Мусійківський ліцей
Виховуємо підростаюче покоління
З досвіду класного керівника:
Яншаєвої Наталії Миколаївни,
Вчителя вищої кваліфікаційної
категорії
2025
Народна мудрість говорить:
«Якщо ви мислите на рік уперед –
сійте зерно,
Якщо ви мислите на десять років уперед –
садіть дерева,
Якщо ви мислите на сто років уперед –
виховуйте Людину!»
Виховання – проблема вічна. Відколи існує людство, відтоді й дбає воно не лише про добробут потомства, але й про виховання покоління в кращих традиціях людства. Від батьків передається генетичний код, рідна мова, матеріальна й духовна культура, що забезпечує прогрес суспільства, наступність і спадкоємність.
Швидкий плин повсякденного життя вносить корективи у виховний процес. Сьогодні перед педагогами постала проблема усунення гострих суперечностей між досягненням багатовікового морально-педагогічного досвіду нашого народу і незадовільним застосуванням його у вихованні дітей. Фактично прогресивні ідеї прирекли на забуття національні традиції і звичаї духовно-морального, демократичного, гуманного, господарсько-трудового та культурно-естетичного характеру.
Аби долати подібні негативні явища, необхідно внести кардинальні зміни щодо виховання підростаючих поколінь. Що робити? Як діяти? Яким насправді має бути вихованець? Ці питання постають нині перед нами і всі вони потребують негайної відповіді та втілення в життя. Опираючись на слова В.О.Сухомлинського, який говорив, що людина формується в діяльності, у навчанні, у праці, у грі, у спілкуванні, у творчості і пізнанні дійсності реального світу я, як класний керівник Мусійківського ліцею, визначила педагогічну тему самоосвіти у своїй професійній діяльності зі своїми вихованцями – це «Розвиток пізнавальних інтересів у здобувачів освіти в системі навчально – освітнього простору». І поставила собі за мету виховувати в особистості:
- віддано любити свій народ, свою Батьківщину;
- з повагою ставитись до символів держави;
- знати і вивчати історію України, традиції, звичаї народу;
- удосконалювати свою особистість;
- розвивати позитивні якості в учнів;
- з любов’ю і повагою ставитись до батьків;
- пропагувати здоровий спосіб життя серед учнівської молоді;
- всебічний розвиток учнів, як особистостей, що є найвищою
цінністю нашого суспільства;
Розвиток пізнавальних інтересів у школярів – це процес безперервної творчості, що не обмежується певними рамками, тому ефективність його буде підвищуватися, якщо сам наставник творчо працюватиме. Я для цього ознайомилась з педагогічною спадщиною Григорія Ващенка, Василя Олександровича Сухомлинського, Софії Русової, М.Т.Стельмаховича та іншими видатними корифеями педагогічної ниві.
Дана тема самоосвіти адресована на розвиток підростаючого покоління і пробуджує у дітей бажання вдосконалювати власні досягнення заради інтересів суспільства.
У своїй роботі я використовую різні форми і методи роботи з учнівським колективом. Серед яких: години спілкування, класні майстерні, брейн - ринги, рольові ігри, заочні подорожі, інтелектуальні ігри, анкетування, бесіди за круглим столом, диспути, зустрічі з талановитими і відомими людьми рідного краю; традиційні учнівські свята; виставки творчих робіт ліцеїстів, що проводяться у навчальному закладі, ігри, конкурси, вікторини та інші.
Працюючи з дітьми, мною було з’ясовано, що моєї активності замало для того, щоб працювати над темою самоосвіти, необхідно залучати дітей, формуючи одночасно і лідерів між учнями, зростанню їх і професіоналізму та пізнання у складній справі. Тому, на мою думку, розвиток пізнання у самої дитини розпочинається тоді, коли сама дитина розпочинає самостійно проявляти інтерес до будь – якої справи, запропонованої наставником. Такою одною із запропонованих справ стала підготовка матеріалів до виховних заходів: «Ідея єдності та соборності України», «Мово рідна, звучи в нашім домі», «29 січня – День пам’яті героїв Крут», «Поетична Україна» та інші.
Традиційним стало проведення в ліцеї Дня українського стилю, де діти із задоволенням діловий стиль одягу змінюють на елемент українського одягу – вишиванку, беруть активну участь у проведенні вікторини «Чи на світі є країна ще миліша за наш край», в художньому проекті «Моя країна - Україна», пісенному конкурсі «Українська пісня – душа українського народу», вікторині «Одяг» (див. дод. А ), проявляючи свої таланти та знання народної творчості.
У проектуванні та плануванні виховної роботи включаю завдання, практична реалізація яких, спрямована на формування особистісних рис людини, що включають в себе національну свідомість, розвиток духовності, моральну, художньо-естетичну, правову, трудову, фізичну, екологічну культуру. Визначені завдання реалізуються за такими напрямками:
- формування національної свідомості і самосвідомості;
- формування здорового способу життя;
- виховання духовної культури особистості;
- виховання поваги до Конституції, Законів України, державної та
національної символіки;
- формування високої мовної культури;
- утвердження принципів загальнолюдської моралі;
- формування високої художньо-естетичної культури;
- формування творчої, працелюбної особистості;
- забезпечення високої художньо-естетичної культури особистості;
- формування екологічної культури людини;
- розвиток індивідуальних здібностей і талантів молоді.
Плануючи виховну роботу на наступний рік проводжу в кінці навчального року бесіду в класі, де діти визначають теми і види виховних заходів. Діти висловлюють свої побажання щодо того, які б свята, диспути, конкурси хотіли б, проводилися у наступному навчальному році.
Працюючи з дітьми, завжди пам’ятаю, що кожен учень має відчувати: що вчитель є демократичним лідером дітей – доброзичливим, люб’язним, але стійким, вимогливим, послідовним.
Досвід приходить не відразу, його набувають з роками. Особливо вагоме значення він має у моїй діяльності, адже від того, як педагог може використати у роботі власні методи і прийоми, відшліфовані роками наполегливої праці, залежить ефективність виховного процесу.
За час роботи у навчальному закладі старалася згуртувати учнівський колектив, вміло організовувати дозвілля школярів, вести тісну співпрацю з педагогічним колективом, з батьками, бібліотекою, залучати учнів ліцею до участі в масових заходах.
Основною ланкою у виховній роботі є формування національної свідомості і самоосвіти, патріотичне виховання. Побудова і збереження української демократичної держави вимагає формування в її громадян національної свідомості. Вчитель є джерелом, з якого дитина найбільше черпає наснаги для національного самовизначення. Якщо предметом уваги дитини стає національне, рідне, а педагог спонукає дитину поставитись до нього прихильно, то це і є оптимальний шлях для формування національної свідомості. Вихователь дбає, щоб дитина якнайчастіше ідентифікувала себе, як представника української нації та долучалась до усвідомлення національних цінностей. Головне, щоб сам вихователь не був байдужим до них. З національними цінностями дитина зустрічається як в сім'ї так і в ліцеї. У ліцеї цей процес проходить двома напрямкам: через навчальні предмети і вдало організовану виховну роботу.
Намагаюся поширювати нові форми виховної роботи, які культивують любов до рідного краю, свого народу, домівки батьків, оберегів національної культури. Співпрацюю з дітьми з перших днів перебування їх у ліцеї. Тому стараюся підійти до кожного індивідуально, познайомитися не тільки з учнем, але й батьками, адже, співпрацюючи разом можна досягнути певних результатів, працюючи над даною темою самоосвіти.
Складовою частиною виховання є співпраця з батьками, залучаючи їх до участі та організації спільних виховних заходів. Мною розроблений проект роботи з батьками «Батьки + діти + ліцей = порозуміння + успіх + освіта» для батьківського колективу. Виношу на батьківські збори, засідання батьківського лекторію питання, які допомагали б краще розвивати у дітей пізнавальну активність: «Успіх вашої дитини», «Культурні цінності сім’ї та їх значення для дитини».
До речі, дуже полюбляють учні відповідати на запитання вікторини на новорічну тематику «Дідусі бувають різні» (див. дод. Б ), що розширюють кругозір у дітей та пізнання всього, що оточує особистість. Одним з найважливіших завдань виховного процесу є прищеплення любові до свого народу, усього національного. Саме родинному вихованню народна мудрість надає пріоритетне значення. Прикладом цього є ряд виховних заходів, що проводила у навчальному закладі, зокрема бліц – турнір «Календарні свята та обряди» (див. дод. В ), «Продовж народні приказки» (див. дод. Г), що допомагають ближче пізнати своє коріння, що сягає у далеку давнину.
Патріотичне виховання – це основа духовного розвитку особистості, складова частина національного світогляду і поведінки людини, її ставлення до рідної країни. Ці заходи виховують справжнього українця, патріота, навчають бути вірними своїй державі. Патріотичне виховання є могутнім стимулом у боротьбі за розбудову нової незалежної України, її духовне багатство. З метою формування патріотичних почуттів молодого покоління у класі проводила такі заходи: бесіди «Чому наш прапор жовто-блакитний?», «Про що розповідає наш Герб?», «Наша Батьківщина», «Національні символи», «В нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи», конференцію «Історичний шлях Київщини», виховну годину «Мій рідний край, моя Київщина», вікторину «Видатні постаті України» (див. дод. Д ) та «Калейдоскоп імен» (див. дод. Е ).
Заходи, що вшановують пам’ять полеглих за волю народу спонукають до пошукової роботи не тільки наставника, але й молодь. Тому на протязі двох років ліцеїсти під моїм керівництвом збирали матеріали спогадів ветеранів Великої Вітчизняної війни про ратні подвиги друзів, однополчан в період Другої світової в Книгу Пам’яті в рамках проекту «Пам'ять житиме вічно». Серед таких заходів найбільше запам’ятались дітям: урок-реквієм «Пам’ять народу вічна», виховна година «Ніхто не забутий, ніщо не забуте», радіожурнали «Фронтові пісні», «Тих днів не змовкне слава», фотовиставка «Згадаймо величні ті роки», випуск стінгазети «Роки, обпалені війною».
За час роботи з дитячим колективом стараюся щороку до 8 Травня, до дня виводу військ з Афганістану, до річниці Чорнобильської катастрофи проводити віртуальні зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни, воїнами - інтернаціоналістами, учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Дані зустрічі, на мою думку, більше розкривають світ невідомого нашим дітям, при цьому спонукають самих дітей пізнати ті далекі історичні події через які пройшли самі очевидці - наші земляки.
З учнями свого класу провела ряд диспутів, бесід, вікторин, правових рингів: «Конституція – основний закон України», «Я – громадянин незалежної держави», «Ми живемо за законами нашої держави», «Права дитини» (див. дод. Є ), художній проект «Мої права у школі», правову мозаїку «Я маю право на…», години спілкування «Наші права – це наше дитинство», «Знай і поважай закон», «Особисті права громадян України», турнір юних правознавців «Найрозумніший», правовий календар «Національне законодавство щодо захисту прав дітей» в рамках Тижня правової освіти, що допомагають особистості виховувати почуття власної гідності, розвивати поняття про власні права і вміти поважати права інших.
Значними складовими виховної роботи є естетичне та духовно-моральне виховання. Навчальний рік розпочинається святами осіннього циклу. Першим є День Знань, Свято першого дзвоника. Це свято відкриває двері в Країну знань, до нових звершень. В цей день на ліцеївському подвір’ї гомонить дітвора і чекає з трепетом на передзвін шкільного дзвоника, який створює піднесений настрій як вчителям, так і учням.
Навчальний рік, як і сама осінь, завжди щедрий на свята: «Осінній бал», Новорічний вогник, «Валентин і Валентина», свято Останнього дзвоника. Саме ці свята стають чимсь новим та цікавим у розвитку пізнання в особистості, наштовхуючи їх на думку про необхідність вчити нове, незвідане та одночасно проявляти свої набуті знання. Дуже цікаво і весело проходить в ліцеї День учителя під назвою «Спасибі Вам, мої учителі…», допомагаючи дітям висловити теплі і щирі слова їхнім наставникам – вчителям за нелегку повсякденну працю; вікторину «Смійтеся на здоров’я» ( див. дод. Ж ).
Світоглядне й розумове виховання охоплює досконале засвоєння дітьми материнської мови, як головного засобу спілкування, розвитку мислення та сприйняття культури рідного народу й народів світу. Важливо навчати культури розумової праці, бути кмітливим, дотепним, гнучкими й гострими розумом, уміти помічати нове, відкривати невідоме.
Для реалізації даного завдання використовую цікаві форми роботи: конкурс «Чотири кроки» ( див. дод. З ), пізнавальну гру «Щасливий випадок: 80 із 80» (див. дод. І ), інтелектуальну гру «Що? Де? Коли?» (див. дод. Й ), вікторину «Мистецтвознавство» (див. дод. К ), мовознавчий бліц – турнір «Далі…Далі..» (див. дод. Л ).
На даний час, мої учні, під моїм керівництвом, займаються пошуковою діяльністю: збирають матеріали про Голодомор 1932 -1933 років на території України в рамках проекту «Пам’ятаємо про жертв Голодомору». Даний вид роботи спонукає дітей відповідально підійти до цього, бо ця подія має свої історичні жахливі факти, які довгий час замовчувалися і не були доступні людям для загального розголосу. А ця подія, на мою думку, повинна бути вивчена і донесена до кожного молодого громадянина України, щоб пам’ятати історію свого народу.
Минають роки. Наші діти стають дорослими. Постає питання вибору майбутньої професії. І з метою розвитку пізнавальних інтересів у цьому напрямку в навчальному закладі проходить Тиждень профорієнтації. В рамках тижня проводжу: ранкову вікторину «У світі професій», конкурс стінгазет «Моє щасливе майбутнє», інформаційну виставку «Обери свою професію», години спілкування: «Поговоримо про професії», «Моя професія – моє майбутнє», майстер – класи з провідними фахівцями Іванківщини, ігри: «Острів професій», «Професіонал».
На сьогодні вже можна говорити про перші результати. Учні мого класу навчального закладу беруть участь у громадському житті ліцею. Діти є досить активними та є учасниками у різноманітних конкурсах в ліцеї, проявляючи при цьому свої набуті знання та вміння.
Підводячи підсумок, варто зазначити, що першочерговим завданням педагога в сучасних умовах є необхідність розвивати і виховувати в кожному учневі, в кожній учениці, перш за все пізнавальний інтерес, зацікавленість. якщо це буде розвинуто у дитини, то сама особистість принесе велику користь нашому суспільству та Україні.
Процес виховання не має кінця, і він завжди двосторонній. Розвиваються і суб’єкт виховання і сама людина, що працює з дитиною. Кожна людина повинна бути всебічно розвинутою, соціально активною, толерантною.
І на завершення, хочу нагадати народне прислів’я: «Не загуби, не втрать, а відроди!». Ось цей влучний ланцюжок, що прослідковується у народній мудрості залишить слід у дитячих серцях та пронизує всю мою педагогічну діяльність на посаді класного керівника Мусійківського ліцею.
ДОДАТКИ
Додаток А
Вікторина «Одяг»
Умова: команди по черзі відповідають на запитання. У разі неправильної відповіді, право на відповідь отримує інша команда. Час для обдумування варіанту відповіді на питання – 30 секунд.
Оцінювання: за кожну правильну відповідь – 1 бал.
І тур
ІІ тур
ІІІ тур
Додаток Б
Новорічна вікторина
«Дідусі бувають різні…»
4. Яке місто оголошено географічною батьківщиною російського Діда
Мороза? (Великий Устюг)
5. У цій країні місцевого Діда Мороза звуть Святий Микола, а прізвисько його
слуги Чорний Піт. Що це за країна? (В Комбоджі)
6. На нашій планеті Дідів Морозів дуже багато. А який із них найстаріший?
(Німецький Дід Мороз, але звати його не Мікалаус, а Вадан. Це герой
давніх німецьких казок)
7. У якій країні на свято замість Діда Мороза приходить на свято різдвяний
козлик в червоній лахматій шубі і з чарівною книжкою, де записані всі-всі
неслухняні дії дітей?(У Фінляндії)
(В Лапландії, яка із 1984 року офіційно оголошена Землею Санта - Клауса)
Додаток В
Бліц – турнір
та обряди»
1. Назвіть про яке свято йдеться? Святкова трапеза напередодні Різдва, що проходить у сімейному колі, повсюди в Україні мала урочистий характер і виливалась у справжній ритуал. Відповідь: Свят вечір. Кутя.
2. В перший день Різдва розпочинали… Зміст цього обряду, полягав у тому, що група заходила на подвір’я кожної хати, піснями славили господарів, бажали їм здоров’я, за що отримували певну винагороду.
Відповідь: Колядувати.
3. У неділю приносили з церкви освячену вербу й шмагали нею всіх членів сім”ї й худобу, приказуючи: «Лоза б’є, не я б”ю, за тиждень - Великдень». Пізніше цією гілкою перший раз виганяли корову у чергу на пасовище. Відповідь: Вербна.
4. Від Вербної неділі починаємо активну підготовку …: варили яйця, розписували писанки, начиняли ковбаси, випікали паску й солодку бабку. Відповідь: До Великодня.
5. На …українці обов’язково обмальовували подвір’я, хату, господарські будівлі зеленими гілками клену, верби, липи, акації. Одночасно підлогу або земляну долівку встелили запашними травами: любистком, м’ятою, пиж мою, аїром. Відповідь: Зелені свята.
6. У народі вірили, що трави, зібрані на…, мають особливі цілющі властивості. Відповідь: Купала.
Бліц - турнір
«Продовж народні приказки»
1. Нема бджоли без жала, а троянди без…
(Колючок)
2. Не з кожної квітки буває …(Ягідка)
3. Барвінок на вінок, а полин…(На віник)
4. Одна квітка не зробить…(Вінка)
5. Кожен цвіт має свій…(Запах)
(Скільки їй років)
Додаток Д
Вікторина «Видатні постаті України»
І тур «Діячі Київської Русі»
2. Прибив щит на воротах Царгорода. (Олег)
5. Народ його назвав «Червоне Сонечко». (Володимир Великий)
6. ЇЇ чоловіка стратили повсталі древляни. (Ольга)
7. Перший митрополит Київський з русичів, автор «Слова про закон і
благодать». (Іларіон)
8. Ім’я його було настільки шановане нащадками, що згодом виникла легенда
про те, що нібито візантійський імператор надіслав йому знаки царського
достоїнства – вінець і барми. І через кілька століть після цього московську
государі вінчалися вінцем, який називається. (Шапка Мономаха)
9. У 988 році завдяки князеві сталася визначна історична подія. (Хрещення
Київської Русі Володимиром Великим)
ІІ тур «Українські гетьмани»
(Д.Вишневецький)
(П.Сагайдачний)
ІІІ тур «Видатні люди незалежної України»
(Б. Ступка)
Вікторина «Калейдоскоп імен»
Умова: Вчитель читає характеристику історичних осіб, а учні визначають, про кого йде мова. Відповідає та команда, що першою підняла руку. У разі неправильної відповіді, то право відповіді переходить до другої команди. Кожна правильна відповідь оцінюється у 2 бали.
Запитання:
На битву, як на свято, йшов.
Та на Дніпровських на порогах
Свою геройську смерть знайшов.
Хан з його черепа зробив
І золотом прикрасив чашу,
Якого князя хан розбив?
Чекаю відповідь я вашу!
( Князь Святослав)
І срібну гривну карбував,
На Бузі місто збудував,
Один – три прізвища він мав
То, хто ж така оця людина,
Яку так славить Україна?
( Володимир Великий)
І ним себе прославив,
Також закони він писав
Для Руської держави.
Для європейських королів
Він тестем був і сватом,
На різних мовах говорив,
Та ще любив читати.
Про кого мову я веду?
Про кого відповідь я жду?
( Ярослав Мудрий)
У Галичині й Волині,
Німецьких рицарів розбив
У бою, в Дорогочині.
Він збудував і Холм, і Львів,
І відбивав татар навали,
Державою правити умів,
То як же князя цього звали?
( Данило Галицький)
«Хай місто матір’ю всім буде…»
Своїм дружинникам й колегам
Так було сказано…
(Олегом)
Господар цей ходив не раз.
Орел. Так кляті вороги
Роздерли князя на шматки.
( Ігор)
7. Ви оса – князі хоробрі,
Йшли за рідний свій престол
В бій кривавий з ворогами
Й гнали їх із рідних піль.
(Василько і Володар)
8. Ти могутньою рукою
Аж до Києва досяг –
Всі князі тобі скорились
І на твій клялися шлях.
( Роман Мстиславович)
9. В Галич, на Дністер широкий,
Ти столицю переніс,
І за тебе аж під хмари
Галицький престол підріс.
( Володимир)
10. Щедрий ти для духовенства,
Знав його вагу велику:
Першого настановляли
Українського владику.
(Юрій І)
11. Із журби охляли руки
І поникла голова…
На спочин його прийняла
В Холмі церковця свята.
(Данило Галицький)
12. Сини Юрія розумні
І відважні як орли,
У боях в степах татарських
З честю разом полягли.
(Андрій і Лев ІІ)
Додаток Є
Правовий ринг «Права дитини»
4. Які основні міжнародні документи закріплюють права дитини? (Конвенція
ООН про права дитини 1989 р., Декларація прав дитини 1959 р.)
5. Які обов’язки учнів ви знаєте? (Дивись статут школи)
6. Місто, в якому 10 грудня 1948 року було прийнято і проголошено Загальну
декларацію прав людини. (Париж)
7. До якого віку людина вважається дитиною? (До 18 років)
8. З якого віку настає кримінальна відповідальність? (З 18 років, а в особливих
випадках – з 14 років)
9. Чи застосовують смертну кару до неповнолітніх? (Ні)
10.Як називається міжнародний договір, що встановлює права держав у певній
сфері діяльності? (Конвенція)
11.Як називається затвердження міжнародної угоди вищими державними
органами України? (Ратифікація)
12.У якому році в Україні ратифіковано Конвенцію ООН про права дитини?
(1991рік)
13. З якого віку допускається прийняття підлітків на роботу? (З 14 років)
14. З якого віку настає адміністративна відповідальність? (З 16 років)
15. Соціальні відносини, що регулюються нормами права. (Правовідносини)
16. Права поведінки, що встановлює церква для віруючих. (Релігійні норми)
17. Держава, у якій забезпечені охорона та захист основних прав людини.
( Правова держава)
18. Здатність особи своїми діями здійснювати права та обов’язки.
(Дієздатність)
19. Особа, що вчинила правопорушення. (Правопорушник)
20. Будь-яке суспільне небезпечне протиправне, вчинене діяння чи
бездіяльність, що спричиняє юридичну відповідальність. (Правопорушення)
21. Кримінальна відповідальність настає за проступок чи злочин? (За злочин)
22. Чи можуть брати участь у виборах України неповнолітні громадяни? (Ні)
23. Вік, коли отримують паспорт громадяни України. (У 16 років)
Додаток Ж
Вікторина «Смійтеся на здоров’я»
1. Скільки яєць можна з’їсти натщесерце?
(Одне, останні не натщесерце)
2. На яке дерево сідає ворона в дощ?
(На мокре)
3. Скільки хвилин треба варити круте яйце:
дві, три, п’ять? (Його не треба варити,
воно вже зварене)
4. Де вода стоїть стовпом? (В стакані)
5. Що діється з червоною шовковою хусткою, якщо її опустити на 5 хвилин на дно моря? (Стане мокрою)
5. Якою хворобою на сущі ніхто не хворіє? (Морською)
6. Що у людини під ногами, коли вона йде по мосту? (Підошва)
7. По чому часто ходять і ніколи не їздять? (По сходах)
8. Як далеко в ліс може забігти заєць?
(До середини лісу, далі він вже вибігає з лісу)
9. Що станеться з вороною через три роки? (Їй йтиме четвертий рік)
10. Під яким деревом ховається заєць під час дощу? (Під мокрим)
11. Семеро братів мають по сестрі. Скільки всього сестер? (Одна)
12. Якщо кішка залізла на дерево, а тепер хоче спуститися по гладенькому
стовбуру, як вона буде спускатися: головою вниз чи хвостом вперед?
(Хвостом уперед, інакше вона не утримається)
13. Хто над нами догори ногами? (Муха)
14. На що схожа половина яблука? (На іншу половину)
15. Можна в решеті принести воду? (Можна тоді, коли вона замерзне)
16. Летіло три страуси. Мисливець одного вбив. Скільки страусів залишилося?
(Страуси не літають)
17. Що знаходиться між містом і селом? (Літера «і»)
18. Що можна побачити із закритими очима? (Сон)
19. Коли чорній кішці легше всього зайти в дім? (Коли двері відкриті)
Додаток З
Конкурс «Чотири кроки»
Умова: Вчитель поетапно задає запитання команді. Якщо команда дала правильну відповідь на запитання на першому кроці, то отримує 4 бали; на другому – 3 бали; на третьому – 2 бали; на 4 кроці – 1 бал.
Запитання №1
1. У давніх ацтеків вони слугували ще й за гроші.
2. Наша обліпиха хоч і не родич, але аналог…
3. З них варили напій, на який була потрібна ліцензія французького короля.
4. Без нього не може існувати ні «Світоч», ні «Рошен».
Відповідь: Зерна какао.
Запитання№2
1. Вона є об’єктом чоловічого роду, а назва в перекладі з іспанської означає
«розжарена піч».
2. У США цей штат називають «садом і городом країни».
3. На його території розташована знаменита Долина Смерті – най
посушливе місце Північної Америки.
4. Ця територія добре відома не лише Силіконовою долиною, а й вогнями
Лас-Вегаса, фільмовими фабриками Голівуду.
Відповідь: Каліфорнія.
Запитання №3
1. Це країна, у офіційній назві якої в єдиної у світі присутня її характеристика
- найспокійніша.
2. Вона не лише найспокійніша, але й найдавніша в світі республіка –
заснована в 301 році.
3. Напевно, що причиною спокою і давності існування є наявність лише
одного, але, вочевидь, доброго географічного сусіда.
4. Це держава-карлик, розташована на Апеннінському півострові.
Відповідь: Найспокійніша Республіка Сан-Марино.
Запитання №4
1. ЇЇ попередниці хоч і не подорожували, але залишали своє ім’я і в Африці, і
в Австралії, і в назві історичної епохи, і в стилю.
2. До її зображення щоденно доторкаються руки громадян не лише на її
батьківщині.
3. Хоча вона не має реальної влади, але без її згоди Канада не матиме
генерал-губернатора.
4. Для жителів «туманного Альбіону» вона – найважливіший символ країни.
Відповідь: Англійська королева.
Запитання №5
1. Коли вона, дочка фінікійського царя, гуляла з подругами на березі моря,
з’явився страшенний бик, який вкрав її і заніс на острів Кріт.
2. З часом вона зістарилася, і її світ стали називати старим.
3. Україна теж причетна до неї.
4. Вона не існує без Азії.
Відповідь: Європа.
Запитання №6
1. Він був покараний за боротьбу проти богів і тримав небо.
2. Коли він з’явився на обкладинці одного географічного видання, то воно
відтоді так і називається.
3. Місце його проживання – води на захід від давніх, які відтоді називаються
на його честь.
4. На півночі Африки він теж залишив свій слід, на молодих горах.
Відповідь: Атлас (Атлант)
Запитання№7
1. Вона народилася в Київській Русі, була срібною і гарною. Ця красуня
заснована і прокинулася аж у незалежній Україні.
2. Без неї неможливо було б існування держави.
3. У неї були лише сини, але всі вони поселилися в Росії.
4. І нема такого, хто б її не любив і не хотів би.
Відповідь: Гривня.
Запитання №8
1. У перекладі назва цієї західноєвропейської країни означає «країна
скотарів».
2. Форма її правління – єдина у світі.
3. Це батьківщина Червоного Хреста.
4. ВНП на душу населення – найвищий у світі.
Відповідь: Швейцарія.
Запитання №9
1. У північній півкулі народилася ця назва, а у південній вона з’явилася
завдяки голландцям із слова Нова.
2. Стара вона – одна з 12 провінцій королівства Нідерландів, а також острів,
на якому розташована столиця Данії.
3. Нова – має долар, але не американський, хоч і незалежна, але в дечому
залежна від англійської королеви.
4. Нова – одна з найбільших вулканічних і гейзерових зон світу.
Відповідь: Зеландія.
Додаток І
Гра «Щасливий випадок: 80 із 80»
7. Що означає слово «античний»? (Давній)
8. Скільки подвигів здійснив Геракл? (12)
9. Що таке міфологія? (Зібрання міфів або наука про міфи)
10. Богиня родючості у давньогрецькій міфології. (Деметра)
11. Із чого виник світ? (За слов’янським міфом «Творення» світ виник із
Золотого Яйця)
12. Для кого створили ніч? (Для Ямі – за міфом «Про створення ночі»)
13. Хто був водночас розбійником і героєм? (Робін Гуд)
14. Найстарший богатир… (Ілля Муромець)
15. Рицар без спадщини…(Айвенго)
16. Єврейка з роману «Айвенго». (Ревекка)
17. Автор «Верескового меду». (Стівенсон)
18. Ім’я дівчини-рибки за баладою Міцкевича. (Катря)
19. Король Англії, що був у австрійському полоні. (Річард Левове Серце)
20. Сини Бульби. (Остап і Андрій)
21. Хто винен у смерті віщого Олега? (Змія)
22. Сербська балада. («Смерть Марка Королевича»)
23. Плем’я людей, що мали малий зріс…(Піхти)
24. Назвіть системи віршування. (Тонічна, силабічна, силабо-тонічна)
25. Ім’я храмовника, що кохав Ребекку. (Буагільбер)
26. З якої балади Шіллера юнак Делорж? («Рукавичка»)
27. Від чийого крику люди помирали, квіти осипалися?
(Солов’я Розбійника)
28. Жанр цих творів: «Вовк і ягня», «Крук і Лисиця». (Байки)
29. Ім’я першого байкаря, що жив у 6 столітті до нашої ери. (Езоп)
30. Де народився Гоголь (с. Сорочинці)
31. Хто такий Меджиківіс?(Західний вітер, батько Гайявати)
32. З якого міфу герої, що піднялись в небо, попередньо зробивши крила?
(Дедалі та Ікар)
33. Назвіть одним словом: епос, лірика, драма. (Роди літератури)
34. У якому місті народився Робін Гуд? (Локслі)
35. Що таке билина? (Героїко - патріотична пісня - сказання про богатирів і
історичні події Русі IX-XII)
36. Псевдонім Гоголя (Алов)
37. Дружина Айвенго (Ровена)
38. Що таке байка?( Невеликий алегоричний твір повчального змісту)
39. До чого закликає Лонгфелло в «Люльці згоди»? (До миру між племенами)
40. Назвіть жанри епосу (Казка, билина, байка, балада, поема, роман, повість,
оповідання)
41. Що втілив автор в образі Тараса Бульби ?
(Риси запорозького козацтва)
42. Дружина Бурульбаша (Катерина)
43. Повчальний висновок у байці (Мораль)
44. З якого твору Чаклун?(«Страшна помста»)
45. Хто така Мінегага? (Дружина Гайявати)
46. Що приніс для людей Прометей і в чому? (Вогонь, в очеретині)
47. Який вірш Гете присвятив Федеріці Бріон? («Травнева пісня»)
48. Козак, товариш Бурульбаша (Стецько)
49. Автор картини «Три богатирі» (Васнєцов)
50. Засновник жанру історичного роману (Скотт)
51. Віршований трискладовий розмір з наголосом на 2-му складі
(Амфібрафій)
52. З чим порівнюються шаровари козака в повісті «Тарас Бульба»?
(З Чорним морем)
53. Що символізують вільховий король і хлопчик в баладі Гете ?
(Смерть і життя)
54. Блазень з «Айвенго»(Вамба)
55. Єврей з «Айвенго»(Ісаак)
56. Що змінилось в поведінці Скруджа після різдвяного сну?
(Став добрим, милосердним)
57. Де вперше з’явився Чаклун? (На весіллі у Горобця)
58. Коли народився М. В. Гоголь? (1809 р.)
59. Що було на шиї у Гурта, Ваби? (Нашийники рабів)
60. Де пропонували Іллі Муромцю стати воєводою?(В Чернігові)
61. У якому році відбувається дія в романі «Айвенго»?(1147 р.)
62. Езопа звинувачували у крадіжці того, що лежить у цьому ящику, а потім
Стратили. Що це? (Келих)
63. В ящику лежить те, чим допоміг маленькому Тіму Скрудж після різдвяного
сну. (Ліки)
64. Що складало суть роботи Діккенса з десяти років.
(Банка з ваксою, він клеїв етикетки)
65. Що таке ідея твору?(Головна думка)
66. Які духи навідали Скруджа?(Сучасного, Минулого, Майбутнього)
67. Хто постраждав в «Зачумлених звірах» Лафонтена? (Осел)
68. Що таке гіпербола?(Перебільшення в художньому творі. )
69. Скільки романів написав Скотт? (26)
70. Назви конфлікти роману «Айвенго»
(Національний, політичний, соціальний)
71. Що писав Федр? (Байки)
72. Дочка Деметри (Персефона)
73. Брат Прометея, змушений тримати небесне склепіння (Атлант)
74. Хто така Нокоміс? (Бабуся Гайявати)
75. Автор «Дем’янової юшки»(Крилов)
76. Автор фольклорних балад (Народ)
77. В чиєму замку тримали Ровену, Айвенго, інші герої роману?
(Фрон де Бофа)
78. Звідки родом Ілля Муромець? (Із Мурома, села Карачарова)
79. Хто хотів забрати престол у Річарда Левове Серце? (Джон)
80. Кого в романі «Айвенго» хотіли підсмажити на вогнищі?(Ісака)
Додаток Й
Перша гра
1. Ще на початку цивілізованої історії людства для офіційного спілкування з iншими державами стали призначатися спеціальні особи — посли. Послу давалися інструкції, написані на двох картках або табличках, складених навпіл. Як називалися ці таблички?
Відповідь: Ці складені навпіл картки називалися «дипломами» (звідси й слово «дипломатія»).
2. У середні віки єретикам (тобто відступникам від віри) присуджували покарання «по можливості милосердо i без пролиття крові». Що означав цей вислів у перекладі з мови найсвятішої інквізиції?
Відповідь: Спалювання живим на вогнищі.
3. Напишіть як можна коротше вислів: «об'єм кілограма води при температурі плюс чотири градуси Цeльciя".
Відповідь: Літр.
4. За 1905-1912 роки у Росії від продажу цього «продукту» отримали прибутку 185 мільйонів карбованців (порівняння: вiд експлуатації залізниць - тільки 160 мільйонів). Що це за «продукт»?
Відповідь: Горілка.
5. Який скарб, за мудрим висловом українського мислителя Григорія Савовича Сковороди, «не можна нi вкрасти, ні знищити?»
Biдпoвiдь: Знання.
6. Чому людей, які народилися в Росії у лютому 1918 року було значно менше, ніж у будь-якому іншому мicяцi цього ж року?
Відповідь: Це пов'язано з переходом на новий календар (лютий розпочався одразу із 14 числа).
7. У 1875 році великий російський композитор П. І. Чайковський написав цикл з шести романсів, серед яких був романс пiд назвою «Вечір». Композитор використав слова Л.Мея, якi у свою чергу були pociйcьким перекладом одного вірша Тараса Григоровича Шевченка. Назвіть перший рядок вірша Т.Г. Шевченка, на слова якого Чайковський написав свій романс.
Відповідь: «Садок вишневий коло хати...».
8. Процес приготування кави складається з п'яти етапів:
1) підсмажування зерен;
2) їх охолодження;
3) помел зерен;
4) заварювання.
А який п'ятий етап?
Biдnoвiдь: Розливання по чашках.
9. Кажуть, що є місця, де зустрічаються дивoвижнi кoнi, які не поступаються за силою слонам. Де ж це?
Відповідь: На шаховій дошці.
10. Король Франції вшанував відомого математика i філософа Рене Декарта титулом «Великий координатор» за винахід, що стосувався театру. А який саме?
Відповідь: Нумерація рядів тa мicць.
11. У Франції протягом 1751-1776 років було видано 22 томи книг, які мали однакову назву, але різний змicт. Вкажіть цю назву.
Відповідь: «Енциклопедія наук, мистецтв та ремесел».
12. Що мав на увазі Бернард Шоу, коли говорив: "В кишені у мого приятеля бікфордів шнур, на одному кінці якого - вогонь, на іншому - дурень"?
Відповідь: Він говорив про цигарку.
13. В старі часи на Уралі людині, яка за власним бажанням опинялася у такому стані, давали прізвисько «остєклій». Кого так називали?
Відповідь: Людину, яка нaпивaлacя гopiлки дo бeзcвiдoмoгo стану.
14. У 1938 р. угорці: Ласло i Георг Біро зробили винахід, без якого й сьогодні неможливо обійтися не тiльки учню, а й будь-якій письменній людині. Що це за винахід?
Відповідь: Кулькова ручка.
15. Віками у житті Сходу величезну роль відіграють базари. Є базар і в мусульманському раї, але із однією суттєвою відмінністю від усіх земних. У чому ця відмінність?
Відповідь: Товари у раю безкоштовні.
Друга гра
1. Його не купиш, але їм можна розплачуватися. Про що йде мова?
Відповідь: Про здоров'я.
2. Імператор Ефіопії Менелик II (1842-1913) завжди захоплювався західними технічними новинками. Одного разу вiн виписав із США три електростільці. Однак наближені пояснили монарху, що для використання цих шедеврів американської винахідливості нeoбxiдний електричний струм, якого в Ефіопії тоді не було. Пicля цього Менелик наказав два електростільці відправити на склад до кращих часів. А як імператор вирішив використовувати третій електростілець?
Відповідь: Використовувати як трон.
3. Назвіть професію судді футбольного матчу, який вперше застосував свисток на футбольному полі.
Відповідь: Полісмен.
4. Як називається межа між освітленою і неосвітленою частиною планети, яка дала назву серії відомих фантастичних бойовиків?
Відповідь: Термінатор.
5. Сучасні Олімпійські ігри ведуть свою історію з 1896 року, коли були проведені перші змагання. З того часу, через кожні чотири роки, проводяться чергові ігри. Але XI та XII Олімпійські ігри не відбувалися. Чому?
Відповідь: Через Другу світову війну.
6. Незвичайний весільний звичай існує у племені холеяс, що живе на території Індії. Під час весільної церемонії наречений повинен спіймати рибу і потім відпустити її у воду. А що повинен зробити наречений перед тим, як вкинути рибу у воду?
Відповідь: Поцілувати рибу.
7. Валківський район Харківської області здавна славився садівництвом. Особливо поширений тут сорт сливи, який був завезений Петром I до Росії. Назва цього сорту вказує на країну, з якої сливу було завезено. З якої країни вона потрапила в Росію?
Відповідь: З Угорщини (слива «угорка»).
8. У третьому акті опери К. Монтаверді «Орфей» її головний герой приходить на берег Стікса із супутницею. Орфей дякує їй за те, що вона довела його до Харона і пропонує рухатися з ним далі. Супутниця відмовляється стверджуючи, що інакше вона порушить Закон Пекла. Хто вона?
Відповідь: Надія («Облиш Надію, хто сюди заходить»).
9. У 1825 році німецький лікар Е. Гейтнер заснував фабрику в аксонії, яка розпочала випускати аргентан – матеріал, який нагадує срібло, але значно дешевший. Це був сплав нікелю, міді і цинку. А що виготовляли з цього матеріалу?
Відповідь: Виделки й ложки.
10. Франція 1870-го року. Фермеру Меж Мур’є було шкода викидати тваринний жир, і він, додаючи до нього різні продукти і переварюючи суміш, отримав новий продукт харчування. Який?
Відповідь: Маргарин.
11. Один із царів Стародавнього Риму, Сервій Туллій, всіх мешканців міста поділив на 6 розрядів, в залежності від кількості землі, якою володів житель. Найбідніші були представниками шостого розряду – пролетарі. Назвіть єдине багатство цих людей.
Відповідь: Їхні діти.
12. У містах Непалі і Венеції є люди, які працюють і при цьому співають так, що стали відомими на весь світ. Назвіть їхнє знаряддя праці.
Відповідь: Весло (мова йде про гондольєрів).
13. Заздрощі, жадність, розпуста, ненажерливість, гордощі, лінощі, злість. А як все це можна назвати коротше?
Відповідь: «Сім смертних гріхів».
14. Що хоч і належить вам, але іншими вживається частіше?
Відповідь: Власне ім’я.
15. Американський мільярдер Пол Гетті стверджував, що вони «як гарна жінка: коли з ними поводяться неналежним чином, вони уходять до іншого». Назвіть їх.
Відповідь: Гроші.
Третя гра
1. В операційній університетської клініки Маастріхта в Голландії стоять спеціальні електронні терези. Кожного разу, коли тут відбувається операція, ці терези використовують двічі. Що на них зважують.
Відповідь: Хірургічні інструменти – до та після операції (у разі зміни кількості загальної ваги доводиться відправляти пацієнта на ренген – чи не забули вони щось «усередині»).
2. Назвіть прізвище француза, який виробляв пляшки для вина. Його вважають також і першим, хто почав виробляти лабораторний посуд. Саме він вперше випустив гранульовані скляні циліндри, які потім знайшли таке широке розповсюдження в наукових лабораторіях.
Відповідь: Клод- Еміль- Жак- Батист- Літр.
3. Винайдені у 1833 році, в Росії виробляються з 1837 року. Безпечні з’явилися в Швеції у 1855 році. Виробляються й зараз у величезній кількості, але дітям не рекомендуються. Що це?
Відповідь: Сірники.
4. Як на Русі колись називали будь-якого чужоземця, який не вмів говорити по-російськи?
Відповідь: «Німець», , тобто «німий».
5. В західних країнах автомобілі найчастіше носять ім’я власника або засновника заводу: «Форд», «Опель» та інші. А яка фірма випускає автомобілі «Фабрики італійських автомобілів в Турині»?
Відповідь: ФІАТ.
6. Назвіть два місяці, які, за народною приказкою, схожі між собою.
Відповідь: Березень і листопад (в народі говорять: березень і листопад – як брат братові).
7. Чим користувалися стародавні греки замість мила?
Відповідь: Звичайною глиною.
8. В яку пору доби (вранці, вдень, увечері чи вночі) вирушали в дорогу чумаки?
Відповідь: Як правило, увечері (валка рушає за околицю і, від’їхавши верстви дві або ти, не більше, зупиняється на перший нічліг майже так, що видно село – на випадок, якщо хтось щось забув).
9. На одній з ділянок гірської дороги в Австралії висить знак, на якому намальований череп з кістками і написане число, яке час від часу змінюється, але завжди у бік збільшення. Що означає це число?
Відповідь: Кількість жертв на цій ділянці дороги.
10. У численних оповідях про відьом, чортів та упирів людина, яка протистоїть потойбічному, повинна протриматися цілу ніч. А за яким сигналом нечиста сила змушена відступати?
Відповідь: Крик півня, що віщує наближення дня, за народним повір’ям відганяє від хати нечисту силу і злих духів.
11. За княжих часів, коли іноді під час судового розбору виявляється, що справа неясна і не можна з’ясувати, хто є винуватим, залагоджували її своєрідним способом. Супротивники ставали один напроти одного з мечами і списами до поєдинку – хто перемагав перед судом, того була правда. Як звався такий суд?
Відповідь: «Божий суд».
12. Що, на думку французів (хоча так вважають не тільки вони), є найкращою прикрасою жінки?
Відповідь: Гарний смак (французи говорять: «Гарний смак є найкращою прикрасою жінки»).
13. Багатьом відомо про існування музею воскових фігур Мадам Тассо в Лондоні. А з чого зроблене волосся в цих моделей?
Відповідь: Волосся справжнє (тобто природне).
14. Життєвий наставник Гіляровського Китаєв вчив його, що якщо знайшов щось, вкрав або загубив, треба робити одне. Що саме?
Відповідь: Мовчати.
15. Петро I заснував, за часи свого правління, медаль, якою нагороджував деяких придворних. Але «щасливі» володарі нагороди не дуже хотіли її мати і показуватися з нею на людях, а особливо при дворі. За що вручалася ця медаль?
Відповідь: За пияцтво (саме такий напис був на медалі).
Четверта гра
1.У 90-х роках XX століття у Нью-Йоркському зоопарку, неподалік від вольєра з мавпами, встановили великий предмет. Під ним – табличка з написом: «Перед вами – один з найстрашніших хижаків Землі! Лише за останні кілька століть він знищив на нашій планеті безліч живих істот і винищив сотні їхніх видів». Який предмет встановили в зоопарку?
Відповідь: Дзеркало.
2. Морські ссавці, зокрема кити й дельфіни, страдають від деяких людських захворювань, які виліковуються тими ж ліками, що й у людей. Назвіть причину людських хвороб у морських тварин.
Відповідь: Забруднення Світового океану.
3. Один спеціаліст з «наукового автостопу» стверджує, що незамінних речей немає. Можливо, наприклад, вирушити з Москви до Владивостока без рюкзака, без сірників, без грошей, без документів. Та є один об’єкт, який необхідно мати завжди. Його вага близько 1500 грамів. Що це за об’єкт?
Відповідь: Головний мозок.
4. За народним віруванням, цей птах співає один раз за життя – перед самою смертю. Це підтверджують і натуралісти, зокрема німецький вчений А. Брем, автор відомого твору «Життя тварин». Назвіть цього птаха.
Відповідь: Лебідь.
5. Його називають «Іудине дерево». Що це?
Відповідь: Осика.
6. Коли на острові Кілімантан (Індонезія) розвелось безліч пацюків, які знищували врожаї на рисових полях, то в боротьбі проти гризунів застосовували оригінальний, але дуже відомий спосіб боротьби з ними. Цей засіб було завезено на острів літаком. Як впоралися з гризунами на острові Кілімантан?
Відповідь: Завезли котів.
7. Як досить добре відома рослина має максимальну кількість насіння, що завдає нам багато клопоту?
Відповідь: Тополя (28 млн. на рік з одного дерева).
8. Датський учений Нільс Фінзен дійшов висновку, що сонячним промінням можна лікувати людей. За це відкриття він був удостоєний великої міжнародної нагороди – Нобелівської премії. А спостереження за якими тваринами допомогли йому у цьому?
Відповідь: Вчений спостерігав за вигріванням на сонці котів.
9. Які тварини взагалі не реєструються в Червоній книзі, навіть якщо вони знаходяться на межі зникнення?
Відповідь: Свійські тварини.
10. Особливої популярності ця квітка набула серед французів в часи Великої буржуазної революції, а потім і в Наполеонівській імперії. Букетики цих квітів дарували дівчата сільським хлопцям, котрі вирушали на війну, висловлюючи тим самим побажання повернутися переможцями, а головне – живими і здоровими. Та й самі – як молоді, так і літні – наполеонівські солдати вірили в чародійність квітки і не розлучалися з нею, зберігаючи при собі, оскільки вважали її талісманом проти ворожих куль, а також засобом, що додає хоробрості. Назвіть цю квітку.
Відповідь: Гвоздика.
11. Григорій Данилевський, автор нарису «Чумаки», так написав про одну рослину: «Варто лінивому простолюдинові увіткнути в городі чи біля греблі кілочок, варто йому, задумавшись, спертися на палицю й забути її витягти з землі, і, розрісшись, років за п'ять-шість укриє тінню i його город, i ставок, i хату». Про яку рослину йде мова?
Відповідь: Про вербу.
12. Кінь - 40, корова - 25, собака, півень, соловейко, кішка i рак - 20, лев — 50, ворона - 140. Що означають цi числа?
Відповідь: Як свідчать джерела, стільки років приблизно живе кожна із названих тварин.
13. Назвіть групи рослин, якi спочатку вирощують, а пoтiм знищують.
Відповідь: Це групи бур'янів.
14. Який маленький, тендітний та 6еззахисний живий організм найбільш страждає в ім'я любові?
Відповідь: Ромашка.
15. 3а легендами, першим з європейців їх побачив i описав пiд час свого плавання навколо світу Фернандо Магеллан, У своїх записах вiн назвав їх - "дивні гуси". А як цих "дуже південних" тварин називаємо ми?
Відповідь: Пінгвіни.
П'ята гра
1. Вирушивши з Києва на південний схід, ви у першу чергу перетнете державний кордон цієї країни. Як називається ця країна?
Відповідь: Україна.
2. Спочатку її зруйнували, а потім на згадку про неї назвали майдан. В якому місті це 6уло?
Відповідь: У Парижі (мова йде про Бастилію).
3. З давніх-давен на березі Тисмениці стояло містечко Бич. Татаро-монгольське нашестя його сплюндрувало. 3годом неподалік 6ув збудований другий Бич. Про яке сучасне українське місто йде мова?
Відповідь: Дрогобич.
4. Коронація майже всіх англійських монархів відбувалася у Вестмінстерському Абатстві, яке стало своєрідним символом Великої Британії. По6удоване у стилі ранньої англійської готики, Абатство відтворює тисячолітню історію країни. Тут знаходиться реліквія англійської державності, яка до цього часу справно служить своїм господарям. Назвіть, про що йде мова.
Відповідь: Королівський трон.
5. У 1463 році на вулицях Парижу з'явилася новинка, яка поширилася пізніше на вулиці всіх міст i населених пунктів планети, а зараз важко уявити наші вулиці, осо6ливо великих населених пунктів, 6ез цього давнього винаходу. Що ж застосували на вулицях Парижу у 1463 році?
Відповідь: Нумерацію будинків.
6. У Нігерії їх - 21, в Бразилії - 24, в Індії - 26, в Мексиці - 31. А скільки їх в США?
Відповідь: 50 (мова йде про штати).
7. Хто був зображений на титульному аркуші збірки географічних карт, вперше виданої у 1595 році Герардом Меркатором?
Відповідь: Міфологічний герой Атлант (або Атлас), з ім'ям якого й пов'язують назву збірки географічних карт - атлас.
8. На узбережжі Чорного моря, в Криму, 6уло чимало міст, з6удованих давніми греками. Одне з них зберегло свою назву до наших днів. Що це за місто?
Відповідь: Феодосія.
9. Ця гірська вершина мала декілька назв. У середині ХІХ ст. англійські топографи назвали її скромно — Пік-15. Наприкінці 1856 р. начальник топографічного управління Індії назвав її на честь англійського генерала, який керував геодезичними роботами в Індії у 1830-1843 рр. Хоча за цією вершиною зберігалася також непальська назва (у перекладі "Вершина неба") i тибетська (у перекладі "Богиня гір" ). Назвіть прізвище англійського генерала, який керував геодезичними роботами в Індії з 1830 по 1843 р.
Відповідь: Джордж Еверест.
10. Там, де нині знаходиться одне з міст Сумської області, колись були непрохідні 6олота, в яких досить часто тонули коні. Назвіть це місто.
Відповідь: Конотоп.
11. Влітку 981р. після тривалого блукання нескінченними просторами суворого океану нормандський мореплавець Ейрік Рауді побачив густий зелений килим мохів i трав на вільних від льоду південнo-східних берегах невідомої землі. Мореплавець назвав цю землю "зеленою країною". Так найбільший острів нашої планети отримав свою назву - Гренландія, хоча, звичайно, краще було б назвати цей острів країною снігів чи льодів, адже більш ніж дев'ять десятих його площі вкрито потужним майже двокілометровим шаром льоду. Але питання не пpo острів Гренландія. Скажіть, мешканці якої країни жартують: "найхолодніше в нашій країні - це… Назвіть цю країну?
Відповідь: Ісландія (острів омивається теплою Північно ‑ Атлантичною течією, тут багато діючих вулканів, гейзерів, теплих вод. Тільки десята частина території вкрита снігом i льодом).
12. Острів - це частина суходолу з усіх боків оточена водою. Отже, запитання. Яке місто у Європі розташоване на 118 островах?
Відповідь: Венеція (118 островів міста розділені 157 каналами i з'єднані 378 мостами).
13. На погляд європейців кухню цієї країни можна вважати надзвичайно екзотичною. Кулінарія там традиційно має справу із "зіпсованими" продуктами. Про яку країну йде мова?
Відповідь: Мова йде про Китай (Ось, для прикладу, як готується відома страва китайської кухні — «чорнi яйця». Деревний попіл, вапно, сіль, вода, трави змішуються до кашоподібного стану. Свіжі качачі яйця обмазують цією кашею i обкачують у рисовому лушпинні. Через 40 днів страва вважається готовою. Але найкращий результат отримують при двох-трирічній витримці).
14. В яке море не впадає жодна річка?
Відповідь: У Саргасове море (море без берегів, бо знаходиться далеко від узбережжя Америки).
15. Ця оригінальна ліва притока річки Сури, пробігши майже по колу більш як 400 км, досягає своєї головної річки на відстані 30 км від місця виникнення. Пригадайте назву цієї річки.
Відповідь: П'яна.
Шоста гра
1. «Євгеній Онєгін», «Мазепа», «Пикова дама». Все це всесвітньо відомі твори. Та їх автор не Олександр Сергійович Пушкін. Чому?
Відповідь: Це назви опер П. І. Чайковського на сюжет пушкінських творів.
2. 3а допомогою чого, на думку Шекспіра, можна досягти більшого, ніж мечем?
Відповідь: 3а допомогою посмішки.
3. Назвіть давній епічний твір, у якому розповідається про те, як через викрадену жінку було зруйноване ціле місто.
Відповідь: «Іліада» Гомера (місто - Троя).
4. Сервантес зазначив, що це «найкраща приправа на світі, через те, що бідняки не відчувають у цьому нестачі, вони завжди їдять з апетитом». Що ж це за приправа?
Відповідь: Голод.
5. Назвіть, хто з видатних літературних персонажів став найпершим почесним професором Королівського хімічного товариства у Лондоні.
Відповідь: Шерлок Холмс, літературний герой оповідань Артура Конан Дойля (таке рішення було прийняте Королівським хімічним товариством на відзнаку сотої річниці з дня виходу у світ книжки Конан Дойля «Собака Баскервілів», бо Шерлок Холмс першим запровадив ідею щодо використання хімії у розслідуванні злочинів).
6. Джон Голсуорсі у своєму творі "Сага про Форсайтів", розповідаючи про похорони в Англії, вказує, що у самому хвості процесії йшла порожня карета, яка приймала у ній участь тільки для того, щоб загальна їх кількість дорівнювала певному числу. Якому?
Відповідь: Тринадцяти.
7. «У ньому панували тільки дві стихії: задоволення чуттєвих пристрастей i поезія; i в обох він пішов далеко». Про кого з росіян були сказані ці слова М.А. Кафра?
Відповідь: Про Олександра Пушкіна.
8. Як звали трьох товстунів з повісті-казки російського письменника Ю. Олеші «Три товстуни»?
Відповідь: Ніяк.
9. Про що англійський письменник Оскар Уайльд сказав: «Вона настільки нестерпна i бридка, що нам доводиться змінювати її кожні півроку?»
Відповідь: Про моду.
10. Що було написане на кожному камені, з яких складений «3амок Іф», де працював Олександр Дюма на власній віллі «Монте - Крісто»?
Відповідь: Назви творів Олександра Дюма.
11. Що є манерою жартувати у великого англійського сатирика i драматурга Джорджа Бернарда Шоу?
Відповідь: Говорити правду.
12. Гімалайські ведмеді є в Японії та Індії. Японці називають цього ведмедя словом «кума». Згадавши твір англійського письменника, дайте відповідь на запитання: як його називають в Індії?
Відповідь: Балу ( «Мауглі» Р. Кіплінга).
13. Письменник Михайло Рощин говорить, що любов до однієї конкретної людини - це сп’яніння. А як він називає любов до всіх жінок загалом?
Відповідь: Пияцтво.
14. Шуткують, що туфлі на платформі залишила світу одна відома літературна героїня. Назвіть її ім'я та прізвище.
Відповідь: Анна Кареніна.
15. Що спочатку відмовився брати із собою на острів Робінзон Крузо, вважаючи для даної ситуації непотрібною річчю?
Відповідь: Гроші.
Сьома гра
1. Юрій Кульчицький, якому мешканці австрійської столиці завдячують перемогою над армією турецького султана Ахмета ІІ у 1684 році, відкрив у Відні кафетерій. Він написав книгу про свої пригоди, i кожний, хто її прочитав, приходив у його заклад - подивитися на героя i випити кави (до якої сам Кульчицький звик, перебуваючи у полоні у турків). Але напій не дуже подо6ався відвідувачам. Що став додавати у каву Юрій Кульчицький, щоб зро6ити її більш приємною на смак?
Відповідь: Цукор.
2. В іспанських хроніках ім'я цього монарха з країни, розташованої значно східніше Піренеїв, відоме як Хуан Безумний. А як його називають у російських джерелах?
Відповідь: Іван Грозний.
3. Петро Перший 6ув надто охочим до усіляких розігрувань. Якось опівночі петербуржці побачили велетенську заграву над садом. 3нялася тривога: били на сполох, гриміли бара6ани... Майже увесь Петер6ург опинився на ногах. Ті, хто прибіг на місце пожежі, були, однак, вкрай здивовані - варта, яка оточувала охоплені полум'ям місця, спокійно собі походжала. Вкажіть, якого числа i місяця відбулася ця подія.
Відповідь: 1 квітня.
4. У Древній Греції i на Русі був поширений дикий звичай - таврувати злочинців. А де ставилося це тавро?
Відповідь: На обличчі чи на лобі (звідси й пішов вислів «у нього на лобі написано» ).
5. В якому одязі давні греки займалися гімнастикою?
Відповідь: Вони займалися гімнастикою без одягу.
6. У Стародавньому Римі існував цікавий звичай. У ніч напередодні весілля наречена приносила жертву богам. Та ця жертва 6ула не зовсім звичайною. Що приносила у жертву богам наречена напередодні весілля?
Відповідь: Свої дитячі іграшки.
7. У 24 роки він став генералом, у 30 - першим консулом, у 35 - імператором, а у 46 — вигнанцем. Назвіть його.
Відповідь: Наполеон Бонапарт.
8. У Скіфії жив мудрець Анахарсіс, по матері грек, а по батькові скіф. Греки записали деякі його вислови, бо вважали його одним із семи мудреців світу. Так, одного разу Анахарсіса запитали, що у людини одночасно добре i погане. Якою ж була відповідь мудреця?
Відповідь: Язик.
9. Як давні греки називали проміжок часу, що дорівнював 1416 днів?
Відповідь: Олімпіада.
10. Чому у XVIII столітті в Росії чоловіки досить часто користувалися пудрою?
Відповідь: Нею посипали перуки.
11. Слово «чумак» часто пояснюють назвою чуми, яку чумаки начебто завозили з Криму, через що вони носять i чумну дігтярну сорочку. Але Григорій Данилевський у своїй книзі «Чумаки» зауважує, що слово «чумак» татарського походження. А як воно перекладається на українську мову?
Відповідь: «Перевізник».
12. Одного разу Юрій запросив до себе Святослава. А у 1997 році це стало приводом для святкування в Російській Федерації. Що святкували росіяни?
Відповідь: 850-річчя Москви, яке рахується з дня першої писемної згадки.
13. На батьківщині у нього було два прізвиська: Рудий i Незаконнонароджений. Це його, ясна річ, не задовольняло. Але, здійснивши деякі кроки, у 1066 році він отримав третє прізвисько. Яке?
Відповідь: Вільгельм-Завойовник.
14. Одна особливість звертала увагу чужинців, які мандрували по Україні (у давнину) - вишиті хустки завжди були одного кольору. Якого?
Відповідь: Білого.
15. Місто Миколаїв засноване князем Потьомкіним на честь переможного штурму російськими військами під командуванням О.В.Суворова турецької фортеці Очаків у 1788 році. Назвіть якого дня відбулося заснування цього міста.
Відповідь: 19 грудня, у день святого Миколи (саме із цим пов'язують назву міста).
Восьма гра
1. Скажіть, що зауважив Демосфен злодію, який, виправдовуючись за крадіжку, сказав: «Я не знав, що це твоє»?
Відповідь: «Але ти знав, що воно не твоє».
2. Що на Русі XVI-XVIII століть розуміли під словом «рукоприкладство»?
Відповідь: Підписання документів.
3. Назвіть традиційний день страти злочинців у давнину.
Відповідь: П'ятниця.
4. У давніх персів існував звичай - коли помирав їхній цар, народу дозволялося 5 днів жити у беззаконні, тобто робити все що завгодно. Злочини, здійснені у ці дні, не розслідувалися, злочинці не каралися. А для чого був необхідний цей звичай?
Відповідь: Щоб народ зрозумів, яке це лихо - беззаконня та безвладдя (i відповідно палко полюбив носія ідей правової перської держави - нового царя).
5. У Голландії та Бельгії це є о6ов'язком. В Австралії за ухилення від цього з вас можуть стягнути штраф. А в Греції за неучасть у цьому ви можете втратити паспорт. Про що йде мова?
Відповідь: Про вибори.
6. Як у старому українському судовому процесі вирішували справу при відсутності прямих доказів злочину?
Відповідь: Кидали жереб (результат жереба розглядався як прояв волі вищої сили, яка стверджувала або відкидала звинувачення).
7. Особливий вид суду в Російській імперії для розгляду дрібних кримінальних злочинів, за які передбачалося тюремне ув'язнення до одного року та цивільних справ з ціною позову до 500 рублів, називався мировим судом. Такі суди були введені за судовою реформою 1864 року. А чому вони отримали таку назву?
Відповідь: На мирові суди покладався обов'язок примирити сторони (звідси i їх назва).
8. Як звали першого вбивцю на землі?
Відповідь: Каїн (за біблійною легендою він убив свого брата Авеля).
9. Ви, ясна річ, знаєте ім'я грецької богині правосуддя. А що є символом безпристрасності?
Відповідь: Пов'язка на очах Феміди.
10. Що Загальна декларація прав людини називає «природним i основним осередком суспільства»?
Відповідь: Сім'ю.
11. «Покликаний допомагати словом» - так його називали давні римляни. А як називаємо його ми?
Відповідь: Адвокат.
12. Відомо, що народний трибун в Римській Республіці зобов'язаний був постійно захищати простих людей. А чи відомо вам, чого не повинен був робити трибун, коли приходив додому?
Відповідь: 3ачиняти вхідні двері.
13. 3агальна декларація прав людини стверджує, що «всі люди народжуються вільними i рівними в своїй гідності та правах», але називає дві категорії людей, які мають право на «особливе піклування», тобто, на певні привілеї. Назвіть i ви ці дві категорії людей із легальними привілеями, які не порушують принципу соціальної справедливості.
Відповідь: Матері i діти.
14. Талант людина отримує від Бога. А що свідомо дають їй батьки?
Відповідь: Ім'я.
15. На першому в історії Міжнародному Трибуналі в Нюрнберзі 1946 р., для прискорення процесу судового розгляду нацистських злочинів, було вперше застосовано одне нововведення, традиційне зараз. Яке саме?
Відповідь: Синхронний переклад.
Дев'ята гра
1. Коли одиниця дорівнює трьомстам шістдесяти п'яти, п'ятдесяти двох i дванадцяти?
Відповідь: Коли це один рік.
2. Розв'яжіть «задачу» фізика П. Капіци: «Собаці прив'язали до хвоста сковорідку. Коли собака біжить, сковорідка дзвенить по мостовій. 3 якою швидкістю повинен бігти собака, шоб він не чув гомону сковорідки?»
Відповідь: Із швидкістю, яка дорівнює нулю.
3. Що зробиться з червоною шовковою хусткою, якщо її опустити на п'ять хвилин на дно моря?
Відповідь: Буде мокрою.
4. Скільки місяців у році мають 30 днів?
Відповідь: 11 (тобто всі, окрім лютого).
5. Як на батьківщині англійського гумору називають день 1 квітня?
Відповідь: День дурнів.
6. Яке поняття стало нерозривним із словом «горілка»?
Відповідь: «Закуска».
7. В якому випадку жінка не тільки хоче, але й зобов'язана подивитись у дзеркало?
Відповідь: У тому разі, коли жінка працює водієм i за службовими обов'язками зобов'язана дивитися у бокове дзеркало.
8. Будь-яка жінка з нічого може зробити три речі: капелюх, салат i ... Що?
Відповідь: Сварку.
9. На руках - 10 пальців. Скільки пальців на 10 руках?
Відповідь: 50.
10. Перед ким усі люди знімають капелюхи (навіть жінки)?
Відповідь: Перед перукарем.
11. Як зламати гілку, не злякавши пташку, що сидить на ній?
Відповідь: Дочекатися поки пташка полетить.
12. Чому число 100 нагадує американцям про Бенджаміна Франкліна?
Відповідь: Саме його портрет зображено на стодоларовій купюрі.
13. Як за допомогою п'яти літер написати «мишоловка»?
Відповідь: Кішка.
14. Коли людина буває у кімнаті без голови?
Відповідь: Тоді, коли висовує голову з вікна на двір.
15. Коли людина може мчатися з швидкістю гоночного автомобіля?
Відповідь: Коли вона знаходиться у цьому автомобілі.
Десята гра
1. Після досягнення 6-ти років юний римлянин розпочинав навчання. Спочатку він потрапляв до вчителя, який навчав його латинській абетці. Потім, він переходив до граматика, який навчав його азам письма, тонкощам мови і стилю. Після засвоєння пасивного слова, за справу брався ритор, який навчав вже активному слову, складанню промов. А чому навчав учитель, який називався літератор?
Відповідь: Навчав дітей літерам (звідси й назва - літератор)
2. Cуд британського міста Вольверхемптона заборонив 11-річному Люкону Стрейкеру з'являтися на території 80 вулиць його рідного міста протягом чотирьох років. Якщо його хоча б один раз помітять у цьому районі, то він потрапить за грати на п'ять років. 3а що суд виніс такий суворий вирок підлітку?
Відповідь: 3а хуліганство (це рішення стало реакцією на хуліганські вчинки хлопця, який протягом шести місяців дошкуляв мешканцям району Лоу-Хілл).
3. Інститут на замовлення торговельної палати провів репрезентативне опитування американців: «Що б Ви хотіли отримати у подарунок на Різдво?». Всіх здивувала відповідь, яка зустрілася найбільше. Сподіваємося, що ви теж її знаєте. Напишіть її.
Відповідь: «Не знаю».
4. Це було видатним винаходом древніх індусів, який не був відомим ні грекам, ні римлянам. Не дивно, що індуси називали його «небом» — такий винахід цілком вартий такої високої назви. Правда, ще вони його називали «діркою». А як його називаємо зараз ми?
Відповідь: Нуль.
5. На острів, до нього приїхала Марія Валевська... Коли писав свій заповіт, то сказав лікареві: «Я бажаю, щоб Ви взяли моє серце, помістили його у винний спирт i відвезли моїй дорогій Марії-Луїзі». А перед смертю він прошепотів: «Жозефіна...» Назвіть цього любителя жінок.
Відповідь: Наполеон Бонапарт.
6. Стверджують, що винайшли його у IV тисячолітті до н.е. у Месопотамії (Межиріччі). Вчені вважають це найвизначнішим відкриттям людства, яке не втратило свого значення i сьогодні. 3а тисячі років воно змінило свій зовнішній вигляд, але його форма залишилася незмінною. Про що йде мова?
Відповідь: Про відкриття колеса.
7. У дружини французького короля Людовіка Х (початок XIV століття) вона 6ула лише одна. 3араз же її можна знайти у кожній родині i навіть не в одному екземплярі. Назвіть її.
Відповідь: Виделка.
8. Яка домашня тварина жодного разу не згадується у Біблії?
Відповідь: Кішка.
9. Ми часто вживаємо це слово, не підозрюючи про те, що воно означає староанглійську міру часу, яка дорівнює півтора хвилинам. Назвіть це слово.
Відповідь: Момент.
10. Від назви якої країни складено назву срібла у таблиці Д. Менделєєва?
Відповідь: Аргентина (аргентум - срібло).
11. В давніх Олімпійських іграх багато було своєрідних правил. Хто визнавався переможцем в кінних змаганнях колісниць?
Відповідь: Власник коней.
12. Яку пораду дав Юлію Цезарю олександрійський астроном Сюзіген 46 року до Різдва Христового?
Відповідь: 3апровадити новий календар (відомий, як юліанський).
13. У 1933 році Нобелівську премію, вперше присудили вигнанцю - російському письменнику Івану Буніну, що мешкав у Франції. Та перш, ніж увінчати Буніна вінком, організатори церемонії мали вирішити доволі делікатне питання. Радянський прапор не можна було підносити - Бунін був російським емігрантом, французький - теж не можна, адже письменник громадянином Франції не був. Який прапор підняли на церемонії?
Відповідь: Прапор Швеції (країни - засновниці Нобелівської премії).
14. 3а древньою легендою, бажаючи дізнатися про те, чи вже скінчився потоп, Ной нібито випустив зі свого ковчега пташку, i коли вона повернулася на ковчег з оливковою гілочкою у дзьобі, стало ясно, що з води вже виринула частина суходолу з гаєм. Що це була за пташка?
Відповідь: Голубка.
15. Мешканці міста Сан-Франциско задля того, щоб вберегти себе від можливого землетрусу, побудували хмарочос, міцно укріпивши його фундамент. Конструкція будівлі має форму правильної математичної фігури i враховує те, що під час землетрусу її верхівка могла б розгойдуватись, але не руйнуватись. Форму якої математичної фігури має цей хмарочос у місті Сан-Франциско?
Відповідь: Форма хмарочоса - правильна чотирикутна піраміда, i він має назву «Піраміда».
Одинадцята гра
1. Біографи Ньютона стверджують, що його інтерес до оптики виник у 1664 р. Перші успіхи у цій галузі були ним досягнуті у період його добровільного відлюддя з 1665 по 1667 р. у сільській глушині Вулсторпа, куди він «сховався» від епідемії чуми, що охопила Англію у 1664-1667 рр. Науковий світ дізнався про відкриття Ньютоном природи кольорів i про його ідеї корпускулярної структури світла з доповіді, опублікованій у 1672 р., яка викликала критичні зауваження ряду вчених, серед яких головним опонентом був секретар Лондонського королівського товариства Роберт Гук. Людина дратівлива i чутлива до критики, Ньютон закрився у своїй лабораторії, щоб закінчити дослідження з оптики. А чому вони були надруковані тільки у 1704 році?
Відповідь: Час публікації робіт Ньютона з оптики у 1704р. був сприятливим, бо за рік до цього Роберт Гук помер.
2. Свічка повинна бути товщиною 7/8 дюйма, виготовлена з спермацету i згоряти у кількості 120 грам за годину (це приблизно 7,5 грамів). Для чого обиралася така свічка?
Відповідь: Ця свічка - еталон одиниці сили світла (раніше одиницею визначення сили світла була свіча; зараз одиницею вимірювання є кандела).
3. Вперше він з'явився у Китаї. Коли він потрапив у Європу, то міг бути з соломи, очерету, старого лахміття. Та все ж найкращий - з деревини. Хто він?
Відповідь: Папір.
4. Це досить просте запитання: кого у давні часи на Русі називали числолюбцями?
Відповідь: Математиків.
5. Назвіть країну. Де за 1983 рік не було зареєстровано жодного народження.
Відповідь: Ватикан.
6. Які комахи приручені людиною?
Відповідь: Бджоли.
7. 46 рік до Різдва Христового виявився надзвичайно довгим — 15 місяців, або 445 днів. В історії його називають «безладним» роком. А чому так?
Відповідь: У цей рік проводилася календарна реформа Юлієм Цезарем.
8. В епоху еллінізму морська торгівля була дуже вигідною справою. Але для того, щоб зайнятися торгівлею i стати купцем, - потрібні були значні кошти. Тому люди часто позичали гроші під великий відсоток. А в якому разі кредитор не міг вимагати повернення боргу?
Відповідь: У разі загибелі корабля.
9. Француз Жорж де Містраль під час прогулянки побачив, що до його штанів причепився реп'ях. Це стало поштовхом до відкриття, яке принесло кмітливому любителю прогулянок лише в Англії прибуток понад 5 мільйонів фунтів. Назвіть це відкриття.
Відповідь: Поширена у світі застібка - «липучка».
10. Якого «пережитку феодалізму» позбулася Франція під час революції i не має по цей день?
Відповідь: Державного герба.
11. Від чистоти чого, за словами Б.Франкліна, напряму залежить міцність сну?
Відповідь: Від чистоти совісті.
12. Гаррісон, Монро, Тейлор i Джексон мешкали у різний час в одному місті, на одній вулиці i навіть в одному будинку. Не думаю, що номер будинку і назву вулиці згадають усі, тому назвіть хоча б місто.
Відповідь: Вашингтон («Білий дім»).
13. У Польщі ця земельна міра дорівнює приблизно 0,56 га, а у нас цим словом зазивають приміщення для зберігання, де мало хто з вас бував (якщо був там взагалі). Що ж там зберігають?
Відповідь: Трупи ( слово «морг»).
14. Яку однакову роль у житті людини відіграють півні, квіти i годинник?
Відповідь: Всі вони сповіщають людині про час.
15. У 1743 році Михайло Ломоносов, після чергового зіткнення із своїми противниками, академіками-німцями, був посаджений керівництвом під домашній арешт. Кімната, у якій він сидів, була поганою, а тривала зима, холоднеча в приміщенні була лютою. Але вчений працював. Коли він повернувся до роботи після арешту, то вручив Академії свою нову працю. Як вона називалася?
Відповідь: «Про тепло і холод».
Дванадцята гра
1.Як стверджують, є дві речі, яких ніколи не буває вдосталь. І якщо одну з них можна накопичувати, то іншу заощаджувати просто неможливо. Назвіть ці речі.
Відповідь: Гроші i час.
2. Італійці подібним чином досягають Риму, турки - Кааби, китайці - Пекіну, німці - проходять через увесь світ... А росіяни та українці?
Відповідь: Їх язик до Києва доведе.
3. Про австрійського шахіста початку ХХ століття Георга Марко ходив поговір, що він - найсильніший шахіст в усьому світі. Але він не був чемпіоном світу, жодного разу не переміг ні в одному турнірі i при зустрічах з іншими гросмейстерами найчастіше програвав. Чим можна пояснити таку його репутацію?
Відповідь: Його величезною фізичною силою.
4. Середньовічна Італія... Чоловік цілує дівчину на людях. Які наслідки мала для нього така поведінка?
Відповідь: Чоловік зобов'язаний був з нею одружитися.
5. Який дорогоцінний метал довгий час вважався шкідливою домішкою золота?
Відповідь: Платина.
6. Яка речовина при переході у твердий стан розширюється на 9 % по відношенню до попереднього об'єму?
Відповідь: Вода (тому лід завжди легший від води).
7. Давньоримський імператор Тіт, який завоював у 70-ті роки нашої ери Іудею, заради цікавості наказав кинути у води цього озера закутих у кайдани рабів, але вони не потонули. Назвіть цю водойму.
Відповідь: Мертве море.
8. У багатьох готелях Сполучених Штатів Америки немає апартаментів під деяким номером. Яким?
Відповідь: Під номером 13.
9. В перекладі з ірокезької мови назва цієї країни означає «селище». А заніс її на свою географічну карту французький мореплавець Жак Картьє, досліджуючи у 1534 р. береги Нового Світу. Що ж це за країна?
Відповідь: Канада.
10. Перші ці вироби з'явилися в 50-х роках ХІХ ст. у Сан-Франціско (CIIIA). Тканину для нього виробляли тоді в італійському місті Генуя. Якщо врахуєте любов американців до змін географічних назв на свій лад, то без великих труднощів вкажете, що шили з генуезької тканини.
Відповідь: Джинси.
11. У другій половині ХІХ століття Давід Лівінгстон - перший європеєць, який проник у хащі Центральної Африки, досяг однієї з найбільших приток річки Конго, ще не позначеної на карті. «Як називається ця річка?», - запитав дослідник у місцевого жителя. «Арувімі», - почув він у відповідь. Лівінгстон позначив на карті річку під назвою Арувімі. А що ж насправді означає ця назва місцевою мовою?
Відповідь: «Я вас не розумію».
12. Назвіть число, яке за думкою Коко Шанель, завжди приносило їй щастя.
Відповідь: Цифра 5 (тому й назва духів «Шанель №5”).
13. У 1814 році російські війська, завершуючи війну з Наполеоном, увійшли в Париж. Яке слово вживали російські козаки, коли, залишивши коней за порогом, забігали у паризькі кав'ярні поїсти?
Відповідь: «Бистро!» (так експрес-кафе отримали назву «Бістро» ).
14. Серед усіх легкоатлетичних змагань Олімпійських Ігор 1964 року токійським школярам найбільше сподобався марафонський біг, траса якого проходила по вулицях міста. А чим можна пояснити таку «любов» до цього виду змагань?
Відповідь: Школярам дозволили у цей день не відвідувати заняття, бо були відмінені рейси шкільних автобусів, що розвозили учнів по школах.
15. Багато хто може приписати собі честь винаходу цього пристрою, але офіційно вважається, що це винайшов у 1813 році барон Дреза. А у 1845 році француз Мішо обладнав це гальмом i дав конструкції сучасне ім'я. Як воно звучить?
Відповідь: Велосипед.
Тринадцята гра
1.З грецької це слово перекладається як «струна». Але математики все ж використовують завжди грецький варіант, не вдаючись до перекладу. Назвіть це слово.
Відповідь: «Хорда».
2. У Давній Греції вміння користуватися цим предметом вважалося верхом досконалості, ознакою високого становища у суспільстві i високого розуму. Який це предмет?
Відповідь: Циркуль.
3. Модифікацією якої латинської букви є сучасне позначення кореня?
Відповідь: Букви r (вiд radix – «корінь»). Слід згадати, що інша назва «кореня» – «радикал».
4. Цей магічний квадрат відтворено з гравюри відомого художника середньовічної Німеччини Альбрехта Дюрера «Меланхолія». А в якому році була створена ця робота відомого митця? Відповідь прихована саме тут, у магічному квадраті.
16 |
3 |
2 |
13 |
5 |
10 |
11 |
8 |
9 |
6 |
7 |
12 |
4 |
15 |
14 |
1 |
Відповідь: У 1514 році (середні числа в останньому рядку відтворюють рік створення гравюри).
5. Одна з найстародавніших жінок-математиків Гіпатія з Олександрії стала жертвою релігійного фанатизму християн. Передбачалося, що 1500-річчя її загибелі буде відзначатися на спеціальному міжнародному жіночому з'їзді у 1915 році. Чому ця подія не відбулася?
Відповідь: На заваді стала Перша світова війна.
6. Назва якої геометричної фігури походить від грецького слова, яке на українську мову перекладається як «столик»?
Відповідь: Трапеція.
7. Назвіть ім'я жінки-математика, на честь якої названі квіти?
Відповідь: Гортензія (Гортензія Лепом жила у XVIII столітті у Франції).
8. На кінець паркана сіли три мухи. Рівно о 12.00 годині вони розлетілися в різні боки. О якій годині всі три мухи будуть в одній площині?
Відповідь: Мухи завжди будуть в одній площині, бо через три точки проходить площина.
9. У зв'язку з перейменуванням острова Самос в Егейському морі грецьке поштове управління випустило марку із зображенням відомої фігури, яка є символом не менш відомої теореми. Яка фігура зображена на марці?
Відповідь: Прямокутний трикутник (острів Самос перейменували в острів Піфагерейон, бо там народився Піфагор).
10. Математика була i є основою багатьох наук, та й запозичила вона багато чого з інших наук. Правда, й деякі помилки давніх наук закріпилися в математиці. Скільки днів нараховував вавилонський рік?
Відповідь: 360 днів (вавилонські астрономи ділили коло на 360 рівних частин).
11. Назвіть найвидатніше досягнення індійських математиків?
Відповідь: Позиційна нумерація (можливість за допомогою цифр записати будь-яке число).
12. Які числа у стародавньому Китаї називали поняттям «фу» (борг)?
Відповідь: Від'ємні числа.
13. Яку форму мав бубон у давніх греків?
Відповідь: Квадрата або ромба (саме цим пояснюється той факт, що на гральних картах бубнової масті зображують ромб ).
14. Англійський математик Джон Непер запропонував використовувати цей знак для запису деяких чисел, хоча у Англії i по цей день використовують зовсім інший розділовий знак. Який знак використовують з цією метою у нашій країні?
Відповідь: Кома (як знак, що відокремлює цілу частину від дробової у десяткових дробах).
15. Прізвище якого математика відоме всім водіям автотранспортних засобів, хоча, можливо, вони про це й не здогадуються?
Відповідь: Кардана (карданний вал в автомобілі).
Чотирнадцята гра
1. У І столітті до н.е. в Китаї було розпочато використання лотерей для збирання коштів до державної скарбниці. А на що переважно йшли ці кошти?
Відповідь: На 6удівництво Великої Китайської стіни.
2. Спочатку це було 1-го березня, потім - 1-го вересня. А коли зараз?
Відповідь: 1-го січня (святкування Нового року у слов'ян за часів язичництва припадало на 1 березня, після прийняття християнства на Русі Новий рік святкували у Семенів день - 1 березня – ймовірний день створення світу).
3. У більшості азіатських країн цей колір є кольором трауру, а в європейських - свята. Який це колір?
Відповідь: Білий.
4. Анрі Бейль служив чиновником військової адміністрації Наполеона. Але бажання писати у офіцера, тоді ще нікому не відомого, було дуже великим. Назвіть німецьке місто, у якому квартирував під час служби автор «Червоного i чорного».
Відповідь: Стендаль (А. Бейль обрав собі псевдонімом назву цього міста).
5. Назвіть вираз, який став крилатим, але якого немає у жодній розповіді Артура Конан Дойля про Шерлока Холмса.
Відповідь: «Елементарно, Ватсон» (“Elementary, my dear Watson”). Цей вислів створили автори кінострічки 1929 року «Повернення Шерлока Холмса».
6. У 1804 році Бетховен написав «Героїчну симфонію», присвятивши її видатному своєму сучаснику. Але згодом, дізнавшись про деякий факт з його біографії, знищив присвяту. Кому композитор спершу присвятив свій твір?
Відповідь: Наполеону (але дізнавшись про те, що Наполеон проголосив себе імператором, розгніваний Бетховен знищив присягу).
7. Які дитячі книжки були повністю перевидані в США після того, як там побачили, що СРСР випередив їх в освоєнні космосу?
Відповідь: Шкільні підручники.
8. Свого часу кандидатом на Нобелівську премію був висунутий Іван Франко. Чому він її не отримав?
Відповідь: Він помер, а за правилами, премію Нобеля вручають живим претендентам.
9. 3вичайно, якщо не ця всесвітньо відома пам'ятка світової літератури, то й ми б не згадали це місто, з якого до Греції привозили папірус для написання книг. Назвіть це місто.
Відповідь: Бібл (звідси й слово «Біблія» - книги).
10. Назвіть найвищу у світі траву?
Відповідь: Банан.
11. Французькі вчені встановили, що в 70 кг його міститься 45 кг кисню, 12 кг вуглецю, 7 кг водню, 2 кг азоту, 1 кг кальцію. Інші елементи таблиці Менделєєва представлені так: 860 г фосфору, 300 г сірки, 210 г калію, 100 г натрію, 70 г хлору, а також кілька грамів магнію, заліза, фтору, цину, міді, кілька міліграмів йоду, кобальту, марганцю, молібдену, хрому, селену. Нарешті, в ньому можна знайти сліди ванадію, нікелю, алюмінію, свинцю, олова, титану, бору, брому, кремнію. Де все це міститься?
Відповідь: У тілі людини.
12. Яку особливість, якщо вірити японській мудрості, має мішок бажань?
Відповідь: Він бездонний, не має меж.
13. У різних народів існують свої забобони, так, австрійці, угорці та югослави ніколи не готують на Новий рік страв із птиці. Чому?
Відповідь: Щоб не відлетіло щастя.
14. Каторга – заслання, поєднане з тяжкими примусовими роботами. Яке морське судно «підказало» запровадити цей вид покарання?
Відповідь: Галера.
15. Мабуть, важко пригадати такий день, коли б ми не користувалися цією річчю, назва якої походить від прізвиська богині Юнони Порадниці (дружини римського бога Юпітера). Що це за річ?
Відповідь: Монета (Юнона Монета).
П’ятнадцята гра
1. Для чого Юлій Цезар наказав своїм воїнам прикрашати зброю золотом i коштовностями?
Відповідь: Щоб кидати її на полі бою було шкода.
2. Медаль якої святої була заснована у 1857 році Наполеоном ІІІ для нагородження ветеранів наполеонівських походів?
Відповідь: Святої Олени.
З. Про гетьмана українських козаків Петра Сагайдачнаго казали, що цілий світ тремтить перед турецьким султаном, а султан - перед Сагайдачним. А перед ким тремтить сам Сагайдачний?
Відповідь: Перед своєю дружиною.
4. На березі якого моря існувала лабораторія єгипетської цариці Клеопатри, в якій створювалися духи, мазі та різні косметичні речовини?
Відповідь: На березі Мертвого моря.
5. Петру І належить ідея створення одного з перших у світі орденів для жінок. Такий орден було засновано у 1711 році. А на чию честь?
Відповідь: На честь дружини царя - Катерини (вона супроводжувала його у важкому Прусському поході i у вирішальний момент, коли армія була оточена переважаючими силами противника, не розгубилася i допомогла укласти такий необхідний для всіх мир).
6. У середньовіччі, коли тривала боротьба з відьмами, разом iз жінками, котрих запідозрили у чаклунстві, часто спалювали також деяких тварин. Кого саме?
Відповідь: Чорних котів.
7. Чому Гомер i Сократ, котрі не написали у своєму житті жодного рядка, тримали усі свої твори у пам'яті?
Відповідь: Тому, що не вміли ні читати, ні писати.
8. Хтось спитав Діогена. коли треба обідати. «Якщо ти багатий - обідай, коли хочеш», - сказав філософ. А коли, за думкою Діогена, треба обідати бідному?
Відповідь: «Якщо бідний - обідай, коли можеш».
9. Історія Стародавнього Риму містить багато цікавих фактів. Так, наприклад, у часи Августа у римському календарі було 115 особливих днів на рік. Що це за дні?
Відповідь: Вихідні та святкові дні.
10. 3а допомогою чого збирали в часи давньогрецьких «героїв-аргонавтів» золото, яке вимивалося у значній кількості з гірських порід водами стрімкої річки Ріоні, що в Колхіді (сучасна 3ахідна Грузія)?
Відповідь: 3а допомогою баранячих шкур, що встановлювалися впоперек течіі (звідси й легенда про золоте руно).
11. Першим президентом якої країни був Симон Болівар?
Відповідь: Болівії.
12. Яких тільки забобонів не існує стосовно числа 13. Але серед слов'ян такого не спостерігалося, принаймні у ХІ - ХІІ століттях, про що може свідчити, наприклад, досить відомий пам'ятник архітектури того часу. Назвіть його.
Відповідь: Софіївський собор у Києві (має тринадцять куполів).
13. В якій країні першим i останнім президентом була одна й та сама людина?
Відповідь: В СРСР (М. С. Горбачов був обраний президентом у березні 1990 р., а 25 грудня 1991 р. пішов з цього посту).
14. Яку фортифікаційну споруду видно навіть з Місяця?
Відповідь: Велику Китайську стіну.
15. Кого давньогрецький філософ Платон називав найжорстокішим паном?
Відповідь: Колишнього раба.
Шістнадцята гра
1.Китайці у давні часи говорили, що є п'ять країн світу: Північ, Південь, Схід, 3ахід, а яка п'ята?
Відповідь: Центр.
2. В одному з китайських міфів йдеться про те, що коли померла перша людина Панчу, то її дихання перетворилося на вітер i хмари, голос став громом, ліве око - Сонцем. А чим стало праве око?
Відповідь: Місяцем.
3. Під час розкопок одного з шумерських міст було знайдено золотий царський шолом, схожий на золоту перуку зі старанно викуваною зачіскою царя. Для чого цей шолом був призначений?
Відповідь: Для урочистих церемоній.
4. В одному з китайських царств монети мали круглу форму, а посередині
цих монет були зроблені маленькі отвори. Чому?
Відповідь: Тому, що монети носили у зв'язках на нитках.
5. Що за законами царя Хамуранні, робили із будівельником, якщо з його вини будинок падав?
Відповідь: Будівельника убивали.
6. Про яке з чудес світу говорили, що воно було є безглуздям?
Відповідь: Про Єгипетські піраміди.
7. Коли у Вавилоні людина захворіла, її виносили на базар. Для чого?
Відповідь: Щоб почути поради, як треба лікувати.
8. На голові єгипетського воїна був шолом із вовни i волосся. Цей шолом іноді називали по-іншому. Як саме?
Відповідь: Перука.
9. У стародавніх китайців на передку колісниць іноді ставили маленькі фігурки людей, які рукою завжди показували в один 6ік. Що це було?
Відповідь: Компас.
10. В одному з написів на камені в Перській державі це слово дуже часто повторюється. Яке це слово?
Відповідь: Цар.
11. Єгипетські лікарі виділяли три хворо6и. Першу вони назвали «хвороба, яку я вилікую»; другу – «хвороба, з якою я буду боротися». А якою була, на їхню думку, третя група хвороб?
Відповідь: «Хвороба невиліковна».
12. Одна з індійських наук називалася Аюрведа, що в перекладі на українську означало - наука про довге життя. Назвіть цю науку (її сучасну назву).
Відповідь: Медицина.
13. У давньоіндійському місті Харанна стіни будинків були дуже товстими, а вікна дуже малі. Чому?
Відповідь: Для захисту від спеки.
14. У стародавньому Єгипті під час пожежі в хаті селянина поспішали врятувати передовсім не дітей, не майно, не гроші, а... Назвіть цю «коштовність» стародавніх єгиптян.
Відповідь: Кішку.
15. На суді Озіріса (Стародавній Єгипет) не використовували речових доказів, показань свідків, клятв підсудних. Чим, у такому випадку, користувалися для визначення істини?
Відповідь: Терезами.
Сімнадцята гра
1.Про існування вальсу Шопена «Ре-бемоль, опус 64, №1» знають люди, навіть далекі від класичної музики. Який епітет він отримав у нас?
Відповідь: Собачий вальс.
2. Римський імператор Феодосій Перший Великий у 394 р. н.е. здійснив дії, протилежні діям, барона де Кубертена у 1896 році. Що зробив імператор Феодосій І Великий?
Відповідь: 3аборонив Олімпійські ігри.
3. Японію називають «країною, де сходить Сонце». А яку країну називають «країною льоду i вогню»?
Відповідь: Ісландію.
4. У слов’ян - Перун, в індусів - Варун, у скандинавів (варягів) - Одін, у греків - 3евс. До якого явища природи мали відношення ці боги?
Відповідь: До грози.
5. 3а пушкінських часів вона у хаті російського селянина переконливо свідчила про статок i фінансовий добробут господаря. ЇЇ можна впевнено назвати одним з невід'ємних атрибут в християнської церкви. Що це?
Відповідь: Свічка.
6. Проблеми iз злочинцями запорозькі козаки вирішували скоро – вони їх страчували. А коли смертних вироків не виконували?
Відповідь: Під час свят i постів (що пояснюється релігійним характером 3апорожжя).
7. Всім відомо, що першими порох винайшли китайці (близько 1000 років тому). А для чого його спочатку застосовували?
Відловідь: Щоб влаштовувати гучні феєрверки.
8. Як називалася боротьба козаків?
Відповдь: Гопак (хоча нам він відомий, як український танець).
9. Що, за арабським прислів'ям, починається там, де кінчається вода?
Відповідь: 3емля.
10. Який розділовий знак на письмі, є найпоширенішим?
Відповідь: Крапка.
11. Одні називали їх відданими васалами, інші - благородними слугами прекрасних дам, треті - нестійкими в бою грабіжниками. Кoгo так називали?
Відповідь: Лицарів.
12.Соціологи з Масачусетського технологічноrо інституту (США) опитали 1023 людини, поставивши їм запитання: назвіть винахід, який викликає у вас найбільшу огиду, але без якого ви не можете обійтися. На третьому місці виявився телевізор (23% опитуваних), на другому - будильник (25%). А який винахід виявився на першому місці?
Відповідь: Сотовий телефон - його назвали 30% опитуваних. (З матеріалів українських ЗМІ).
13. Як називається видання, де описано тварин i рослин, котрі назавжди зникли з лиця 3емлі за час існування цивілізованої людини?
Відповідь: Червона книга.
14.На земній кулі існує всього 8 видів пеліканів, i для усіх характерні - довга шия, дзьоб зі шкіряним мішком i ласти-ноги. Ім'я цим птахам дали греки, дзьоб пелікана нагадував їм зброю. Яку?
Відповідь: Сокиру (грецькою пеленус).
15. Якщо вірити давнім історикам, то під час походу Олександра Македонського до Індії офіцери його армії хворіли на шлунково-кишкові захворювання не так часто, як солдати. Їжа i питво в них були однакові, а посуд - різний. 3 якого матеріалу був виготовлений офіцерський посуд?
Відповідь: 3i срібла.
Вісімнадцята гра
1. У середині вересня щорічно оголошуються імена нових лауреатів Нобелівської премії, яка заснована Альфредом Нобелем, і, починаючи з 1901 року, нею нагороджуються вчені за видатні досягнення у галузі фізики, хімії, медицини, а також за літературні твори i діяльність із збереження миру. Вручення Нобелівської премії відбувається дуже урочисто в Стокгольмській ратуші i обов'язково у присутності королівського подружжя. На чию честь проголошує бургомістр Стокгольму перший тост на банкеті, який за традицією слідує після офіційної частини?
Відповідь: Другий тост проголошується на честь Адольфа Нобеля, а перший – на честь короля Швеції.
2. Волошки були завезені до Європи з 3ахідної Азії. А з насінням якого злаку?
Відповідь: Разом із житом.
3. Чому у країнах сходу 31 грудня може обходитися 6ез такої звичної для нас метушні?
Відповідь: На сході Новий рік зустрічають з приходом весни.
4. Скільки компонентів мінімально має містити розчин? Які саме?
Відповідь: Два – розчинник та речовина, що розчиняється.
5. Іспанці, які першими потрапили до Нового Світу, назвали плоди цієї рослини «вовчими персиками». Про що йде мова?
Відповідь: Про помідори.
6. Мовою місцевих жителів індіанців назва річки означає «гуркітлива вода». Що це за річка?
Відповідь: Ніагара.
7. Чим, деякі історики, пояснюють досить жорстокий характер покарання на Запорожжі? (Найчастіше застосовувалась страта на смерть).
Відповідь: Відсутністю на Січі в'язниць.
8. У Венесуелі (Південна Америка) люди на Святвечір діляться виноградом. А скільки виноградин з'їдає при такому обміні кожна людина?
Відповідь: 12 виноградин (зa кількістю місяців).
9. Аристократи середньовічної Європи особливо «не обтяжували» своє тіло зайвим миттям. Обтиралися іноді одеколоном, та й то не часто. Так, королева Іспанії Ізабелла Кастильська якось зізналася, що за все життя милася всього двічі. А коли саме?
Відповідь: При народженні та у день весілля.
10. Яка споруда, безумовно, сучасної будови, стоїть перед входом до афінського Акрополя?
Відповідь: Квиткова каса.
11. Назвіть будильник часів Олександра Македонського.
Відповідь: Півень.
12. Ви знаходитесь у Франції середини ХІХ століття, сидите у приміщенні на стільці, обличчя щільно намазане крейдою. На вас направлено два прожектори. У такому положенні ви знаходитесь годину. Яку професію має господар цього приміщення?
Відповідь: Фотограф.
13. Зоопарк у Токіо кожного року зачиняють на 2 місяці. Для чого?
Відповідь: Щоб звірі мали можливість відпочити від відвідувачів.
14. Якось юнак-математик прогулювався зi знайомою дівчиною. Коли та зірвала ромашку, щоб поворожити: «Любить - не любить...» - він зауважив: «Не мучся даремно i не рви пелюстки. Тут досить визначити...» Що?
Відповідь: Парність пелюсток.
15. Наші предки слов’яни вірили в лісових, водяних i небесних духів. У великій пошані у них була головна богиня - Мати всіх духів i багатств на землі. Її називали Берегинею. Берегиню вшановували в образі священного дерева. Яке дерево ототожнювали з Матір'ю всіх духів?
Відповідь: Береза.
Дев’ятнадцята гра
1.У 1679 році до семиріччя малого Петра Олексійовича (майбутнього російського імператора Петра I) у Москві було видано книгу. Як вона називалася?
Відповідь: «Буквар», автором якого 6ув Сімеон Полоцький.
2. В історії давньогрецьких Олімпійських ігор був прикрий випадок, пов'язаний із жінкою. На стадіон, під час змагань, жінки не допускалися під загрозою смерті. І тільки одна наважилася порушити цю сувору заборону: її син брав участь у найпрестижніших змагання – п'ятиборстві (пенталоні). Що врятувало цю жінку від страти?
Відповідь: Її син став переможцем цих змагань.
3. На гербі якої держави зображено кактус?
Відповідь: Мексики.
4. Остап Вишня в «Мисливських усмішках» писав: «Мисливець, як відомо, весь час ходить, - бережіть ноги, щоб не намуляти їх»? А який засіб пропонував письменник від намуляння ніг?
Відповідь: Частіше мити ноги.
5. З 1 листопада 1884 року це невелике місто поблизу Лондона стало відомим всьому цивілізованому світу. А початок його світовій славі поклав король Англії Карл ІІ, за наказом якого у 1675 році було побудовано деяку наукову установу. Навіть це місто.
Відповідь: Гринвіч ( побудовано Гринвіцьку королівську обсерваторію, яка дала назву нульовому меридіану — Гринвіцькому).
6. Дельфійський оракул, назвав його «той, що здійснює подвиги через гоніння Гери». Назвіть ім'я цього міфічного героя.
Відповідь: Геракл.
7. Одного з видатних російських учених ще за життя називали генієм. Він не заперечував цього, а лише відповідав: «Працював усе життя, тому й геній...». 3агальна кількість його наукових робіт - 491, в тому числі: хімічних -40, фізико-хімічних – 106, технічних – 99, фізичних -99, економічних – 36, геодезичних – 36, інших – 29. Про кого йдеться?
Відповідь: Про Д. І. Менделєєва.
8. Що називають «горючим каменем»?
Відповідь: Кам'яне вугілля.
9. Узу, Танабора, Елісе, Еліксе - це назви однієї річки. Якої?
Відповідь: Річка Дніпро.
10. Придворні банкету середньовіччя мали свої правила етикету, до того ж кожна країна мала свої особливості. Скажімо, в указі тірольського князя (одне з німецьких князівств) народився повний список тих, хто міг брати участь у бенкетах, а кому пропонувалося харчуватися «на половині слуг». Але, незважаючи на це, вистачало непроханих гостей, які намагалися ще й щось поцупити зі столу. Саме тому в обідній час князівський двір ніби переводився на облогове становище: зачинялися всі ворота, один із придворних мав слідкувати за тим, щоб без особливої необхідності ніхто не входив та не виходив із замку. Інший придворний вів суворий облік майже кожного з'їденого шматка. Ніхто не повинен був виносити їжу з кімнати, де їдять, залишки страв рахували та збирали для наступної трапези. Вино, що залишалося, зливалося в глечики - не пропадати ж добру! А що робили із залишками з'їдених тварин i шматочками хліба?
Відповідь: Роздавали біднякам.
11. Чим угорці пояснюють, що за давнім звичаєм до Новорічного столу у них не подають ні курей, ні гусей, ні качок?
Відповідь: Щоб щастя не вилетіло з дому.
12. Як називається найглибша шахта в Україні?
Відповідь: Глибока.
13. 1862 року шведський учений Альфред Нобель почав промислове виготовлення нітрогліцерину на фабриці під Стокгольгoм. У 1864 році на фабриці стався вибух, від якого загинуло п'ятеро людей, у тому числі молодший брат Нобеля - Еміль. Того ж року Нобель виявив, що нітрогліцерин можна зробити безпечним i транспортабельним, якщо змішати його з кізельгуром. 1867 року Альфред Нобель дав назву цій суміші. Яку?
Відповідь: Динаміт.
14. Який хімічний елемент названий на честь острова?
Відповідь: Купрум (від назви острова Кіпр, де добували мідь).
15. Назвіть «яблуко Китаю».
Відповідь: Апельсин (назва прийшла з Голландії: апельсин - це складне слово, яке утворене з двох простих слів: апель – «яблуко» i Сіна – «Китай»).
Двадцята гра
1. Після оголошення заповіту в залі панувала напружена тиша. Рідні намагались зберегти самоконтроль. Нотаріус не мав сумнівів, що вони намагатимуться оскаржити заповіт, бо він викликав ефект справжнього вибуху. Незабаром місцеві газети навіть звинуватили померлого у відсутності патріотизму. Назвіть прізвище померлого.
Відповідь: Нобель.
2. Це почесне прізвисько носили іспанський король Альфонс 10, візантійський імператор Лев 6, французький Король Карл 5, а також ще одна людина, зображення якої ми часто бачимо в Україні. Назвіть цю людину.
Відповідь: Ярослав Мудрий.
3. 3а легендою житель однієї європейської столиці Георг, відкрив перший подібний заклад у місті. Він часто їздив з дорученнями в турецький табір i використовував запаси одного продукту, який їм належали. Якого продукту?
Відповідь: Кава (Він відкрив кав'ярню у Відні).
4. В 1712 році в Петербурзі вийшов перший переклад на російську мову цієї всесвітньо відомої книги. Книга називалась «3акон турецький». А під якою назвою вона відома нам?
Відповідь: Коран.
5. Як вам відомо, згідно поглядів військових спартанців, повернутися з війни можна було на щиті - героєм, що загинув, або зі щитом - переможцем. Але цей добре відомий історичний діяч повернувся додому без щита i все ж залишився героєм у пам'яті свого народу. А де він залишив свій щит?
Відповідь: На воротах Царграда (це князь Олег).
6. Відвідуючи автомобільні заводи, агенти по збуту фірми «МММ». (СПІА) звернули увагу на те, що при фарбуванні автомобіля двома кольорами фарби набігають одна на одну. Для ліквідації цього недоліку i був створений винахід, який зараз масово використовується в торгівлі при оформленні покупок. До речі, в народі він носить шотландську назву. Яку?
Відповідь: Скотч.
7. Олександр Белл, винахідник телефону, жодного разу не подзвонив своїм матері та дружині. Чому?
Відповідь: Вони обидві були глухими.
8. У китайському письмі є ієрогліф, який зображується, як дві жінки під одним дахом. Що він позначає?
Відповідь: «Неприємність, ускладнення».
9. Існує легенда, що, розмірковуючи про те, в якому місці розташувати столицю свого північноамериканського домініону, королева Великої Британії Вікторія, не дивлячись на карту, тицьнула в неї своєю шпилькою, влучивши в якесь поселення. Яке поселення вказала королева Вікторія?
Відповідь: Оттава (столиця Канади з 27 січня 1859 року).
10. Винахідник Томас Адамс працював із соком американського дерева саподійя. Він намагався використовувати його для дитячих іграшок, протигазів, взуття, велосипедних шин. Але нічого в нього не виходило, експериментатор готовий був буквально гризти винаходи зубами. Однак йому все ж пощастило. Винахідником чого став Томас Адамс?
Відповідь: Жувальної гумки.
11. Оригінальне довідкове видання, що містить дані про видатні досягнення техніки, унікальні явища, рекорди у світі природи та людини. Видається з 1955 року, загальний тираж видання поступається за масовістю лише Біблії. Про яке видання йде мова?
Відповідь: Книга рекордів Гіннеса.
12. Що зберігає красу, підкреслює переваги, маскує недоліки?
Відповідь: Косметика.
13. Кого Бог ніколи не бачить, король бачить інколи, а проста людина - кожного дня?
Відповідь: Рівного собі.
14. В день народження Олени Теліги – української поетеси, яка загинула від рук німецьких загарбників в окупованому Києві (21 лютого 1942 року), - 22 липня, жінки з Товариства імені Олени Теліги кладуть до підніжжя Хреста в Бабиному Яру 34 жовті троянди. А чому саме таку кількість?
Відповідь: 3а числом прожитих нею років.
15. А це запитання можна віднести до розряду не зовсім серйозних. Який день тижня вважається днем відкриття Д.І.Менделєєвим періодичного закону?
Відповідь: Понеділок (17 лютого за старим або 1 березня зa новим стилем 1869 року).
Вікторина «Мистецтвознавство»
1. Назвіть українського генія, який прославився в
таких галузях мистецтва: графіка, живопис,
література, драматургія при цьому весь час жив у
бідності. (Т.Г.Шевченко)
2. Назвіть художників Іванківського району, яким присвоєно звання «народний».
(М. Приймаченко, В.Скопич)
3. Найдавніший вид образотворчого мистецтва. (Графіка)
4. Назва жанру образотворчого мистецтва, де зображуються воєнні події.
(Батальний)
5. Ім’я та прізвище всесвітньовідомого художника – мариніста, який жив у м.
Феодосія. (І.Айвазовський)
6. Чому Грецію називають «колискою мистецтв»? (Бо вона є батьківщиною
багатьох видів мистецтв: скульптури, архітектури, музики, театру та
інших)
7. Своєрідність зображення людей в Стародавньому Єгипті. (Голова
зображалась в «профіль», а тіло в «анфас»)
8. Назвіть два види скульптури. (Кругла – об’ємна, плоска – рельєф на
площині)
9. Назвіть не менше трьох художників – пейзажистів.(І.Шишкін, Т.Яблонська,
І.Левітан, І.Айвазовський та інші)
10. Як називався дрібний скульптурний виріб, який символізував жінку
в трипільській культурі. (Берегиня)
11. Назвіть відомі вам жанри виконавчої музичної творчості. (Пісня, романс,
гімн)
12. Як називається техніка розпису на стіні фарбами по сирій штукатурці?
(Фреска)
13. Назвіть види мистецтва, де поєднуються різні засоби сприйняття та
виразності. (Театр, кіно, танець)
14. Назвіть крилатий вислів стосовно культури чи мистецтва. («Краса врятує
світ», «В людині все повинно бути прекрасне» і так далі..)
15. Як називається сфера культури яка сформувалась у народу певної країни?
( Національна)
16. Головний структурний елемент музики. (Звук)
17. Автор «Мони Лізи». (Леонардо да Вінчі)
18. Батьківщина опери. (Італія)
19. Назвіть по порядку всі кольори веселки. (Червоний, оранжевий, жовтий,
зелений, голубий, синій, фіолетовий)
20. Назвіть архітектурну пам’ятку світового значення в готичному стилі, яка
згадується в образотворчому мистецтві, театральному, кіномистецтві. Ця
пам’ятка знаходиться в Парижі. (Собор Паризької Богоматері)
Мовознавчий бліц – турнір «Далі…Далі…»
Умова: команда або учасник по черзі відповідають на
запитання протягом 1 хвилини. Якщо відповіді на
поставлене питання не знають, то тоді говорять «далі».
Оцінювання: за кожну правильну відповідь – 1 бал.
Запитання:
1. Державна мова України. (Українська)
2. Найбільша одиниця мови. (Текст)
3. Частина мови про ознаку предмета. (Прикметник)
4. Знак у кінці питального речення. (Знак питання)
5. Чим починається діалог? (Тире)
6. Слова з протилежним значенням. (Антоніми)
7. Перша буква у власній назві. (Велика)
8. Знак у слові з-поміж. (Дефіс)
9. Назва гірських українців. (Гуцули)
10. Наука про звуки мови. (Фонетика)
11. Назва північноукраїнських говорів. (Поліські)
12. Розмальоване яйце. (Писанка)
13. Скільки Н у слові незрівнянний?(Два)
14. Головні члени речення. (Підмет і присудок)
15. Документ про середню освіту. (Атестат)
16. Словниковий склад мови. (Лексика)
17. Знак у слові В’ячеслав. (Апостроф)
18. Місцеві різновиди мови. (Діалекти, говори)
19. Символ українців, що оберігає.(Оберіг)
20. Частина мови «Ой». (Вигук)
21. Речення з другорядними членами. (Поширене)
22. Зміна букв у корені. (Чергування)
23. Влучний вираз. (Фразеологізм)
24. Префікс у слові прекрасний. (Пре-)
25. Стиль художньої літератури. (Художній)
26. Означення – іменник з дефісом. (Прикладка)
27. Список літер встановленого порядку. (Алфавіт)
28. Речення з однією граматичною основою. (Просте)
29. Слово з багатьма значеннями. (Багатозначне)
30. Займенник з однієї букви. (Я)
31. Складне речення з сурядним сполучником. (Складносурядне)
32. Слово про спільний обробіток землі. (Толока)
33. Частина тексту з новою думкою. (Абзац)
34. Розділ науки про правопис. (Орфографія)
35. Остання буква у слові шістдесят. (Т)
36. Без якої святині зникає народ. (Без мови)
37. Найменша одиниця мови. (Звук)
38. Слова спільного кореня. (Спільнокореневі)
39. Частина мови сьогодні. (Прислівник)
40. Знак у кінці розповідного речення. (Крапка)
41. Знак при звертанні. (Кома, знак оклику)
42. У що береться пряма мова. (Лапки)
43. Буква без звука. (М’який знак)
44. Словник про значення слів. (Тлумачний)
45. Народна назва Паски. (Великдень)
46. Назва жителя Полісся. (Поліщук, полісянин)
47. Власний життєпис. (Автобіографія)
48. Чужа фраза дослівно. (Цитата)
49. Знак у слові пів - Європи. (Дефіс)
50. Наука про діалекти. ( Діалектологія)
51. Правила спілкування. (Етикет)
52. Сьомий відмінок нашої мови. (Кличний)
53. Стиль у науці. (Науковий)
54. Остання частина мови. (Закінчення)
55. Документ про хід зборів.( Протокол)
56. Розмова двох осіб. (Діалог)
57. Українці за кордоном. (Діаспора)
58. Речення без другорядних членів. (Непоширене)
59. Частина мови про кількість. (Числівник)
60. Жіночий рід вареника. (Варениця)
61. Опис природи. (Пейзаж)
62. Складне речення без сполучників. (Безсполучникове)
63. Речення з однією граматичною основою. (Просте)
64. Помилка на правопис. (Орфографічна)
65. Нема України без верби і…? (Калини)
66. Частина слова перед коренем. (Префікс)
67. Новоутворені слова. (Неологізми)
68. Слова з близьким значенням. (Синоніми)
69. Речення лише з підметом. (Називні)
70. Остання буква у слові п’ятдесят. (Т)
71. Народне оповідання про дійсні події. (Переказ)
72. Додайте: «Мені тринадцятий…»(Минало)
73. Народні пісні на Різдво. (Колядки)
74. Автор твору «Хор лісових дзвіночків». (Тичина)
75. Автор «Заповіту». (Шевченко)
76. Легендарна піснярка. (Маруся Чурай)
77. Автор «Досвітніх огнів». (Леся Українка)
78. Хто плакав у Путивлі?(Ярославна)
79. Автор «Енеїди». (Котляревський)
80. Співець кохання з Донбасу. (Сосюра)
81. Яка Десна в Довженка? (Зачарована)
82. Чиї «Два кольори»? (Павличка)
83. Хто парубок моторний? (Еней)
84. Найбільший прозовий твір? (Роман)
85. Українка – султанша. (Роксолана)
86. Який Ангел у Коломійця? (Дикий)
87. Перший український байкар. (Сковорода)
88. Прізвище вершників Яновського? (Половці)
89. Рідне село Рильського. (Романівка)
90. Поема Шевченка про Коліївщину. («Гайдамаки»)
91. Прізвище Чіпки. (Вареник, Варениченко)
92. Тіні яких предків? (Забутих)
93. Поезія про особисте. (Інтимна)
94. Рідне місто Лесі Українки. (Звягель; Новоград-Волинський)
95. Зілля – назва роману. («Бур’ян»)
96. Чиє весілля на Подолі? (Свіччине)
97. Зібрання описів років. (Літопис)
98. Давньоукраїнський полеміст. (Вишенський)
99. Повість про землю Кобилянської. («Земля»)
100. Прізвище Олександра Олеся. (Кандиба)
101. Основоположник нової української літератури. (Шевченко)
102. Сучасний письменник Житомирщини.
(Грабовський, Опанасюк, Никончук, Клименко, чи хтось інший)
103. Протиставлення у творі. (Антитеза)
104. Дяки, що мандрували. (Мандрівні)
105. Поема про птахів Симоненка. («Лебеді материнства»)
106. Народне оповідання про фантастичні події. (Легенда)
107. Додайте: «Грицева шкільна…» (Наука)
108. Народні пісні про весну. (Веснянки)
109. Виконавці дум. (Кобзарі)
110. Твір про тухольську громаду. («Захар Беркут»)
111. Основний персонаж «Ста тисяч». (Калитка)
112. Вірш без рими. (Білий)
113. Автор «Чорної ради». (Куліш)
114. Чия сім’я сварилася? (Кайдашева)
115. П’єса про українізацію. («Мина Мазало»)
116. Батько продавець у «Соборі». (Лобода)
117. Письменники 60-х. (Шістедесятники)
118. Рідне містечко Довженка. ( Сосниця)
119. Перекладач із Житомира. (Борис Тен)
120. Автор повісті «Марія». (Самчук)
121. Автор «Пісні про рушник». (Малишко)
122. Казкова героїня «Лісова пісня». (Мавка)
123. Творець українського кіно. (Довженко)
124. Народний псевдонім Франка. (Каменяр)
125. Автор «Мисливських усмішок». (Вишня)
126. Новела про роздвоєння душі. («Я(Романтика)»)
127. Перша збірка Шевченка. («Кобзар»)
128. Річка, оспівана Нечуєм-Левицьким. (Роставиця; Рось)
129. Основна премія в Україні. (Шевченківська)
130. Поет-язичник. ( Богдан Ігор Антонович)
131. Рідне село Шевченка. (Кирилівка)
132. Який Марко у Стельмаха. (Безсмертний)
133. Де могила Шевченка? (На Чернечій горі; в Каневі)
134. Поет-майстер звукопису. (Тичина)
135. Авторка роману «Маруся Чурай». (Ліна Костенко)
136. Рідний край Самчука. (Волинь; Рівненщина)
137. У кого рученьки терпнуть? (У швачки)
138. Великий сонцепоклонник. (Коцюбинський)
139. Твір для театру. (П’єса)
140. Кошовий з роману Яса. (Іван Сірко)
ФОТОМАТЕРІАЛИ