СЦЕНАРІЙ
Назва відеоролика: «ЗАЕС: віднови свої знання, які вбережуть твоє життя»
Картинка для дисклеймера в самому початку відео
Вступ. Звук повідомлення
Голос робота: Час відновити свої знання, а також отримати нову інформацію, яка допоможе вберегти ваше життя.
Голос людини: Знову ці оновлення додатків. Навіщо мені повторювати те, що ми колись вчили.
Голос робота: Гаразд. Тоді як діяти у разі радіаційної аварії? Що потрібно для цього мати? Які є правила йодної профілактики?
Голос людини: Зачекай. Зараз…я…згадаю все…
Голос робота: як говорив Василь Сухомлинський: «Щоб не перетворити дитину в склад знань, комору правил та формул, треба вчити її мислити».
Вставка з назвою відеоролика «ЗАЕС: віднови свої знання, які вбережуть твоє життя»
Початок
Саме ці слова українського педагога та письменника демонструють нам різницю між українцями та громадянами країни-агресора. Останні не мають нічого спільного з мисленням – вони будуть робити все що їм сказали та наражати на небезпеку не лише себе, а й нас. Приклад тому Запорізька атомна електростанція, яка знаходиться у тимчасово окупованому Енергодарі.
Голос людини: А що там із Запорізькою атомною електростанцією?
У ході повномасштабного вторгнення Росії в Україну, 4 березня 2022 року атомна та теплова електростанції захопили російські війська під час битви за Енергодар. Найбільша в Європі атомна електростанція в тимчасово окупованому місті неодноразово зазнавала обстрілів, викликаючи побоювання ядерної катастрофи. Кожному українцю потрібно бути готовим до будь-якого сценарію. Потрібно не лише знати, а й розуміти, чому саме так необхідно діяти. Саме такі пояснення роблять викладачі Полтавського професійного ліцею, даючи знання учням, які зможуть вберегти їм життя.
Голос людини: І які ж сценарії можуть бути?
У світі сталися три величезні катастрофи на атомних енергоблоках. Це аварії у Чорнобилі, Фукусімі і місті Киштим. Всі ці три сценарії в нашому випадку є вірогідними з різним ступенем:
Голос людини: Та просто потрібно зупинити реактор і все. Чого там думати.
Парадокс АЕС в тому, що енергоблоки стабільні, коли працюють, і стабільні, коли вимкнені. А от процес вмикання і вимикання – це найбільш крихкий і нестабільний період. Саме тому станцію досі, з початку війни, не вимкнули. Бо коли окупанти до неї дійшли, це сталося дуже швидко. До їх приходу, до окупації енергоблоки не встигли би безпечно пройти етапи з вимикання. Тому станція продовжує працювати. Якщо чайник, коли його вимикаєш на плиті, він припиняє свистіти і швидко охолоджується, то станцію та реактори все одно потрібно буде охолоджувати під час процесу зупинки. Для того, щоб охолодився реактор і реакція у ньому припинила відбуватися, потрібно чекати декілька місяців. На цей час буде потрібне регулярне охолодження. Також буде зберігатись небезпека аварії.
Голос людини: І як впливає це на екологію та людину?
Важливим питанням є екологічна безпека, адже у розвитку атомної енергетики є свої негативні аспекти. Міжнародне агентство з атомної енергії саме тому контролює ЗАЕС та інші атомні електростанції, щоб уникнути катастрофічних наслідків при застосуванні ядерної зброї. Останнє приведе до змін в екології.
У разі катастрофи площа потенційної зони відчуження становитиме до 30 тис. км (як 10 Чорнобильських зон відчуження), а Запорізька область фактично буде втрачена для проживання та господарства. При цьому площа потенційної забрудненої території – до 2 млн квадратних кілометрів (як три України), ступінь зараження інших територій України та Європи, Росії, Білорусь залежатиме від вітру. Для ліквідації можливої аварії може знадобитися від мільйона осіб, а кількість загиблих може обчислюватись десятками тисяч (залежно від поточної кількості осіб на території Запорізької області). Кількість евакуйованих може становити від 2 млн осіб.
Наслідки будуть залежати від масштабу викиду радіоактивних речовин. Сама по собі радіація несмертельна та є природним явищем. Навіть у кожному з нас від самого народження є радіоактивні елементи. Важливим є їх рівень, який може перетворитися на смертельний.
Беручи до уваги можливі негативні аспекти, які можуть статися при ядерній катастрофі через російську агресію, важливим є питання, що стосується екологічної безпеки.
Наслідками викиду (розливу) радіоактивних речовин є забруднення навколишнього середовища, небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, зараження посівів та ін.), крім того, внаслідок можливого атомного вибуху виникнення сильних руйнувань на значній території.
В разі аварії на Запорізькій АС територія нашого міста і району може опинитися в зоні радіоактивного зараження (РЗ).
Небезпечними факторами радіоактивного забруднення є:
· попадання радіоактивних речовин (РР) в дихальні шляхи;
· зовнішнє опромінювання від радіоактивної хмари;
· опромінення від місцевості, на яку випали РР;
· внутрішнє опромінювання при вживанні зараженої їжі та води.
Вплив радіації на людський організм
Вплив радіації на організм може бути різним, але майже завжди він негативний. У малих дозах радіаційне випромінювання може стати каталізатором процесів, що призводять до раку або генетичних порушень, а у великих дозах часто приводить до повної або часткової загибелі організму внаслідок руйнування клітин тканин. Складність у відстеженні послідовності процесів, викликаних опроміненням, пояснюється тим, що наслідки опромінення, особливо при невеликих дозах, можуть проявитися не відразу, і найчастіше для розвитку хвороби потрібні роки чи навіть десятиліття.
Людина піддається опроміненню двома способами. Радіоактивні речовини можуть знаходитися поза організмом і опромінювати його зовні; в цьому випадку говорять про зовнішнє опромінення. Або ж вони можуть опинитися в повітрі, яким дихає людина, в їжі або у воді і потрапити всередину організму. Такий спосіб опромінення називають внутрішнім.
Захворювання викликані радіаційним опроміненням: МОЖНА НАЗВАТИ ДЕЯКІ ЗАХВОРЮВАННЯ
Променева хвороба.
Порушення обміну речовин і ендокринної рівноваги.
Ураження органів зору.
Онкозахворювання
Апластична анемія.
Мієлоїдний лейкоз.
Некроз мозку.
Прискорення старіння організму.
Порушення психічного і розумового розвитку.
Органічні ураження нервової системи.
Виникнення тимчасової або постійної стерильності.
Злоякісні пухлини мозку.
Місцевий променеве ураження.
Особливо чутливі до дії радіації діти та підлітки, вагітні та жінки загалом.
Серед основних наслідків такого впливу:
загибель плода, новонародженого чи немовляти
відсутність (анцефалія) або зменшення розмірів (мікроцефалія) головного мозку та черепно - мозкових нервів
розумова відсталість дитини
різні захворювання очей
порушення росту і форми тіла: карликовість, рахіт, зміна форми черепа і грудної клітини
деформація і атрофія кінцівок
порушення в розташуванні і будову зубів
порушення в розвитку (аж до відсутності) і розташуванні внутрішніх органів
синдром Дауна
крім цього можливі різні генні мутації.
Голос людини: Так що робити у разі викиду радіаційної аварії?
Якщо дійсно станеться така катастрофа, найперше вас про неї може попередити система зовнішнього оповіщення. Сигнал буде таким ж як під час повітряної тривоги.
Також не потрібно забувати про йодну профілактику. У разі аварії на атомній електростанції може статися викид радіоактивного йоду. Його надзвичайно швидко поглинає щитоподібна залоза, особливо у дітей, що потім може спричинити серйозні захворювання. Зменшити негативні наслідки допоможе профілактика калій йодидом. Однак приймати цей препарат потрібно лише, коли ви почуєте відповідне повідомлення від влади. Якщо ви захочете завчасно провести профілактику, то це не врятує вас від радіоактивного йоду, а навпаки – серйозно нашкодить вашому здоров’ю. Крім того, після 40 років щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивного йоду. Тому таким людям не потрібно приймати калій йодиду, адже він принесе більше шкоди, ніж користі. Виняток з правила – вагітні жінки й жінки, які вигодовують груддю, навіть якщо вони досягли 40 років.
Щоб перевірити ваші знання та постійно їх відновлювати, я разом з викладачами розробила сайт, де кожен українець може почитати про історію ЗАЕС, ознайомитись з онлайн-картою радіаційного забруднення, бачити перед собою нагадування про перші дії та йодну профілактику у разі катастрофи, а також пройти невеличкі тести. Там ви знайдете більшу інформацію про вплив ядерної катастрофи на екологію. Скануйте QR-код та ознайомтесь з інформацією. Слава Україні!