Виховна година
Тема: «Рослини навесні»
Мета: повторити ознаки весни; вчити відрізняти групи рослин; ознайомитися із змінами у житті рослин навесні; розвивати уяву, логічне мислення, пам’ять, увагу; виховувати дбайливе та відповідальне ставлення до рослин.
Обладнання: кошик, презентація, роздруківки квітів, груп рослин, картинки правил, відеоролики.
Хід заняття
І. Вступна частина.
- Добрий день, учні. У нашій корзинці є квіти, оберіть кожен,яка вам подобається ( учні обирають, так формуються групи, для роботи у групах; групи: «Тюльпани», «Фіалки», «Кульбабки»). Розпочнемо наше заняття з відгадування ребусу.
ВЕ ,,
,, А
-
Правильно. Яка пора року настала? (Весна) Після зими настає весна. Назвіть весняні місяці. (Березень, квітень, травень)
-
Які ознаки весни ми спостерігаємо. Пригадати нам допоможе гра. Якщо відповідь «так» підносимо зелене лего, якщо – «ні», то червоне.
Гра «Так чи Ні?»
-
День стає довшим? (Так)
-
Навесні жовтіє листя? (Ні)
-
Земля звільняється від снігу? (Так)
-
Стає тепліше? (Так)
-
Почитають рости первоцвіти? (Так)
-
Люди збирають урожай? (Ні)
-
Повертаються птахи з теплих країв? (Так)
-
Птахи будують гнізда та виводять пташенят? (Так)
-
Тварини змінюють шубу на теплішу? (Ні)
-
Добре прогрівається вода у ставках? (Ні)
-
Деякі тварини прокидаються від зимового сну? (Так)
ІІ. Основна частина.
Оголошення теми виховного заняття.
-
Відгадайте загадку. Дихають, ростуть, а ходити не можуть? (Рослини)
-
Сьогодні на занятті ми поговоримо про те, як почуваються рослини на весні. Скажіть, будь ласка, на які групи поділяються рослини ? (Дерева, кущі, трав’янисті рослини ( на дошці прикріплюємо назви груп)). Коли ви обирали квіти, ви утворили групи. Група тюльпани, фіалки та кульбабки. Зараз один учень з кожної групи підходить до дошки (підходять). Вам потрібно погрупувати рослини: дерева до дерев, кущі до кущів, трав’янисті – до трав’янистих (групують). Чим ці рослини відрізняються один від одного? Дерева мають одне товсте та міцне дерев’янисте стебло, кущі – мають кілька міцних дерев’янистих стебел, а трав’янисті рослини, мають м’яке трав’янисте стебло.
-
Що ж змінилося у рослин на весні? (Перегляд презентації: з’являються проталини; почитається сокорух; бубнявіють бруньки; з’являється цвіт; з’являються перші листочки; з’являються перші квіти).
Фізкультхвилинка
-
Відгадайте загадки (презентація):
Перша квіточка весняна,
Тихо під сніжком куняла.
Дмухнув вітерець тепленький,
І з’явився цвіт біленький. (Підсніжник)
Квітка я ніжна, низенька, дрібна.
Коли розцвітаю, приходить весна.
Мій цвіт фіолетовий, п’ять пелюсток.
І довго я квітну між інших квіток. (Фіалка)
Із малої цибулини
Виріс весняної днини.
До нарциса привітався
Та на грядці залишався. (Тюльпан)
Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло.
Згодом стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба)
-
З настанням весни, усім хочеться тепла та яскравого сонечка. Першими вісниками весни є квіти, які з’являються першими, тому їх називають первоцвітами. Вони своїми яскравими барвами, сповіщають прихід весни. Вони радують очі та душу людям. Люди роблять багато фото з квітами та дарують букети, але забувають, що більшість первоцвітів занесені до Червоної книги України і їх не можна зривати, бо це карається законом. Перегляньте відео і скажіть, будь ласка, чому можуть зникнути первоцвіти?
-
Тепер попрацюємо у групах. Група «Кульбабки» складає опис підсніжника (підсніжник має корінь цибулини, листочки та стебло зеленого кольору, подовгасті, квітка біла, має три пелюстки, занесена до Червоної книги).
-
Група «Тюльпани» класти по картинках правила, що можна робити з рослинами навесні ( можна: очищати територію, де ростуть рослини від бур’янів; розпушувати землю; висаджувати нові рослини; підрізати рослини; поливати рослини).
-
Група «Фіалки» скласти по картинка, що не можна робити з рослинами навесні (не можна: зривати первоцвіти; топтати рослини; білити дерева; ламати гілки; розпалювати багаття).
-
Тепер попрацюємо практично. Намалюємо квітку гіацинт, нетрадиційною технікою (за допомогою коктельних трубочок).
Практична робота.
Малювання гіацинтів.
ІІІ Підсумок заняття.
-
У мене є капелюшок, у кого він опиняється, той учень має продовжити речення: - я бажаю весні…; - я бажаю рослинам…; я бажаю друзям…, - я бажаю собі… .
-
Пам’ятайте – якщо зірвати квітку – вона зів’яне, якщо піймати метелика – він загине. Ми маємо розуміти – торкнутися до краси, можна лише серцем!