Урок №____ Використання мережі інтернет для навчання
Цілі:
навчальна: сформувати поняття про інтернет-енциклопедію, інтернет-словник, он-лайн перекладач;
розвивальна: розвивати логічне мислення;
виховна: виховувати в учнів інформаційну культуру, активність, вміння самостійно здобувати знання.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: комп’ютери, підручники, інтернет, картки із завданнями.
хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
іі. Перевірка домашнього завдання
ііі. відтворення і коригування опорних знань
На картках записані групи слів. Учні викреслюють зайве поняття, обмінюються картками, здійснюють взаємоперевірку.
1. Веб-сайт, веб-браузер, мережна папка.
2. Пошук, ключові слова, обліковий запис.
3. Зображення, папка, фрагмент тексту.
4. Гіперпосилання, веб-сайт, ім’я комп’ютера.
5. Локальна мережа, Інтернет, глобальна мережа, комп’ютер.
IV. мотивація навчальної діяльності
— Чи доводилось вам шукати пояснення конкретного слова (терміну, поняття)? Перекладати текст?
— Отже, зазвичай, ми користуємось відповідною літературою (словниками, енциклопедіями).
— А якщо її немає в бібліотеці? Правильно, в пригоді може стати Інтернет.
— Ви всі здогадались, що тема нашого уроку пов’язана з електронними словниками, енциклопедіями та програми-перекладачами. Як їх знайти і як з ними працювати, ви дізнаєтесь під час вивчення теми уроку.
V. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
VI. сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування або самостійна робота учнів за підручником «Інформатика, 5 клас»
Короткий конспект навчального матеріалу
Енциклопедія — це збірка наукових відомостей і довідок з різних тем, призначена для широкого кола читачів.
В Інтернеті розміщено багато сайтів, що містять освітню інформацію. Наприклад, такими є Інтернет- або веб-енциклопедії.
Як ви розумієте термін «веб-енциклопедія»?
Чи працювали ви з веб-енциклопедіями?
Відповіді учнів узагальнюються, формулюється означення:
Інтернет-енциклопедія — це енциклопедія, що міститься в Інтернеті.
Існують універсальні та спеціалізовані Інтернет-енциклопедії.
Наприклад:
Вільна енциклопедія Вікіпедія — Wikipedia.org.
Всеукраїнська велика енциклопедія рослин — roslunu.com.ua.
Всеукраїнська велика енциклопедія тварин — tvarunu.com.ua.
Українська Інтернет-енциклопедія — www.uapedia.com.ua.
В Інтернеті можна знайти багато різних словників.
Наприклад, на головній сторінці сайту Словопедія (slovopedia. org.ua) розміщено Орфографічний словник української мови, Фразеологічний словник української мови, Словник іншомовних слів, Словник стилістичних термінів та інші. Для роботи з ними потрібно вибрати певний словник, у ньому знайти шукане слово за алфавітом або ввести шукане слово в рядок пошуку.
Ресурси мережі Інтернет надають можливість перекладати слова та фрагменти тексту з однієї мови іншою.
Наприклад:
Перекладач Google — https://translate.google.com.ua.
Перекладач — pereklad.online.ua/ukr.
Переклад з англійської українською — pereklad.online.ua/ukr/ anglo-ukrainskiy.
Онлайн-перекладач текстів — translate.meta.ua/ua та інші.
VII. осмислення, узагальнення і систематизація навчального матеріалу
Практичне завдання. Інструктаж з техніки безпеки
Виконання комплексу вправ для зняття зорової втоми.
Учитель, враховуючи індивідуальні особливості учнів класу, самостійно визначає час і тривалість проведення комплексу вправ під час роботи (як правило, через 8 хвилин після початку роботи).
Завдання 1. Пошук матеріалів в інтернет-енциклопедіях
Знайдіть в Інтернет-енциклопедії Вікіпедія відомості про рідне місто (село).
Завдання 2. Пошук матеріалів у словниках
Знайдіть в онлайн-словниках пояснення крилатого вислову «ахіллесова п’ята».
Завдання 3. Переклад текстів з використанням онлайн-перекладача
Використовуючи онлайн-перекладач, пропонований учителем, перекладіть знайдене пояснення крилатого вислову «ахіллесова п’ята» англійською мовою.
— Для чого створені Інтернет-енциклопедії?
— Які Інтернет-енциклопедії ви знаєте?
— Як виконати пошук матеріалів у Вікіпедії?
— Які існують словники?
— Які Інтернет-словники вам відомі?
— Як виконати пошук матеріалів у словниках Словопедії?
— Для чого призначені онлайн-перекладачі?
— Які онлайн-перекладачі ви знаєте?
— Як виконати переклад тексту з використанням онлайн-перекладача?
VIII. домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, конспект уроку.
Завдання за підручником
IX. Підсумки уроку
Учні дають відповіді на запитання вчителя. Учитель узагальнює ці відповіді.
1. Що сьогодні дізналися нового?
2. Чого навчилися?
3. Що сподобалось на уроці, а що ні?
4. Чи виникали труднощі?
X. оцінювання роботи учнів