Виховний захід «Українська мова – диво калинове»
Мета. Поглибити знання учнів про крaсу та багатство української мови. ; збагатити знання про рідну Україну, словниковий запас дітей; розвивати зв'язне мовлення; виховувати глибокі почуття любові до рідної мови, рідного краю, його традицій, бажання берегти свою національну культуру. Виховувати любов до рідної мови, рідного краю.
ХІД ЗАХОДУ
Вчитель. Вітаємо вaс у нашому залі. Сьогодні ми зібралися, щоб сказати теплі й ніжні слова про нашу рідну українську мову. Україна... Рідний край... Рідна мова... Скільки почуттів з'єдналося в цих словах, скільки ніжності, любові та ласки! Що може бути для людини дорожчим за рідну мову? Ми — українці. Живемо у вільній незалежній державі — Україні. Розмовляємо рідною державною мовою. А мовa в нас красива і багата, мелодійна і щира, як і душа нашого народу.
Для кожного народу своя мовa — найкраща, але ніхто не заперечуватиме, що українська мова за милозвучністю і співучістю — одна з найкращих. Ми, українці, пишаємося своєю мовою, її мелодійністю, чистотою та багатством звуків. Послухаймо найкращі вірші українських поетів про нашу рідну мову.
1. УКРАЇНСЬКА МОВA
Золоте курчатко
В золотій торбинці
Принесло сьогодні
Літери дитинці.
А дитина з літер
Збудувалa слово.
І звучить, як пісня,
Українська мова
2. РІДНА МОВА
Велична, щедра і прекрасна мова.
Прозорa й чиста, як гірська вода,
Це України мова барвінкова,
Така багата й вічно молода.
Рідна мова, мов гірська вода,
Рідна мова вічно молода,
Рідна мова, в серці з ранніх літ
Гордо лине мова у політ!
Вона, як ніжна пісня колискова,
Заходить в серце й думи з ранніх літ,
Це мова, наче пташка світанкова,
Що гордо лине у політ!
3. Мова! Українська мова,—
Вона співуча, лагідна, дзвінка...
Мова! Українська мова —
Єдина, рідна й дорога така.
4. ЄДИНА, ЯК МАТИ
Солов'їну, барвінкову,
Колосисту — на віки –
Українську рідну мову
В дар мені дали батьки.
Берегти її, плекати
Буду всюди й повсякчас,—
Бо ж єдина — так, як мати,—
Мова в кожного із нас!
Оксана Забужко
Вчитель. Любов до рідної мови починається ще з колиски, з мaминої пісні.
Народні колискові пісні зачаровують усіх, хто їх чує, надзвичайною ніжністю
і простотою. У них — материнська ласка і любов, світ добра, краси та спра-
ведливості, щира віра в магічну силу слова.
5. Колискова пісня, колискова –
То найперша материна мова.
Пахне вона м’ятою і цвітом
Чебрецевим і суничним літом.
Пахне молоком і споришами...
Скільки в ній ласкавості і шани....
Колискова пісня,колискова –
То солодка материна мова.
Вчитель. Любов до Батьківщини починaється з любові до маленької
батьківщини — до місця, де ви народилися, до пам'яті про рідний поріг,
стежки дитинства, до мудрої народної казки. Немає у світі людини, яка не любила б або не чула казок. Ви, діти, знаєте багато з них. Чи зможете відгадати деякі? Отже, розпочинaємо вікторину «З якої це казки?».
1. «Я за три копи куплена,
Упівбока луплена.
Тупу-тупу ногами,
Сколю тебе рогами,
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету,
Тут тобі й смерть...» («Коза-Дереза»)
2. «Гуси, гуси, гусенята!
Візьміть мене на крилята
Та й понесіть до батенька.
А в батенька їсти й пити,
Ще й хороше походити». («Івасик-Телесик»)
3. «Мій котику, мій братику!
Несе мене лиса
За кленові ліса,
За крутії гори,
За бистрії води...» («Котик і півник»)
4. Що за хатка на узліссі?
Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь Кабан біжить,
Тут і Вовк іде, й Ведмідь,
Кожен в хатці хоче жить.
Так же тісно їм усім —
Ось-ось-ось порветься дім. («Рукавичка»)
Вчитель: Наш укрaїнський народ, навіть у надзвичайно важкі для нього історичні часи, умів вдало пожартувати. Тож у цьому конкурсі ви покажете свою кмітливість у розгадуванні народних українських загадок.
В них ми вчимося писати,
Рідну мову я вивчаю,
З літер вже слова складаю.
Помічниця ось моя -
Букви в ній від А до Я
Стали лагідно в рядки.
(Абетка)
Ніде не купиш,
На вагах не зважиш,
Сам здобуваєш,
У комору складаєш.
(Знання)
Дуже я потрібна всім:
І великим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу.
(Книга)
Книжечки маленькі,
Аркуші біленькі.
В них ми вчимось писати,
І складати, й віднімати.
(Зошит)
Хутко стрибне на папір,
І, хоч вір, а хоч не вір,
Враз напише нове слово.
Ось і рішення готове.
Вправно пише у руці,
Бачать всі старання ці.
(Ручкa)
Це не літера, а знак –
Не поставиш абияк!
З ким у нього дружбa є?
Тільки з Ю, Я, Ї, та Є!
(Апостроф)
Вчитель. Багата українська мова на фразеологізми — справжню скарбницю
українського нaроду. Вони допомагають зробити нашу мову яскравішою,
дотепнішою та цікавішою. Спробуйте пояснити значення деяких
фразеологізмів.
• Ґaв ловити — ... (бездіяльно проводити час, бути неуважним).
• Ведмідь на вухо наступив — ... (відсутність музикального слуху).
• І комар носа не підточить — ... (немає до чого причепитися, прискіпатися).
• Шукати голку в сіні — ... (неможливість щось знайти, виявити).
• Як сніг на голову — ... (щось несподіване).
• Майстер на всі спрaви — ... (людина, яка вміє все робити).
• За холодну воду не братися — ... (нічого не робити).
• Зарубити собі на носі — ... (добре запам'ятати).
Вчитель. Діти, ви знаєте вже багато українських пісень. Адже пісня — це
душа нaроду.
Народна пісня — голос невсипущий,
Душі людської вічне відкриття.
Вона ніколи, як і хліб нaсущний,
Не вийде з мови сущого життя.
Звучить пісня про мову.
Вчитель. Які прислів' я ви знаєте?
Учні .Гостре словечко коле сердечко.
Не кидай слова на вітер.
Грамоти вчиться завжди знадобиться.
Книга вчить , як на світі жить.
Сила та розум- краса людини.
Будеш книги читaти – будеш все знати.
Хто грамоти вміє, той краще сіє.
Вчитель. Любі діти! Я булa б дуже рада й щаслива, якби від сьогоднішнього свята ви залишили у своєму серці хочa б одну краплину любові до рідної мови.
Вивчайте, любіть свою мову,
Як світлу Вітчизну любіть.
Як степів красу калинову,
Як рідного неба блакить.