5 клас
Тема: Вплив комп'ютера на здоров'я людини.
Мета:
■ ознайомити учнів із позитивним і негативним впливом комп'ютера на здоров'я людини;
■ розвивати навички безпечної роботи за комп'ютером;
■ виховувати ціннісне ставлення до здоров'я.
Тип уроку: заняття з елементами тренінгу.
Обладнання: фломастери (жовті, червоні) за кількістю учнів, картинка сонця.
Хід уроку:
І. Гармонізація простору.
Учитель. Добрий день! Діти, вітаю вас, сьогодні чудовий, світлий, сонячний день, попереду на нас чекають цікаві відкриття, отже, покажіть мені ваші долоні (учні показують долоні), покладіть на одну долоньку: уважність, наполегливість, творчість. На іншу я покладу вам цікавість і терпіння. Зберіть усе, що у вас у долоньках, і почнемо наш урок, узявши всі перелічені якості із собою.
— Чого ви очікуєте від уроку?
Учитель. А я сподіваюся, що всі ви будете правильно, точно й красиво висловлювати свої думки, злагоджено працювати в групах, парах, логічно мислити, чітко знати й виконувати свої права й обов'язки!
II. Мотивація навчальної діяльності.
Персональний комп'ютер — уже давно не дивина, й інтерес до нього не поясниш звичайним інтересом до новинки. Навпаки, мікрокомп'ютери стали чимось звичайним у нашому повсякденному житті. Дорослі використовують їх для роботи, діти — для навчання в школі. Їх можна побачити щодня де завгодно: у магазині, на вокзалі, у лікарні, у бібліотеці, у школі тощо.
Група американських учених провела дослідження про вплив активності використання комп'ютера на загальний розвиток дітей і дорослих. За результатами цього дослідження виявилося, що, наприклад, «комп'ютеризовані» діти дошкільного віку у період від 3 до 5 років мають кращі здібності до запам'ятовування порівняно зі своїми однолітками, що не так активно спілкуються з ПК. Але! Як завжди, одне велике «АЛЕ». Учені встановили: якщо людина проводить багато часу за комп'ютерними іграми, вона не отримує від цього ніякої користі для свого розвитку! Навпаки, віртуальний світ «затягує» людину у свої тенета так, що вона втрачає спочатку інтерес до реального життя, а потім і зв'язок із ним, навички співжиття в реальному світі. Вона поступово починає жити за правилами гри, а не реального життя. А в які ігри найчастіше грають люди?.. Отож, на таких персонажів вони й ризикують перетворитись. Але ж ми, я впевнена, не такі.
Отже, вам купили комп'ютер. Без сумніву, практично відразу після його придбання людина, яка піклується про своє здоров'я, ставить безліч запитань:
На деякі з цих запитань ми спробуємо відповісти на сьогоднішньому уроці, тема якого — «Вплив комп'ютера на здоров'я людини».
III. Актуалізація опорних знань.
Продовжте речення: «Для мене комп'ютер — це...» ...розваги, спілкування, перегляд фільмів, пошук додаткової інформації, велика бібліотека, помічник у навчанні...
Мета: допомогти учасникам за допомогою анкети виявити рівень впливу комп'ютера на їхнє здоров'я.
Інструкція. Вам буде запропоновано ряд питань, на які можливі лише відповіді «так» чи «ні». Ви будете малювати промінчики сонечка фломастерами жовтого та червоного кольору залежно від обраної вами відповіді. Після кожного запитання я буду говорити: якщо «так» — жовта, якщо «ні» — червона, або навпаки.
Анкета
1. Ви віддаєте перевагу можливості посидіти біля комп'ютера, ніж зайнятися спортом? (Так — червоний, ні — жовтий)
2. Чи легко Вас відірвати від гри? (Так — жовтий, ні — червоний)
3. Чи користуєтесь комп'ютером більше 5 років? (Так — червоний, ні — жовтий)
4. Ви краще поспілкуєтеся з другом, ніж просидите над новою комп'ютерною грою? (Так — жовтий, ні — червоний)
5. Ви спершу почитаєте повідомлення з електронної пошти, ніж нову цікаву книгу? (Так — червоний, ні — жовтий)
6. Чи робите ви гімнастику для очей? (Так — жовтий, ні — червоний)
7. Комп'ютер для вас є насамперед предметом першої необхідності? (Так — червоний, ні — жовтий )
8. Чи втомлюються у вас очі під час роботи за комп'ютером? (Так — червоний, ні — жовтий )
9. Ви вважаєте, що спілкування через комп'ютер краще, ніж безпосереднє?
(Так — червоний, ні — жовтий)
10. У вас часто мерзнуть руки під час роботи за комп'ютером? (Так — червоний, ні — жовтий )
11. Після роботи за комп'ютером у вас з'являються крапки перед очима? (Так — червоний, ні — жовтий )
13. Ви проводите за комп'ютером більше 2 годин на день? (Так — червоний,
ні — жовтий)
14. Після роботи за комп'ютером ви відчуваєте біль у шиї та в спині? (Так — червоний, ні — жовтий)
15. Чи робите ви перерви, працюючи довгий час? (Так — жовтий, ні — червоний)
Підбиття підсумків анкетування
Учитель пропонує кожному з учасників підрахувати кількість червоних і жовтих промінчиків на сонечку.
Учитель. Уявіть собі, що сонечко — це ваше здоров'я, і жовті промінчики підтримують його. А червоні — це та шкода, яку ви наносите своєму здоров'ю, ставлячи комп'ютер на перше місце перед спортом, спілкуванням із друзями та нехтуючи правилами безпеки для роботи за комп'ютером. Тому, чим більше червоних промінчиків на вашому сонечку, тим більше потерпає ваш організм.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Коли мова йде про дітей, головну небезпеку зумовлює той факт, що вплив відбувається на організм, що розвивається. У період дорослішання і позитивні, і негативні фактори мають більш вагоме значення. Яким ризикам піддають своє здоров'я діти, що подовгу сидять біля монітора? Ось найпоширеніші:
Як зменшити негативний вплив?
Перегляд відео "Правильне робоче місце".
Комп'ютер - це, безсумнівно, корисний винахід людства, а доступ до Інтернету відкриває перед дитиною величезні можливості саморозвитку. Не варто позбавляти своїх дітей цих переваг - просто подбайте, щоб робота за комп'ютером не перетворилася на залежність і щоб у дитини було правильно організоване робоче місце.
Розминка для зап'ястя та всієї руки.
1) Опустіть руки вниз, щоб вони спадали вільно, розслабте їх, затримайтесь у такому положенні декілька секунд;
2) стисніть руки в кулак і розімкніть, зробіть це щонайменше 5 разів;
3) зімкніть руки в «замок» на грудях, а потім витискайте їх уперед, зробіть це декілька разів;
4) поставте руки долонями одна до одної, нігтями однієї руки натискайте на пучки пальців іншої руки 10 разів, потім змініть руки.
Мир информатики. 1 год обучения. Гимнастика для рук (2-3 вправи).
Гімнастика для очей.
1) Частіше моргайте повіками очей: це зволожує очне яблуко та знімає втому.
2) Візьміть до рук ручку або олівець. Сконцентрувавши свій погляд на олівці, наближайте та віддаляйте його від обличчя, не відриваючи погляду.
3) Обертайте очима в різні боки: догори, вниз, праворуч, ліворуч.
Відеогімнастика для очей.
Фізкультхвилинка "Вверх-вниз".
V. Закріплення знань. Робота за комп'ютерами.
Сходинки до інформатики. 5-6 кл. Як поводитися з ПК: тестування.
VІ. Рефлексія. Відповідь на запитання «Що з почутого на сьогоднішньому уроці для вас було несподіванкою?»