Квест-гра з профорієнтації «Розумний вибір» для учнів 9-10 класів
Мета: дати учням уявлення про важливість вибору професії в житті людини; узагальнити знання про різновиди професій, їхні особливості; підвищити рівень поінформованості учнів щодо офіційного працевлаштування та трудового законодавства України; формувати вміння працювати в команді; виховувати працелюбність, культуру спілкування.
Хід заходу
Ведуча. Кожна людина рано чи пізно стикається із проблемою вибору професії. «Ким я хочу стати в майбутньому?» – таке питання неодноразово постає перед молодими людьми. Наші смаки і вподобання змінюються з часом: ті професії, що приваблювали в дитинстві, в більш зрілому віці стають не актуальними. Як уникнути помилок і не розчаруватися у виборі професії? Для цього необхідно зрозуміти, які галузі є для нас цікавими, близькими, до чого є потяг та хист.
Сьогодні ви станете учасниками квесту, який допоможе вам ближче ознайомитися з професіями, які присутні на ринку праці, їхніми перевагами та недоліками, трудовим законодавством України.
Правила квесту: Учні об’єднуються у 4 команди, обирають собі капітанів. Кожна команда отримує маршрутний лист, в якому зазначено по черговість проходження станцій. На кожній станції за правильні відповіді учасники отримують бали. Перемагає та команда, яка збере найбільшу кількість балів.
Станція «Професійна»
Один із учасників стає до команди спиною, ззаду йому кріплять картинку із зображенням певної професії. Задаючи питання, учасник має відгадати зображувану професію за 90 секунд. Кожна правильна відповідь – 2 бали.
Станція «Так / Ні»
Ведучий зачитує команді твердження, вони мають або підтвердити його, або спростувати. Кожна правильна відповідь – 1 бал.
+ Юридичні та фізичні особи-підприємці, котрі використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у випадку фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).
- Якщо день виплати заробітної плати збiгається з вихідним, святковим aбо неробочим днeм, то заробітна плата виплачується на наступний місяць (ні, нaпередодні).
+ Жінки ідуть на пенсію на 5 років раніше, ніж чоловіки.
- Найвищі пенсію в Україні отримують лікарі (ні, судді).
- Медична книжка – документ установленого зразка, що підтверджує трудову діяльність громадян і служить для встановлення загального стажу (ні, трудова книжка).
+ Згідно із законом про працевлаштування, кожен громадянин, який перебуває в організації на основному місці роботи не менше 5 днів, зобов’язаний мати трудову книгу.
+ Законом України карається неофіційне працевлаштування громадян.
Станція «Подбай про себе»
Мета: на реальних прикладах навчити учасників відрізняти рівні безпеки/небезпеки при працевлаштуванні.
Ведучий дає учасникам листки з оголошеннями про прийом на роботу. Вони мають розподілити, до якого рівня ризику слід віднести дану інформацію: червоний колір – високий ризик, жовтий – середній рівень, зелений – ризик відсутній. Кожна правильна відповідь – 1 бал.
Червоний сектор:
Жовтий сектор:
Зелений сектор:
Станція «Правознавча»
Учасникам задають ряд питань правознавчої спрямованості. Кожна правильна відповідь – 1 бал.
А) Конституція України;
Б) Кодекс законів про працю;
В) Акти і нормативні документи.
2. Угода між працівником і власником підприємства, установи, організації – це:
А) колективний договір;
Б) трудовий кодекс;
В) трудовий договір.
3. Сторони (учасники) трудового договору:
А) робітник і роботодавець;
Б) робітник і держава;
В) робітник, роботодавець, держава.
4. Законодавство встановлює пільговий режим часу для:
А) жінок, дітей, пенсіонерів;
Б) жінок, неповнолітніх;
В) пенсіонерів, неповнолітніх.
5. Неповнолітні мають право на скорочений робочий час. Для працівників віком від 15 до 16 років він становить:
А) 36 годин на тиждень;
Б) 24 години на тиждень;
В) 40 годин на тиждень.
6. Не допускається прийняття на роботу осіб молодше:
А) 18 років;
Б) 17 років;
В) 16 років.
7. За згодою одного із батьків можуть, як виняток, приймати на роботу осіб, які досягли:
А) 15 років;
Б) 14 років;
В) 13 років.
Станція «Відгадай»
Один учасник з команди отримує листок з переліком певних професій. Він має називати певні ознаки цієї професії, не називаючи її саму, щоб команда змогла відгадати цю професію. Кожна правильна відповідь – 1 бал. Наприклад, лікує людей – лікар.
Перелік професій:
Станція «Поміркуй»
Команда отримує перелік «плюсів» і «мінусів» неофіційного працевлаштування. Необхідно їх погрупувати. Кожна правильна відповідь – 1 бал.
Недоліки неофіційного працевлаштування:
Плюси неофіційного працевлаштування:
Станція «Народна мудрість»
Команда отримує картку із прислів’ями, в яких пропущенні деякі слова, що стосуються праці. Необхідно на місці пропусків підібрати необхідні слова. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.
Ведуча. Підрахуємо бали, які зібрали команди на усіх станціях. Перемогу отримує… (назва команди-переможця).