки до сучасної молоді (слайд №20)
  • «Мікрофон»
  • Слайд №21 (щастя – це почуття або стан)
  • Слайд №22 (Підкова на щастя)
  • Чи погоджуєтесь з думкою поета О.Підсухи «Щастя – не слава» (Слайд №23)

 

Домашнє завдання: слайд №24

 

docx
Додано
23 лютого 2021
Переглядів
347
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку