Урок - реквієм на тему "Чорнобиль немає минулого часу ...". Історія нашого народу , спогад якої пронизує серце гострим болем. Проте аварія на Чорнобильській АЕС , нажаль, не єдина катастрофа світу .Хочемо ще раз торкнутись теми жахливої аварії на « Фукусімі- 1», що сталася в 11.03.2011 року на північному сході Японії
Чорнобиль не має минулого часу
(Сценарій лінійки реквієму)
Ведучий: Увага! Увага! Увага! Розпочинаємо лінійку присвячену Чорнобилю. "Чорнобиль не має минулого часу".
Учень. Світе тихий, краю милий, моя Україно!
За що тебе сплюндровано, за що, мамо, гинеш?
Чи ти рано до схід сонця Богу не молилась?
Чи ти діточок невинних звичаю не вчила?
Молилася...
Учень,
Нам поле люте миром перебути,
Нам поховати зло в бетон і бронь.
І – не забути! – Доки світ і люди,
Синів землі, що відвели вогонь.
Ведучий 1.
26 квітня 1986 року...
В історії нашого народу чимало скорботних дат, спогадів, які пронизують серце гострим болем. Одна з них – 26 квітня, коли над квітучим Поліссям здійнявся в нічне небо зловісний вогонь радіаційного вибуху. У 2017 році годинник життя відраховує 31 рік Чорнобильської катастрофи. Чорною плямою стала на нашій блакитній планеті трагедія Чорнобиля. Ця біда назавжди залишиться у пам’яті людей, як застереження того, що науково-технічний прогрес може приносити і гіркі плоди. Людство ще не знало техногенно-екологічної катастрофи таких масштабів.
Ведучий 2 .
Ця дата назавжди залишиться в пам'яті людства.
Чи знаєш ти, світе, як сиво ридає полин?
Як тяжко, як тужно моєму народу болить.
Ведуча 1: Ніщо не віщувало біди. Стояла тиха весняна ніч. Квітень завершував свою вахту в природі і мав передати її травню.
Саме в таку з ночей, 26 квітня 1986 року, на Чорнобильській атомній станції сталася аварія – вибухнув один з блоків. Ніч з 25 на 26 квітня, 1година 23 хвилини 43 секунди.
Ведучий 2 .
Спершу керівництво УРСР та СРСР намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень з Швеції, де на Фоксмаркській АЕС були знайдені радіоактивні частинки, які були принесені з східної частини СРСР та оцінки масштабів зараження, відчуження. Розпочалася евакуація близько 130 000 мешканців Київської області із забруднених районів. Радіоактивного ураження зазнали близько 600 000 осіб, насамперед ліквідатори катастрофи.
Навколо ЧАЕС створена 30-кілометрова зона
Ведучий 1.
Після аварії утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише сучасну Україну, Білорусь та Росію, які знаходилися поблизу ЧАЕС, але й Македонію, Сербію, Хорватію, Болгарію, Грецію, Румунію, Литву, Естонію, Латвію, Фінляндію, Данію, Норвегію, Швецію, Австрію, Угорщину, Чехію, Словаччину, Нідерланди, Бельгію, Словенію, Польщу, Швейцарію, Німеччину, Італію, Ірландію, Францію, Велику Британію.
Ведучий 2.
У 1988 році на території, що піддалася забрудненню, був створений радіаційно-екологічний заповідник. Спостереження показали, що кількість мутацій в рослин і тварин хоча і виросла, але не набагато, і природа успішно справляється з їх наслідками.
Ведучий 1 .
Не із сторінок стародавніх літописів і не з легенд та переказів увірвалося у наше життя це лячне і моторошне слово - Чорнобиль.
Слово це стало символом горя і страждань, покинутих домівок, розорених гнізд, здичавілих звірів. Важким колесом «прокотилася» Україною аварія на Чорнобильській атомній електростанції.
Ведучий 2.
Чорнобиль – невеличке українське містечко, яких сотні в Україні. У 1971 році неподалік від Чорнобиля розпочали будівництво потужної атомної електростанції.
На 1983 рік стали до ладу чотири енергоблоки, приступили до будівництва п’ятого. Згодом, за кілька кілометрів від станції виникло місто. Його назвали Прип’ять – за назвою тутешньої повноводної річки
Ведуча 1: Стражденна наша земля... Зрита могилами, засіяна кулями, полита кров'ю... І здавалося б на цій, такій мученицькій землі, ніколи не повинно селитися ніяке (бодай навіть найменше) горе, бо вже стільки було того горя, що крізь віки і досі чується відгомін тяжкого людського стогону...
Учень. Вертались в Україну журавлі,
Уже й перелетіли Чорне море,
Старого місця на старій земної
Поміж боліт уже шукають зором
Учень. Україно моя, що з тобою, скажи?
Я дивлюсь в твої очі, до болю сумні.
У гаю соловей дзвінко так не співа.
І в Дніпрі чом тече каламутна вода?
Ведучий 2: Україно моя, що з тобою, скажи?
Білим цвітом шумлять сиротливо сади.
Дощ кислотний марнить в полі квіти живі,
І зневірені люди молять Бога в душі,
Україно моя, що з тобою, скажи?
Ведуча 1 : Чорнобиля гіркий полин
На серце ліг незримо й тяжко,
І плине над землею дзвін
Із тихим стогоном протяжко.
Це стогнуть землі України,
Де мирний атом не мина.
Він впав смертельною росою
На рай дібров, на зелень трав,
Своєю чорною косою
Провів по розмаїттю барв.
Ведучий 2 : І попелом розкрились села,
І згинуло усе живе,
Пропали усмішки веселі,
Замовкло птаство лісове.
Лиш на отруєній землі
Небачена розкрилась квітка –
Про допомогу крик німий,
Між попелом остання іскра Запал тиша...
Ведуча 1 : Ціною життя відважних і безсмертних третій реактор було вгамовано. На 5 голину ранку пожежа за допомогою прибулих пожежників було ліквідовано. Станцію врятували. 28 героїв затулили її собою. Шестеро загинуло, але увійшли у безсмертя.
Ведучий 2 : Герої Чорнобиля вже відомі всьому світові. Багато з них навіки стали на свої нові пости і стоять у бронзі, граніті, сталі. Загальна кількість людей, які померли згодом, офіційно не повідомлялася. На сьогоднішній день – це понад 450 загиблих.
(Хвилина мовчання)
Ведучий 1.
Проте аварія на Чорнобильській АЕС , нажаль, не єдина катастрофа світу .
Хочемо ще раз торкнутись теми жахливої аварії на « Фукусімі- 1», що сталася в 11.03.2011 року на північному сході Японії. Як відомо, причиною аварії став землетрус магнітудою 9,0, за підземними поштовхами прийшла 14-метрова хвиля цунамі, що затопила чотири з шести реакторів АЕС та зруйнувала систему їх охолодження. Наслідком цього стала серія вибухів водню і розплавлення активної зони.
Ведучий 2.
Ця аварія, безперечно, найбільша за минулі роки після катастрофи на Чорнобильській АЕС. За словами академіка Жореса Медведєва, аварія на АЕС «Фукусіма-1» в Японії перевершила за масштабами викидів Чорнобильську в 20 разів.
Ведучий 1 .
На малюнку показано поширення радіації в перші дні після аварії:
Ведучий 2.
Фахівці кажуть, що наслідки "Фукусіми" Японія буде відчувати найближчі 100 років. Сучасні технології не дозволяють ліквідувати витоки радіації менш ніж за 20 років. Ще довгий час радіонукліди будуть присутні в навколишньому середовищі і організмах людей.
Ведуча 1: Щоб не жахало людство це виття,
Що атома приборкать сили згубні,
Із нами всі народи волелюбні
Стають на варті миру і життя.
Щоб океанів ядерний прибій
Не хлюпнув, не збив землі з орбіти,
Між зорями, щоб вічно голубіти
Землі - планеті нашій голубій.
Ведучий 2: Чорнобильська аварія - перший дзвінок у XXI століття. Нехай у цей день, День Національної скорботи, тяжкі дзвони Чорнобиля відгукнуться в думах кожного з нас співчуттям і милосердям.
(Виходять 2 ведучих з свічками, читають молитву)
(Дзвонять дзвони)
Ведуча 1 : Пречиста Діво, збережи цей світ,
А в ньому нашу рідну Україну.
Сади і гори, ріки і моря,
І пташинку, і звірину, й людину.
Усім хто є, усім, хто буде,
Даруй здоров'я, чистоту і вроду.
Щоб їх ім'я, а в імені - любов
Передавалися від роду і до роду.
Ведучий 2: Просимо Боже, не тільки за себе ми –
Просим ще більше за них:
Вільного світу і цвіту яскравого
Для молодих поколінь.
Убережи їх від злого й лукавого,
Дай кращу долю!
Ведуча 1: І лишилась вірності присяга -
Батьківщині! Матері! Народу!
Щоб наша дума і дорога
Єднали глибину і вись -
Вола Чорнобильська пересторога:
Людство! Зупинись!