Мета цього заходу:
- узагальнити знання учнів про українські народні казки, створити атмосферу радості, насолоди від творчості, поповнити знання учнів про тематику казок, збагачувати словниковий запас дітей;
- розвивати читацький інтерес до казок, усне мовлення, логічне мислення,пам'ять, уміння творчо підходити до розв'язання проблеми, уміння аналізувати, акторські здібності;
- виховувати прагнення до добра і справедливості, інтерес до усної народної творчості.
Мета:- узагальнити знання учнів про українські народні казки, створити атмосферу радості, насолоди від творчості, поповнити знання учнів про тематику казок, збагачувати словниковий запас дітей;
- розвивати читацький інтерес до казок, усне мовлення, логічне мислення,пам'ять, уміння творчо підходити до розв'язання проблеми, уміння аналізувати, акторські здібності;
- виховувати прагнення до добра і справедливості, інтерес до усної народної творчості.
Обладнання уроку: яблука з загадками на листочках, картки з різними видами завдань, «чарівні предмети» із казок, ілюстрації казкових героїв, кросворд, костюми казкових героїв, маски до казки «Ріпка»
Хід заняття
Вчитель. В ефірі – дитяча телепередача «В гостях у казки». З вами постійна ведуча – Ольга Володимирівна. Я рада вітати всіх присутніх у нашій студії.
Вчитель. Дозвольте представити вам гостей, які до нас завітали: Василіса Премудра, Білосніжка і поштар Пєчкін. У листах, які надходять до нас, глядачі часто задають запитання «Чому ми ведемо передачу саме про казки»? Діти дадуть нам відповідь на це запитання .
1. Існує книг багато на землі,
Вони цікаві, мудрі та повчальні,
Та кожен з нас, дорослий чи малий, Казки читає – дуже вони гарні.
2. Казка – це світ, чарівний та незвичний, Казка – це диво, сповнене краси. Поринуть у казку – це ж бо так цікаво, Це справді свято, радість для душі.
3.
У казці звірі свою мову мають,
Дерева розмовляють, мов живі, Добро і правда завжди зло долають, Тому і люблять казку діти всі.
4.
Мудра казко, казко – чарівнице, Ти даруєш ласку,
Вчиш ростить пшеницю. Поведи нас за собою в світ Прекрасний і чудовий.
Вчитель. Давайте розгадаємо кросворд, щоб з’ясувати, кого ж не вистачає на нашому святі. Я читатиму завдання – уривки з казок, а ви будете відгадувати назву казки.
«Баба діда за сорочку, дочка бабу за торочку…» («Ріпка»).
«Уліз і ведмідь – стало семеро…» («Рукавичка»).
«Я не пила, я не їла: тільки бігла через місточок, та вхопила кленовий листочок…» («Коза – Дереза»).
«А лисичка його гам! Та й проковтнула».(«Колобок»).
«А мишка бігла, хвостиком зачепила і розбила яєчко.» («Курочка Ряба»).
Вчитель. Яке слово утворилося у виділених клітинках? (Казка). До класу заходить «Казка» Казка.
Вітаю вас, дорослі і малі,
Від всіх казок низенький вам уклін.
Я – казка мудра, хочу вам сказати,
Що кожен з вас мене повинен знати. Бо, кажуть, казка вчить на світі жити,
Та правду й волю завжди боронити.
Я, друзі, казка добра й чарівна.
Мене ви знаєте і любите, мабуть.
«Телеграми від поштаря Пєчкіна».
Вчитель. До нашої телепередачі надходить багато телеграм. Але ж ці - без підпису. Допоможіть, впізнайте, хто не зміг потрапити до нас своєчасно.
-«Дуже засмучена, Мишка випадково розбила моє яєчко, прийти не зможу». (Курочка Ряба з одноіменної української народної казки).
- «З’їв семеро козенят, болить живіт». (Вовк із казки «Вовк та семеро козенят»).
- «Моє гусенятко десь забарилось, тому прилетіти не зможу». (Івасик- Телесик з одноіменної української народної казки).
- «Ніяк не витягнемо ріпку, тому прибути не зможемо». (Дід та баба з української народної казки «Ріпка»).
1. «Завдання від Білосніжки».
(Відгадати загадки, які записані на листочках яблучок, що принесла до студії, як гостинець, Білосніжка).
• Старенька бабуся у лісі жила, Гостинці для неї онука несла.
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься? Хто б відповів?
(«Червона Шапочка»)
• До школи прямує хлопчак дерев’яний, Чомусь потрапляє у цирк полотняний.
Відома ця книжка тобі, чи не так?
В пригодах яких побував цей хлопчак?
(«Пригоди Буратіно»)
• Підробив він голосок, Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк – не наша мати.
(«Вовк і семеро козенят»)
• Хто моторчик свій заводить? З даху в гості хто приходить?
І на свято він дібрався – Скажем дружно:
«Здрастуй, …(Карлсон)».
(«Малюк і Карлсон»)
• Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці, Є така у мене звичка – Десь губити черевички.
(«Попелюшка»)
• Вигнав дід козу із хати – Та й пішла вона блукати:
В зайця хатку відібрала.
Всі козу ту виганяли,
Рак козуню ущипнув, Зайцю хатку повернув.
(«Коза – Дереза») • Сидить дівчина в корзині На ведмежій дужій спині.
А чому ж вона сховалась, До ведмедя не призналась?
(«Маша і Ведмідь»)
2. Вікторина «Чарівний кошик».
Вчитель. У кошику знаходяться речі з казок. Я буду по черзі діставати якусь річ, а ви говоритимете, у якій казці вона зустрічається.
Бинт – («Айболить»)
Яйце – («Курочка Ряба»)
Горошина – («Принцеса на горошині»)
Ключ – («Пригоди Буратіно»)
Пір’я – («Кривенька качечка»)
Рукавиця – («Рукавичка»)
Черевичок – («Попелюшка») Цибулина – («Пригоди Цибуліно»)
Колосок – («Колосок»).
3. Конкурс «Ярмарок емоцій»
Вчитель. Кожен ведучий повинен вміти передавати голосом, жестами, мімікою безліч емоцій. Перевіримо, як це вийде у вас.
(назва емоції здивування, радість, задумливість, )
-Я люблю читати казки.
Інсценізація казки « Ріпка» на новий лад.
Ведучий:
Не часто в нашій Україні Бува, щоб ріпку хтось садив... Але було... В одній хатині Дідусь Панас з сім’єю жив.
Раз навесні, коли берізки
Пухкі сережки одягли,
Коли дрібні зелені бризки
Так рясно на гілля лягли,
Дід порався в своїм садочку,
Доріжки чистив, тин ладнав,
Скопав землицю на горбочку, Що посадити тут – не знав.
І раптом вибігла Ганнуся, Набрати думала води...
Підбігла, лащиться:” Дідусю,
Ти мені ріпку посади!”
І посадив...
Ходив щоранку поливати, Глядів, щоб півник не стоптав.
Бур’ян зривав, щоб їй зростати,
Ретельно ріпку доглядав.
А українські землі – диво!
За труд відплачують як слід.
І ріпка виросла красива,
„Хороша ріпка!” – каже дід.
Блищить на сонці чепурненька,
Як мед, не скласти їй ціни, Тугенька, жовта, величенька.
А висоти!
А ширини!
Дід довго нею милувався, І знав, що він досяг мети.
Хоч шкодував, і хоч вагався,
Та все ж сказав:” Пора тягти!”
На другий день зібрався зранку,
Неначе десь на свято йшов, Надів сорочку-вишиванку, До ріпки стиха підійшов.
До неї чемно привітався, Примірявся і так, і сяк. Але ж... як тільки не старався, А витягти не міг ніяк.
Дід:
Гей, жінко, нумо вийди з хати, Покинь всі справи хоч на мить. Біжи мені допомагати, Бо ріпка глибоко сидить.
Баба:
Ти кликав, діду? Я хутенько, Усе покинула й біжу. Ця ріпка й справді величенька, Давай тобі допоможу.
Ведучий: Бабця - за діда, дід – за ріпку, Разом щосили потягли... Вона ж сидить в землиці міцно – Так витягти і не змогли.
Баба:
Онучко, чуєш? Йди скоренько! Де ти там граєшся? Давай! Засіла ріпка глибоченько, Її тягти допомагай!
Ведучий:
Дівча – за бабцю,
Та – за діда,
А дід – за ріпку, Й потягли...
Не подає красуня й виду.
Так витягти і не змогли.
Онучка:
Сірко!
Біжи сюди, собачко! Чіпляйсь за мене, В ряд ставай!
Разом і витягнем, побачиш.
Ти тільки нам допомагай.
Ведучий:
Сірко – за внучку,
Та – за бабу,
Бабуня діда обійма, Той тягне... Та виходить слабо, І успіху ніяк нема.
Сірко:
Гей, кицько, глянь, усі при ділі.
Не гай часу, сюди біжи!
Що розляглася в тому зіллі?
Ти краще нам допоможи.
Ведучий:
Киця - за собачку,
Той за онучку зачепивсь,
Вона – за бабу, та – за діда, А дід за ріпку ухопивсь.
Дід тягне обома руками,
Командує:” Тягніть! Тягніть!” Сам сперся обома ногами...
А ріпка смирненько сидить!
Лоби в усіх уже намокли,
Сміється сонечко згори,
А мишеня блиснуло оком І хвацько вилізло з нори.
Миша:
Без мене тут не буде діла, Це знає навіть дід Панас. Буває, що великій силі Бракує трішечки підчас.
Кіт:
Ти краще, мишко, не хвалися. Підходь хутчіш, за хвіст бери, Гарненько ніжками зіприся, Повітря в груди набери...
Ведучий:
І тянуть всі:
Мишка – за кицю,
Кицюня – хвостик у Сірка,
Сірко – онуччину спідницю, А та – бабуні фартуха.
Бабуня держить чоловіка,
Піт виступає на чолі,
Дід тягне ріпку, цупить, смика... І.... ріпку витягли з землі! Коріннячко у жовтій глині, Така блискуча і гладка... Всі впали і лежать на спині, Проте ніхто не наріка. Сусіди вибігли із хати, Ото вже галасу було!... Дідусь усіх став пригощати, Наїлося усе село!
Заключне слово вчителя.
Вчитель. Дорогі діти! Я вам дуже вдячна за любов до рідної мови, за уважне читання казок, за те, що ви любите і шануєте рідне слово. Бажаю вам подальших успіхів у навчанні. Швидко спливають хвилинки,
От і прощатись пора.
Я на прощання вам зичу
Щастя, здоров’я, добра.