ПИЛЯВЕЦЬКА БИТВА В ІСТОРІЇ ПОДІЛЛЯ
Найяскравіша прикмета сьогодення – зростаючий інтерес найширших верств українського народу до скарбів духовної культури рідного краю, зокрема, в галузі історії. Особливу увагу привертає Національно-визвольна війна під проводом Б. Хмельницького, яка дала поштовх радикальним змінам у соціально-економічному житті України і відкрила для її народу можливості щодо прискореного суспільного розвитку.
З питань дослідження історії козацько-селянського повстання, яке переросло в національну революцію, завше привертала увагу вчених битва під Пилявою 1648 року. Це переможна битва козацько-селянського війська, очолюваного Б. Хмельницьким, проти польсько-шляхетського війська під містечком Пилявцями. Аби придушити визвольний рух на Україні, польський уряд протягом літа 1648 р. сформував велике військо (32 тис. шляхтичів, 8 тис. найманих німецьких жовнірів і кілька десятків тисяч озброєних шляхетських слуг), доручивши командування коронному конюшому князеві В.Д. Заславському, коронному підчашому М. Остророгу і коронному хорунжому О. Конецпольському. «Рушили хоругви одна за одною, несучи як мак розквітлі ратища (з прапорами) і шоломи. Не бачив ніколи до того світ наш кращих людей і коней...». Так описує початок походу у творі «Війна домова» тогочасний польський письменник С. Твардовський. На початку вересня польсько-шляхетське військо виступило з Глинян (поблизу Львова) на Волинь. Назустріч йому з Маслового Ставу через Паволоч – Хмільник та Старокостянтинів вирушило козацьке військо (близько 80 тис.) і загін буджацьких татар (600 чол.). Свідчить автор літопису Самовидця: «... народ посполитий на Україні, почувши про розгром військ коронних... зараз почали скупчуватися у полки, не тільки ті, котрі козаками бували, але й ті, які ніколи козацтва не знали...». Під Пилявцями, де р. Іква розливається у стави і болота, українське військо збудувало табір, укріплений 6-ма рядами возів і земляними валами. Поряд Полтава, Гадяч).
Хто швидше збере розкидані чоботи і надягне їх на ніжки перевернутих стільців? Учасникам гри зав’язують очі.
Четвертий конкурс «Глечик із кашею»:
Готується глечик із кашею і шість ложок. Яка команда швидше з’їсть? (...).
Ведучий: Пропоную вибрати з числа вболівальників двох найсміливіших козаків. Оголошую конкурс "Пампушки". Суть конкурсу "Пампушки": хто з учасників команд швидше з’їсть пампушки без рук, із заплющеними очима? Переможцеві вручається приз "Золоте намисто" - вінок із цибулі.
Ведучий: Вболівальники можуть обміняти свої гроші на "вільно конвертовані" козацькі гроші /козацький червінець, запорізький фунт лиха, козацький п’ятак/. З цими грішми ви можете пройти до пампушок та поласувати цією козацькою стравою. (Музична пауза).
Ведучий: Оголошую конкурс на знання історії побуту козаків. Запитання до конкурсу:
1.Що таке гопак?
2.Які вони, козацькі вуса?
3.Якого звичаю дотримувались козаки, ідучи в бій?
4.Які завдання ставили перед парубком при посвяченні його в козаки?
5.Як вибирали наречену для козака?
Приз команді за перемогу у цьому конкурсі - "На всіх потроху" (в’язка бубликів).
Дівчина в українському костюмі:
Запорізька Січ! Скільки подвигів, скільки велетнів-героїв народила вона: Богдан Хмельницький, Іван Сірко, Петро Сагайдачний, Тарас Трясило, Данило Нечай, Іван Богун...
Ведучий:
Ні, що не кажи, а світ таки перемінився. Хоч би і запорожці. Ну які вони тепер запорожці? Ой, куди все ділося? Але ж нема вірнішого приятеля, ніж добра жінка. Отже, дорогі жінки, прийміть уклін за вашу працю, за добру ласку! А ви, козаки, давайте затягнемо нашу пісню.
Звучить пісня «За світ встали козаченьки».
керівні посади обирали розумних і найсміливіших.
Перше змагання (між отаманами):
1.Чи впізнаєте ви славетних гетьманів?
- Був він сонцем на руїні і таке ім’я в нас має.
- У городі, у Глухові, стрільнули з гармати, не по однім козаченьку заплакала мати.
- Не в буйнії вітри в темнім лузі бушували, то козаки свого славного батька ховали
- Червоною гадюкою несе Альта вісті, заспівали козаченьки пісню тії ночі, ночі кривавої, що славою стала.
Друге змагання:
Ведучий: Козаки були гарними воїнами, тренували пам’ять, зір, слух. А яка пам’ять у вас?
У нашого Омелька
Невеличка сімейка:
Тільки він та вона,
Та старий, та стара,
Та Іван, та Степан,
Та Василь, та Панас,
Та той хлопець, що в нас,
Та дві дівки косатих,
Та два парубки вусатих,
Та дві Христі в намисті,
Та дві ляльки в колисці.
Скільки людей бачив козак?
Третє змагання
Ведучий: Позмагаємося в жартівливій грі.
На підлозі розкладені папірці з написами міст і селищ. За 1 хв. із зав’язаними очима треба зібрати їх якомога більше. Після того пояснити, які події пов’язані з даними населеними пунктами (Жовті Води, Пилява, Берестечко, Суботів, Чигирин, Андрусів, окремим табором стала кіннота М. Кривоноса. Підступи до позицій козацько-селянського війська захищала козацька піхота, яка збудувала шанці на греблі через Ікву. 18 вересня підійшло польсько-шляхетське військо і стало табором на протилежному березі. Це був значний прорахунок поляків. У «Війні домовій» С. Твардовського про це сказано так: «Перша невдача була в тому, що ті, хто стояв на чолі, від кого залежала вся справа, пішли з-під Костянтинова, не маючи ні для обозу, ні для воєнних дій зручного і вигідного місця, не знаючи місцевих гір і схилів, що вони показалися на очі ворогові раніш ніж оточили його. Стояли без ніякого ладу, де хто хотів, не маючи ні кінця, ні початку через повільність переправи несчисленних возів по малоприступних горах і вибоїнах».
21 вересня битву почав надвірний загін магната Я. Тишкевича, який за допомогою драгунів і німецьких жовнірів після кількох запеклих штурмів захопив козацькі шанці на греблі. Надвечір 22 вересня в козацький табір прибуло 4 тис. буджацьких татар. Вранці 23 вересня українські полки перейшли в наступ і заволоділи греблею. Проти них виступила шляхетська кіннота і зав’язала безладний бій, в якому зазнала великих втрат. С. Твардовський свідчить, що коли гусари великим загоном прийшли сюди, вони не могли в цій тіснині не тільки розташуватись для зустрічі з ворогом, а навіть списів підняти не могли, і довелося їм списами марно землю орати і замітати прапорами гразюку, якої тут було стільки, що хоч вивозь її. А в цей час шанці були взяті за греблею, піхота геть уся з гарматами знищена і з кінних хорогв, що переправилися на той бік, жодна не вернулась ціла. Найгірше довелося сандомирському полку з каштеляном Вітовським, волинцям з Киселем і Тарновському. Карбовського було вбито...
Вважаючи битву програною, польсько-шляхетське військо вночі проти 24 вересня почало відступ, який перетворився на панічну втечу. «Почалась тривога. Звідки вона взялась - невідомо. Почалося з старших. Бачачи, скільки нашого війська лишилось, боялись вони, що не можна їм подолати цю велику силу, яка щодень росте, коли ще й хан зі своїми незчисленними ордами наступає,- особливо тому, що ворог, першим прийшовши сюди, всі зручні місця захопив, а їм тільки гори і вибоїни залишив. І в них немає доброго поля ні для битви, ні для правильної оборони. Тепер тільки зрозуміли вони свою грубу помилку, що пішли з-під Костянтинова і потрапили в ці прокляті місця. Там було б в них і рівне місце, і фортеці в тилу. Одно лишається тепер – відступати.
Те, що пани думали, вже на конях сидячи, легким гомоном, а потім невгасимим пожаром швидко розтікалось. Замість того, щоб іти у порядку, кинулись усі з возами, з страшним шумом, не слухаючи гетьманів і не оглядаючись».
Під час переслідування козаками багато польської шляхти загинуло. Ось як про це пише очевидець: «Поранених, хворих – усе кидали і ввіряли життя своє своїм ногам. Все добро і багатство, яке мали тут поляки, все віддали на поживу своїм хлопам». Всі, хто тільки що мав: знатні – всю пишноту своїх родів, бідні – вислужене ними кривавим потом, - усе звезли сюди. Хоч би самі вози зважити! Обкованих возів було до ста тисяч. А безліч коней при них, а вантаж – як усе це оцінити? А при них челядь, слуги, що лишилися при возах і не мали змоги їх захистити. Пани-проводирі, такі ж швидкі, як і хоробрі, перші повернулися додому, хоч у багатьох із них дорога була дуже далека. Розгромлене ж військо у безладі тікало. Ледве, загнавши коней, коло самої Вісли спинилися, щоб стерти піт і стримати стукаюче, як молот серце».
В цій битві козацьке військо відзначилося великою силою, швидкістю, вмінням. Талант полководця Хмельницького проявився у здатності відмовитись від оборонної тактики бою і несподівано нанести противникові удар. Гетьман був неперевершеним тактиком маневреної боротьби. У бою Хмельницький застосував скомбінований наступ кінноти і піхоти. Козаки дуже вдало використовували запорізькі звичаї. Особливо при спорудженні так званого табору з возів. Не останню роль відіграло те, що Хмельницький зібрав навколо себе блискучих полковників, які знали воєнне мистецтво і вміло вели боротьбу, відзначались військовим талантом.
На закінчення змагання – жартівливе стрибання в мішках на швидкість і збереження рівноваги.
Журі підводить підсумки свята, оголошує переможця. Курінь, який посів І місце, нагороджується грамотою і цінним подарунком, а курінь, який посів ІІ місце, грамотою.
Лунає «Запорізький марш», під який курені урочисто марширують залою.