Тема: « Здоров’я природи - здоров’я людини»
Мета: розвивати мовлення учнів, уміння висловлювати свої думки; показати тісний зв’язок природи і людини; виховувати бажання оберігати природу , вносити свою часточку для збереження навколишнього середовища, нагадати вплив людини на природу.
Обладнання:
Хід заняття
І. Вступна частина
Ось дзвінок сигнал подав —
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
Перш ніж ми розпочнемо наше заняття пропоную вам розгадати кросворд, який я для вас підготувала. Розгадавши його ви дізнаєтесь одне з ключових слів теми нашого виховного заняття.
Кросворд
Слайд № 1-7
1. У городи, у сади
Звідкілясь найшло води.
Гей, готуйте, певно, човен:
Тане лід. І буде…. (повінь)
2. Десь у небі грюкотить:
Ніби коней сто біжить!
Страшно стало нам усім.
Та не бійтеся! Це ж… (грім)
3. Захурделила снігами,
Закрутилася з вітрами,
Біла ковдра стелиться:
Це мете … (метелиця)
4. Блискає і грюкотить,
Лупить, ллє, і двиготить!
Чорні брови в небесах
Наганяють темний страх. (Гроза)
5. А у полі, серед трав,
Хтось намистечко порвав.
І сріблясті намистинки
Почіплялись на травинки. (Роса)
6. А у теплу літню днину
З снігом хтось узяв корзину.
І з небес на всіх-усіх
Полетів улітку сніг. (Град)
7. Вранці дідо сивобровий
Вкрив левади і діброви.
Аж у вербах зупинився –
Бородою зачепився. (Туман)
Слайд № 8
Як ви бачите ключове слово кросворду-природа. Здоров’я — це найбільше багатство, яке має людина. А людина — це частина природи. I тому, чим здоровіша природа, тим краще самопочуття у людини. Отже, тема нашого виховного заняття пов’язана з природою, а звучить вона так: «Здоров’я природи-здоров’я людини».
А головною метою нашого заняття буде розглянути, як залежить здоров’я людини від здоров’я природи.
Тому давайте ми з вами пригадаємо те, що ви вже точно знаєте.
ІІ. Основна частина
-Що таке природа?
(Усе довкола, крім того, що зроблено людиною, належить до природи. Природа — це повітря, вода, рослини, тварини, люди, хмари, гірські породи, ґрунт, Місяць, зорі.)
-Як ви можете допомогти зберегти природу?
(Насаджувати ліси і парки, не смітити на вулицях, економити воду, обклеювати вікна на зиму, берегти електроенергію тощо)
-Чому люди хворіють?
(Мікроби, нерви, погана їжа, поганий одяг...)
-«Що впливає на стан здоров ’я?»
( спадковість, довкілля, режим дня, заняття спортом, дотримання гігієни та йонапьного харчування, стан медичного обслуговування, шкідливі звички)
Отже, ми з вами з’ясували, що природа це те що нас оточує. ЇЇ важливо берегти та допомагати, адже як ми з’ясували, що здоров’я людини залежить також і від середовища в якому вона проживає.
Пояснітъ вислів: «В природі все взаємопов’язане». ( відповідь учнів)
Слайд № 9
Пригадайте, що дає людині природа?
-Що природі дає людина?( відповідь учнів)
Отже, людина — частина живої природи, яка живе серед природи і бере з неї все необхідне для життя: повітря, воду, продукти харчування, одяг, корисні копалини, використовує природні ресурси для отримання предметів побуту.
Але напевно найважливішим питанням є , що ж в замін людина дає природі?
Вплив людини на довколишнє природне середовище подвійний. З одного боку, людина полює на тварин, вирубує ліси, позбавляючи тварин місць їхнього проживання, забруднює воду й повітря. З іншого боку, людина може відновлювати навколишнє середовище: насаджувати ліси, будувати очисні споруди, зберігати зникаючі види рослин і тварин.
Природа не шкодує для нас нічого, нікого природа не забула, всіх до себе пригорнула. Оскільки наше життя тісно пов’язане з природою, як ми з вами з’ясували, то щоб зберегти її красу і багатство, треба знати і дотримуватися правил поведінки у природі. Зв’язок людини з природою полягає не тільки в спільному існуванні-він знаходить своє відображення в активній взаємодії одне з одним.
Слайд № 10
На слайді ви бачите частинки прислів’їв. Ваше завдання з’єднати початок і кінець та пояснити, як ви розумієте це прислів’я.
Давайте з вами поміркуємо та закінчимо речення
1). Коли я торкаюсь чистої, прозорої води, то відчуваю...
2). Ясне тепле сонечко нагадує мені...
3). Море хвилюється і піниться, як...
4). Дощові краплі на склі, наче...
5). Хмарки сьогодні такі ніжні, наче...
6). Я йду босоніж по землі, і мені здається, що мої ноги...
7). Я торкаюсь крапельок роси на квітах і відчуваю, як...
8). Коли я дивлюся на могутнє кремезне дерево, мені здається, ніби...
Слайд № 11-13
Розгляньте ілюстрації. Яку шкоду довкіллю спричинила діяльність людини?
Кожен із нас повинен чітко усвідомити, що ми не можемо просто заплющити очі на проблеми екології, які загрожують нашому життю та життю майбутніх поколінь. Свій посильний внесок може зробити кожен; хоча б не засмічувати землю, по якій ходимо, посадити принаймні одне деревце, збудувати шпаківню навесні. Звичайно, це небагато, але, можливо, якщо кожна людина почне шанобливо ставитися до навколишнього середовища, це добре відіб’ється на ньому. Давайте зробимо все, щоб наші діти та онуки дихали пахощами квітів, чули спів птахів у лісах, ходили по м’якій травичці, милувалися сходом сонця. Давайте залишимо нам на далі у спадок чисту та прекрасну Землю!
Здоров’я — це найбільше багатство, яке має людина. А людина — це частина природи. І тому, чим здоровіша природа, тим краще самопочуття у людини Все цінне для людини прийнято порівнювати з золотом. Природа дарує людині таку різноманітність «золотих дарів, що їх важко навіть перерахувати.
Слайд № 14
А зараз ми з вами переглянемо відео.
ІІІ. Заключна частина
На сьогоднішньому занятті я дійшов(-ла) висновку ….
Після сьогоднішнього заняття я буду…
Наш обов’язок – зберегти повітря і водойми-чистими, грунти -родючими, рослини-зеленими, а тварин – живими. Природа- це наше здоров’я, це наше щасливе майбутнє. Отож, шануйте, любіть природу. До побачення, до нових зустрічей.