ВПЛИВ ВОЄННИХ ДІЙ НА ТВАРИННИЙ І РОСЛИННИЙ СВІТ СТЕПОВОЇ ЗОНИ
УКРАЇНИ.
Остапченко Людмила Володимирівна
Викладач природничих дисциплін
(Дніпровський фаховий педагогічний коледж Комунального закладу вищої освіти
«Дніпровська академія неперервної освіти «Дніпропетровської обласної ради»)
На півдні України до Чорного та Азовського морів простягається степова зона України. Вона займає майже половину території України. Степ отримує найбільше сонячного проміння і тепла, водночас опадів тут випадає доволі мало, тому через брак опадів тут росте переважно трав’яниста рослинність. Рельєф степової зони України рівнинний, але також утворились яри, балки та горби. Також степ славиться найродючішими ґрунтами – чорноземами. Такі умови сформували унікальний рослинний і тваринний світ даної території.
Рослинний світ степової зони складається переважно з трав’янистих рослин та кущів, лише на півночі зони зустрічаються дерев’янисті рослини. Трав’яниста рослинність представлена такими рослинами, як: адоніс, степові півники, фіалки, ковила, півонія тонколиста, шавлія, конюшина, типчак, стоколос, деревій, полин, кермек, крокус, гіацинт, живтяк та інші. Дерева та кущі трапляються тільки там де є достатньо вологи (на берегах річок і в балках), ростуть тут: терен, шипшина, вишня, калина, верба, карагана кущова, ліщина звичайна, бузина чорна та інші.
Видовий тваринний світ степової зони України досить бідний, але представників кожного виду тварин тут досить багато. Найбільший видовий склад гризунів – тушканчик, ховрах, миші, є також заєць, вовк, лисиця, борсук, козуля, лелека чорний, дрохва, степовий журавель, вужі, степові гадюки.
Унікальним явищем степової зони є формування так званої Української пустелі – Олешківські піски. Утворення Олешківських пісків зумовлене природними процесами та господарською діяльністю людини. Тут можна зустріти унікальні види рослин та рідкісні види тварин. З 2007 по 2010 роки на окремих ділянках цієї території був створений Національний природний парк «Олешківські піски».
Ще одним з унікальних місць є біосферний заповідник Асканія-Нова імені Фрідріха Едуардовича Фальц-Фейна. Асканія-Нова є найстарішим степовим заповідником, входить у перелік семи чудес України та в сотню найвідоміших заповідних територій світу. Тут нараховується більше 500 видів рослин та 3000 видів тварин.
Але, починаючи з 2014 року, а в подальшому після 22 лютого 2022 року рослинний і тваринний світ степової зони України дуже постраждав. На це вплинули бойові дії та окупація деяких територій степу. Таким чином знищені багато видів унікальних рослин та тварин даного регіону. Воєнні дії та окупація впливають на біорізноманіття степової зони України як прямим так і непрямим чином.
Станом на початок 2024 року близько 2000 тисячі природоохоронних територій України були в окупації або і надалі там залишаються. Воєнні дії на півдні України вирізняються високою інтенсивністю, використанням важкої техніки, застосуванням вибухових речовин по всій лінії фронту, і це наносить велику школу ландшафту даної території. Саме степова зона на сході та півдні України зазнала найбільших руйнувань. Ще більшу загрозу для знищення південного степу спричинила руйнація Каховського водосховища. Ці дії спровокували значне зниження рослинності і тваринного різноманіття даного регіону, та посталили під загрозу існування рідкісних видів рослин і тварин.
За даними Екозору починаючи з 24 лютого 2024 року завдана величезна фізична шкода даній території, вчені говорять про скорочення на 7,5% важливих для природи України територій. Багато територій були окуповані, а 19% знаходяться під окупацією і зараз, і таким чином перебувають поза контролем з боку спеціальних органів. Інша територія опинилася на лінії фронту і була пошкоджена внаслідок вибухової зброї та важкої техніки, а якщо вибухова зброя потрапляла у водойми, то завдавала шкоди водним організмам, які страждали від акустичного шоку. Ще однією проблемою стають пожежі, які виникають у місцях обстрілів або вибухів боєприпасів. Станом на кінець жовтня 2023 року пожежі уразили 12 000 км2 території країни, 75% з них сталися в межах 30 км від лінії фронту.
Через воєнні дії на території Українського степу за даними екологів назавжди зникло близько 20 видів унікальних рослин та тварин. Ще понад 80 видів тварин під загрозою зникнення через активні бойові дії та окупаційну владу. Серед тих тварин, які найближчим часом можуть зникнути, є – цвіркун Anadrymadusa retowski, сармацька шемайя, піщаний сліпак, чорний лелека, степовий орел, євразійська рись, сипуха, їжак довговухий, бурий ведмідь. Та й деякі рідкісні рослини степу також на межі зникнення: горобина кримська, береза Betyla klokovii, дикий часник та інші.
Великою проблемою є також знищення лісосмуг. Дерев в степу і так росте не багато, в основному вони зосереджені на півночі, але зараз іде масове знищення деревних рослин важкою технікою, пожежами та самими людьми, тому що подекуди лісосмуги є єдиним джерелом дров та матеріалом для будівництва землянок.
Великої шкоди зазнали також природоохоронні території. На даний час російські війська окупували 8 національних заповідників, 12 національних парків. Деякі заповідники знищені на 80%, а деяких уже зовсім не існує. Щодо унікального біосферного заповідника Асканія-Нова, то 24 березня 2022 року працівники повідомили, що подальше збереження природоохоронної й науково-дослідної установи міжнародного значення, якою є заповідник, не може бути забезпечене українською адміністрацією та перебуває під безпосередньою загрозою. На даний час повідомляється, що більшість працівників заповідника продовжують працювати і доглядають за унікальними колекціями рослин і видами тварин. Зрозуміло, що тваринний свій заповідника перебуває в постійному стресі через вибухи та польоти авіації над заповідником. За деякими даними, частина унікальних тварин була вивезена у невідомому напрямку з території Асканії-Нової.
В окупації знаходиться і національний природний парк «Джирилгацький», і нова влада дозволила на території парку відлов і відстріл диких тварин, рибальство та будівництво.
Ще один національний парк, що перебуває зараз в окупації – це «Великий Луг», на території парку розміщуються російські військові і вони знищують унікальні ландшафти парку, будуючи лінії оборони. Великої шкоди парк зазнав після підриву дамби Каховського водосховища, багато рослин і тварин на межі вимирання через теперішню посуху.
Унікальні Олешківські піски також постраждали через вторгнення російський військ на територію України. Але найбільш загрозливим для них був підрив Каховського водосховища. На території Олешківських пісків існували кілька видів рослин і тварин ендеміків, які більше ніде не зустрічаються. Серед тварин ендеміків це – мишівка степова, емуранчик звичайний та інші.
Нажаль деякі заповідні території з іхнім унікальним тваринним і рослинним світом знищені повністю водою з Каховського водосховища. Станом на 12 червня 2023 року повністю знищено Національний природний парк «Нижньодніпровський» та Чорноморським біосферний заповідник з усіма їхніми мешканцями, загинули також понад 300 тварин в зоопарку «Казкова діброва».
Чи можливо буде відновити унікальний рослинний і тваринний світ східного і південного степу України після закінчення воєнних дій? Так, але частково. За більш ніж 2 роки бойових дій і окупації багато ендеміків на даний час уже зникли, багато знаходяться на межі зникнення. Зрозуміло, що після припинення воєнних дій і повної деокупації почнеться відновлення ландшафтів України. Цей процес буде досить тривалим, адже багато територій є замінованими, знищеними вибухами і пожежами, забруднені хімічними речовинами.