У всьому світі 14 березня відзначається Міжнародний день річок, який за своєю суттю є днем боротьби проти гребель, тобто за «живу» воду.
День річок звертає увагу всього людства на те, що створення дамб негативно впливає не тільки на розвиток самих водойм, а й на стан інших природних об'єктів. Порушення природного перебігу річки може стати причиною справжніх катаклізмів, з якими людина буде не в змозі боротися.
Екологічна конференція до Дня річок
Голова конференції
Шановні колеги, гості, слухачі!
Сьогодні ми зібралися недаремно. У всьому світі 14 березня відзначається Міжнародний день річок, який за своєю суттю є днем боротьби проти гребель, тобто за «живу» воду.
День річок звертає увагу всього людства на те, що створення дамб негативно впливає не тільки на розвиток самих водойм, а й на стан інших природних об'єктів. Порушення природного перебігу річки може стати причиною справжніх катаклізмів, з якими людина буде не в змозі боротися.
Але з часом цей день став днем, коли ми говоримо не тільки про шкідливий вплив дамб на річки, а взагалі про всі проблеми, пов’язані з водними ресурсами. Однією з головних є вплив людини.
(перегляд відео про найбруднішу річку світу)
Шокуюче відео! Від людського втручання змінюються русла, річки міліють, а подекуди й взагалі зникають, а найголовніше – люди забруднюють воду, забуваючи про те, що вода – джерело життя на Землі.
Однак ніколи не пізно схаменутися і виправити свої помилки. Яскравим прикладом порятунки річки можуть похвалитися англійці.
Представники Великобританії
Леді та джентльмени! Раді поділитися своїм досвідом. Сподіваємось він стане в нагоді і вам. Ситуація з річками, а особливо Темзою, була катастрофічною ще кілька десятків років тому. До річок неможливо було підійти. Від них жахливо смерділо. У них нічого не жило. Темза у п’ятдесятих, наприклад, була проголошена мертвою рікою.
Вмирати Темза почала ще в часи наполеонівських війн в Європі, коли в річку почали виводити каналізаційні стоки.
Що не вбила каналізація, те добили промислові відходи та сільськогосподарські хімікати, які дощ змивав із полів. У вісімнадцятому сторіччі в Темзі ще ловили лосося і форель, але 1958 року спеціальне наукове дослідження не виявило в річці у межах Лондона жодної рибини.
Існували перекази про те, що один із лондонців, випадково впавши у Темзу, помер. Настільки отруйною була вода у річці.
Води Темзи зараз часто виглядають сірувато-жовтими і непривітними. Проте фахівці кажуть, що зараз річка в межах Лондона хоч і не кришталево чиста, але жива, тут можна навіть зловити форель чи лосося.
Понад 30 років пішло на те, щоб очистити Темзу та інші річки до стану, коли у них почало відроджуватися життя.
Як ми досягли цього? Закони, які карають порушників, строгий контроль з боку екологів і, найголовніше, – британці почали набагато більше перейматися питанням екологічної безпеки.
Темза стала одним із прикладів успішного очищення і повернення до життя. На перші позитивні результати пішло майже півсторіччя праці і значних коштів, але воно було того варте.
І зараз Темза схожа на ту, якій у минулому столітті присвячували вірші.
Велично баржі в гавані пливуть,
Густий туман, немов шовковий шаль,
Куди вони тепер тримають путь?
Невже прощатись з Лондоном не жаль?
Тремтить осіннє листя над рікою,
Не чути в’язнів шуму і карет
І біля мене чиста тиха Темза,
Що схожа на смарагдовий нефрит.
Голова конференції
Дякуємо, колеги! Приклад Темзи вселяє впевненість у краще. Проте сьогодні ми зібралися для того, що поговорити не про проблеми, а навпаки, розповісти про красу та унікальність наших річок. Слово гостям з Єгипту.
Представник Єгипту
Вас вітає Ніл – ріка життя, адже всім відомо, що тільки завдяки Нілу і його родючій дельті, зародилася найдавніша цивілізація людства - Стародавній Єгипет.
Тисячі років дельта є найродючішим місцем на Землі, вона годує народи Єгипту і її родючість не зменшується, в деяких районах дельти, збирають по три врожаї на рік.
Ніл здатний фантастично змінювати свої води – під час повеней з чистих вони ніби без причини починають червоніти, потім приймають кривавий колір і залишаються такими поки не відбудеться розлив річки. Ближче до весни, Ніл повертається в свої береги, вода знову чиста. Такий феномен з забарвленням води відбувається за рахунок червоного кольору частинок мулу, принесеного притоками в Ніл .
Ніл - єдина ріка в Північній Африці, яка протікає по найбільшій в світі пустелі Сахара.
Цю річку згадують навіть у Біблії. Всі чули про те, як Мойсей вивів єврейський народ з єгипетського полону по дну річки, яка розступила свої води. Так от. Американські вчені провели експерименти з використанням комп’ютерної моделі і довели, що в одному з місць дельти Нілу, якщо вітер буде дути в одному напрямку зі швидкість 100км/год (що відповідає 11 бальному шторму) протягом 12 годин, на дні русла утворюється прохід, по сторонам якого височітимуть водяні стіни. Тобто, подія описана в Старому Завіті цілком може бути правдою.
Це тільки експеримент, але одне ми знаємо точно – Ніл – це велика загадку, яка надихатиме вчених всього світу на нові і нові дослідження.
Голова конференції
А зараз запрошую до слова представників Південної Америки, які представлять річку, яка встигла побувати найдовшою річкою світу, позбутися цього титулу, знову повернути його собі в кінці ХХ століття. Річка, довжина якої становить понад 7000 кілометрів, річка, яка володіє найбільшим басейном і містить у собі найбільший об’єм води – Амазонка!
Представники Південної Америки
Не будемо вихвалятися,адже найголовніше ви вже почули. Наведемо кілька прикладів, які вразять вас.
Голова конференції
Вражаюче! А це що?
(з’являються кадри фільму «Пригоди Тома Сойєра»)
Зрозуміло, це представники Північної Америки перевіряють наші знання.
Представники Північної Америки
Ви здогадалися, що ми мали на увазі?
Голова конференції
Звичайно! У нас кожен школяр читав цей твір і знає, що ця річка, Міссісіпі, є одним з головних героїв у творах відомого американського письменника Марка Твена, адже місто Ганнібал, що в штаті Міссурі, де народився Твен, розташоване на берегах Міссісіпі
Представники Північної Америки
Вона протікає територією 10 штатів, а її назва у перекладі з мови індіанців означає «Батько вод», у 1927 році вона спричинила Великий потоп. Про неї часто знімають документальні фільми, адже вона має чим здивувати своїх шанувальників.
Голова конференції
А зараз слово представникам Сходу.
(звучить японська мелодія)
Представники Японії
Ми не любимо багатослів’я. Наша велична річка Янцзи не терпить шуми та суєти. На її берегах варто сидіти, думати про вічне і згадувати слова Омара Хайяма про людину і її слід на Землі.
Коли у небуття і ймення наше кане,
Не згасне сонечко у небі полум'яне.
Нас не було, та світ не був від того гірший;
Він не погіршає й тоді, як нас не стане.
(учасники переглядають відео про річку Янцзи)
Голова конференції
І, справді, дивлячись на цю красу забуваєш про проблеми і задумуєшся про вічне.
(звучить пісня групи «Твой день» «Хуанхе - Желтая река»)
О, я бачу представники Китаю оригінально презентують свою річку. Справді, декілька років тому у нашій країні була дуже популярною пісня про цю могутню річку.
Вам слово!
Представники Китаю
Свою назву Хуанхе отримала за жовто-коричневий колір води. Такий колір обумовлений наявністю в ній великої кількості мулу, вимитого грунту і глини, а також осадових порід.
«Завдяки» підняттю рівня води, річка посідає перше місце в світі за показником розмивання і виносу ґрунту.
Через дощі, мусони, підняття рівня води і розмивання ґрунту, регулярно відбуваються повені. Внаслідок цього на Хуанхе побудовано рекордну кількість дамб - понад 5 тисяч.
Цікавий факт: у 1938 році під час Японсько-китайської війни урядом Китаю було прийнято суворе рішення підірвати деякі дамби для того, щоб влаштувати повінь і зупинити японські війська. Це призвело до катастрофічних наслідків як для японських окупантів, так і для місцевого населення, і перш за все - вплинуло на екологію.
Через постійні повені, прориви дамб і важкі наслідки Хуанхе також називають «Горем Китаю».
(перегляд відео про прорив дамби на Хуанхе)
Ось такий контраст.
Голова конференції
А зараз слово представникам Європи.
(встає кулінар)
Кулінар
Вітаю, шановне зібрання!
Голова конференції
Ви, напевно, помилилися залом. Тут екологічна конференція, а не кулінарна…
Кулінар
Ні, я саме тут, де потрібно. Я хочу представити річку, яка удостоїлася честі мати вишуканий десерт, названий її іменем.
(торт «Дунайські хвилі»)
Цей чарівний десерт має європейську якість і поєднує в собі німецьку стриманість, австрійську вишуканість, угорську легкість, болгарську веселість і українську красу!
Річка Дунай! Сама європейська річка! Вона протікає через 10 європейських країн: Німеччину, Австрію, Словаччину, Угорщину, Сербію, Хорватію, Болгарію, Румунію, Молдавію і Україну. Басейн річки охоплює територію 18 країн Південної і центральної Європи (Італію, Боснію, Герцоговину, Албанію, Македонію, Польщу, Швейцарію, Чехію). На її берегах розташовані десятки міст , в тому числі і столиці країн Європи: Відень (Австрія), Белград (Сербія), Будапешт (Угорщина), Братислава (Словаччина).
Про її європейську натуру свідчить той факт, що Дунай – єдина річка, віднесена до нейтральних вод. По ній можуть плавати торгівельні та пасажирські судна будь-яких держав, ніхто не має права їх зупиняти.
Голова конференції
Вражаючі факти! А від себе хоті би додати, що моя улюблена мелодія – це вальс «Дунайські хвилі».
(звучить вальс)
Ой, щось я захопився. Слово представникам країни, яка гостинно сьогодні прийняла нас – Україні.
Представники України
Вас вітає річка, відома в історії як Борисфен, Данапріс,Славутич.
Річка, у якій у 988 році князь Володимир охрестив Русь.
Річка, на честь якої в Україні названо місто, футбольний клуб та станцію метро.
Дніпро!
Ця славна ріка третя за величиною річка Європи має славну історію. Їй присвячено десятки віршів, поем, вона оспівана в піснях та творах мистецтва. Відомі письменники, такі як Тарас Шевченко і Микола Гоголь захоплювалися масштабами і красою річки та неодноразово згадували у своїх оповіданнях і віршах.
Шановні гості! Для тих, хто мав змогу милуватися красою Дніпра і для тих, кому це не вдалося, наше відео.
(перегляд відео про Дніпро на фоні пісні «Океану Ельзи» «Небо над Дніпром»)
Голова конференції
( на фоні відео про Землю)
Дякую, колеги, за гарно проведений час. Сподіваюся, що люди нарешті схаменуться і почнуть виправляти свої помилки, адже світ, в якому ми живемо, такий прекрасний!