Виховний захід «Мова – найдорожчий скарб»

Про матеріал

Сценарій складено до Міжнародного дня рідної мови, щоб закріпити, розширити і збагатити знання учнів із української мови. Розвивати навички застосування знань рідної мови практично, вміння правильно висловлювати свої думки. Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, уміння працювати в групах. Формувати комунікативну, здоров'язбережувальну, соціальні компетентності (спільна діяльність в команді; вміння брати відповідальність; виявляти ініціативу). Виховувати любов до української мови, бажання нею досконало володіти і пропагувати серед ровесників та старших. сприяти формуванню компетентнісної особистості, допомагати в розвиткові свідомості, впевненості в собі, розвивати вміння спілкуватися з товаришами, працювати в команді, оцінювати себе й інших; виховувати активну життєву позицію, взаємоповагу, взаємодопомогу, допитливість, бажання здобувати знання, змагатись і перемагати у чесній грі.

Перегляд файлу

Брейн-ринг із української мови

2клас

«Мова – найдорожчий скарб»

Мета: відзначити Міжнародний день рідної мови, закріпити, розширити і збагатити знання учнів із української мови. Розвивати навички застосування знань рідної мови практично, вміння правильно висловлювати свої думки. Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, уміння працювати в групах. Формувати комунікативну, здоров’язбережувальну, соціальні компетентності (спільна діяльність в команді; вміння брати відповідальність; виявляти ініціативу). Виховувати любов до української мови, бажання нею досконало володіти і пропагувати серед ровесників та старших.  сприяти формуванню компетентнісної особистості, допомагати в розвиткові свідомості, впевненості в собі, розвивати вміння спілкуватися з  товаришами, працювати в команді, оцінювати себе й інших; виховувати активну життєву позицію,  взаємоповагу, взаємодопомогу, допитливість, бажання здобувати знання, змагатись і перемагати у чесній грі.

Тип заходу.     Брейн-ринг.

 

Умови гри: Кожна команда складається з 6 чоловік, яку очолює капітан. В ході змагання команди набирають бали, виграє та, у якої кількість балів більша. По закінченню гри команда-переможець отримує грамоти-переможця, інші команди грамоти учасників.

 

Обладнання: конверти з завданням, відео презентації, рушники, вислови про мову.

 

Хід заходу

 

І. Організаційна частина. Створення позитивного емоційного настрою

– Діти, погляньте один на одного, подаруйте один одному посмішку, подумки побажайте  успіхів, посміхніться нашим гостям.

  •                 Якщо ви хочете допомагати один одному, простягніть руку товаришу.
  •                 Якщо ви хочете бути працьовитими, підніміть рученята вгору.
  •                 Якщо ви хочете бути веселими, здоровими, поплескайте в долоньки.

ІІ. Основна частина

  1. Слово вчителя.
  • Діти! Нагадайте мені, будь ласка, що сьогодні за день?

Так, сьогодні ми зібралися, щоб відзначити  у дружньому колі Міжнародний день рідної мови. За даними міжнародної організації  ЮНЕСКО у  світі існує 6000 живих мов. Половина з них перебуває на межі зникнення. 96% мов використовує тільки 4% населення. 80% африканських мов не мають писемності. Щорічно вимирає десяток мов. Цей день був установлений, щоб сприяти визнанню й використанню саме рідної мови. А яка ж мова рідна для нашого народу?

  •  Із нагоди цього свята ми проведено брейн-ринг «Мова – найдорожчий скарб». Слово «брейн» (від англ.) «brain», що в перекладі «мозок», а слово «ринг» - дзвінок. Назва гри укр. мовою «мозок дзвонить».

Брейн – блискуча думка, ідея.

Ринг – майданчик для змагань, арена – Розумові змагання на майданчику.

  • Але спочатку перегляньте відеоролик і  послухайте пісню про нашу рідну мову.  Будьте уважними під час перегляду, запам’ятайте прізвища авторів чиї вислови згадуються ?(Перегляд відеоролика «День мови»).
  • Вислови про мову яких авторів згадуються у відео презентації?
  • А що ви можете сказати про нашу мову?
  • Ой яка чудова українська мова     
    Де береться все це, звідкіля і як
    Є в ній ліс-лісок-лісочок, пуща, гай, діброва,
    Вір, дерелісок, чорноліс. Є іще байрак.

 

  • Мова краса спілкування,                
    Мова як сонце ясне,                   
    Мова то предків надбання,      
    Мова багатство моє.                 

    Мова — то чиста криниця,         
    Де б'є, мов сльоза, джерело, 
    Мова — це наша світлиця,       
    Вона як добірне зерно.

    Мова — державна перлина,     
    Нею завжди дорожіть: 
    Без мови немає країни —     
    Мову, як матір, любіть!
     
  • Ой, яка чудова – українська мова!     
    Не загинула вона у течії віків.
    Мова солов’їна, мова колискова      
    Рідного народу і моїх батьків.
  • Спитай себе, дитино, хто ти є,         
    І в серці обізветься рідна мова;
    І в голосі яснім ім’я твоє                  
    Просяє, наче зірка світанкова.
  •   Будем рідну мову                  

Дружно ми вивчати                                        

  • Розберемо кожне слово                   

 Щоб її нам краще знати.                                  

  •  Бо вона така чарівна,                                     

Мелодійно так звучить.                                         

Поміж мовами – царівна   

Як без неї в світі жить?  

                  Тож, вивчайте рідну мову       

                    Вже тепер, з маленьких літ,

                  Українське наше слово

                  Хай звучить на цілий світ.

Бо вона нам найрідніша,   

Зрозуміла і ясна.

Поетична, найсвятіша

І чарівна, як весна.                                                

 

  • Діти, сьогодні ви маєте можливість позмагатися на звання кращих знавців мови. Ви покажете свій розум, знання, винахідливість, взаємодопомогу, вміння спілкуватися та працювати в команді.
  • Щоб година цікавої української мови проходила організовано,

 потрібно дотримуватись певних правил:

  1. Уміти працювати в групі з девізом: один за всіх та всі за одного.
  2. Спочатку подумати, а потім відповідати.
  3. Сигналізувати про готовність дзвіночком.
  4. Відповідати чітко і лаконічно.
  5. Найперша правильна відповідь – 1 бал.
  6. Переможцем стане команда, у якої найбільша кількість балів.

Нагадаємо правила та умови гри.

Правила гри

  • Команда має право лише на одну відповідь.
  • Зараховується повна відповідь.

Умови гри

  • Грають усі команди одночасно.
  • Питання зачитується один раз.
  • Правильна відповідь оцінюється в один бал.
  • Якщо жодна команда не знайшла правильної відповіді, то цим питанням розпочинатиметься наступна гра.

 

  1. – А зараз вітаємо наші команди

«Мовознавці»

Девіз:  Без неї жити неможливо,                         

Для всіх людей вона важлива.    

Без неї пісні не співати.

Без неї й слова не сказати.

«Дивослово»

Девіз: Тож до бою кличте, друзі,         

До мовного бою.                           

Мово рідна, Україно,

Ми завжди з тобою.

«Патріоти»

Девіз: Ми за Україну,                  

 Ми за рідне слово.        

Будем знати й пам’ятати

Солов’їну мову.

«Розумники»

Девіз: Хто мову вшановує свою,    

Хай той переможе в бою.     

 

Команди готові? Мовна розминка

1. Скільки букв в українському алфавіті? (33)

2. Скільки голосних в українській мові? (6)

3.  Розмова двох осіб називається... (Діалогом)

4. Яка буква в українській мові не має відпо­відного звуку? (Ь)

  1. Відгадайте загадку.

Без неї жити неможливо,

Для всіх людей вона важлива.

Без неї пісні не співати,

Без неї й слова не сказати. Що це? (Мова)

Завдання 1 «Добери назву» . Команда відповідає на питання і  за кожну правильну відповідь отримує 1 бал. Якщо відповідь на питання неправильна, право відповіді переходить до іншої команди.

  1. Скляний ящик із водою для риб. (акваріум)
  2. Пташка, яка співає високо в небі. (жайворонок)
  3. Смолиста маса, якою заливають дороги та тротуари. (асфальт)
  4. Жуйна тварина з одним чи двома горбами.(верблюд)
  5. Одиниця часу, яка у 60 разів менша, ніж хвилина (секунда)
  6. Складна машина, що косить, молотить, віє. (комбайн)
  7. Рослина з великими жовтими зернами, які зібрано у качани. (кукурудза)
  8. Апарат для розмови на відстані. (телефон)
  9. Установа, в якій виготовляють і продають ліки. (аптека)
  10. Підземна міська залізниця. (метро)

Завдання 2. Замініть вираз 1 словом

  • Набрати в рот води – (мовчати)
  • Побити горшки – (посваритись)
  • Сильний дощ – (злива)
    • Байдики бити  - (лінуватись)
    • Брати ноги на плечі – (утікати)
    • Дощ із блискавкою – (гроза)
  • Як записати «замерзла вода» за допомогою трьох букв? (лід)
  • Як записати словосполучення «суха трава», щоб було всього чотири букви? (сіно)

 

  1. Завдання.  Які бувають речення за метою висловлювання?

Визначити тип речення за метою висловлювання та за інтонацією.

а) Вивчайте, любіть свою мову,

Як світлу Вітчизну любіть.

б) О слово рідне, що без тебе я?

в) Українська мова – це мова українського народу.

г) Батько мені каже:

З книгою дружи,

Рідну мову, синку,

Завжди бережи.

  • Які бувають речення за інтонацією?

 

 

  1. Конкурс «Швидко назвати слова протилежні за значенням – антоніми»

Весело – сумно                                                           

Мороз – спека                                                             

Високий – низький

Білий – чорний                                                    

Сміється – плаче                                               

  Світлий – темний

Важкий – легкий                                              

Ворог – друг

Працьовитий – лінивий

Кричати – мовчати

Ніч – день                                                            

Вчора – сьогодні

Шкідливо – корисно    

Зло – добро

Згадати – забути

Чисто – брудно

Плюс – мінус

Старість – молодість


 

  1. Завдання «Утвори прислів’я»

 Із частин речення утворити прислів’я і прочитати.

 

 Гостре словечко  як ліхтар без світла.

 Не кидай слова  коле сердечко.

                  Голова без розуму  на вітер.

 

  1. Завдання Поясни прислів’я
  2.  Конкурс  «Буріме»

Спробуйте  дібрати риму:

 

            Ярослав у човен сів,

 Ловить в річці  …. карасів.

 

 Має Галя добру звичку

 Класти книжку на … поличку.

 

  1.  Завдання. Скласти вірш за кінцевими словами.

 

 ………………….. картуз

 …………………...гарбуз.

 ………………….. гладенький –

 ………………….   маленький.

 

 

ІІІ. Підведення підсумків та нагородження переможців.

Наша зустріч завершується. На закінчення спробуємо всі разом дібрати слова у вірш про чарівну мову.

 

 Щоб  розумним і мудрим стати, треба мову рідну … (знати).

 А щоб вміти говорити, треба рідну мову … (вчити).

 Знає кожен з нас чудово – не прожити нам без … ( мови).

 Рідна  ж мова пелюсткова, мудра, світла … (світанкова). 

– Для оголошення остаточних підсумків змагання надається слово журі.

Нагородження переможців.

– Від щирого серця вітаю переможців, які показали себе сьогодні кращими знавцями мови, а також всіх учасників конкурсу.  

Поети оспівали красу і багатство нашої мови, наділивши її безліччю епітетів:

Ніжна, мила, світанкова,

Ясна, чиста, колискова,

Мелодійна, дзвінкотюча,

Дивна, радісна, співуча,

Лагідна, жива, казкова,

Красна, чарівна, шовкова,

Найдорожча, добра, власна,

Мудра, сонячна, прекрасна,

Солов’їна, барвінкова,

Українська моя мова.

– А що говорять про нашу мову представники інших народів

(Перегляд фільму «Соціальна реклама української мови»)

 

Чуєш, як розмовляють соняхи,

Як шумлять густі явори,

Як від рідної мови сонячно?

Українською говори!

                      (В. Бондаренко)

Любіть і вивчайте й надалі українську мову. Успіхів вам у її вивченні!  Бажаю всім щастя рясного, здоров’я  міцного, неба безхмарного й настрою гарного!

 Пройде час, ви станете дорослими і хочеться, щоб ви зростали в ріднім краї, з рідним словом. І ніколи не соромились української мови.

 Бо ніхто немає права забувати

своєї мови рідної ніде.

Як ті пісні, які співала мати,

і як своє дитинство золоте.

 

Пропоную наше свято завершити піснею

Тіни Кароль «Україна –це ми»

 

docx
Додано
29 липня 2018
Переглядів
938
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку