Виховна година на тему:"Торгівля людьми - ганебне явище"

Про матеріал
Виховна година на тему:"Торгівля людьми-ганебне явище" Обізнанність людини допоможе в майбутньому, уникнути складних життєвих ситуацій, повязаних з торгівлею людьми.
Перегляд файлу

Виховна година тему: «Торгівля людьми ганебне явище»

 

 

Мета: Підвищити рівень поінформованості та

усвідомлення учнями гостроти проблеми торгівлі

людьми, обговорити причини, форми та ознаки

цього явища.

 

Хід заняття

Вступне слово майстра виробничого навчання:

Життя – це чудова пригода, якою потрібно насолоджуватися щодня. Однак часом нам потрібне нагадування про те, що життя є найбільшим даром. Найцінніше, що є в людини – це її життя. Воно дається їй тільки раз і кожній своє. Довге чи коротке, неповторне і звичне, радісне і сумне, солодке, як мед, і гірке, як полин, воно триває лише від народження до смерті, і його не можна прожити двічі.

Отже, життя своє потрібно любити, цінувати і боронити від усього лихого.

І сьогодні мені хочеться поговорити про одну  з актуальних проблем, коли люди попадають до рук торговців людьми та про небезпеки, які їх там можуть підстерігати.

 

Перш, ніж розпочати свою розповідь мені хочеться почути від вас відповіді на такі запитання:

Як ви розумієте слово «торгівля»?
- Чим можна торгувати?
- А якими забороненими речами торгують у всьому світі? (Наркотики, зброя, людина)
 

Інформаційне повідомлення «Сучасна ситуація щодо торгівлі людьми в Україні»

 

За період з 2019 року по 2023 рік майже 49 тисяч українців зазнали ризику, пов’язаного із торгівлею людьми.

Результати національного дослідження проведеного з метою з’ясування вразливості українців, в умовах війни в Україні, до ситуацій торгівлі людьми доводять наступне, 29% українців готові прийняти ризиковану пропозицію роботи за кордоном або в іншому населеному пункті, при цьому 27% респондентів погодились би прийняти одну з ризикованих пропозицій щодо роботи за кордоном, зокрема:

  •                   17% готові працювати без офіційного оформлення трудових відносин;
  •                   13% за кордоном та 9% в Україні готові працювати без змоги вільно залишити робоче місце та у замкнених на час роботи приміщеннях;
  •                   2% за кордоном та 2% в Україні готові добровільно віддати роботодавцю мобільний телефон, iншi особисті речі на перiод працевлаштування;
  •                   1% за кордоном та 3% в Україні віддали би роботодавцю свій паспорт на весь термін виконання робіт  без офіційного оформлення трудових відносин.

 

Торгівля людьми – це злочин, жертвами якого можуть виявитися чоловіки, жінки, діти як з метою примусової праці, так і сексуальної експлуатації. За даними Міжнародної організації праці, 21 мільйон людей у всьому світі є жертвами примусової праці.

Якщо ви стали жертвою торгівлі людьми, намагайтеся всіма можливими способами будь-кому повідомити про це, аби отримати належну допомогу. Не мовчіть, телефонуйте: Національна безкоштовна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів : 527 – з мобільного, 0800-505-501 Державна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми: 15-47 Національна поліція України : 102, чат-бот «Залишайся в безпеці»: https://t.me/stay_in_safe_ua_bot.

Здається досить дивним, що сьогодні, в ХХІ столітті, ми змушені говорити про торгівлю людьми не в історичному контексті, а в реальному часі. На превеликий жаль, і зараз, мільйони людей у світі перебувають у рабстві. Звичайно, «нові раби» не носять кайданів, їх не пропонують відкрито на ринках, як то було у прадавні часи, на них ніхто не має легальних прав, тому що у всіх країнах рабство заборонено. Тим не менш, люди перетворюються на «товар», який можна продавати і купувати, використовувати як завгодно, а потім викидати як непотріб. Тому торгівля людьми вважається сучасною формою рабства, і розглядається на міжнародному рівні як злочин, що карається законом.
 

Це третій за розмахом кримінальний бізнес у світі  після торгівлі зброєю і наркотиками.

 

Інформаційне повідомлення «Форми торгівлі людьми» 

Торгівля людьми може відбуватися у різних формах.

Серед них:

  •                   рабство або звичаї, подібні до рабства;
  •                   залучення в боргову кабалу;
  •                   торгівля людьми з метою сексуальної експлуатації;
  •                   торгівля людьми з метою трудової експлуатації (примусова праця);
  •                   торгівля людьми з метою використання у жебракуванні;
  •                   торгівля людьми з метою вилучення органів;
  •                   торгівля людьми з метою використання у збройних конфліктах;
  •                   торгівля людьми з метою втягнення у злочинну діяльність;
  •                   примусова вагітність;
  •                   усиновлення/удочеріння з метою наживи.

 

. За оцінками експертів щорічно 1-2 млн. людей стають «живим товаром». Наприкінці ХХ сторіччя з його проявами зіткнулась і Україна

Складна економічна ситуація в Україні, високий рівень безробіття, війна, недосконалість законодавства та правова необізнаність громадян є основними умовами, що сприяють цьому явищу. Прагнучи кращої долі, люди їдуть за кордон шукати добру роботу. Спритні ділки щороку використовують сотні таких шукачів.

Перегляд відеофільму «Сучасне Рабство. Протидія торгівлі людьми в Україні-як вберегти себе » (10 хв.) https://youtu.be/l0g8mr1mNB0

Після перегляду фрагменту відеоролика дайте відповіді на запитання:

1.Чи вважаєте, що  торгівля людьми є бізнес? Чому?

2.Що є причиною торгівлі людьми в Україні?

3.В чому полягає « боргова кабала?»

4. Як військовий стан вплину на торгівлю людьми в Україні?

 

Етапи торгівлі людьми»

Які етапи торгівлі людьми, виходячи з визначення «торгівля людьми» ви можете назвати?

Першим етапом торгівлі людьми є вербування, він нерозривно пов’язаний з наступним та створює сприятливі умови для їх реалізації.

У широкому значенні вербування – це схилення людини до згоди на її використання в якості виконавця певних видів робіт або надання послуг.

Цей етап може здійснюватися шляхом повного чи часткового обману майбутньої жертви, так і у насильницький спосіб.

У першому випадку людині, наприклад, обіцяють працевлаштування  у певній сфері, а потім змушують займатися іншою діяльністю, у другому – особа хоча і знає, чим вона буде займатися, однак її обманюють стосовно умов праці або країни призначення, у третьому – застосовуються засоби примусу (в т.ч. викрадення), коли людина не може виявляти свою волю.

Вербування може здійснюватися різними шляхами:

  •                   через оголошення про працевлаштування або навчання за кордоном  в ЗМІ чи Інтернет;
  •                   через туристичні, шлюбні, модельні агенції, фірми працевлаштування за кордоном;
  •                   через листування («наречена по пошті»);
  •                   через спеціалізовані сайти;
  •                   через фізичних осіб-вербувальників (свах, колишніх постраждалих від торгівлі людьми, «випадкових» знайомих);
  •                   через близьке оточення (друзів, знайомих, сусідів).

Вербувальники дають брехливі обіцянки і надії, намагаються представити роботу за кордоном як єдиний спосіб заробити необхідні гроші. Свої дії найчастіше мотивують «простим людським бажанням допомогти». Вони також можуть запропонувати фінансову допомогу по оформленню проїзних документів, віз тощо. Таким чином, майбутня жертва вже підпадає під економічну залежність.

Зробивши свою роботу, вербувальники передають жертву до рук перевізників.

Переміщення людини – це зміна її перебування шляхом перевезення та іншого переміщення її як через державний кордон країни, так і в межах території країни.

Воно може бути відкритим чи таємним, примусовим чи добровільним, легальним чи нелегальним. Нерідко жертв переміщення укривають (переховують в спеціальних приміщеннях, не випускають за територію, змінюють зовнішність).

Наступний етап торгівлі людьми – передача людини, яка є об’єктом торгівлі, до рук покупця або його представників. Таким чином, здійснюється акт купівлі-продажу, в результаті якого жертва переходить у власність іншої людини.

Кінцевим етапом торгівлі людьми є експлуатація людини.

Щоб змусить людину підкоритися, торгівці використовують різні методи: вилучають документи, ставлять у боргову кабалу (жертва повинна відпрацьовувати «витрачені» на неї гроші, сплачувати за житло, їжу), обкладають великими штрафами, застосовують фізичне насилля, катують, погрожують, шантажують, обмежують свободу пересування та спілкування тощо.

Запитання для обговорення:

- Як ви гадаєте, з якою метою ми говорили про етапи торгівлі людьми?

- Як ми можемо використати дану інформацію?

 

Мозковий штурм «Хто може стати жертвою торгівлі людьми?»

Жертвою торгівлі людьми може стати хто завгодно, незалежно від статі, віку, соціального статусу. Навіть немовля може опинитися у рабстві. Так, наприклад, згідно статистики  наймолодшому  врятованому було 3 роки, а найстаршому – 73 роки. Постраждати від торгівлі людьми може як жінка, так і чоловік, як малозабезпечена людина, так і достатньо благополучна.

 

Деякі поширені міфи стосовно торгівлі людьми: ( інформація психолога)

1. Зі мною такого не станеться.

Так зазвичай вважають благополучні люди, які мають вищу освіту, гарну роботу, достаток. Але факти переконують, що від ризику потрапити у ситуацію торгівлі людьми ніхто не застрахований. До того ж сучасні работоргівці стали значно винахідливішими і почали використовувати більш витончені методи вербування.

Так зазвичай кажуть студенти, до яких приходять з лекціями фахівці громадських організацій з протидії торгівлі людьми. Більшість з них не усвідомлює того, що саме молоді люди від 18 до 25 років становлять групу ризику, адже саме вони - майбутні випускники коледжів і університетів невдовзі зіткнуться з проблемою працевлаштування, чіпляючись за будь-яку можливість заробити гроші.

 

2. Торгівля людьми – це торгівля виключно лише молодими жінками, яких використовують виключно у сексуальній сфері.

Існує думка, що жертвами торгівців людьми, як правило стають дівчата та молоді жінки. Але багато прикладів свідчать про те, що у ситуацію торгівлі людьми можуть потрапити чоловіки, діти і навіть люди похилого віку. Використовувати їх можуть у різних сферах: на виробництві, у сільському господарстві й т. ін.

Чоловіки становлять приблизно 24%, від кількості осіб, що потрапляють в рабство - це досить великий показник, адже чоловіки менш схильні шукати допомоги, ніж жінки: вони вважають себе сильними і здатними захистити себе, тому пункт перший «зі мною такого не станеться» стосується їх у першу чергу .

 

3. Тільки малоосвічені, наївні люди можуть стати жертвами торгівлі людьми.

Більшість постраждалих, що звернулися по допомогу, закінчили технікуми, коледжі, інститути. Тож говорити про низький рівень освіти не можна. Крім того, чимало людей отримують пропозицію з працевлаштування від тих, кому довіряють.

 

4. Друзі та родичі не можуть бути замішаними у торгівлю людьми

 

Друзі, родичі, знайомі – це ті, кому довіряють найбільше. Останнім часом сформовано нову стратегію вербування, коли людину, що працювала деякий час на експлуататора, відпускають за умови, що замість себе вона приведе двох-трьох інших «працівників». Залякані жертви повертаються додому і проводять своєрідну рекламну кампанію серед своїх друзів та далеких родичів. По статистиці, 17% постраждалих були продані в рабство своїми же друзями, партнерами чи колегами.

 

5. Довести вину і покарати торгівців людьми неможливо.

Торгівля людьми - це кримінальний злочин, що в Україні, як і у багатьох країнах світу, карається ув'язненням від 5 до 15 років із конфіскацією майна. А у деяких державах, наприклад США та Канаді, - довічним ув'язненням.

 

Запитання для обговорення:

- Чим шкідливе існування таких міфів та стереотипів?

 

Якщо Ви або Ваші знайомі вирішили поїхати за кордон, пам’ятайте наступні рекомендації:


1.Ніколи нікому у жодному разі не віддавайте свої ідентифікаційні документи крім офіційних службовців! Завжди отримуйте та сплачуйте за свій закордонний паспорт, візи та проїзні документи самі.

 

2. Обов’язково візьміть із собою копію внутрішнього та закордонного паспортів. В разі необхідності ці копії можуть спростити процедуру отримання документів на повернення в Україну.


3. Ви можете отримати додаткову інформацію, зателефонувавши до громадських організацій, що протидіють торгівлі людьми в Україні.


4. Переговори про працевлаштування за кордоном, навчання, туристичні подорожі чи шлюб не ведіть наодинці з агентом. Перевірте, чи має агент або фірма ліцензію на посередництво у працевлаштуванні за кордоном. Таку інформацію можна перевірити в Державному центрі зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України за телефоном 8-044-289-50-97

 

5. З метою працевлаштування за кордоном необхідно укласти трудовий договір зрозумілою для вас мовою. Такий договір оформляють у двох примірниках, один з яких залишається у Вас.


6. Якщо Ви їдете за кордон законно працювати, необхідно отримати робочу візу. Туристична або гостьова віза не дає права на роботу.

7. Термін законного перебування на території іноземної держави вказаний у візі.


8. Залиште своїм родичам та друзям декілька копій наступних документів: внутрішнього паспорту України, закордонного паспорту, візи, контракту, свідоцтва про народження, проїзних документів та фотографії. До того ж, повідомте їм телефонні номери свого роботодавця, своїх друзів за кордоном, консульства (посольства) України та місця потенційного проживання.

 

9. Якщо за кордоном Ви потрапили у важку ситуацію, зверніться по допомогу до посольства або консульства України в країні перебування або зателефонуйте до Міністерства закордонних справ України.

 

Заключне слово вчителя.

Життя — це ваша таємниця, проте ви повинні реалізувати себе, свої можливості, свою суть, пройшовши всі етапи, запрограмовані його віковими особливостями: людина повинна пройти молодість, зрілість, залишити спадщину, тобто по­садити дерево, збудувати дім, виростити дитину.  Життя – це певний проміжок часу, заповнений різноманітними подіями, переживаннями, радощами, смутками, які тривають від народження до смерті. Тому дорогі здобувачі освіти кожен ваш крок в майбутнє повинен бути зваженим, та обдуманим. Успіхів та здобутків вам в вашому житті.