Волт Вітмен .Життєвий і творчий шлях письменника.Вітмен – американський поет- новатор. Збірка «Листя трави», її провідні теми й мотиви .

Про матеріал
Розробка уроку для учнів 10 класу. Використані різноманітні форми та методи роботи Волт Вітмен .Життєвий і творчий шлях письменника. Вітмен – американський поет- новатор. Збірка «Листя трави», її провідні теми й мотиви .
Перегляд файлу

Міністерство освіти і науки України
НМЦ ТТО у Тернопільській області

Методична розробка уроку
зарубіжної літератури.

Волт  Вітмен .Життєвий і творчий шлях письменника.Вітмен – американський поет- новатор. Збірка «Листя трави»,  її провідні теми й мотиви .

Виконала викладач зарубіжної літератури ДНЗ « Вишнівецький професійний ліцей»  Шушкевич Людмила Степанівна

Вишнівець, 2019


Тема уроку:   Волт  Вітмен .Життєвий і творчий шлях письменника.

Вітмен – американський поет- новатор. Збірка «Листя трави»,  її провідні теми й мотиви .

                   

Мета уроку:

-показати значення творчості В.Вітмена  в літературному процесі США , визначити його вплив на світову поезію;

-ознайомити учнів  з особливостями збірки «Листя трави»;

-розвивати предметні компетентності , визначати тематику, проблематику, композицію збірки «Листя трави»;

-визначати особливості образу ліричного героя;

-навчити  розуміти  символи , які є у збірці;

-з'ясувати, що таке верлібр , його застосуванням  у збірці Вітмена;

-розвивати вміння риторичного читання поезії , аналізу віршів поета.

 

Тип уроку:     комбінований.

Обладнання :  портрет Вітмена, презентації , глосарій уроку (романтизм,філософія,верлібр),схема «Символіка трави у збірці», літературний диктант- практикум, підручник «Зарубіжна література.10 клас».Автор О.Ісаєва.

 

                                            Хід уроку

І. Організаційний момент.

Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

 

ІІ. Актуалізаія опорних знань.

Літературний диктант –практикум «Романтизм у США».

1.Вкажіть ,на які періоди ділиться романтизм в США?

2.Хто з представників романтизму вам відомий?

3. «Той , що виходить за межі»-це напрям філософії, який називається…

4.Всі письменники романтики США  боролись проти…

 ( Перевірка  диктанта  -практикуму (відповіді 2-3 учнів)).

 

ІІІ.Повідомлення нового матеріалу.

 Сприймання і осмислення , узагальнення і систематизація учнями нових знань.

     Народився Волт Вітмен 31 березня 1819 р. в селищі на о. Лонг-Айленд

(Довгий острів, найбільший у Америці) у будинку на березі океану. Ще

хлопчиком він мріяв написати щось про морське узбережжя, саме морські

хвилі навіяли йому ритм верлібру. Це була звичайна родина, їхні предки

переселилися сюди з Голландії у пошуках кращої долі, займалися

фермерством, розводили коней, тоді на острові майже всі займалися

фермерством. (Зараз це густо населений індустріальний район). Батько

Вітмена працював теслею, зводив будинки. Саме на честь батька первістка

назвали Вальтером. Це пізніше під час випуску своєї книги Вітмен дещо

змінить своє ім’я. Мати Вітмена Луїза Ван Вельзор була доброю

малоосвіченою жінкою, вона виховувала 9 дітей. Саме матір Вальтер любив

найбільше, а не суворого і запального батька.

У 1823р. сім’я переїхала до Брукліна (зараз це район Нью-Йорка), де

батько звів будинок. Вальтер пішов до школи (вчився лише 6 років), але

через матеріальну скруту в 11р. довелося йому кинути навчання і йти на

службу до адвоката. Господарі були добрими людьми , залучали хлопчика до

читання. Потім він пішов учнем до типографії, там у вільний час почав

складати вірші та статті. А далі став кочувати з однієї роботи на іншу, ніде

довго не затримуючись. Тому всі вважали його ледачим диваком. У 1836р.

повернувся на рідний острів і став шкільним учителем. У 1841р. несподівано

поїхав до Нью-Йорка, де на протязі 7 років працював у різних виданнях.

Вітмен був самоуком, він отримував знання із книжок і від самого життя. Так

він дожив до 35 р.. А потім настало раптове переродження.

1848 р. Вітмен здійснив подорож Америкою, пішки обійшов 17 штатів

(більше 4 тисяч миль). Такі мандри були йому необхідні, щоб краще

зрозуміти себе і життя. Біографи твердять, що саме після цієї поїздки і

народився великий поет. Сам він говорив, що «божественний час прозріння»

прийшов до нього одного липневого ранку, коли він лежав на траві і раптом

зрозумів, що Бог – це його брат , Його душа йому рідна, а центром Всесвіту є

любов.

Вітмен усе частіше усамітнювався і писав вірші. Любов до усамітнення

дивувала тих, хто його знав. Серед природи поет почувався краще, ніж серед

людей.

Книгу він набрав сам і надрукував 800 примірників у типографії своїх друзів.

Щоб видати книгу із 12 поезій, продав свій будинок. Вийшла вона в липні

1855 р.( за кілька днів до смерті батька) під назвою «Листя трави».

Ралф Уолдо Емерсон, філософ-трансценденталіст і поет, був єдиним,

хто підтримав Вітмена. Він назвав книгу «Листя трави» «найоригінальнішим

витвором розуму і мудрості». Вітмен захоплювався ідеями

трансценденталістів ( довіра до себе, духовна незалежність, божественність

людського «я», природна рівність людей). У другому виданні Вітмен помістив

схвальний відгук Емерсона, але і це не допомогло. Лише після п’ятого

видання у Вітмена з’явились прихильники. Деякі називали його учителем

життя.

Автор назвав збірку «Листя трави». Зелений колір для поета – це колір

надії, а трава – символ незнищенності життя. Книга Вітмена стала найбільш

американською із усіх книжок. «Листя трави» – це цілісний образ Америки,

де перемогла ідея демократії, автопортрет молодої американської

цивілізації. Тема збірки – сам Волт Вітмен, духовний шлях людини, яка

шукає свого місця у Всесвіті. Сюжет книги – людина і Всесвіт. Поезії не мають

заголовків, їх треба сприймати як цілісний твір. Ідея твору – одвічна

неухильна перемога людини.

Твори, які ввійшли до збірки, автор поділив на 15 циклів. До кожного ввійшли поезії, об'єднані за певними темами. Цикли мали відповідні назви: "Присвяти" (оспівування простої окремої особистості, людей різних професій; розкриття очевидних істин життя), "Діти Адама" (показ гармонії фізіологічного і духовного в людині; оспівування краси людського тіла, фізичного і платонічного кохання), "Аїр благовонний" (розкриття ідей демократії; тема дружби, братерства, любові), "Перелітні птахи" (оспівування сили, можливостей молодого покоління; заклик до нового життя; сподівання на зміни в суспільстві), "Морські течії" (філософсько-пейзажна лірика), "При дорозі" (антирабовласницькі мотиви; незмінні картини життя), "Барабанний бій" (події Громадянської війни в США 1861-1865 p.p.; роль поета і поезії в роки війни), "Пам'яті президента Лінкольна" (вірші, присвячені президенту Лінкольну), "Осінні ручаї" (тема свободи, життя і смерті; проблема екології; мотиви повстання), "Шепіт божественної смерті" (безсмертя після смерті), "Від полудня до зіркової ночі" (музика кохання; негаразди життя; революція в Іспанії; "ніч, сон, смерть і зірки"), "Пісні розставань" (щасливе майбуття; схід і захід життя), "Дні семи десятиліття" (сенс щастя; підведення підсумків життя; мотиви самогубства; тема справжніх переможців), "Прощавай, моє Натхнення!" (оспівування сили поета, смерті в ім'я свободи, безсмертя і добра), "Ехо минулих літ" (відречення від небажаних фактів; визнання й оспівування життя, в якому люди стали рівноправними).

У збірці "Листя трави" наявні наскрізні теми й образи. Виділимо такі наскрізні теми: Людина - Особистість - Жінка - Чоловік; життя і смерть; Тіло і Душа; війна; Демократія; Природа; щастя. Серед наскрізних образів можемо виділити такі: Життя, Смерть, Сонце, Море, Повітря, Земля, Кохання.

Вітмен відмовився від традиційної форми вірша і вибрав верлібр,

вільний вірш без рими і чітко визначеного ритму. Це була геніальна спроба

поставити поезію врівень із часом, із шаленим ритмом життя. Вільний вірш –

синтез фольклорного і релігійного вірша. «Морські хвилі не викочуються на

берег через рівні проміжки часу, як і пориви вітру між соснами», - так

пояснював поет свою відмову від віршового розміру. Вітмен своєю творчістю

здійснив стрибок над прірвою років у майбутнє поезії, у ХХІ століття.

Оригінальність Вітмена пояснюється самобутністю самої Америки.

Наступним етапом біографії Вітмена була Громадянська війна. Брат

Джорж був поранений. Волт поспішив на фронт, щоб допомогти братові.

Поранених було так багато, а доглядати їх було нікому, і Вітмен залишився

працювати у лазареті на 3 роки. Безкорисливо! Одного разу він перев’язував

хворого на гангрену і необережно доторкнувся до рани порізаним пальцем.

Вся його рука почервоніла і розпухла. Хвороба начебто минула, але через

кілька років обернулася великою трагедією.

Тяжким ударом для поета було вбивство президента Лінкольна, з яким

він пов’язував майбутнє американської демократії. Саме Лінкольн

провів свою країну крізь полум’я громадянської війни і загинув. Пам’яті

Лінкольна поет присвячує вірш «О капітан! Мій капітан».

Повоєнні роки були важкими. Вітмен довго не міг знайти роботу,

поховав матір і брата. Із листів рідним поет постає ніжним сином і братом,

який турбується про всіх членів родини. Його називали «сивим добрим

поетом». У 1873 р. сталася трагедія: Вітмена паралізувало, відібрало ліву

сторону. Лікарі говорили, що це наслідки хвороби у лазареті. Поет переїхав у

м. Кемден. Англійські друзі зібрали для нього невеликий капітал, достатній

для безбідного існування. Хвороба не вбила оптимізму Вітмена. Його вірші

залишалися піснями щастя. Доглядати поета приїхала Анна Гілкрайст, яка

була закохана у Вітмена, але тяжко хворий поет наголошував, що вони

можуть бути лише друзями. Анна померла раніше за Вітмена. Поет ніколи не

був одружений. (У 29 р. він палко закохався у жінку в Новому Орлеані, але

вона промайнула в його житті і зникла). У 1890 р. Вітмен придбав місце для

могили і пам’ятник, але смерть не приходила. Останні роки він був прикутий

до інвалідного візка. 26 березня 1892 р. поет відійшов у вічність.

 

ІV . Робота  над текстами  поезій , які є в підручнику та їх аналіз по схемі.

Схема  аналізу поезій

  • Тема твору(про що розповідається в  поезії).
  • Ідея твору (головна думка).
  • Образи (ліричний герой, поет, природа, місто…).
  • Художні особливості  поезії (епітети, метафори, олюднення, порівняння,  повтори, емоційна лексика, протиставлення ,символіка, асоціації, рима, ритм…)

      -Розуміння поезії слухачем, читцем твору, власні думки про значення поезії,   ,її важливість, емоційний вплив на людей.

 Аналізуються поезії «Пісня про себе», «Листя трави», фрагменти яких є в презентації та підручнику.

 

V.Узагальнення та систематизація знань.

Використовуємо метод для критичного аналізу Fishbone*

* Метод Fishbone можна використовувати як окремо для проведення аналізу певної ситуації, так і зробити його стратегією цілого уроку. При цьому найбільшого ефекту можна досягти під час узагальнюючих уроків та систематизації знань, коли тема вже вивчена.

Схема включає в себе чотири основні блоки, представлені у вигляді голови, кісток та хвоста риби. Кожна з них відповідає за певні нюанси:

  • голова – тема, питання або проблема, що підлягає аналізу;
  • верхні кістки (або ті, що розміщені з правого боку при вертикальному положенні схеми) – основні поняття теми та причини виникнення проблеми;
  • нижні кістки (або ті, що розміщені з лівого боку при вертикальному положенні схеми) – факти, що є підтвердженням певних причин чи понять, вказаних у схемі;
  • хвіст – відповідь на поставлене питання, висновки.

Найважливіші поняття треба розміщувати ближче до голови

 

 

VI. Підсумки. Оцінювання  роботи учнів на уроці .

VII. Домашнє завдання . Готуємось до тематичної атестації, сторінка 117 підручника.  

 

 

docx
Додано
17 листопада 2019
Переглядів
8706
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку