Тема:« Права свої знай – та про правила й обов'язки свої не забувай»
Мета: розширити знання дітей про їхні особисті права, підвести учнів до розуміння того, що необхідно не лише знати свої права, але й сумлінно виконувати свої обов'язки; формувати навички життя в спільноті, вміння коригувати свою поведінку, змінювати її у правильному напрямі; формувати навички культурної поведінки, дружні стосунки між учнями класу, толерантні стосунки між хлопчиками і дівчатками; прагнути розуміння необхідності виконувати правила поведінки в школі; виховувати повагу до вчителів, однолітків та людей , що є старшими за віком; сприяти розвитку мислення, уяви, пам`яті і самостійності.
Харківська гімназія № 86
Харківської міської ради
Харківської області
Виховний захід на тему :
«Права свої знай –
та про правила й обов’язки свої не забувай!»
З досвіду роботи вчителя
початкових класів
Харківської гімназії № 86
Фалєєвої С.К.
І кваліфікаційна категорія
Харків 2013-2014
Тема:« Права свої знай – та про правила й обов’язки свої не забувай»
Мета: розширити знання дітей про їхні особисті права,
підвести учнів до розуміння того, що необхідно не лише знати свої права, але й сумлінно виконувати свої обов’язки;
формувати навички життя в спільноті, вміння коригувати свою поведінку, змінювати її у правильному напрямі;
формувати навички культурної поведінки, дружні стосунки між учнями класу, толерантні стосунки між хлопчиками і дівчатками;
прагнути розуміння необхідності виконувати правила поведінки в школі;
виховувати повагу до вчителів, однолітків та людей , що є старшими за віком;
сприяти розвитку мислення, уяви, пам`яті і самостійності.
Обладнання: презентація до уроку, таблиця « Світова книга прав дитини», демонстраційний матеріал «Весела абетка» (паровоз), презентація фізкультхвилинки, вислови про права і обов’язки, роздатковий матеріал: стрілочки ( для стежки), ватман для стежок, плакат з малюнком школи; грамзапис мінус «Вчать у школі», музика Р. Шумана «Сміливий вершник».
Хід уроку:
І.Організація дітей
1.Емоційний настрій.
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав,
То ж і ми часу не гаймо,
Урок незвичний починаймо.
2. Вправа « Я …., Я люблю……( діти називають своє ім’я та улюблене заняття)
Вчитель:
- Щоб розпочати наше урок, нам потрібно об’єднатися у групи.
3. Вправа « Світлофор» ( діти об’єднуються по кольорам світлофора: червоний, жовтий, зелений; учні займають робочі місця)
ІІ. Повідомлення теми уроку.
(Діти разом з учителем наспівують слова пісні)
По складах читать слова,
Про закони і права,
Вчать у школі (3 рази).
Їх дотримуватись всіх,
І дорослих, і малих
Вчать у школі (3 рази)
2.Правила роботи у групах.
- Для того, щоб наша робота була ефективною, пропоную повторити правила роботи :
Дисципліна –підтримувати тишу в класі , говорити з дозволу;
Толерантність – поважати думку іншого, уважно слухати, не перебивати;
Активність- брати участь у всих подіях, вправах, ситуаціях;
Чесність і щирість – надавати правдиву інформацію;
Піднята рука – відповідати, піднявши руку.
ІІІ. Актуалізація знань учнів
Права – забезпечені законом можливості мати, користуватися й розпоряджатися соціальними благами й цінностями, користуватися основними свободами у встановлених законом межах.
хлопчик і дівчинка – з іменами – право на ім’я ;
діти відпочивають - право на відпочинок;
діти разом з сім’єю - право на сім’ю ;
діти в їдальні – право на повноцінне харчування;
діти в лікарні – право на медичне обслуговування;
діти слухають і дивляться телевізор, комп’ютер – право на інформацію;
діти сидять за партами – право на освіту.
-життя
-любов і турботу
-виховання у сім'ї
-повноцінне харчування
-відпочинок і дозвілля
-освіту
-медичну допомогу
-вільне спілкування
-інформацію
-усі діти рівні у своїх правах
-особливу турбота дітям-інвалідам
-особливу турбота дітям без сімей….
ІV.Ознайомлення з новою темою
1.Відгадування загадки.
Стоїть вулик придорожній,
Уночі завжди порожній
(школа)
Чистенькі віконця сміються до сонця
Діточки довкола – це наша люба
(школа)
- Чому у загадці школа порівнюється з вуликом?
(Велика кількість учнів, всі працюють під час уроків, а це багато шуму).
- А шумно найбільше на перервах, бо не всі діти чемно себе поводять, напевно не знають «Правил поведінки в школі», своїх обов’язків.
2.Оголошення, представлення теми та очікувальних навчальних матеріалів.
(Демонстраційний матеріал «Весела абетка» (Паровоз). У вікнах вагончиків з букв розрізної азбуки викладені слова: «Обов’язки», «Правила». Учні читають. Це і буде темою нашого уроку.
- Навіщо вивчати правила поведінки учнів в школі?
(щоб їх не тільки знати, а й виконувати)
Учитель:
- Ви всі різні та несхожі одне на одного. Як же зробити так, щоб такі різні люди все ж таки жили з повагою одне до одного? Для цього існують правила, які регулюють стосунки між людьми. Життя змусило людей встановити багато різних правил, і ми маємо справу з ними на кожному кроці. Ось у нашому класі на стенді теж є «Правила нашого співжиття», «Правила для учнів». Всі ви повинні дотримуватись цих правил, щоб у школі під час уроків було тихо, щоб кожен мав своє місце за партою, щоб легше було вас навчати, а вам – учитися.
- Уявімо собі, що водії не дотримуються правил дорожнього руху. Що б тоді було?
3. Надання необхідної інформації.
а) Зачитування учнями - експертами віршованих правил поведінки в школі.
(Учні тим часом у себе на паперових «стрілочках» шукають це саме правило, але записане одним реченням, прикріпляють на плакаті.Робота по групах . Потім з цих «стрілочок» учні викладають на дошці «Стежину правил», яка веде до школи).
Правила –норми суспільного життя, які визначають дії людей,організацій, колективів у певних життєвих ситуаціях.
1. Вчасно йди завжди до школи
Та не спізнюйся ніколи.
Вчись раніше пробудитись,
Щоб до школи не спізнитись.
2.Чемним будь, завжди вітайся
І при цьому – посміхайся.
Всіх вітай: дітей, батьків,
Друзів і учителів.
3.Слухай вчителя уважно
І веди себе поважно.
Щоб чогось не пропустити
Та все добре зрозуміти.
4.На уроці не гукай,
Завжди руку піднімай.
Там, де шум і крик буває,
Працездатності немає.
5.На перерві в ігри грайся,
А не бігай, не штовхайся.
Як ведеш себе негоже –
Завжди травма бути може.
6.До порядку сам привчайся.
В роздягальні не штовхайся.
Одяг власний зберігай
І чужий не розкидай.
7.Школа – це твій рідний дім.
Будь господарем у нім.
Парти бережи і стіни,
Скрізь поводь себе відмінно.
8. Книжка всім знання дає.
В кожній щось цікаве є.
То ж на книжці не малюй
Та не рви її, не псуй.
9.В нашій школі - учень ти
Скрізь дотримуйсь чистоти.
Слідкувати завжди треба,
Щоб порядок був у тебе.
10.У їдальні всі їдять,
Там не бігають – сидять.
Як їси – не поспішай,
Все прожуй, тоді ковтай.
11.В туалет йдуть за потреби,
Чистота там завжди треба.
Пам’ятай , що ти – людина
Й знати правила повинна.
12.Підвіконня, любі діти,
Не для того, щоб сидіти.
Там хай квіточки стоять.
Діти ж поруч постоять.
13.В школу з книжкою ідіть.
Зайві ж речі не беріть.
Ними можна травмувати.
Всім про це потрібно знати.
14.По перилах не з’їжджай.
В гру на східцях теж не грай.
Сходи – це вже небезпека
Й до біди тут недалеко.
15.Наполегливо учися.
У житті це знадобиться.
Вчитись ти прийшов до школи –
Не забудь про це ніколи!
Потім з цих «ніжок» учні викладають на дошці «Стежину правил», яка веде до школи.
V. Фізкультхвилинка ( презентація)
VІ. Гра «Додай слово»
VІІ. Конкурс « З якої казки»
- Вгадати ім’я героя казки і які правила поведінки порушив кожен із них або які права порушили проти них?
Не міг сидіти на вікні.
Зустрів в лісі різних звірів
І кожному співав пісні?
А хитру лисицю зустрів
І себе занапастив?
(« Колобок»- не слухав старших і попав у біду).
Незвичайний,дерев’яний.
Любить дуже батько сина забіяку ….
(«Казка про Буратіно» – не хотів вчитися у школі)
VІІІ. Бесіда про обов’язки.
(Кожна група обговорює , а доповідач висловлює думку)
2. Зачитування правила.
Обов’язок - це сукупність моральних зобов’язань людини перед суспільством.
(Обов’язок – це те, що ми повинні виконувати, щоб бути корисними собі та оточуючим. Обов’язково потрібно щось виконувати, хочеш ти цього, чи ні)
( Доглядати їх в старості, бо вони тепер дбають про вас малих)
3. Зачитування обов’язків з дошки ( на плакаті)
4. Фізкультхвилинка.
- Бігати в школі не можна. Це вам дозволяють робити на уроках фізкультури, під час ранкової зарядки, на подвір’ї під час проведення ігор.
Зараз я вам дозволю активно порухатись.
- Давайте відпочинемо.
(Діти імітують рухами зміст віршика)
Ходить коник по лужку,
По зеленім бережку.
Коник сам себе пасе,
Коник гривкою трясе,
Золота вуздечка – брень!
Золота підківка – дзень!
Після цього під музику Р. Шумана «Сміливий вершник» уявно мчать на коні через поле, гай, ліс.
ІХ. Підбиття підсумків
1.Вправа « Телеграма»
- І як підсумок нашого заходу попрошу Вас написати телеграму, у якій будуть відповіді на такі запитання:
-Чи сподобався тобі урок?
-Що було важливим?
- Чому навчилися?
- Що сподобалося?
2.Побажання
- Скоро свято Миколая. На кожну людину у нього заведена «чорна книга» і «світла». У чорну книгу він записує погані вчинки, у тому числі й порушення Правил поведінки в школі. Я сподіваюсь, що більше записів буде у світлій книзі про ваші добрі вчинки. Тоді Миколай принесе вам гарні подарунки, а не різочки.
- А на завершення нашого уроку хочу вам побажати, щоб у вашому житті завжди все складалося якнайкраще, ростіть здоровими і щасливими!
Додаток.
Матеріали до уроку.
Права – забезпечені законом можливості мати, користуватися й розпоряджатися соціальними благами й цінностями, користуватися основними свободами у встановлених законом межах.
Обов’язок - це сукупність моральних зобов’язань людини перед суспільством.
Обов’язок – це те, що ми повинні виконувати, щоб бути корисними собі та оточуючим.
Обов’язки учнів
Правила — це норми суспільного життя, які визначають дії людей, організацій, колективів у певних життєвих ситуаціях.
Правила роботи у групах
Дисципліна - підтримувати тишу в класі, говорити з дозволу
Толерантність – поважати думку іншого, уважно слухати, не перебивати;
Активність – брати участь у всих подіях,вправах, ситуаціях;
Чесність і щирість – надавати правдиву інформацію;
Піднята рука – відповідати, піднявши руку.
ТЕЛЕГРАМА
- Що ви думаєте про урок?_________________________________________________
- Що було важливим?_______________________________________________________
- Чому навчилися?__________________________________________________________
- Що сподобалося?__________________________________________________________
- Що не вдалося з’ясувати?___________________________________________________