Виховний захід "Книги - морська глибина"

Про матеріал

Цікавий, пізнавальний матеріал про історію створення книги, як одне з кращих творінь людини.

Перегляд файлу

ТЕМА. Книги – морська глибина.

МЕТА. Ознайомити дітей з історією книги, сприяти формуванню інтересу до читання, вчити учнів ставитись до книги як до джерела знань, мудрого порадника в житті, виховувати повагу до книги

ОБЛАДНАННЯ. Дидактичний матеріал, портрет Івана Федорова, сторінками давніх книг.

ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ. Пізнавальне заняття.

 

Хід заняття

І. Вступна частина

    1.1 Привітання

- Добрий день, діти!   

  1.2  Повідомлення теми  заняття

- Сьогодні ми поговоримо про найкориснішу, найвеличнішу річ у нашому житті – книгу. Тема нашого сьогоднішнього заняття «Книги – морська глибина»

ІІ Основна частина

  2.1 Робота із загадками

- Діти,  а зараз ми  відгадаємо цікаві загадки.

  - Хто говорить мовчки? (Книга)

 - Без язика, а говорить, без голови, а все розуміє, без ніг, а скрізь буває. (Книга)

 - Лежить, мовчить, а сто дурнів навчить. (Книга)

 -  Уст не маю, а про живих і мертвих красно повідаю (Книга)

 - Не думає, не гадає, а інших навчає. (Книга)

 - Живе без тіла, говорить без язика. (Книга)                           

  2.2. Розповідь про історію книги

 - З давніх – давен люди прагнули знань. Від одного покоління до іншого передавалися усні відомості про речі, які допомагали людям вижити: як добути вогонь, як виростити хліб, кого слід поважати, а кого ненавидіти…

   Книжок тоді взагалі не було, бо люди ще не вміли їх робити. «Сторінками» найдавніших книжок були камені, стіни печер, сокири, вояцькі щити. Писали на всьому, бо не було тоді ані паперу, ані пер чи олівців.

   Згодом люди додумались писати на глині, яку потім сушили й випалювали на вогні. Перші книжки з`явилися а прадавньому Вавилоні п`ять тисяч років тому. Але що то були за книжки! Їхніми сторінками служили глиняні плитки. На ці плитки за допомогою гострих паличок наносили знаки так званого клинописного письма. У цьому письмі літери мали вигляд клинів. Після заповнення такої «сторінки» знаками її обпалювали на жаркому вогні. Зрозуміло, що така клинописна «книга» складалася з багатьох – багатьох сторінок. А для того щоб перенести не те що цілу бібліотеку, а навіть лишень одну «книжечку», її власникові доводилося наймати не одного носія!.. Тепер уявіть собі, якби ваші шкільні підручники були саме такими «книжечками». Мабуть, для того, щоб узяти їх до школи на уроки, вам довелося б замість ранця придбати потужну вантажівку!..

  Із часом люди навчилися робити книжки з тонкої козячої або телячої шкіри. Але ці книги були дуже дорогими. На виготовлення однієї книжки потрібні були шкури з цілої череди телят.

    У далекій Африці на берегах повноводних річок простягнулися нескінченні зарості болотяної рослини – папірусу. Писали на сухих стеблах папірусу. Писати було зручно, але такі книги швидко ламалися і розсипалися.

    Перша точно датована друкована книга в Україні – «Апостол». Вона побачила світ 15 лютого 1574 р. у Львові в друкарні Івана Федоровича (Іван Федоров).  Іван Федоров (бл. 1510 – 1583 р.) – український першодрукар, видатний просвітитель і педагог. Він друкував перші книги серед яких «Буквар». Роботу Івана Федорова й досі згадують із вдячністю. Недарма на могилі першодрукаря у Львові викарбовано напис: «Друкар книг, перед тим не бачених».  

 2.3 Бесіда про книгу

- Якими були перші книги?

- Які книги були найдорожчими?

- А як робили книги в Африці?

- Хто був першим друкарем?

- Яку першу книгу надрукував Іван Федоров?

2.4 Правила користування книгою

- Діти, на дошці ви бачите правила користування книгою, прочитайте та запам`ятайте їх.

- Не слід читати під час їжі – можна забруднити сторінки.

- Не слід читати в ліжку – зіпсуєте зір.

- Завжди користуйтеся закладками.

- Щоб книга або підручник довше вам служили, обгорніть їх.

- Якщо книжка порвалась – слід обов`язково її підклеїти.

Я бачу, що ви вже трохи  стомились. Давайте проведемо фізкультхвилинку.

2.5 Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться

землі нашій уклоніться

за щасливий день вчорашній

всі до сонця потягніться.

Раз пригніться, два пригніться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте,

І за парти тихо сядьте.

2.6 Гра «Добери риму»

- А зараз ми пограємо в гру «Добери риму». Я буду починати речення, а ви закінчуватимите.

- Навчання - сонце, а книга - … (віконце)

- Книгу читай, розуму … (набирай)

- Книги читати – усе … (знати)

- З книгою дружити – у добрі і щасті … (жити)

- Хто багато читає – той багато … (знає)

- Книга вчить, як на світі … (жить).

2.7 Анкета «Який ти читач?»

- А зараз ми перевіримо, які ви читачі. На листку паперу напишіть відповідь одним словом.

  1 Чи любите ви читати книги? Які саме?

  2 Скільки книг прочитуєте протягом місяця?

  3 Яким чином вибираєте книги для читання?

  4 У якій бібліотеці, крім шкільної, берете книги?

  5 Як ви добираєте книги: самостійно чи за допомогою батьків?

  6 Яку книгу ви читаєте зараз?

  7 Про що вам подобається читати?

 8 Чи є у вас домашня бібліотека? Скільки у ній книжок?

 9 З якою швидкістю ви читаєте?

 10 Чи робите будь - які записи під час чи після читання?

 11 Назвіть прізвища своїх улюблених письменників

 12 Чи читають вам книжки вдома? Про що саме?

А зараз перевіримо анкети. Починаємо зачитувати відповіді на перше питання.

Молодці, ви дійсно гарні читачі.

2.8 Бліцтурнір «Книголюб»

- А зараз я перевірю на скільки добре ви знаєте історію книги.

 - Спеціально оброблена шкіра молодих тварин, яку колись використовували для письма. (Пергамент)

 - Майстерня, фабрика, де виготовляють книги. (Друкарня)

 - Як називається зібрання творів Т. Шевченка? (Кобзар)

 - На чому писали в давнину? (На пергаменті)

 - Яка найсвятіша книга? (Біблія).

  Заключна частина

3.1 Девіз. Вірш Івана Франка «Книги – морська глибина»

- Діти, прочитайте будь ласка вірш Івана Франка «Книги – морська глибина».

Цей вірш стане вашим девізом та супутником на все життя, щоб ви не забували про неосяжну глибину книги.

    Книги – морська глибина:

    Хто в них пірне аж до дна,

    Той, хоч і труду мав досить,

    Дивнії перли виносить.

- Чому Іван Франко порівнює книги з морською глибиною?

3.2 Рефлексія

- Діти, скажіть будь ласка:

 - Що ви нового дізналися про книгу?

 - Чому книги називають морською глибиною?

 - Яке прислів`я ви знаєте про книгу?

3.3 Заключне слово

«Хто багато читає, той багато  знає», - так кажуть у народі. Книга вчить, як на світі жить, книжка відповідає на безліч запитань. І кожна людина знає, що відданішого і мудрішого друга, ніж книга, не знайти. Я дуже сподіваюсь, що в вашому житті буде самим найкращим порадником книга. Дякую за заняття. До побачення.

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
28 серпня 2020
Переглядів
1106
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку