Ростити дітей
здоровими зараз,
щоб не оздоровлювати
потім
З досвіду роботи
Коваленко Н. М.
учителя початкових класів
Педагогічне кредо:
Учень – це не посудина, яку потрібно заповнити,
учень – факел, який треба запалити.
Творче кредо:
Я веду за ручку дитину,
Я плекаю майбутню Людину,
Я навчу її людей любити,
Лиш красу і добро творити.
Життєве кредо:
Доводиться бігти з усіх ніг лише для того,
щоб залишитися на тому самому місці.
Якщо хочеш потрапити в інше місце,
потрібно бігти вдвічі швидше…
Моя мета:
Виховати в учнів інтерес до знань, умінь та навичок,
вкрай необхідних людині нового покоління.
Найдорожчий скарб, яким нагороджує людину природа від народження і на довгі роки життя, є здоров’я. Це справді надзвичайне багатство, яке необхідно повсякчас збільшувати та надійно оберігати .
«…Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили. Якщо виміряти всі мої турботи й тривоги про дітей протягом перших 4 років навчання, то добра половина їх - про здоров’я»
(Сухомлинський В.О. Вибрані твори: В 5-ти т. - К., 1976-1977. Т.3, с.103).
Ростити дітей здоровими зараз, щоб не оздоровлювати їх завтра - повинно стати девізом кожного уроку, а особливо уроків «Основ здоров’я» та «Фізичної культури". Саме на цих уроках ми повинні вчити дітей дбайливо ставитися до власного здоров’я, засвоювати правила безпечної поведінки вдома, у школі, на вулиці, у громадських місцях, знання щодо особистої гігієни. Приділяти особливу увагу запобіганню небезпечних захворювань і травм. Проводити діагностику фізичних та психологічних можливостей учнів, що дасть можливість дітям пізнати себе. а це змусить їх замислитись над проблемою свого фізичного стану.
Наше призначення разом з батьками та усіма, хто постійно так чи інакше впливає на дітей, впроваджувати у їхню свідомість важливу ідею здорового способу життя та діяльності. Зокрема ми, вчителі, повинні втілювати оздоровчі режимні моменти у навчально-виховний процес.
Діти - майбутнє нашої держави. Навчити їх берегти і зміцнювати своє здоров’я, берегти здоров’я оточуючих, забезпечити їхню активну участь у цьому - одне з важливих завдань сучасної школи.
Харчуйся
правильно
Мета. Ознайомити учнів з основними правилами харчування,
пояснити значення харчування для здоров’я людини, вчити розпізнавати
корисні та шкідливі продукти і напої.
Розвивати мовлення учнів, пам'ять, увагу, пізнавальні інтереси,
спостережливість.
Виховувати бажання піклуватися про своє здоров’я.
Обладнання. Малюнки овочів, фруктів, пазли, ілюстрації до
віршів, загадок, продукти для ігор та хвилинок відпочинку,
кошики , сигнальні картки-«яблучка», картки-ключові поняття,
картки-правила, кошики, фотографії: гадюка, жаба, крокодил, черепаха.
Ключові поняття: харчування, правила харчування, корисні
продукти, корисні напої, шкідливі продукти, шкідливі напої.
Попередня робота.
Хід уроку
І. Привітання.
Всі почули ви дзвінок -
Він покликав на урок.
До роботи швидше, клас!
Я вітаю усіх вас.
- Якими ви хочете бачити себе на уроці? ( Відповіді дітей.)
Аутотренінг
- Схиліть голівки на руки, заплющте оченята. Подумки повторюйте за мною:
Я прийшов до школи вчитися…У мене все вийде… Треба бути уважним… Треба бути спокійним… Я люблю свій розум… увагу і пам'ять.
Працює мій мозок,
І вчусь я старанно,
Сприймаю все нове
І мислю логічно.
Вчителя слово
Здійсню я практично.
І. Відомі знання -5 хв |
- Для того, щоб все вдалося, ми сплануємо нашу роботу і визначимо час на її
виконання, щоб на уроці не згаяти даремно жодної хвилинки. Час звіряти будемо
за ось цим годинником.
ІІ. Нові знання - 10 хв |
ІІІ. Наші уміння - 10 хв |
ІV. Творча робота - 7хв |
V. Успіх - 3хв |
ІІ. Повторення вивченого.
- У вас на партах конверти. Цікаво, що в них ? Хто здогадався?
Тоді відкрийте. Так, це - пазли. То ж до роботи. На виконання - 1 хв.
- Чиста спинка, чисті вушка,
Чистотою сяє хрюшка!
Чисті зубки, чистий хвостик,
Така чиста - можна в гості!
- Чи тільки в гості треба ходити чистими? Як ви думаєте?
- Чому потрібно мити руки?
- Скільки разів на день треба умиватися? Мити руки? Чистити зуби?
- Як доглядати за тілом?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
- Для того, щоб бути здоровим, чи досить мати чисте тіло? Ви праві, ні!
- На вашу думку, що ще потрібно?( Відповіді дітей).
- Виконуючи наступні вправи, ви дізнаєтесь ще багато цікавого.
- Закрийте оченята. ( В цей час відкриваю ілюстрацію). А тепер відкрийте і погляньте, хто прийшов до вас у гості?
- Їжачок-хитрячок
із голок і шпичок
пошив собі піджачок.
І у тому піджачку
він гуляє по садку,
натикає на голки
груші, яблука, сливки,
і до себе на обід
він скликає увесь рід.
- Куди скликає їжачок своїх рідних?
- Так, на обід.
- Як ви думаєте, про що піде мова на уроці?
- Про харчування.
4. Робота на дошці(1хв).
- Давайте уточнимо тему. Прочитаємо на дошці.
Харчуйся правильно! Овочі, фрукти, молочні продукти, їх значення для росту й розвитку. |
-
- На уроці ознайомимося з основними правилами харчування, значенням харчування для здоров’я людини, навчимося розпізнавати корисні й шкідливі продукти та напої. Будемо продовжувати розвивати мовлення, увагу, пам'ять, спостережливість та виховувати бажання піклуватися про своє здоров’я.
ІV. Актуалізація опорних знань.
- Що вам відомо про харчування?
- Яке його значення для життя людини?
- Як ви харчуєтесь?
- Яку їжу вживаєте?
- Скільки разів на день?
- Чи може людина жити без їжі?
- Так, довго не може.
- Чи знаєте ви, скільки часу без їжі витримують тварини?
( Демонстрація фото чи слайдів на комп’ютері).
Гадюка може прожити без їжі 20 днів.
Крокодил - 100 днів.
Жаба - 1 рік.
Черепаха - 1,5року.
V. Вивчення нового матеріалу.
Харчування - необхідна умова нашого життя. Людина не може жити без їжі, бо з їжею ми отримуємо речовини для нормального росту і розвитку. З продуктами харчування ми отримуємо необхідну енергію. Вам, діти, їжа потрібна, щоб рухатись, працювати, а особливо, щоб вирости міцними та здоровими.
- Назвіть, які продукти ви вживаєте найчастіше?
( Учитель записує на дошці у дві колонки).
хліб м'ясо
картоплю рибу
моркву сир
яблука молоко
цукор яйця
- У першій колонці - їжа рослинного походження, у другій - їжа тваринного походження.
- Чи корисно харчуватися тільки одним із цих продуктів?
- Ні.Для того, щоб бути здоровими , важливо вживати різноманітну їжу.
2. Робота за підручником(1хв).
- Що зображено на малюнках?
- Які продукти корисні для здоров’я ?
- Які шкідливі?
3. Колективна робота(2хв).
- Що треба робити, щоб їжа добре засвоїлася?
(Виведення правил харчування і прикріплення на дошці).
Ретельно пережовувати їжу |
Не поспішати |
Не розмовляти під час їжі |
Не переїдати |
Не наїдатись на ніч |
Їсти 4-5 разів на день в один і той же час |
4.Фізкультхвилинка.(1хв)
- Хто ж там, хто вже там стомився
і додолу похилився?
Треба дружно всім нам встати,
фізкультпаузу почати.
Яблука в саду - гуп-гуп, (Присідають.)
я до них біжу – туп-туп. (Біг на місці.)
Швидко їх беру – хап-хап. (Руками, ніби збирають.)
В кошик всі кладу. Так! Так!(Складають.)
Потім їх водою – ляп-ляп.(Миють.)
У вазу викладаю – так-сяк. (Складають.)
Які ж вони рум’яні! Ух!Ух! (Захоплення.)
Йде від них духм’яний дух! Дух! (Вдихають.)
Яблучка куштую я – ням-ням. (Смакують.)
Соковитих яблучок вам дам! Дам! (Дають один одному.)
Будемо смакувати всі. Ах!Ах!.(Розводять руки.)
Сильними зростати просто на очах! (Тягнуться вгору.)
VІ.Закріплення матеріалу.
- Після цікавого відпочинку на нас чекає ще цікавіша робота - відгадування загадок. Відгадки будемо розміщувати у дві колонки.
Корисні продукти |
|
Шкідливі продукти |
Помідор Буряк Цибуля Часник Капуста молоко |
|
Торт Морозиво Бублики Цукерка
|
1.Бік до сонця підставляє 2. В мене вид густо-червоний
Товстунець червоний. Я рум’яний, наче жар,
У полоні сік ховає Весь солодким соком повний…
Солодко-солоний. (Помідор) А який з мене навар!(Буряк)
3.Кажуть. від недугів злих 4. Дуже люблять всі діти його,
Це надійний захисник, Бо смачне і солодке воно.
Наче лицар молодий І у ротику тане само,
В обладунках золотих.(Цибуля)Здогадалися? Це …(Морозиво)
5.Мов троянди зеленаві 6. До дітей на кожне свято
Хтось на грядці посадив. Просять в гості завітати,
Це кругленьке й кучеряве Бо солодкий і смачний.
Головате диво з див. (Капуста) Здогадались, хто такий?(Торт)
7.Вмене аромат пахучий, 8. Біле, а не сніг,
Смак - пекучий. Не сіють, не печуть,
Страви різні прикрашаю, Не варять, а всі п’ють
Від застуди захищаю.(Часник) і хвалять.(Молоко)
9. Як навколо об’їси - 10. В розмальованій хустині
Серединки не проси. Солоденька всередині.
Ми такі гостинці: Коли нею почастують,
Дірка в серединці.(Бублики) Діти тішаться, ласують.(Цукерка)
2.Робота за підручником на с. 50.(1хв)
3.Робота в зошиті(3хв).
Виконання завдань 1,2, с. 16.
4.Гра «На городі»(3хв).
(Діти збирають у кошики овочі, які запам’ятали, коли слухали вірш. Клас - це «город», діти збирають у кошики «овочі»-картки).
Овочевий гай На городі у бабусі овочевий гай. Вона вранці для Настусі збирає урожай.
Там квасольку, тут морквинку ще й зелений огірок, ось кругленьку капустину і червоний бурячок.
Нарвала пір’ячка з цибульки і зубастий часничок, накопала барабольки і зірвала кабачок.
|
А там далі – жовту диню і кавун рябенький, баклажани, або сині, й помідори червоненькі.
Вже в корзинці всього досить, що і не підняти. І вона Настуню просить: «Йди допомагати!»
А Настуня у цей гай, ходить залюбки. Тут, що хочеш вибирай, тільки б донести.
|
5.Гра «Вгадай, що це» (3хв).
(Учні розподіляються на 2 команди, з кожної команди виходить по одному представникові, кожен з яких має вгадати продукти з зав’язаними очима. Перемагає команда, яка відгадала найбільше продуктів.)
І завдання. Вгадати на дотик.
(Яблуко, апельсин, банан,огірок)
ІІ завдання. Вгадати за запахом.
(Мандарин, часник, цибуля, хліб)
ІІІ завдання. Вгадати за смаком.
(Банан, мед, лимон, яблуко)
6. Хвилинка відпочинку «Посміхнись!»(1хв).
Їжачок
Суне з голочок клубок
по доріжці у садок.
Мабуть, хоче він грушок
чи рум’яних яблучок.
Ось він носиком веде,
ніби хоче знати: де?
Де ж тут яблучка смачні?
Де ж тут грушки медові?
7. Хвилинка фантазії(2хв).
- Давайте пофантазуємо і придумаємо казочку «Як їжачок подорожував».
(Розповіді учнів.)
8. Гра «Шкідливі продукти»(1хв).
- Я буду називати продукти, а ви плескати в долоні тоді, коли почуєте назви продуктів, які шкодять вашому здоров’ю.
Молоко, чіпси, банани, газований солодкий напій, сир, морозиво, яйце, цукерки.
VІІ. Підсумок уроку(2хв).
- Ось і добігає кінця наш урок. То ж підведемо підсумок. Оцініть свою працю на уроці сигнальними картками - «яблучками» і закріпіть їх на нашому дереві.
Червоне - Відмінно!
Жовтогаряче - Молодець!
Жовте - Так тримати!
Зелене - Старайся!
Підсумкова бесіда.
- Яке значення для здоров’я людини має харчування?
- Назвіть корисні продукти. Назвіть шкідливі продукти.
- Які правила харчування ви запам’ятали?
- Допоможіть батькам у приготуванні вечері, а на наступному уроці розповісте, які продукти використовували.
Список літератури
Київ – 2011 рік.
1