Конспект виховного заходу на тему "Свято Стрітення" можна використовувати для проведення класної години для учнів 1-4 класів. Метою заходу є відродження календарно- обрядових звичаїв нашого народу, примноження його традиції, розширення духовного світу дітей; розвиток почуття прекрасного, естетичного смаку, виховання поваги до традицій старших поколінь.
Виховний захід на тему:
«Зимове свято Стрітення»
Мета: відроджувати календарно- обрядові звичаї нашого народу, примножувати його традиції, розширювати духовний світ дітей; розвивати почуття прекрасного, естетичний смак. Виховувати повагу до традицій старших поколінь.
Обладнання: малюнки про різні пори року, воскова свічка, ключ, сніжинки, квітки, костюм «Зими» і «Весни».
Хід заняття
Вчитель: Сьогоднішня класна година присвячена одному з останніх зимових свят – святу Стрітення, яке святкують 15 лютого.
В народі здавна Стрітення вважається святом зустрічі, бо слово «стрітення» означає зустріч. А хто саме зустрічається в цей день ми з вами дізнаємось, коли розгадаємо ось ці кросворди.
М о р о З п о В і н ь
С а н к И б е р Е з а
М о р ж п р о л і С о к
К р и г А д е Н ь
г р А д
1. Хто такий цей сивий дід, 1. Як воно називається,
Що річки сховав під лід? Коли річка розливається?
2.Мій віз не на колесах, 2. Стоїть наречена –
А на сталевих лезах. Сукня біла, а фата зелена.
Там де сніг – сто доріг,
А де сніг кінчається,
Там віз мій зупиняється.
3.Так тих людей називають, 3.Найхоробріша квітка –
Які зимою в лунку пірнають. Розцвітає не влітку:
Лише зима кінчається,
Ця квіточка з’являється.
4.Що це сталося з водою? 4.Взимку він малим буває,
Стала враз вона твердою. Навесні він підростає,
Влітку – довгий, всяк це
Знає, меншає він восени,
Знов малий серед зими.
5.Закричали діти : «Ох!
З неба падає горох!
Не варений, не сирий,
А холодний, льодяний.
- Отже, здавна Стрітення вважається святом зустрічі зими з весною. Цього дня, за переказами, зима з весною змагаються: хто з них переможе, той і буде до кінця місяця господарювати. У цей день колись у церквах України святили воду разом зі свічками. Віра в силу Стрітенської води в багатьох людей збереглася ще й досі. Посвячені на Стрітення свічки звалися «громичними», бо їх запалювали і ставили перед іконами під час грози, щоб оберегти людей і худобу від блискавки.
Від «громичної» свічки і саме свято, крім «Стрітення», називали колись «Громиця».
Стук у двері
Вчитель: - Хто ж це ще прийшов до нас?
Заходить Зима( роль виконує мама) . Звучить зимова мелодія
Зима: Добрий день, діти,
Щось у вас тепленько,
Ось завію, замету –
Стане холодненько.
Вчитель:
Здрастуй, зимонько прекрасна!
Білолиця, світла, ясна!
Всі тебе вітають,
Щиро прославляють!
- З ким же ти прийшла до нас?
Зима: Не сама до вас прийшла, я синів вам привела.
Грудень: Змерзлим грудям скрізь і вюди
Вкрилось поле і шляхи.
-Це вже грудень! – кажуть люди,
-І вдягають кожухи.
Січень: Я Січень – початок року,
Йду молодечим кроком,
Стелю я сніги іскристі,
Іній несу перлистий.
Як одягну я в іній
Сад, і ліси, й діброву,
Гляне в віконце синє
Сонечко наше знову!
Лютий: Лютував я, скільки міг.
Гнав у поле заметілі,
Простеляв запони білі.
А старавсь таки дарма –
Притомився, сил нема.
Та й в запасі в мене днів
Менше, ніж в моїх братів.
Вчитель - Раді вас вітати.
Запрошуємо на свято!
(Гості сідають в залі)
- Ось познайомилися ми із зимовими місяцями. Чому саме вони мають таку назву послухайте, будь ласка.
Грудень – останній місяць року, але перший зимовий місяць. Назва його пов’язана з тим, що мокра від осінніх дощів земля замерзає і дорога стає грудкуватою.
- Цей місяць має й інші назви. Давайте зачитаємо їх.(Студень, стужайло, сніжень) (Діти читають з дошки )
Січень – походить від старослов’янського « сікти». Саме в цю пору наші предки вирубували ліси, чагарники, готуючи землю під посів. Дерева рубали, тобто підсікали сокирами. Це робили взимку тому, що деревину було легше рубати, а відходи безпечніше спалювати. Січень теж має інші назви. (Тріскун, шипун, льодовик, вогневик)
- Третій зимовий місяць має назву
Лютий – означає «злий», «жорстокий». Напевно, тому, що лютневі морози бувають дуже дошкульними.( крутень, зимобор, бокогрій, межень) Межень називали тому, що він є календарною межею між зимою і весною).
- Про зимові місяці існує багато народних прислів’їв. Та погляньте, зимонька заморозила нас так, що ці прислів’я розпались на дві половинки. Треба з’єднати ці половинки стрілочками.
Грудень рік кінчає, а зиму починає.
Січень холодом пече, снігом, вітром січе.
Хоч лютий лютує, а весну чує.
Вчитель: - А тепер давайте пригадаємо народні прикмети.
Учні: Сніг у грудні глибокий – урожай високий.
Снігурі туляться до оселі на великий снігопад.
Яскраві зірки взимку – на мороз.
Якщо січень буде холодний, то липень - сухий і спекотний.
Лютий без снігу - літо без хліба.
Сухий грудень – на суху весну і сухе літо.
Вчитель: Зима… Улюблена пора року, мабуть для всіх – і дорослих, і дітей. Люблять писати про зиму у своїх віршах поети. Може, хто із вас, діти , може розказати вірш про зиму. Адже нашій гості буде приємно послухати ваші вірші.
Зима: - Так, дуже хочу почути їх.
1- учень:
Кришталева зимонька в срібнім кожушку!
Ти кругом насипала білого сніжку.
Принесла ти радощі нашій дітворі.
Гірочка і ковзанка в кожному дворі.
Кришталева зимонько,
Ще сніжку сипни! –
Сядем на санчата ми,
Візьмем ковзани.
Морозець пощипує і сніжок хрустить…
Кришталева зимонька всіх нас веселить.
2 - й учень:
Розгулялась хуга,
Стука вітер в стіни,
Нагинає туго
До землі ялини.
3 – й учень:
Що це сталось навкруги?
Стало все біленьким,
Тут і там лежать сніги,
Все таке гарненьке.
4 – учень:
Намело замет довкола,
Всі дерева сплять у сні,
Оглянувся я навколо,
Все сподобалось мені.
Вчитель: - У зими є вірний друг. Звати його Морозець. Про нього ми вивчали пісеньку. Давайте заспіваємо її.
( Звучить пісня «Морозець»)
Зима: Які ж ви, діти, молодці,
Хочу вам сказати,
Ну справжнісінькі митці,
Умієте співати.
Дістаю сніжинки з моєї торбинки
І дарую всім діточкам моїм.
(Зима роздає дітям сніжинки)
Вчитель:- Ось зима притрусила нас легеньким сніжком. А в таку пору важко вижити лісовим мешканцям. Їм на допомогу приходять єгері – це люди, які піклуються про звірів, годують їх. То ж давайте і ми з вами вирушимо до зимового лісу і пограємо в гру «Знайди звіра».
Правила гри: двоє або троє дітей із зав’язаними очима збирають м’які іграшки ( білочки, зайчики, собачки…). Виграє той, який більше їх назбирає.
- Наші лісники ходили в лісі і зустріли зайчика.
Білий зайчик сів і жде,
Спритно вушками пряде.
Зимно зайчику стояти,
Треба трошки пострибати.
Інсценізація казки.
Весняна Казка
На галявину виходить Зайчик.
Зайчик: Ох і надокучили мені морози та завії! Наголодувався я взимку. Піду - но я Весну – красну шукати.
Назустріч Зайчикові Синичка.
Зайчик: Синичко! Ти всюди літаєш, усе бачиш. Скажи, чи не зустрічала ти Весну.
Синичка: Ще в нашому лісі сніги лежать. Та перший струмочок сьогодні продзвенів мені, що весна вже близько.
Зайчик: (радісно) То швидше ходімо зустрічати.
Дівчинка: І помандрували вони вдвох. Аж тут викотилося на небо ясне сонечко.
Сонечко: Добрий день, друзі!
Синичка і Зайчик: Здрастуй, любе сонечко!
Сонечко:А куди це ви поспішаєте?
Зайчик: Весну зустрічати.
Синичка: Чи не видно тобі її з гори?
Сонечко: Ану, пошлю тобі гінці - промінці на всі стежки – доріжки, що ведуть до лісу…
Зайчик ( нетерпляче) Чи бачиш ти весну?
Сонечко( радісно) : Ой, бачу! Ген – ген вона за високими дубами. Розсіває квіти, трави і всюди вже поспішає.
Прихід весни
Оповістила всіх сосна,
Що наближається весна.
Сказав кулик синиці:
Зареготала чайка:
Та заперечив кріт:
Сороки-скрекотухи кричать:
-Кротів не слухать!
А чорнопері гави горлають:
- Пароплавом!
Їжак голками зблиснув:
Вуж засичав:
Ворона:
… Весна ж поволеньки, пішком
Прийшла з уквітчаним ціпком.
І шепотіла їй трава:
- Хутчіше входь в свої права. ( Ян Бжехва)
Дівчинка : І сонечко все дужче гріє,
Голубить і сади, й поля.
І кожен з нас теплу радіє,
Життям вже повниться земля.
Хлопчик: Весна іде, весна іде!
Весну вітайте, діти!
Вона пісні нам принесе,
Вінки, чудові квіти!
(Заходить Весна)(роль виконує мама)
Весна: А ось і я – Весна – красна.
Куди ступлю, там сонце сяє,
Усе навколо оживає,
Іду, пробуджую від сну
Всю землю чарівну !.
Учениця: Заходь, Весно, не барись,
Радістю весняною поділись.
Виглядали тебе вранці ми, на зорі,
Із тобою буде весело дітворі.
Весна: До вас прийшла, моя малеча мила,
Ви чекали і діждалися мене.
Уже сніги навколо розтопило
Моє яскраве сонце весняне.
А сонечку поміг мій братик – Вітер,
Він з Березнем прилинув навесні.
Для вас сьогодні принесла я квіти
Жовтенькі, білі, ніжно – голубі !.
( Обсипає дітей квітами і листочками).
Березень : Я- Березень, перший місяць весняний.
Для своїх сестер – беріз я привіз сережки,
Ще й для кожної тепла, щоб зеленою була.
Та не тільки для сестер, буде тепло всім тепер!
Квітень : Я – Квітень, місяць дуже працьовитий.
Ой, вже бачу: із гори їдуть в поле трактори.
Тож і ви часу не гайте, у садах ямки копайте,
Хай посадить кожен з вас деревце у добрий час.
Травень : А я – Травень, ясний Травень
Празниково землю вбрав
В одяг свіжий та яскравий
Із рясних зелених трав.
1 – й учень: Встала весна, чорну землю
Сонну розбудила,
Уквітчала її рястом, барвінком укрила.
І у полі жайворонок, соловейко в гаї
Землю, убрану весною,
Вранці зустрічають. ( Т.Шевченко)
2 – й учень: Зійшли сніги, шумить вода,
Весною повіва; земля квіточки викида,
Буяє травка молода, все мертве ожива.(П.Грабовський)
Народні приказки:
У березні день з ніччю зустрічається.
Березень часом снігом віє, часом сонцем гріє.
Квітневий день рік годує.
Хто у квітні не сіє, той у вересні не віє.
Травневий дощ, як з грибами борщ.
Травнева роса коням краща од вівса.
Вчитель: - Діти, подивіться, де Весна ступала, на зимовому килимі проталини з’явилися. Давайте ми допоможемо полагодити килим Зими. Бо в народі кажуть: «Коли на Стрітення відлига, пропаде ще весна надовго».
Гра «Полатай килим»
(На білому простирадлі наклеєні різної форми «проталини» із весняними квіточками. Діти повинні підібрати відповідну латку із білого паперу і закрити проталини. Виграє той, хто виконав завдання найшвидше).
Вчитель: Дві пори року зустрілися у нас. Тож за традиціями влаштуємо їм змагання. Хто ж переможе?
Перший конкурс:
Загадки
Росте вона вниз головою,
Росте не влітку, а зимою.
Та сонце її припече,
Заплаче вона й потече. (Бурулька )
Білий, та не цукор,
Немає ніг, але йде. ( Сніг )
Засохли виноградні лози,
Бо вже прийшли до нас … (Морози)
Я падаю на ваші хати,
Я білий, білий, волохатий,
Я прилипаю вам до ніг
І називаюсь просто… (Сніг )
Білий, як сорочка,
Пухнатий, як квочка,
Гарно літає,
Землю вкриває. ( Сніг)
Я найперша зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не стане влітку. ( Пролісок).
Кольорова дуга через річку пролягла. ( Веселка)
Що у світі найсвітліше,
Що по небу вдень гуляє.
Ніч приходить – спочиває ? (Сонце)
Горя у неї немає,
А сльози проливає. (Хмара)
Коли нема – чекають, коли прийде – тікають. (Дощ)
(Діти, які розгадають загадку прикріплюють до ребуса сніжинку або квіточку.)
Вчитель: Друге завдання для команд таке: складіть розрізану картинку. Хто це швидше зробить, той і переможе.
(Під час виконання звучить мелодія зимова або весняна).
Зима: - Що ж, любі мої, бачу треба віддавати ключ моїй сестриці.
Настав її час. Тримай, Весно – красно, прийшла твоя пора.
Що ж продавайте, любі діти!
За зиму ви поздоровіли,
Пішли на користь і мороз, і сніг,
І щічки ваші так порожевіли,
Неначе маки розцвіли на них!
Прощавай і ти, Весна – красна.
Прощаюсь з вами усіма.
Здорові будьте! Через рік я знову
Свою я казку принесу зимову!
(Зима передає весні ключ)
Весна: Діти, любі ви мої,
Я за вас радію.
Про таких друзів, як ви,
Вже давненько мрію.
Працьовитими зростайте,
Вчіться і читайте,
Поважайте вчительку,
Батькам помагайте.
Я ж тепло вам принесла,
Радість подарую,
Красне літечко зустріну,
Й далі помандрую.
Вчитель:- Ось і підійшо до кінця наше свято. Як би зимонька не впиралася, та все ж настав час господарювати весні.
1