МЕТА - розвивати у учнів впевненість, що успіх залежить від власних зусиль, від того, наскільки ми будемо людяними, гуманними, толерантними у стосунках; навчити оволодівати мистецтвом спілкування та навичками взаємодопомоги; пробуджувати у дітей щирий інтерес до всього корисного,морального, бажання берегти людську гідність; виховувати повагу до людей, доброзичливість, здатності прощати і просити пробачення, протистояти виявам несправедливості, жорстокості.
ВИХОВНА ГОДИНА НА ТЕМУ:
« ПОДОРОЖ НА ПЛАНЕТУ ДОБРОТА»
МЕТА - розвивати у учнів впевненість, що успіх залежить від власних зусиль, від того, наскільки ми будемо людяними, гуманними, толерантними у стосунках; навчити оволодівати мистецтвом спілкування та навичками взаємодопомоги; пробуджувати у дітей щирий інтерес до всього корисного,морального, бажання берегти людську гідність; виховувати повагу до людей, доброзичливість, здатності прощати і просити пробачення, протистояти виявам несправедливості, жорстокості.
ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ
ОБЛАДНАННЯ - МУЛЬТИМЕДІЙНИЙПРОЕКТОР,КОМПЬЮТЕР,АРКУШІ
З ЗАВДАННЯМ,ЧИСТІ АРКУШІ ТА ОЛІВЦІ, КОЛЬОРОВИЙ ПАПІР, ЛИСТ-ЗАВДАННЯ, КАРТА ПОДОРОЖІ, КОНВЕРТИ ІЗ ЗАВДАННЯМ, ЛИСТ-ЗВЕРНЕННЯ З ПЛАНЕТИ «ДОБРОТА».
ХІД ВИХОВНОЇ ГОДИНИ
Діти, сьогодні на нас з вами чекає подорож на планету у міжпланетному просторі. На яку саме ми зараз з вами дізнаємося. І в цьому як завжди нам допоможе казка.
КАЗКА: Жила-була на землі дівчинка,яка мала ім’я Любов. Самотньо їй було на світі без подружки. Ось вона й звернулася до старця, який прожив вже понад сто років і був чарівником.
-Допоможи мені, дідусю, обрати собі подружку, щоб я могла з нею дружити все своє життя.
Замислився чарівник й сказав:
-Приходь до мене завтра вранці, коли перші птахи заспівають та роса ще не висохне.
Так і зробила дівчинка. Вранці, коли сонце ледь-ледь з’явилося на горизонті прийшла Любов в умовлене місце. Прийшла та бачить: стоять п’ять прекрасних дівчаток, одна другої краще.
- Ось, обирай,- говорить Чарівник,- одну звуть Радість, другу – Вдача, третю – Красота, четверту – Печаль, п’яту- Доброта,
- Вони всі прекрасні – сказала Любов,- не знаю кого і обрати.
- Твоя правда,- відповів Чарівник,- вони всі прекрасні, і ти в своєму житті обов’язково з кожною з них зустрінешся, можливо ще й подружишся, але сьогодні і зараз тобі потрібно обрати лише одну. Саме вона і буде тобі подружкою і опорою на все твоє життя.
Підійшла Любов до дівчаток ближче, подивилася кожній прямо в очі і замислилась…
А кого б обрили ви? Чому?
Так вірно. Любов підійшла саме до дівчинки, яке мала ім’я Доброта. Доброта протягла їй руки.
Чому Любов обрала саме Доброту?
Так от, сьогодні ми з вами здіймемо подорож саме на планету «Доброта». Але на цій планеті трапилося лихо: жителі планети Добра забули девіз за яким їм потрібно жити і все в них пішло шкереберть. От вони і розіслали листи з закликами про допомогу. Один з таких листів потрапив до нашого класу, давайте зачитаємо.
ЛИСТ «Любі діти! Допоможіть нам, будь ласка. Шлях до нашої планети буде нелегким. Долаючи перешкоди, які будуть траплятися на вашому шляху, ви маєте допомагати один одному,бути ввічливішими один з одним, добрішими,гуманнішими, щирішими та вихованішими. Сподіваємося, що ви впораєтеся і зможете знайти розгадку. Девіз написаний на окремих папірцях і вам його потрібно зібрати. На кожній планеті, яка буде траплятися на вашому шляху ви будете отримувати по слову-підказці і наприкінці подорожі ви зможете скласти цілий вираз, який допоможе встановити мир та злагоду на нашій планеті. Бажаємо вам успіхів.»
Ну що, діти, допоможемо? (ТАК)
Отже вирушаємо у подорож. Наш клас поділено на групи.
От і з’явилася перша планета на нашому шляху. Назва цієї планети «Компліменти».(Слайд Б.Окуджаві «Давайте говорить друг другу комплименты»
SMS. О, нам надійшло повідомлення, зараз ми з вами його зачитаємо.
ПОВІДОМЛЕННЯ: Жителям планети «земля». Вам потрібно одягнути дерево листочками із добрих слів. Якщо ви впораєтеся, то отримаєте першу підказку.
Отже, ось дерево, на яке нам потрібно нанизати листочки з добрими словами. Листочки у вас на партах. Ваша задача: якомога більше повісити листочків на дерево. У кожної команди листочки мають свій колір. Тому в наприкінці ми зможемо побачити, яка ж з команд знає більшу кількість добрих слів. Саме тій команді і буде надане право отримати першу підказку.
Ну що, готові? Почали.(5хв)
Добре. Молодці, добре попрацювали. А ось і перша підказка.
Полетіли далі. Ось і друга планета під назвою «Протилежності»
SMS. Знову повідомлення. Зараз дізнаємося, що нам потрібно буде робити на цій планеті.
ПОВІДОМЛЕННЯ: Щоб отримати слово - підказку вам потрібно скласти антонімічні пари слів і портрет «Доброї людини».
Перш ніж ми приступимо до виконання завдання я хочу вам розповісти легенду про добро і зло.
Жили на вулиці двоє сусідів. Одного разу один зробив другому зло.
Ображений чоловік,прагнучи відповісти помстою, вирушив до мудреця за порадою. Що ж мудрець йому запропонував? Відповісти зловмиснику добром. Сусід послухався, а у відповідь знову отримав зло. Мудрець і тут порадив не шкодувати добра. Сусід ще раз послухався, віддячив добром. Але через деякий час у відповідь знову одержав зло. Сусід прийшов до мудреця і той йому знову порадив віддячити добром.
-Але я вже стомився віддячувати йому добром,- заперечив сусід.
- Якщо зловмисник не стомився від зла, то чому ж ти стомився від добра?- відповів йому мудрець.
ОБГОВОРЕННЯ: Яка головна думка цієї легенди?
Який висновок можна зробити?
А тепер дайте мені відповіді на наступні питання:
РОБОТА В ГРУПАХ
У вас на столах лежать папірці з перерахуванням позитивних і негативних рис характеру. Ваше завдання утворити пари протилежностей: наприклад- добро-зло і так далі. Починайте працювати.
До якого висновку можна прийти проаналізувавши записане?
(Людина – це збір людських якостей у якому постійно живуть противоположності, і людині постійно треба робити вибір, якому почуттю надати перевагу)
ТЕХНОЛОГІЯ «МІКРОФОН»
Учитель пропонує продовжити речення:
СКЛАДАННЯ ПОРТРЕТУ ДОБРОЇ ЛЮДИНИ
З чого починається людина? Якими рисами характеру вона повинна бути наділена щоб творити добро. У вас на партах є схема: ДОБРА ЛЮДИНА. Вам потрібно у пустих кружках вказати ті риси характеру людини, щоб її можна було вважати доброю людиною на вашу думку.(Діти записують, а потім обговорення).
А тепер давайте складемо правила поведінки людини на кожний день, щоб її поважали.(Вислови дітей).
Так,добре, ось ми і отримали другу підказку. Ну що,готові? Тоді уперед до нової планети. А ось і вона: планета «Планета вихованості та ввічливості».
SMS. На цій планеті слова загубилися, або втратили свій зміст. Тому вам потрібно повернути всі слова на своє місце і ви зможете отримати третю підказку.
Ну що, діти, готові? Допоможемо жителям цієї планети виправити помилки? Тоді почали.
Речення з помилками:
Молодці! Ви отримали третю підказку. Полетіли далі. А ось і наступна планета «Увічливості»
SMS. Вам потрібно вірно і швидко відповісти на питання семафора і тоді він вам відкриє шлях і дасть четверту підказку.
Тепер, діти, все залежить від вас, чи дозволить семафор рухатися далі. У вас на столах лежать сигнальні картки червоного та зеленого кольору. Я буду зачитувати вам репліки. А ви повинні сказати де правильно поводяться діти, а де ні. Якщо правильно – зелений, неправильно – червоний.
РЕПЛІКИ:
І як підсумок давайте зачитаємо ось такий гімн ввічливості:
ГІМН ВВІЧЛИВОСТІ
КЛЯНЕМОСЬ ВВІЧЛИВИМИ БУТИ,
ЗАВЖДИ «СПАСИБІ» ГОВОРИТИ.
«ДОБРИЙ ДЕНЬ» ТА «ДОПОБАЧЕННЯ»
МАЮТЬ В ЖИТТІ ВАЖДИВЕ ЗНАЧЕННЯ.
КЛЯНЕМОСЬ ВВІЧЛИВИМИ БУТИ,
У БОРОТЬБІ ЗІ ЗЛОМ ДОБРО ЗДОБУТИ.
НЕЧЕМУ ВРАЗИТИ МЕЧЕМ ЧАРІВНИМ-
СЛОВОМ СУВОРИМ І ВІРНИМ!
А ось і четверта підказка. Молодці! Добре попрацювали. Тож давайте рухатися далі. Наступна планета «Народної мудрості». О, тут трапилася пригода: зі скриньки народної мудрості повисипалися перлини – слова народної мудрості.
SMS. Вам потрібно зі слів скласти прислів’я і приказки і ви отримаєте п’яту підказку.
Готові! Тоді зі слів, які у вас лежать на партах у конвертах вам потрібно зібрати по три прислів’я або приказки.
КОНВЕРТ №1 1.Тяжко тому жити, хто не хоче робити.
2.Що хата має, тим і приймає.
3. Чим багаті, тим і раді.
КОНВЕРТ №2 1.Слово щірого вітання дорожче за частування.
2.Аби руки та охота, буде зроблена робота.
3. Лінивому все ніколи.
КОНВЕРТ №3 1.Бджола мала, а й та працює.
2.Землю прикрашає сонце, а людину - праця.
3. Добре у світі тому, хто працьовитий.
КОНВЕРТ №4 1.Шануй батька і неньку, буде тобі скрізь гладенько.
2.Не радій чужому горю.
3. Якщо ввічливо попросиш, завжди дадуть.
КОНВЕРТ №5 1. Увічливих і лагідних скрізь шанують.
2. Маленька праця краще за велике безділля.
3. Доброта врятує світ.
Добре. Молодці. Ви отримуєте чергову підказку. А ми знову подорожуємо. І нам залишилася лише одна підказка і ми зможемо допомогти жителям планети «Доброта». А ось і остання планета під назвою «Дружба».
SMS. Щоб отримати останню підказку вам потрібно згадати приказки та прислів’я про дружбу, скласти ознаки справжньої дружби та з’ясувати чи готові ви самі бути справжнім другом.
Доброта і чуйність, співпереживання і щиро – сердечність - це завжди було в характері українського народу. У наших традиціях завжди допомагати людям, підставляти плече у скрутну хвилину,заступатися за беззахисного і скривдженого. Народна мудрість стверджує, що треба менше говорити про добро, а просто проявляти милосердя до тих, хто цього потребує. І як приклад розкажу вам такий випадок:
Прибіг щодуху син додому й до тата голосно гукає:
Замислився татко на хвилинку і так відповів сину:
Коли тебе в тяжку хвилину людина виручить з біди,
Про це добро, аж поки віку, ти, сину, пам’ятай завжди.
Коли ж людині ненароком ти зробиш сам добро колись,
Про це забудь, аж поки віку, мовчи й ніколи не хвались.
Як ви розумієте ці слова?
Найбільшим же людським скарбом є дружба. Я навіть не запитую, чи хочеться кожному з вас мати друга - справжнього, вірного, який завжди допоможе, підтримає, з яким біда - півбіди, а радість - подвійна. Звичайно, хочеться! І щасливий той,хто має такого друга!
Назвіть мені, будь ласка, прислів’я і приказки про дружбу.
Добре. На екрані ви бачите ще вислови про дружбу відомих вчених та письменників:
Людина не може жити серед людей і бути самотньою. Нас оточує велика кількість людей, ми спілкуємося між собою. З одними нам легко, з іншими ми почуваємося дещо напружено, з кимось товаришуємо, дружимо, з кимось – просто підтримуємо ділові стосунки.
РОБОТА В ГРУПАХ.ОБГОВОРЕННЯ І СКЛАДАННЯ «ОЗНАК СПРАВЖНЬОЇ ДРУЖБИ»
У кожного з нас є друзі. Інколи важко обрати собі друга. Зараз візьміть, будь ласка, аркуші з рисами характеру якими повинен бути наділений справжній друг і оберіть лише три риси, які на вашу думку повинні бути більш за все вираженні.(Обговорення).
Скільки людей,стільки й думок. Міцні стосунки з людьми треба розвивати для того, щоб впевнено почуватися в сім’ї, суспільстві, у нових та незвичайних обставинах. Із щирої дружби є відвертість, щирість у спілкуванні, повага, уміння прощати і бажання зміцнювати дружбу.
А ось у мене в руках « КОНВЕРТ ДРУЖНІХ ПИТАНЬ». Це дружнє обговорення питань поведінки та відносин. Давайте поглянемо, які випробування чекають на нас.
ЗАВДАННЯ№1. Двоє шестикласників схилилися над контрольною з математики. Сашко найсильніший учень у класі, уже все виконав і переписує з чернетки у чистовик. Сашка посадили поруч з Олегом, щоб підтягнути. Олег - невстигаючий саме з математики. Він не те, щоб тугодум, а й дуже самолюбивий хлопець. Він ніколи не списує, не підглядає. Ось і зараз Сашко поклав чернетку перед Олегом: дивись, ось же розв’язання, досить одним оком глянути і все стане зрозумілим. Але Олег насупився і навіть глянути не хоче. Пролунав дзвоник і як завжди: Сашко отримав-11, а Олег-2.
Чи хороший товариш Сашко?
Як можна допомогти Олегу?
Як би ти повівся у такій ситуації?
ЗАВДАННЯ№2. Коли вчителька з української мови виставляла оцінки за диктант у класний журнал, кожен називав свою оцінку. Але коли черга дійшла до Оленки, вона сказала, що отримала «8»,- Тамара(подружка і сусідка по парті) підскочила і сказала, що у Оленки стоїть у зошиті «6». Оленка дуже образилася на Тамару.
Чи правильно зробила Тамара?
А як би ви вчинили на місці Тамари?
Що їй треба було зробити?
ЗАВДАННЯ№3. Уяви, ти з друзями знайшов загублений вчителем папірець. На ньому – розв’язання задач, які включені в контрольну роботу. Друзі нагадали тобі: якщо ти не скажеш вчителеві, то нам усім забезпечені гарні оцінки.
А як би ви поступили?
Скажеш ти вчителю чи ні?
Щоб ти відповів друзям?
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА З КАРТКАМИ
А тепер ми з’ясуємо чи готові ви бути справжнім другом? Адже є прислів’я «Якщо хочеш мати друга, навчись сам бути другом». У вас на партах є картки з такою назвою. Заповніть табличку, поставте позначку напроти того твердження, яке на вашу думку у вас розвинене більш за все.
ЯКЩО ХОЧЕШ МАТИ ДРУГА, НАВЧИСЬ САМ БУТИ ДРУГОМ
Я |
Що роблю |
так |
ні |
інколи |
Я |
Тримаю своє слово |
|
|
|
Я |
Пізнаю свої помилки |
|
|
|
Я |
Прощаю тим, хто робить мені зло |
|
|
|
Я |
Ціную думки та почуття інших людей |
|
|
|
Я |
Ставлюся до людей відкрито і чесно |
|
|
|
Я |
Не зраджую своїх друзів |
|
|
|
Я |
Зміцнюю дружбу |
|
|
|
Я |
Ділюся потаємним зі своїм другом |
|
|
|
Я |
Ділюся з батьками роздумами про вчинки своїх друзів |
|
|
|
Підрахуйте свої позначки, і якщо ви відповіли «ТАК» більш ніж у 5 випадках, то вашим друзям дуже поталанило: ви – справжній друг, а якщо менше 5, то поміркуйте, можливо вам потрібно щось у собі змінити, у своїх поглядах на дружбу.
Ось ми і отримали останнє слово – підказку. Тепер давайте ж допоможемо жителям планети «Доброта». Який же девіз можна скласти з даних слів. Так вірно, це « Віддай людині крихітку себе - за це душа поповнюється світлом.»
Ось і дійшла кінця наша виховна година. Сподіваюсь, що вона збагатила вас, допомогла доторкнутися душею до людських витоків добра і милосердя. Нехай не черствіють ваші душі в щоденних клопотах, бережіть серця від усякого зла.
Перед вами чистий аркуш паперу, обведіть свою руку. Напишіть на пальцях добрі свої риси характеру, а на ладоні, те щоб ви хотіли у собі змінити.
Свої руки залиште собі на пам’ять . а на прикінці мені б хотілося сказати, що наш клас - це маленька родина. І мені б дуже хотілося, щоб в нашій родині завжди панувала доброта, повага, взаємопорозуміння, та не було би сварок та лайок.
А що для цього потрібно?(Дружити). Ще В.Г.Бєлінський писав, що «Справжні друзі…нічого не вимагають один від одного в ім’я дружби, а роблять один для одного, що можуть».
І на останок я хочу розповісти вам притчу про старого аксакала.
Помирав в одному селищі старий аксакал. Прийшли до нього люди й говорять: «Скажи нам, мудрий старець, як тобі вдалося добитися такого порядку й розуміння в своїй родині: всі один одного поважають і живуть у мирі та злагоді». Але старець не мав сил вже говорити. Тоді йому дали папірець і олівець, і він почав писати. Писав довго. А коли вже не стало сил навіть і писати, то папірець випав із рук мудрого старця. Підняли його люди і всі були дуже здивовані: на ньому було більш ніж 100 разів було записане лише одне слово. Яке? Так Доброта. Тому я вам бажаю, щоб саме доброта була вірним супутником у вашому житті.
ДЯКУЮ ЗА РОБОТУ!