КВК
Тема. Природні лиха
Мета: формувати в учнів уявлення про природні лиха; ознайомити дітей з правилами безпечної поведінки під час грози, бурі, землетрусу, повені, пожежі; вчити учнів правильно й критично оцінювати свої дії та поведінку в надзвичайних ситуаціях, висловлювати власну думку, формулювати її в чіткій і стислій формі;
розвивати вміння відстоювати власні переконання, оцінювати свої вчинки й приймати рішення відповідно до ситуації, спостегігати, аналізувати, зіставляти, робити висновки; виховувати в учнів самодисциплінованість, організованість, сумлінне й відповідальне ставлення до своїх обов’язків; викликати прагнення зберігати й зміцнювати здоров’я; сприяти розкриттю особистих здібностей учнів, формуванню точної самооцінки, розвитку комунікативних умінь.
Обладнання: ілюстративний матеріал, емблеми команд, плакати за темою уроку, малюнки учнів.
Хід заходу
Продзвенів уже дзвінок –
Починається урок!
Один одному всміхніться,
Пильно в очі подивіться.
Бо усміхнена людина –
Це здоров’я половина!
Тепло своїх долоньок я друзям віддаю.
І шлях новий, цікавий я з радістю почну.
Сьогодні у нас незвичайний крок
На конкурс кмітливих запрошую…
Крок!!!
Розумна, весела у нас дітвора.
А от чи хворіє, дізнатись пора.
(Відповіді дітей)
Клуб винахідливих, кмітливих
Чекає чемних, нелінивих,
Чекає дружніх, працьовитих.
Є 3 команди по 5 учнів, інші вболівальники.
«Айболятка», «Розум’ятка», «Веселятка». Вболівальники.
Найповажніше журі: медсестра, психолог, представник МЧС.
Хай не буде суперечок
Поміж нас ніколи.
Нехай гра нас об’єднає
В нашій рідній школі!
Головне, що в людини є – це життя.
Зберегти його справа непроста.
Ми – частина природи, живемо на планеті Земля.
Ми руйнуємо надра, втручаємось в простір космічний,
Ми забруднюєм воду, повітря – зникають рослини.
І планета кричить буревіями, стогне грозою.
І ліси запалали, тріскається земля –
Природніми лихами платить нам за образи.
Команди:
Розминка «Продовж речення»
Конкурси – перевірки знань
Завдання для капітанів
Конкурс творчих робіт
Вікторина для вболівальників
Підсумки змагання
I I. Етап організації виконання плану діяльності
1. Розминка «Продовж речення»
Головне, що в людини є це…(життя).
Зберегти його справа … (непроста).
Стихійні лиха – це … (повені й землетруси, цунамі, пожежі, урагани, селі).
На своєму шляху вони нищать усе …(людей, заводи, будівлі, оселі).
Це природа хоче людині сказати, що …(довкілля треба оберігати).
Не забруднювати відходами повітря й воду, бути природі… (другом).
2. Конкурси – перевірки знань
А) Довідкова (Вибрати конверт, дістати малюнок, пояснити що зображено, надати необхідну інформацію)
Учені підрахували, що в середньому щороку на нашій планеті відбувається приблизно мільйон підземних поштовхів. Більшість із них, на щастя, є практично майже не помітними і можуть бути зафіксовані лише за допомогою дуже чутливих приладів. Але деякі поштовхи мають чималу силу. У середньому в світі щорічно відбувається 15-20 сильних землетрусів, тому що тверда оболонка Землі – це не суцільна кора, як яєчна шкаралупа, а складається із десятка величезних плит, які ніби труться одна об одну і час від часу зазнають струсів. Слабкі землетруси можуть бути зумовлені вулканами або великими обвалами.
Гроза – це грім і блискавка з дощем або градом. Під час грози зазвичай ще й сильний вітер. Щохвилини в усьому світі лютує близько двох тисяч гроз.
Ураган – це жахлива буря, що супроводжується сильними вітрами і зливами. Урагани завдають потрійного удару: шквальними вітрами, сильним зливами і величезними хвилями. Ураганні вітри можуть легко викорчовувати дерева, зривати дахи з будинків і навіть перевертати автомобілі.
Б) «Блеф»
Блеф – вигадка, неправда,
розрахована на введення в оману
кого-небудь
(Так. Цунамі – це великі хвилі, що виникають на поверхні океану під час підводних землетрусів. Їх висота – 80 метрів).
з’являються снігові замети. (Ні. З’являються повені. Вода при цьому виходить із берегів річок і затоплює все навколо).
В) «Мій вибір»
На жаль, людина є безсилою перед природою. Вона може лише правильно поводитися під час лиха і допомогти у цьому іншим. (Серед поданих тверджень обрати правильні).
Правила поведінки під час землетрусу
Правила поведінки під час повені
Правила поведінки під час грози
Правила поведінки під час урагану
Правила поведінки під час пожежі
- Зателефонувати за номером «101», чітко назвати своє ім’я та прізвище, адресу, номер телефону.
-Зателефонувати за номером «103».
-Якщо на вас спалахнув одяг, необхідно швидко бігти.
-Якщо на вас спалахнув одяг, потрібно перекочуватися по землі.
-Для того щоб вибратися з приміщення, де сталася пожежа, слід рухатися на повний зріст.
-Для того щоб вибратися з приміщення, де сталася пожежа, потрібно рухатися пригнувшись, затуливши рот і ніс вологою ганчіркою.
Фізкультхвилинка
Руханка. Око-тренінг. (Обводимо очима сторони квадрата. Розглядаємо веселку. «Намотуємо» канат на дерево).
Скласти сенкани до слів: пожежа, пожежник.
Розшифрувати криптограму.
(При пожежі телефонуй 101)
Як ви гадаєте, чи може стихійне лихо, про яке ви розповідали, статися в Україні?
У якій саме природній зоні України? Доведіть свою думку.
1. Правила поведінки під час грози
Коли спека на землі – від калюж йде пара,
Вона вгору піднімається й утворює хмари.
Кожна хмарка назву має – електрозаряд,
Вітер їх по небу гонить, ламає їх ряд...
Як зіткнеться хмарка з хмаркою,бачимо ми блиск.
Й дуже скоро, незабаром чуємо ми тріск.
Блиск той блискавкою зветься. Ну, а тріск? Це – гроза.
Блискавка може вбити людину,
Знайте ж, як поводитись в грозову годину.
Під час грози купатись не можна,
Під одиноке дерево ховатися не смій,
Сховайся краще в балці чи в канаві,
І на місцях відкритих ти не стій.
Коли шумить гроза – позачиняй всі вікна,
А металеві речі краще не чіпай,
Нікуди не біжи, перечекай грозу удома,
А вийде сонце — знов іди гуляй.
2. Правила поведінки під час урагану
У природі, діти, вітер – мов великий пан.
Якщо дме він дуже сильно – це й є ураган.
Може він тривать годину, може – й кілька днів,
Може зливи нам принести, бурі снігові.
Він в повітря підіймає землю,пил, покрівлі,
Може він стовпи зламати,зруйнувать будівлі.
Якщо на дворі ураган – сидіть вдома тихо,
Хто не слухає порад, тому буде лихо.
3. Правила поведінки під час землетрусу
Ви спокійно сидите у своїй хатині,
Раптом щось розпочалось у земній корі.
Почала ваша хата трястись, колихатись,
Та так сильно, що на ногах не можна втриматись.
Вже попадали дерева, рвуться проводи.
Й вам тікати, друзі, треба,
в хатах не сидіть.
Якщо ж чомусь залишились ви в заваленій хатині,
То вам краще постояти у віконній прогалині.
Коли вже вас порятує служба рятувальна,
Йдучи з дому — усе вимкніть, і все буде гарно.
Презентація намальованих плакатів.
А для того, щоб люди про небезпеку вчасно дізналися, ми натискаєм на всі кнопки та педалі. На заводах і фабриках гудки безперервно гудуть, по радіо і телебаченню сигнали тривоги передають.
Вболівальники
Якщо ви сигнал почули – враз біжіть додому,
Ввімкніть радіо й почуйте, що там повідомлять.
Зачиніть всі вікна, двері,кватирки, фрамуги,
Щоб не могла проникнуть до вас навіть муха.
Одягніть на себе одяг, що захистить тіло.
Якщо раптом ви почули запах неприємний,
Це до вас вже підібрався ворог ваш таємний.
Захиститься і від нього пов’язкою чи шарфом,
Хоч хусткою рот прикрийте, а хоч рукавом.
Команди:
Журі:
Занотуйте, любі діти!
Здоров’я бережіть, доки малі,
Хай кожен з вас запам’ятає,
Що без здоров’я щастя не буває.
Вболівальники:
Головне, що в людини є – це життя.
Зберегти його справа непроста.
Але знання – це велика сила,
Користуватися ними треба швидко й сміливо.