Використання природничо-наукових знань у повсякденному житті, мистецтві, створенні нових матеріалів, техніки, технологій.
Тема неймовірно об'ємна тому, щоб учні зрозуміли використання природничих знань варто систематизувати їх.
Розробка для 5 клас в підручники не знайшов, дану тему, тому тут вже не має значення авторства підручника користуйтесь даром. Не осудіть строго, якщо щось не так, можете дати пораду, А коли є бажання віддячити, можете підписатися на канал в yuotube
Гало Спостерігається на хмарах, розташованих прямо навпроти джерела світла. Спостерігач повинен знаходитися на горі або в повітрі, а джерело світла (Сонце або Місяць) - за його спиною. Являє собою кольорові кільця світла на хмарі навколо тіні спостерігача. Всередині знаходиться блакитне кільце, зовні - червоне, далі кільця можуть повторюватися з меншою інтенсивністю. Кутовий розмір набагато менше, ніж у веселки - 5 ... 20 °, в залежності від розміру крапель в хмарі.
МІРАЖМіраж обумовлений заломленням світла при проходженні через шари повітря різної щільності, виражається у виникненні обманного зображення. Міражі можна спостерігати в жаркому кліматі, особливо в пустелях. Рівна поверхня піску вдалині стає схожої на відкрите джерело води, особливо якщо дивитися удалину з дюни або пагорба. Насправді "водна поверхня" - це ні що інше, як відображення неба. Іноді міражі показують цілі об'єкти, що знаходяться на великій відстані від спостерігача. Складні явища міражу з різким спотворенням виду предметів носять назву Фата-моргана.
Північне сяйво. Світіння, спостережуване на небі в полярних областях, називають північним або полярним сяйвом, а так само південним - в Південній півкулі. також і в атмосферах інших планет, наприклад Венери. Природа і походження полярних сяйв - предмет інтенсивних досліджень, і в зв'язку з цим були розроблені численні теорії. Полярні сяйва, як вважають учені, виникають внаслідок бомбардування верхніх шарів атмосфери зарядженими частками.
В основному призначена для використання у виробництві і побуті електроенергія виробляється електростанціями, де механічна енергія обертання парових турбін перетворюється в електричну електричними генераторами. Тепло, необхідне для нагрівання пари, яка обертає турбіни, отримують в основному за рахунок викопного палива. Крім теплових електростанцій значна частина електроенергії виробляється атомними електростанціями та гідроелектростанціями. В останньому випадку використовується відновлюване джерело енергії. Іншими відновлюваними джерелами енергії є енергія вітру, яку використовують дедалі популярніші в сучасну епоху вітрові електростанції. Пряме використання сонячної енергії можливе завдяки сонячним елементам. Де використовується електрика?
Електрична енергія має величезне значення у житті людини. Вона приводить в рух трамваї, автобуси, тролейбуси, електропоїзди. В промисловості електричне енергія приводить в рух верстати для обробки різних матеріалів, для плавки металу, для керування супутниками та космічними кораблями.
Окрім виробництва й розподілу електричної енергії через мережу, широко використовуються також такі джерела електричної енергії, як електрохімічні батареї та акумулятори, які дозволяють отримати електричний струм невеликої напруги, потрібної для роботи переносних електронних приладів.
У 1870-х роках з'явилася лампа розжарювання, яка стала першим побутовим приладом, що вимагав проведення електричної мережі в кожну людську оселю й установу. Серед важливих домашніх електроприладів: радіо, телевізор, програвач, пральна машина, холодильник, кондиціонер, обігрівач та багато інших. Багато з цих приладів використовують електродвигун, винайдений Майклом Фарадеєм.
Використання електричної енергії для опалення може бути доцільно в якості резервного або додаткового джерела тепла або в місцях, де потреба в теплі виникає не дуже часто, наприклад, в заміських будинках. Електричні пристрої також рекомендовані для використання в місцях, де відсутні комунікації центрального опалення або газу. Більшість електричних теплогенераторів мають компактні розміри і не вимагають дорогого додаткового обладнання.
Що є головним джерелом тепла на Землі?Головним джерелом тепла на Землі є Сонце. Воно розтоплює навесні сніг, випаровує калюжі. З ним пов'язана зміна пір року. Від нього залежить, холодним чи теплим буде день. Більшість інших джерел тепла так чи інакше пов'язані із Сонцем. Вугілля, нафта, газ зберігають у собі накопичене протягом мільйонів років тепло сонячних променів. Вітер також зобов'язаний своєю діяльністю променям Сонця.
Усі вони супроводжуються зміною температури. Які з цих явищ ви спостерігали в довкіллі? Чому, коли ви виходи те з води, вам прохолодно? Явище випаровування супроводжується виділенням тепла у простір, тому людині після купання прохолодно. Чому рано навесні, коли тане сніг, на вулиці прохолодно, незважаючи на ясні, сонячні дні? Танення снігу називають явищем плавлення, яке супроводжується вбиранням тепла з простору. Тому в період танення снігу навесні завжди прохолодно. Явище конденсації супроводжується виділенням тепла у простір.
Швидкість випаровування залежить від: 1) виду речовини (ефір випаровуватиметься швидше ніж вода, а олія сохнутиме взагалі кілька діб), 2) площі ії поверхні (з широкої тарілки вода випарується швидше ніж з чашки), 3) температури (якщо тарілку з водою поставити на батарею то вода випарується швидше), 4) вітру (білизна скоріше висохне у суху вітряну погоду ніж у тиху).
Блок. Блок - простий механічний пристрій, що дозволяє регулювати силу, вісь якої закріплена при підйомі вантажів, не піднімається і не опускається. Блок виготовляють у вигляді колеса із заглибиною для мотузки чи ланцюга, каната, вiн крiпиться на вiсь i тому може обертатися. Якщо блок закріпити на потрібній висоті і перекинути через нього мотузку або ланцюг, то піднімати вантажі буде зручніше і швидше. Проте блок не дає виграшу в силі, а лише змінює напрямок її дії.
Біологія — це наука, що вивчає основи життєдіяльності та взаємодії живих організмів. Вся біосфера, що оточує людину, відноситься до сфери інтересів цієї галузі знань. Знання біологічних законів дає розуміння того, що в природі все взаємопов'язане, і необхідне збереження балансу різних видів істот.
Біологія стала теоретичною основою для медицини, давши їй можливість зрозуміти специфіку людського організму. Біологія корисна і в особливо в сільському господарстві. Знання законів розвитку живих організмів допомогло людині навчитися виводити нові види, більше пристосовані для культивування в штучному середовищі.
Вивчення хвороб, їх причин, винайдення способів профілактик та лікування. Відкритий 1928 року пеніцилін порівняно швидко став широко використовуватися як антибіотик. Роботи з вивчення імунітету – від відкриття явища як такого (Мечников, Ерліх,1908) до розуміння його молекулярних механізмів. Відкриття груп крові (1930) дозволило розробити методику її переливання. Медичною технікою стала трансплантація органів (1990).
Розуміння будови та механізмів функціонування організму людини. Дослідженню найзагадковішої системи нашого організму – нервової. Було вивчено будову нейронів, функціонування синапсів. Завдяки біохімії було вивчено будову та функції важливих ферментативних систем, які забезпечують, зокрема, енергетичний обмін
Розуміння будови та механізмів функціонування організму людини. Розкриття структури ДНК (1962) стало початком активного розвитку молекулярної біології. На початку ХХ ст. було показано роль хромосом у спадковості, значення генів у регуляції біохімічних реакцій, відкрито процеси транскрипції та реплікації. Розкрито генетичний код, показано переривчасту (екзонно-інтронну) будову генів, розроблено методи генної модифікації організмів
Вирішення продовольчої проблеми. Вивчення структури хлорофілу та біохімічних механізмів фотосинтезу (1961) дало розуміння принципів синтезу продуцентами первинної органічної речовини, що є основою функціонування всіх екосистем і біосфери загалом«Зелена революція», пов’язана із впровадженням у сільське господарство досягнень науки: створення нових сортів сільськогосподарських культур
Біологія – наука, що дає знання, без яких не можна означити шляхи розв’язання глобальних проблем людства. Екологія дає розуміння взаємозв’язку всіх екосистем планети та значення їхньої стійкості для існування біосфери. Біотехнологія дає людству відновлювані джерела енергії, що дозволяють обмежити спалювання викопного палива та знизити рівень забруднення атмосфери. Підвищення ефективності сільського господарства дає можливість збільшувати вироблення їжі без розширення площ угідь, зберігаючи природні ландшафти
Хімія у побутіМіцне місце в нашому побуті займає тепер хімія. Вона пере білизну і чистить кухонне начиння, фарбує стіни і доводить до блиску підлоги, обновляє килими й одяг і допомагає доглядати за рослинами. Але ж усе це – звільнення від багатьох турбот, заощаджені години, які можна присвятити улюбленій справі чи відпочинку. Товари побутової хімії стають усе більш популярними, розширюються області їхнього застосування, росте річний обсяг їхнього виробництва.
На початку нашої ери люди використовували в побуті близько 100 хімічних речовин як органічного походження (бджолиний віск, крохмаль, жири, оливкову та кокосову олію, оцтову кислоту тощо) так і неорганічного (пемза, кухонна сіль тощо). У наш час багато вчених, інженерів, хіміків постійно поповнюють асортимент хімічних засобів, намагаючись винайти такі, які б не були шкідливими для здоров’я людини, екологічно чистими
Давайте заглянемо в сучасну квартиру. Тут усе, починаючи із синтетичного дверного дзвоника і блискучої білої дверної ручки, і, кінчаючи пластмасовими плитами і кольоровим огородженням зі склопластику на балконі, зв'язане з ними. На підлогах — синтетичні килими, на вікнах — портьєри із синтетичної тканини. На кухні — стіл і табуретки з полімерів, холодильник зі стінками з органічного скла, пластмасовий посуд і багато чого іншого.