Виховна година
«Моя Україна»
Тема: «Моя Україна »
Мета: поглибити знання учнів про нашу країну; викликати бажання поповнювати свої знання про Україну; формувати національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси, уяву, спостережливість, фантазію; виховувати любов до Батьківщини, почуття приналежності до свого народу, його духовної культури; шанобливе ставлення до символів, повагу до її історичного минулого і сучасного.
Обладнання: карта України, ілюстрації України, ноутбук, мультимедійна дошка, виставка малюнків, дидактичний матеріал, запис гімну України, державні символи України; пазли, пелюстки квітки.
Хід заняття
I. Вступна частина
Вчитель:
− Діти, сьогодні ми з вами поговоримо про нашу рідну Україну. Як ви думаєте,
що означає слово «Батьківщина»? (Відповіді дітей)
II. Обмін інформацією
1.Вправа «Асоціативний кущ»
Вчитель:
− Діти, давайте ми з вами скажемо, що для вас Україна?
− Які слова близькі за значенням ми з вами можемо дібрати до слова Україна?
(На дошці записано слово «Україна», а діти по черзі називають слова, з якими воно у них асоціюється)
2. Розповідь учителя про Україну
− Україна – це велика і прекрасна держава. Вона має свою мову, культуру, традиції та державні символи. Столиця України−Київ, одне з найдавніших міст Європи. Українці−це доброзичливий народ, який шанує свою історію та звичаї. Україна - це наша земля, наша країна зі славною історією, народ якої протягом багатьох віків боровся за свободу і незалежність. Україна - це велика незалежна держава. Найбільше свято нашої держави – День незалежності. Його ми святкуємо 24 серпня.24 серпня 1991 року
3. Перегляд відео про Україну
https://youtu.be/uLW0htoLvYU?si=1YRQ7SqDsZTlGRLp
4. Дидактична гра «Символи України»
Назва нашої держави? (Україна)
−Столиця України? (Київ)
−Основні кольори нашої прапору? (Синій і жовтий)
−Назвіть державні символи України. (Герб, Гімн, Прапор України)
−Назвати рослини - символи України. (Верба і калина)
−Назвати обереги українського народу. (Віночок, рушник)
−Яка велика річка протікає на Україні? (Дніпро)
− Україна є самостійною незалежною державою. Як будь-яка держава, Україна має свої державні символи ГЕРБ, ПРАПОР, а також ГІМН
Наш герб− тризуб.
Наш герб− тризуб.
Недоля нас косила,
Та ми зросли, миє,
Ми завжди будем,
Добро і пісню
Несемо ми людям
(Н. Поклад)
− Тризуб символізує Трійцю Життя: Мудрість, Знання і Любов, або Вогонь, Воду, Землю. За іншими переказами, тризуб символізує поєднання Батька, Матері та Дитини; у ньому зашифроване слово «воля», до якої прагнули наші предки.
Наш прапор
Із блакиті й колосків
В небі прапор наш розцвів,
Увібрав він синє небо
В золотисту пору жнив.
— Які кольори має наш прапор? Як ви думаєте, чому саме ці два кольори вибрано для нашого прапора? Які почуття викликає у вас кожний колір?
Жовтий колір — це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі, а також колір жовтогарячого сонця.
— А синій колір - це колір ясного, чистого, мирного неба.
5.Дидактична гра «Склади прапор»
(Діти складають зображення Прапора України в техніці «пазли» )
Вчитель:
—Що повинна мати самостійна держава? (Гімн)
—Гімн—це найголовніша пісня України. А Державним гімном України є пісня "Ще не вмерла України …". Більше століття тому її написали поет Павло Чубинський та композитор Михайло Вербицький. Коли виконується Гімн України, ми маємо встати на знак пошани і слухати його мовчки, або співати разом з виконавцем, а праву руку покласти на серце. Спробуймо.
Звучить Гімн України
https://youtu.be/ouXXAE73ASY?si=XVNmYHXb_7R2L9nL
III. Групове завдання
Гра «Знайди слово»
Знайти у рядках букв назви рослин, що входять в український віночок.
1 група
ЯКЛЮБИСТОКТОЗИМІ
БМАЛЬВАКИВАМАКТР
2 група
УВЮББЕЗСМЕРТНИКЬ
РОМАШКАІТДЕРЕВІЙ
3 група
ЗВЯБЛУНЯНТРОЯНДА
МАСВОЛОШКИЮЛДЖГИ
(Любисток, мальва, мак, безсмертник, ромашка, деревій, яблуня, троянда, волошки)
2. 1 команда
Скласти сенкан до слова Україна.
Україна
Рідна, незалежна.
Бореться, вирішує, згуртовує.
Україна – це мій рідний край.
2 команда
Ваше завдання: підібрати слова до кожної букви слова Україна.
У – унікальна
К – красива
Р – родюча
А –актуальна
Ї – історична
Н – незалежна
А–активна
Гра «Скоромовки»
– А зараз я пропоную командам позмагатися у читанні скоромовок. Прошу капітанів команд підійти та обрати скоромовки.
Буде бабі біб у борщ
2. Їхав Прокіп з Прокопихою,
Ще й з маленькими прокопенятами
3. Хитру сороку спіймати морока,
А на сорок сорок – сорок морок.
4. Карл у Клари вкрав корали,
А Клара у Карла украла кларнет.
Вчитель:
–Молодці, ви гарно впоралися із завданнями.
– Напишіть на великих пелюстках квітки, якими потрібно бути людьми, щоб Україна процвітала.
– Напишіть на маленьких пелюстках квітки, якими що потрібно зробити, щоб Україна процвітала.
(Учні презентують свою роботу. На дошці з`являється: квітка)
–А на завершення ми заспіваємо пісню «Ой у лузі червона калина»
«Ой у лузі червона калина» – українська пісня опору, створена понад століття тому. Виконання її Андрієм Хливнюком у військовій формі, оскільки він є солдатом ЗСУ, дала пісні нове життя. Зараз «Червона калина» набула шаленої популярності в Україні і стала новим гімном українців у боротьбі за свою свободу і незалежність. Пісню співають українські та закордонні зірки, ставлять рінґтони, скандують з футбольних трибун. Численні кавери і ремікси на різних мовах записуються і публікуються в соціальних мережах. Хори навіть виконують її під час церковних служб. Але особливо зворушливо звучить «Червона калина» у виконанні маленьких українців.
https://youtu.be/04d3cfNBU3k?si=u9F-imBjgUoAQgIs
ІV. Підсумок заняття
Вчитель:
Вправа «Мікрофон»
– Що нового ви дізналися?
– Чого навчилися?
– Розмову про Україну та про її символи можна вести без кінця-краю, бо така багата і щедра наша земля, така славна її історія. Хочу, щоб кожен з вас запам’ятав те, про що ми говорили сьогодні. І у кожного було бажання гордо заявити: «Я — українець і я цим пишаюся».