12 липня о 18:00Вебінар: Формування історичних уявлень учнів: практичні поради вчителю

Виховна година "Друг - це означає другий Я"!!!

Про матеріал
Данна розробка виховної години допоможе класному керівникові навчити учнів правильно розрізняти такі поняття, як "дружба", "друг", а також аналізувати різні життєві ситуації та знаходити різні шляхи виходу з них.
Перегляд файлу

Виховна година

Тема: «Друг – це означає другий Я!!!!»

Мета: вчити учнів сприймати різні життєві ситуації, аналізувати їх і знаходити шляхи виходу з них; виховувати у дітей правильне ставлення до таких понять, як «дружба», «друг»; розвивати в учнів загальнолюдські чесноти.

Форма виховної години: бесіда з елементами дискусії

Обладнання: тести, аркуші, гілки, чайний пакетик

До початку виховної години учні поєднані у групи

Хід заняття

На дошці записані цитати про дружбу:

«Хто не шукає дружби з ближнім, той сам собі заклятий ворог»

                                                                                                           Шота Руставелі

«Людина з друзями – степ із квітами, а людина без друзів – жменя попелу»

                                                                                                           Прислів’я

«Ні раб, ні повелитель дружбі не потрібні. Дружба любить рівність»

                                                                                                           І. Гончаров

«У дружби багато крил, а закон у неї один – вірність»

                                                                                                          А. Макаренко

Вступне слово вихователя: 

У житті кожного з нас є друзі, приятелі, знайомі. Спілкування з ними, як правило, приносить радість. Але в нашому оточенні є й такі люди, яких ми недолюблюємо, якими нехтуємо, і спілкування з такими людьми нас дратує. Іноді трапляється, що наш найближчий друг виявляється недругом. Як же уникнути таких неприємних ситуацій? Напевно, спочатку необхідно розібратися в своєму оточенні.

Запитання до учнів:

 • Що ж таке дружба?

Дружба – це близькі стосунки, засновані на взаємній допомозі, прихильності, спільності інтересів, смаків, поглядів, життєвих цілей. Без друзів у наш час важко жити. У всі часи дружба вважалася великою цінністю. У скифів вона перевірялася кров’ю. Дружба оформлялася спеціальною угодою і клятвою: надрізавши пальці, побратими зливали свою кров у чашу і змочивши в ній кінці мечів, куштували цю кров. Після цього вже ніщо не могло їх розлучити. В епоху середньовіччя лицарська мораль ставила чоловічу дружбу навіть вище кохання і сім’ї.

Справді, знайти і мати друга – це щастя. А як знати, що людина – саме той друг, якого ти хочеш мати, що ця людина – допоможе, зрозуміє, підтримає?

Дружбу кожен розуміє по-своєму. Більшість із вас погодяться з думкою, що щастя – це коли тебе розуміють, і тому кожен постійно прагне знайти друга, який би зрозумів, вислухав і підтримав, став вашим дзеркалом чи двійником, вашим другим «Я».

 • Як ви вважаєте,чи мають бути таємниці від друзів?

Міцна дружба об’єднує зовсім різних за характером людей: боязких із товариськими, молодих із літніми, не надто кмітливих з дуже розумними, зовнішньо непривабливих з дуже гарними. Вони доповнюють один одного і їх завжди поєднує одне – відкритість. У людині приваблює її щирість і неповторність. По-справжньому щасливі люди поводяться вільно, природно, розкуто, не намагаються підлаштувати друзів під себе або чимось вразити інших.

Дружба — це не тільки великий дарунок, а й великий талант, велика праця. І не кожен здатний витримати такий іспит. Усі ми хочемо мати гарного друга, на якого можна покластися. Але чи відповідаємо ми тим вимогам, що пред'являємо до друга?

Зараз я вам пропоную таке завдання. Кожна група отримає риси характеру, вам необхідно розмістити ці риси в певному порядку, тобто спочатку ви обираєте найважливішу рису характеру, яка повинна бути у вашого друга:

                                                      Щирість

                                                      Винахідливість

                                                      Краса

                                                      Скромність

                                                      Цікавість

                                                      Розум

Дружні відношення мають різні прояви. Зараз кожній групі я пропоную свою модель. Ваше завдання аргументувати та переконати інших, що саме ваш вислів вірний!

Дружба – служба: дуже розповсюджений вид дружби між підлітками. Один з приятелів – захисник та опора більш слабкому, а другий вірний паж своєму покровителю. Тут друг - скоріше всього фон для видатної особи. Король без світи, як відомо, - не король. І в кінці кінців, буває, не розібратися: хто кому в більшій мірі потрібен.

Дружба – суперництво. Тут сходяться натури рівносильні. Їх постійно тягне один до одного. Їм би бути разом - повели б за собою клас. Але і відношення нестійкі: разом затівають якусь справу, раптом – суперечки, сварка, туга, досада, а зовсім розійтися сил немає. До речі, надалі друзі – суперники стають справжніми друзями.

Дружба – компанійство. Тут сходяться підлітки з'єднані спільним інтересом. Тут дружать не хтось з кимсь, а скопом. Їх об'єднує захоплення спортом, технікою, вулиця. Зовні цих занять - кожний сам по собі.

 • Скільки у вас друзів?
 • За що ви їх називаєте друзями?
 • Скільки повинно бути справжніх друзів?
 • Коли вам друг приходив на допомогу?
 • Чи легко знаходити друзів?
 • Що робитимете, що 2 ваших друга посваряться, і доведеться обирати одного з них?
 • Яка різниця між такими поняттями як «друг», «приятель»?

Читання оповідання Бруно Ферерро

«Рішення класу»

 • Якщо не дозволиш мені це зробити я не зможу піти до школи, мені буде соромно. Це дуже важливо, матусю!

Олена вибухнула плачем. Це її найефективніша зброя.

 • Ох! Роби що хочеш - пробуркотіла мати, кидаючи ложечку до мийки. – Будеш виглядати як потвора. Тим гірше для тебе!

У 23 інших сім’ях розігрувалася подібна сцена. Це були діти із 2-Б класу середньої школи імені Карла Альберта у Савої. У той день було прийнято важливе рішення. Однак учнів у 2-б класі було 24. Справді, лише у 24-й сім’ї все виглядало інакше.

Елізабет була, наче клубок неспокою. Мама й тато намагалися її підбадьорити. Дівчинка удвадцяте розглядала себе у дзеркалі.

 • Знаю, з мене будуть сміятися! Досить подумати про Марію, котра мене не любить, і про Паоло, який називав мене «вуткою». Тільки й чекають на це. По щоках дівчинки покотилися великі солоні сльози. Спробувала вдягти спортивну шапочку, яка була трішки завелика.

Тато спокійно дивився на неї:

 • Не бійся, Елізабет! Волоссячко швидко відросте. Ти дуже добре переносиш лікування і за кілька місяців почуватимешся чудово.
 • Так, але глянь на мене! – Елізабет у розпачі показала на свою голову, яка рожево поблискувала у дзеркалі.

Лікування мало побороти рак крові, який було виявлено 2 місяці тому, і воно спричинило цілковите випадіння волосся.

Мама обнімала її проводжаючи до школи:

 • Тримайся, Елізабет! Вони швидко звикнуть, от побачиш!

Дівчинка поправила шапочку, взяла рюкзак і вийшла шморгаючи носом.

Перед дверима 2-Б класу у неї сильно забилося серце. Вона заплющила очі й увійшла.

Коли відкрила очі, щоб дійти до своєї парти, побачила щось неймовірне: всі, геть усі однокласники й однокласниці мали на головах шапочки! Усміхаючись, повернулися до неї і, з вигуком: «Привіт, Елізабет!» - зняли шапочки.

Всі мали поголені голови, навіть Марійка, котра так пишалася своїми кучерями.

І Паоло й Елен, і Джордано, і Франческа всі підвелися зі своїх місць і кинулися обіймати дівчинку, яка не знала сміятися чи плакати і лише тихенько шепотіла: «Дякую!»

Біля дошки усміхався вчитель Донатій, який насправді не зголив собі волосся, оскільки був уже геть лисий.

 • Ваші враження від оповідання?
 • Як ви ставитесь до вчинку учнів?
 • Чи змогли б ви вчинити так само, щоб підтримати когось з класу?
 • Що таке для вас дружний клас?
 • Який у вас колектив?

Ви отримали завдання написати твір-мініатюру «Дружба у нашому класі». Давайте зараз послухаємо, що у вас вийшло.

Зараз хотіла би звернути вашу увагу на казку «Батьківський заповіт»

У казці розповідається про батька, який перед смертю покликав своїх синів, дав їм по гілці в руки і попрохав їх переламати. Сини виконали батькову волю і переламали ці гілочки. Тоді батько зібрав ті гілочки докупи, перев’язав їх і знову попросив зробити те саме, але сини не змогли переломити цей оберемочок. Тоді батько сказав: «Ось так і в житті кожного з вас окремо легко скривдити, образити, а якщо ви будете разом, то ніякі вороги вас не зламають і всі негаразди ви легко здолаєте»

Давайте зберемо наші гілочки в оберемок. Хай він стане символом єдності нашого класу, символом дружби.

Нехай ваші друзі почуваються з вами вільно, залишаючись самими собою. Щаслива людина приймає інших такими, які вони є, з усіма їх слабостями й вадами. Хочеш знайти друга – сам стань другом!

Друзі не тільки примножують радість, а й розділяють горе. Але не можна очікувати, що друзі вирішать всі ваші проблеми. Це корисливе ставлення до друзів.

У друзів має бути багато спільного, збігатися смаки, захоплення. Вони підтримують один одного у скрутну хвилину, дають поради, діляться досвідом і застерігають від багатьох помилок, заряджаючи своєю бадьорістю й ентузіазмом.

«Чайний пакетик»

А зараз давайте з вами трошечки пофантазуємо. Уявіть собі, що це ви. Кожного з нас наповнює добро та зло, але ми завжди повинні намагатися позбутися від зла. Давайте зараз разом з вами спробуємо знайти відповідь на запитання: «Що буває з душею людини, коли вона наповнена тільки добром?»

070.gif   

 1. Це зло, яке знаходиться зовні від нас, зло, яке ми вчиняємо по відношенню один до одного.
 2. Це шлях до скоєння зла (це думки, які спонукають нас до поганих вчинків).
 3. Це весь той негатив, який накопився в нас у душі. Ми позбавляємося його. А позбавитися від нього іноді можна просто попросив пробачення. І тоді у нас на душі стане легко і ніщо не буде тягнути нас донизу. Отже, людина з чистою душею завжди буде мати багато друзів.

Підсумок виховної години

У цьому житті багато чого залежить від нас самих. Та іноді, те, як ми себе поведемо в тій чи іншій ситуації визначає наші відносини з оточуючими. Бережіть один одного та будьте гарними друзями!

 

1

 

docx
Додав(-ла)
Галстян Ольга
Додано
4 травня 2020
Переглядів
504
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку