Відокремлений структурний підрозділ
«Київський фаховий коледж морського і річкового флоту та транспортних технологій Державного університету інфраструктури та технологій»
ЗАТВЕРДЖУЮ
Заступник директора з НР
__________Ірина ГУСАК
“___”__________20__ р.
Конспект уроку (практичного заняття) на тему:
«Відокремлені члени речення»
для
підготовки фахових молодших бакалаврів
спеціальності 081 «Право»
галузі знань 08 «Право»
спеціальності 121 «Інженерія програмного забезпечення»
галузі знань 12 «Інформаційні технології»
галузі знань 27 «Транспорт»
спеціальності 275 «Транспортні технології (за видами)»
галузь знань 27 «Транспорт»
Київ - 2025
Укладач: викладач-методист Яровенко Л.М.
Конспект уроку (практичного заняття) на тему:
«Відокремлені члени речення»
для
підготовки фахових молодших бакалаврів
спеціальності 081 «Право»
галузі знань 08 «Право»
спеціальності 121 «Інженерія програмного забезпечення»
галузі знань 12 «Інформаційні технології»
галузі знань 27 «Транспорт»
спеціальності 275 «Транспортні технології (за видами)»
галузь знань 27 «Транспорт»
розглянуто і схвалено на засіданні циклової
комісії «Філологічних дисциплін».
Протокол № 6 від “22” січня 2025 р.
Голова комісії: ______ Людмила ЯРОВЕНКО
Пояснювальна записка
Конспект уроку (практичного заняття) «Відокремлені члени речення» –це підсумковий урок, який має на меті перевірити засвоєння здобувачами освіти знань про всі відокремлені члени речення.
Конспект не містить теоретичного матеріалу, передбачається лише його повторення перед виконанням тренувальних вправ, оскільки всі відокремлені члени речення були вивчені на попередніх уроках.
Здобувачам освіти пропонується система вправ, під час виконання яких вони можуть продемонструвати засвоєний матеріал про відокремлені додатки, означення, прикладки, обставини, уточнювальні члени речення.
Конспект містить різноманітні завдання, складений згідно з програмою й урахуванням того, що навчальна пара в коледжі триває 1 год. 20 хв.
Це напрацювання може бути корисним як викладачеві при підготовці до уроку, так і здобувачам освіти для закріплення вивченого теоретичного матеріалу й уміння застосовувати його на практиці.
В останньому завданні здобувачам освіти запропоновано виконати тести на розрізнення всіх відокремлених членів речення у тексті.
Конспекти уроку може бути використаний як для очного навчання, так і для навчання онлайн.
Практичне заняття
Тема уроку: Вживання розділових знаків при відокремлених членах речення
Мета уроку: повторити та закріпити умови відокремлення додатків, означень прикладок, обставин; вчити здобувачів освіти розрізняти відокремлені члени речення та виділяти їх на письмі; виховувати любов до рідної мови
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Активізація пізнавальної діяльності, перевірка д/з.
Вправа 1. Вибірковий диктант. Прочитайте текст. Випишіть речення з відокремленими членами речення, розставте пропущені розділові знаки
Народившись в атмосфері теплих морів тропічний циклон вирушає в далеку дорогу. А досягнувши помірних широт він навіть починає зупинятися мовби для відпочинку після довгої дороги. Важко мабуть доводиться кораблеві що опинився в зоні тропічного тайфуну. Море кипить як вода в казані. Здається неможливо уявити щось страшніше! Іноді хвилі підняті вітром досягають висоти дев’яти метрів. Земля небо вода все зникає в цій страшній круговерті.
Справді море ця невгамовна стихія під час тайфуну постає пере нами у всій своїй трагічній величі. Воно бурхливе стрімке незбагненне клекоче піниться реве завиває нагадуючи картину страшного пекла. І здається що вже ніколи не настане день вже не засяє сонце що вже не існує на світі тиші крім оцього дикого моторошного реву який проникаючи в кожну клітинку тіла рве його на частини спустошує душу (З тв. В.Мезенцева).
Вправа 2. Складіть речення з відокремленими додатками
Замість похилої хатинки, наприклад ромашку, за винятком першокурсників, зокрема білі лілеї, на відміну від ровесників, окрім військових.
Вправа 3. Пояснювальне списування
Запишіть речення, розставте пропущені розділові знаки, підкресліть відокремлені означення. Поясніть умови, з яких означення не відокремлюються.
1.На призьбі затіненій розлогою грушею хтось заворушився встав.
2.Жіночі голоси чисті високі і сильні мов янгольські хори вели побожну пісню.
3.На галявину вискакує сарна і зачарована чудовим концертом зупиняється.
4. Труди перелиті в добро і достаток лягли короваєм на щедрі столи.
5.Покірні тихі вони рівно палають як свічі у церкві.
6.Село зачароване зоряним небом хороше синіє розкиданими хатками.
7.Налита сонцем і вітрами хлюпоче веслами весна.
8. Над ґанком висіли важкі кетяги пов’язаної в пучки калини.
9. А степ безмежний і по-весняному свіжий розстилався навколо.
10. Край моря сонце золотить укриті лісом гори.
Вправа 4. Складіть речення, використовуючи подані словосполучення як відокремлені означення, що належать до особових займенників. Запишіть їх, розставляючи розділові знаки.
Серйозний і уважний; сміливий і волелюбний; прекрасно виконаний; втомлена важкою роботою; добра й лагідна; зачарована незнайомою піснею; високий, чорновусий і стрункий; наляканий несподіваною зустріччю; переконаний у своїй правоті; не помічений ворогами.
Вправа 5. Складіть речення, в яких кожне із слів і словосполучень було б відокремленою прикладкою.
Трудівники полів, широкоплечий чоловік, відомий композитор, студент ІІ курсу, учителька української мови, самобутня художниця.
Вправа 6. Самостійно доберіть прикладки до виділених слів і запишіть речення, ставлячи розділові знаки.
1. Я люблю поезії Тараса Шевченка.
2.Україна багата на корисні копалини.
3. З кімнати вийшла мати.
4. Польові квіти ваблять зір.
5. Вона весь час думає про нього.
6. Багато українських письменників зверталися у своїй творчості до образу Марусі Чурай.
Вправа 7. Запишіть речення, розставте пропущені розділові знаки. Поясніть розділові знаки при відокремлених обставинах, а також умови, за яких вони не відокремлюються комами.
1. У лісі плетуть вінки викликаючи зозулю.
2. А там далеко на яру блищав ставок зеленіли береги.
3. Ми знали що нам доведеться працювати не покладаючи рук.
4. Виконуйте вправи думаючи.
5. Дійшовши до хвіртки полковник і Хмельницький почали прощатися.
6. Розвідники йшли прислухаючись.
7. Незважаючи на малесенький вітерець парило і робилося душно.
8. Барабаш розкланявся й задкуючи вийшов із світлиці.
9. І враз розштовхуючи всіх наперед вийшов Потапчук.
10. Катря йшла похиливши голову ні на кого не дивлячись нікого не розпитуючи.
11. Тимко сидів згорбившись.
12. Виблискувала в лузі річка і звиваючись губилася в зелених шатах набережного гаю.
Вправа 8. Запишіть речення, розставте пропущені розділові знаки, підкресліть уточнювальні члени речення
1. Гук лісорубів і пил передзвін – все мені любе отут, в Закарпатті.
2. Під Києвом на березі Дніпра хлопча стояло в мареві світанку... .
3. Вдалині між телеграфними стовпами мріли рожеві крейдяні гори.
4. Старий чабан дід Свирид показав та розказав мені як із тієї солом'яної стрічки бриля шити.
5. У всьому треба знати міру навіть у скромності.
6. Голоси під липами тепер звучали м'якше по-вечірньому.
Вправа 9. (Усно) Доведіть, що в поданих реченнях виділені обставини не є уточнюючими членами речення.
В Україні на початку червня достигають вишні.
Батьківські збори відбудуться завтра в актовій залі.
Вправа 10. Тести до теми: «Відокремлені члени речення»
Тест 1. Установіть відповідність між відокремленим членом речення та прикладом
Відокремлений член Приклад
1 означення А Натомившись од щоденних справ, я
душею й тілом спочивав на галявині.
2 прикладка Б У відрі заворушилася тільки-но спіймана річкова риба, за
винятком щуки.
3 обставина В Обсипані пилом роси, полум’я охопило місток,
перекинутий через річку.
4 додаток Г Ще вітрами шумів ясно день, та лелеки
доріг не втрачали.
Д І він, Шевченко, босоніж до школи ходив
Тест 2. Установіть відповідність між відокремленим членом речення та його прикладом
Відокремлений член речення Приклад
1 додаток А Бережи честь змолоду – найкоштовнішу
перлину.
2 обставина Б Крім великих човнів, на Дніпрі туди-сюди сновигали
невеликі човники.
3 означення В Благословенна будь, моя незаймана дівице
Десно!
4 прикладка Г Часом близько, під самим муром, ревуть і
трублять автомобілі.
Д Захоплений зненацька, ординець тільки кліпав очима
Тест 3. Установіть відповідність між відокремленим членом речення та його прикладом
Відокремлений член речення Приклад
1 обставина А Тільки-но сіло сонце, біля вогнища зібралися всі, опріч
Маринки.
2 додаток Б Ось уже з’явились мандрівні сліпці, збираючи спільну
милостиню.
3 означення В Здавалось, табун гарячих коней промчав битим шляхом.
4 прикладка Г Шляхта, на смерть перелякана козаками, сховалася за
міськими мурами.
Д Польові квіти, неповторна окраса лугів, вабили до себе,
зачаровували.
Тест 4. Установіть відповідність між відокремленим членом речення та його прикладом
Відокремлений член речення Приклад
1 обставина А Він сам мало не вилітає з сідла, вражений списом
козака.
2 додаток Б Отака вона – княгиня Ольга.
3 означення В Долі-ворожки, тасуючи дні, до покупців горнулись.
4 прикладка Г Моя любов у вечорових зорях, у пелюстках троянди
на вікні.
Д Капуста, на відміну від багатьох інших овочів, не
боїться морозу.
Тест 5. Установіть відповідність між відокремленим членом речення та його прикладом
Відокремлений член речення Приклад
1 додаток А Він мчав прямо на козака, поставленого Максимом.
2 обставина Б Вона, проста молода сільська вчителька, зайшла до
кімнати.
3 означення В У дворі, замість похилої хатини, стояв веселий будинок.
4 прикладка Г Незважаючи на зливи, косовицю закінчили вчасно.
Д У кімнаті, здається, нікого не було.
Тест 6. Установіть відповідність між відокремленим членом речення та його прикладом
Відокремлений член речення Приклад
1 додаток А Встає над земле людина – господар своєї землі.
2 обставина Б Чи ще щось є у світі, опріч сих двох полонин?
3 означення В А далі полились вже дивні мелодії, співучі, глибокі та
4 прикладка ясні.
Г Вже почалось, мабуть, майбутнє.
Д За річко, попід темним лісом, вся гора вкрита
розкішними килимами ярини.
Тест 7. Установіть відповідність між відокремленим членом речення та його прикладом
Відокремлений член речення Приклад
1 обставина А Прощаючись із вранішнім дощем, веселка ніжно
обіймає квіти.
2 додаток Б У хліві, крім ластів’ячого гнізда під кроквою,
нічого не було.
3 означення В Доброго, кажуть, дожидати треба, а лихе – саме
прийде.
4 прикладка Г Був сонячний день, сповнений невгамовного
щебетання.
Д Кажуть, Проліс, такий парубійко лісовий, ходить по
лісу.
Тест 8. Установіть відповідність між відокремленим членом речення та його прикладом
Умова відокремлення Приклад
1 додаток А Яблунько моя зелено крила, може, й ти заплакала
тихцем?
2 обставина Б Сильна, вправна, вона працювала завзято і
самовіддано.
3 означення В Всупереч зовнішній легковажності, Люба
напрочуд добре вміла зберігати таємниці.
4 прикладка Г Кожній людині властиво помилятися, але
нікому, крім дурнів, не властиво бути впертим
у помилці.
Д Соняхи, щирі огнепоклонники, сходу
кивають золотоголово.
Тест 9. Установіть відповідність між відокремленим членом речення та його прикладом
Умова відокремлення Приклад
1 додаток А Веселі й забрьохані, ми входимо в ліс.
2 обставина Б Плавай, плавай, лебедонько, по синьому морю
3 означення В На світі все знайдеш, крім рідної матері.
4 прикладка Г Стежачи за вудочками, ми вели тиху розмову.
Д Хоч би знав краще її, Катрю.
Тест 10. Установіть відповідність між відокремленим членом речення та його прикладом
Умова відокремлення Приклад
1 додаток А Осінь, дівчину маленьку, я гойдаю на колінах.
2 обставина Б У селищі ще лишалося багато людей, зокрема жінок і
дітей.
3 означення В Труди, перелиті в добро і достаток, лягли короваєм на
щедрі столи.
4 прикладка Г Зводиться повний місяць, дроблячи світлом хмари.
Д На добрі лиш тримається праведний світ, а все інше –
порожні слова
Тест 11. Установіть відповідність між відокремленим членом речення та його прикладом
Умова відокремлення Приклад
1 додаток А Благословенним будь, мій добрий незабутній отчий
дім.
2 обставина Б Там, замість житечка, в теплеє літечко терен зацвів.
3 означення В Небо розгорнуло свій намет – синій, широкий,
глибокий.
4 прикладка Г З доріг життя сховавши втому, я в отчий край вернусь
назад.
Д По всі світі пронесу нашу гордість і красу – рідну
мову.
Тест 12. Установіть відповідність між відокремленим членом речення та його прикладом
Умова відокремлення Приклад
1 додаток А Окрім суду природи, я всі зневажаю суди.
2 обставина Б Пригадаєм ці трави осінні і ці крони, налиті вітрами.
3 означення В Гойдаючи утому на крилі, верталися додому журавлі.
4 прикладка Г Карає час, всевладний цар і кат, того, хто слово винесе
на продаж.
Д Ми в одвіті за своїх синів, за батьків і їхню тиху
старість.
ІV. Підбиття підсумків уроку.
V. Д/з: Підручник Авраменка О.М., параграф 37-39, с.120 – 129, с.126, впр. 3,
с. 129, впр. 7.
Література
1. Авраменко О.М. Українська мова (рівень стандарту) : підручник для 11 класу загальн. серед. освіти – К.: Грамота. – 2019.
2. Авраменко О.М.,Блажко М.Б.Українська мова та література. І частина. Довідник. Завдання в тестовій формі. – К.: Грамота, 2021.
3. Авраменко О.М., Коваленко Л.Т. Українська мова та література. Збірник тестових завдань. – К.: Грамота, 2008.
4. Антонюк Т.М., Стрижаковська О. С ., Авдіковська Л. М. Навчальний посібник для студентів ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації «Українська мова» – Чернівці: ДрукАрт, 2014.
5. Бакіна Т. Практикум з пунктуації. Вправи та відповіді. – Тернопіль: Мандрівець, 2004.
6. Голуб Н.Б., Новосьолова В.І. Українська мова (рівень стандарту) : підручник для 10 класу загальн. серед. освіти – К. : Педагогічна думка. – 2018.
7. Лепеха Т.В. Українська мова. Навчальний посібник. – К.: Просвіта, 2000.
8. Свєтлаков. В.П. Рідна мова. Плани-конспекти. 10 клас.—Харків: торсінг, 2003. – с. 231-235.
9. Ющук І.П. Українська мова. Практикум з правопису української мови. – К.: Освіта, 2007.