Виховна година "СНІД – смертельна загроза людству"

Про матеріал
Узагальнення знань про небезпеку ВІЛ/СНІД; сприяня зниженню ризику інфікування ВІЛ, формуванню толерантного ставлення до людей з ВІЛ, особистісної та соціальної компетентності дітей та молоді, які вимушені жити в умовах епідемії ВІЛ/СНІД; виховувати бажання дотримуватися правил здорового способу життя та побудови міжстатевих відносин на основі дружби і поваги.
Перегляд файлу

Виховна  година на тему: 

СНІД – смертельна загроза людству!”

Куратор групи: Підлісний Владислав Іванович, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист;

Актуальність: Україна стоїть на межі загальнонаціональної епідемії ВІЛ/СНІД. Викликає занепокоєння той факт, що за останні роки кількість випадків ВІЛ-інфекції в Україні зросла у 20 разів, і зараз за оцінками фахівців в Україні живуть близько 400 000 інфікованих осіб, — майже 1% дорослого населення. Це офіційна статистика, зареєстрована в Українському центрі профілактики і боротьби зі СНІДом МОЗ України. А міжнародні експерти вважають, що ВІЛ-позитивних у нас значно більше.

Наслідки такого високого рівня поширеності можуть загрожувати більшій частині соціально-економічних досягнень країни за роки незалежності, чи звести їх нанівець.

На жаль, Україна вважається країною з дуже високою інфікованістю вірусом, її середовище характеризується високим рівнем поширеності, й вірус може розповсюджуватися швидко, особливо, серед молоді.

Особливістю хвороби є багатогранність її впливу на медичні, демографічні, соціально-економічні, політичні аспекти кожного суспільства, що ставить ВІЛ/СНІД на рівень планетарного лиха, збитки від якого порівнюють із наслідками світових воєн.

Із суто медичної проблеми охорони здоров’я ВІЛ/СНІД перетворився на проблему соціального розвитку та національної безпеки.

Мета: узагальнити знання про небезпеку ВІЛ/СНІД; сприяти зниженню ризику інфікування ВІЛ, формуванню толерантного ставлення до людей з ВІЛ, особистісної та соціальної компетентності дітей та молоді, які вимушені жити в умовах епідемії ВІЛ/СНІД; виховувати бажання дотримуватися правил здорового способу життя та побудови між статевих відносин на основі дружби і поваги.

Обладнання: мультимедійна дошка, презентація «СНІД – смертельна загроза людству!»

Ведучий 1. Здоров'я – одне з основних джерел радості, щасливого та повноцінного життя. Здоров'я – це стан життя і діяльності людини за умови відсутності хвороб, фізичних дефектів, психологічне, соціальне і духовне благополуччя. 

Поріг ХХІ століття людство переступило з низкою жахливих хвороб. Особливо небезпечні ВІЛ і його кінцева стадія СНІД. СНІД – особливо небезпечна хвороба, смертельна для людини.

Слово  надається викладачу Підлісному Владиславу Івановичу.

Підлісний В.І. З 1988р. 1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом, що слугує справі зміцненню організованих зусиль у боротьбі з пандемією,  яка поширюється у всіх регіонах світу. СНІД називають чумою ХХІ ст.

Але:   

-                     Що ми знаємо про СНІД, про його наслідки?

-                     Що таке вірус, та як передається ВІЛ? 

-                     Що ми знаємо про статеві контакти та запобіжні заходи? 

-                     Як взагалі живуть люди з ВІЛ?

 

image 

                                          Виступ викладача Підлісного В.І.

 

Сьогодні ми узагальнимо свої знання про небезпеку ВІЛ/СНІД.

 Ведучий 2. Зусилля вчених спрямовано на винайдення ефективних методів подолання СНІДу, однак поки що говорити про успіх, про перемогу над вірусом ВІЛ передчасно. За оцінками експертів, сьогодні понад 50 млн. жителів планети Земля є ВІЛ-позитивними, а понад 20 млн. - вражені СНІДом. Кожного дня у світі інфікується 15-16 тис. осіб, переважно молодого віку. 

На жаль, Україну визнано державою, яка від ВІЛ/СНІДу в Східній Європі постраждала найбільше. Сьогодні в нас офіційно зареєстровано 400 тис. осіб, що мають статус ВІЛ-позитивних. Серед них майже 4 тис. дітей у  віці до 14 років. Зараз переважну більшість інфікованих в Україні становлять молоді люди у віці від 20 до 39 років. Це офіційна статистика, зареєстрована в Українському центрі профілактики і боротьби зі СНІДом МОЗ України. Міжнародні експерти вважають, що ВІЛ – позитивних у нас значно більше.

 

image 

     Ведучі : здобувачі освіти Пашковська Юлія та Ройченко Петро

 

Ведучий 1. У всьому світі 1 грудня говорять про СНІД, про те, яку загрозу існуванню людства несе ця глобальна епідемія. Згадують і оплакують тих, хто вже помер або смертельно хворий,  говорять про масштаби трагедії і про те, що ця чума ХХ, а тепер вже і ХХI століття загрожує існуванню людства…

СНІД – особливо небезпечна хвороба, яка несе смертельну загрозу людству. Це інфекційне захворювання здатне за 10 - 20 років поставити рід людський під реальну загрозу вимирання.

image 

 

У генеалогії цієї хвороби багато загадкового. Науковці й досі не дійшли згоди про походження лиховісного ВІЛ-вірусу імунодефіциту людини. Так,  наприклад,  югославський лікар та історик медицини Мірко Грек вважає, що привід для епідемії СНІДу – це порушення рівноваги між поширеними хворобами і тяжкими інфекційними захворюваннями, яких майже повністю позбулися завдяки успіхам медицини. За Греком, епідеміям нових, незнаних хвороб, передують їх поодинокі прояви впродовж десятиліть, навіть століть. До того ж новий вірус здатен досить довго нічим в організмі людини себе не виявляти, очікуючи більш сприятливих для себе умов.

Ведучий 2. Найперша версія походження ВІЛ пов’язана з мавпами. ЇЇ висловив більше 20-ти років тому американський дослідник Б. Корбетт. На думку цього науковця, ВІЛ вперше потрапив у кров людини в 30-х роках минулого сторіччя від шимпанзе – можливо, через укус тварини або в процесі розділення людиною туші. У цієї версії є серйозні аргументи. Один з них – в крові шимпанзе знайдено вірус, який, потрапивши в людський організм, може спричинити виникнення захворювання, що схоже на СНІД. 

Порівняно нещодавно виникла ще одна гіпотеза, автором якої є Е. Хупеору: вірус з’явився на початку 50-х років минулого сторіччя, як наслідок помилки науковців,  які працювали над створенням вакцини від поліомієліту. Помилка була в тому, що для виробництва вакцини використовувалися клітини печінки шимпанзе, які, ймовірно, містили вірус, аналогічний ВІЛ. Одним з найвагоміших аргументів на користь гіпотези є той факт, що вакцину тестували саме в тих районах Африки, де на сьогодні найвищий рівень інфікування вірусом імунодефіциту.

І, нарешті, остання з відомих версій, не доведених, але й не спростованих, - ВІЛ був створений в результаті генно-інженерних маніпуляцій, в процесі розробки чергового типу зброї.

Ведучий 1. Щоб уявити масштаби епідемії СНІДу нерідко використовують аналогію з айсбергом (Рисунок 1). 

image 

 Рисунок 1 

ØНевелика верхівка айсберга – виявлені на сьогоднішній день хворі;

ØПідводна, найближча до поверхні – не розпізнана група хворих; 

ØОсновна, глибоководна частина – люди, які вже заражені ВІЛ, але у них поки не виявлено ознак хвороби. 

Перші випадки СНІДу були зареєстровані 5 червня 1981 року у США. Хвороба  почалася з декількох випадків у середовищі гомосексуалістів, а уже через рік була зареєстрована в 16 країнах у 711 чоловік, через 5 років – у 113 країнах кількість ВІЛ інфікованих складала  72 504 чоловік.

Ведучий 2. Давайте згадаємо! (Рисунок 2)

image 

Рисунок 2

Люди стають ВІЛ позитивними тому, що 

-          або не знали як уникнути передачі вірусу;

-          або знали, але вирішили не дотримуватись певних правил, щоб уникнути ВІЛ – інфекції.

Символом боротьби зі СНІДОМ є червона стрічка, жодна акція в цій області не обходиться зараз без неї. Ця стрічка як символ розуміння СНІДУ була задумана весною 1991 року.

Ведучий 1. Вірус СНІДу дуже дрібний, набагато менший за бактерії, проте неймовірно підступний. Розмножується, тільки потрапивши в клітини білих кров’яних тілець людини – основних вартових її імунної системи. Вірус руйнує їх із середини. Наслідки цього жахливі:  людина стає беззахисною перед будьякою інфекцією. 

Першими, хто захворів на СНІД, були люди, які входили до так званої «групи ризику». Це наркомани, повії, гомосексуалісти, хворі на уроджену гемофілію (тому що їхнє життя залежить від систематичного введення препаратів із донорської крові).

Однак дуже швидко вірус СНІДу вийшов за межі названих груп ризику в основну популяцію населення.

Згідно з новими цифрами, які оприлюднив підрозділ ООН боротьби з ВІЛ/СНІДом, темпи поширення інфекції серед молоді в більшості уражених країн знижуються; виняток становить ситуація в Україні, де кількість ВІЛ – інфікованих серед молоді в віці від 15 до 24 років продовжує зростати.

Ведучий 2. Інкубаційний період від моменту зараження ВІЛ до перших проявів може бути як коротким – чотири-п’ять тижнів, так і дуже довгим – декілька років. За цей період збудник СНІДу руйнує лімфоцити, що неминуче призводить до глибоких змін усієї імунної системи хворої людини. Основні симптоми при зараженні ВІЛ/СНІДом(Рисунок 3):

image 

Рисунок 3

Ведучий 1. Основні шляхи зараження ВІЛ-інфекцією(Рисунок 3):  - статевий;

-                      під час переливання донорської крові, зараженої вірусом імунодефіциту;

-                      при використанні нестерильного медичного інструментарію (шприців, системи для переливання крові та ін.);

image 

Рисунок 3

-                      через використання нестерильного  інструментарію для татуювання і пірсингу, при використанні чужих засобів для гоління, зубних щіток із залишками крові

-                      від ВІЛ-інфекції або хворої на СНІД матері дитині до, під час або після пологів.

Було б великою помилкою думати, що СНІД вибирає собі жертви тільки серед групи ризику. Ризик інфікування на ВІЛ із більшою чи меншою ймовірністю загрожує кожній людині. Епідемія страшна не тільки смертями, а й тим, що призводить до тяжкої соціальної та економічної деградації суспільства. 

 

Ведучий 1. А тепер як ви вважаєте чи СНІД передається (Рисунок 4) 

 

Слово надається представникам громадської організації «Надійне майбутнє»: Баранчуку Олександру та Лук’янчуку Юрію.

image 

Рисунок 4

image 

                                          Виступ Олександра Баранчука

image 

 

Виступ Юрія Лук’янчука

Ведучий 2. Учені не втрачають надії, деякі навіть упевнені, що медикаменти, спроможні перемогти ВІЛ,  неодмінно з’являться в найближчі роки. Що ж до вакцини для масового застосування, то, за їхніми прогнозами, вона з’явиться вже в нашому столітті. А поки що всі зусилля науковців і громадськості треба спрямувати на профілактику СНІДу – такі перспективи на найближче майбутнє.

А ми маємо пам'ятати: здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах - найкращі методи профілактики СНІДу. 

Слово надається куратору групи Підлісному В.І

Підлісний В.І. Після надто важкої, а простіше, жахливої інформації, яку ми сьогодні почули, просто неможливо не вибрати життя. Нехай усе жахливе, що сталося з іншими, обійде нас, залишиться далеко-далеко. Нехай кожна людина до кінця усвідомить усю небезпеку, яку несе СНІД, і зробить усе можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких та рідних від цієї страшної інфекції, бо СНІД може увійти практично в кожен дім, кожну сім’ю. Пам’ятайте, що вже ВІЛ-інфіковані залишились людьми і у них є права (Рисунок 5). Та про всяк випадок запишіть телефон довіри (Рисунок 6).

image 

 

Рисунок 5

image 

Рисунок 6

Хочеться закінчити такими словами:

 

Ми бажаємо: любіть свою сім’ю, Збережіть її від страху і жалю. Будьте твердими у справах і думках, Тільки у хороших.

Не давайте вас зламати й підкорить, Бо на світі треба гідно всім прожить. Кожен з вас це може. 

 

Дякуємо всім за увагу.

 

image 

 

Рекомендації

 

-                      оскільки підлітки та молоді люди, відверто зізнаються про те, що названа проблема їх турбує, і вони потребують відвертого на довірливого спілкування зі сторони дорослих і фахівців;

-                      корисним є досвід такого спілкування, проведення бесід, тренінгів, індивідуальних та групових занять громадською організацією «Надійне  майбутнє»;

-                      вважаємо за потрібне, довести до батьківських колективів отриману інформацію і важливість бесід і роз’яснень зі сторони дорослих, якої потребують старшокласники і молоді люди;

-                      разом з тим, вважаємо досить високою роль наочної агітації, листівок, брошур, а також проведення різноманітних тематичних конкурсів та залучення до участі в них більшої кількості учасників на добровільних засадах; 

-                      ―Поінформований – значить захищений‖, тому наполегливо пропонуємо ознайомити із цією виховною годиною інших здобувачів освіти.

pdf
Додано
29 вересня 2020
Переглядів
844
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку