: Вправи та задачі на засвоєння таблиць додавання та віднімання числа 3. Складання задачі , яка містить поняття « стільки ж» . Вимірювання довжини відрізка.

Про матеріал
Вчити складати задачі, які містять поняття «стільки ж»; закріплювати вміння додавати й віднімати число 3 шляхом складання й розв’язування задач і прикладів; продовжити роботу над складанням задач на знаходження суми, остачі, вчити користуватися лінійкою для вимірювання довжини відрізків; розвивати математичне мовлення ; виховувати культуру оформлення письмових робіт, інтерес до навчання Обладнання: мультимедійний проєктор, слайди, предметні малюнки, геометричні фігури, картки з прикладами, таблиця з умовою задачі, індивідуальні картки. Тип уроку: урок-подорож.
Перегляд файлу

УРОК №5.

Тема :  Вправи  та задачі на  засвоєння  таблиць  додавання та віднімання числа 3. Складання задачі , яка містить поняття « стільки ж» . Вимірювання довжини відрізка.
Мета: учити складати задачі , які містять поняття « стільки ж»; закріплювати вміння додавати й віднімати число 3 шляхом складання й розв’язування задач і прикладів; продовжити роботу над складанням задач на знаходження суми , остачі,вчити користуватися лінійкою для вимірювання довжини відрізків; розвивати математичне мовлення ; виховувати культуру оформлення письмових робіт , інтерес до навчання
Обладнання: мультимедійний проектор , слайди , предметні малюнки, геометричні фігури, картки з прикладами, таблиця з умовою задачі, індивідуальні картки.
Тип уроку: урок-подорож.

Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго ранку ! Доброго дня!.
Бажаєте ви і бажаю вам я.
Хай плещуть долоньки ,
Хай тупають  ніжки,
Кивають  голівки
І сяють  усмішки.
Доброго  ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви і бажаю вам я...
ІІ .  Оголошення теми і мети уроку . Слайд № 1 , 2 .-   Сьогодні у нас буде незвичайний урок , ми вирушимо у подорож .
Під час подорожі будемо виконувати різні вправи та задачі на засвоєння таблиць додавання та віднімання числа 3 , вимірювати довжини відрізків, складати задачі , які містять поняття « стільки ж»
- Діти. Подивіться до нас надійшов лист. Слайд № 3
Дорогі друзі!
У мене трапилась біда. Гуси-лебеді викрали мого братика. Допоможіть будь ласка його знайти!
- Дивно, лист без підпису… Хто міг його написати? Діти, ви не підкажете? (Маша).
- Допоможемо Маші знайти братика? Для того щоб потрапити в казку , нам необхідно виконати завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань , умінь та навичок
1) Усна лічба Слайд № 4
Знайти приклади в яких другий доданок дорівнює 3 і обчислити його.
2+3                     3 + 3                                7 + 1                          7 + 3

 4+5                    4 + 3                                3 + 6                          2 + 6

1+3                     5 + 3                                8 + 1                          4 + 0

 6+2                    6 + 3                                5 + 5                          3 + 7

Розказати таблицю віднімання числа 3 . починаючи з більшого числа
10 9 8 7 6 5 4 3 -3           Слайд № 5
2) Гра «Знайди помилку» Слайд № 6
4+1=5               6-1=4          7+2=9       9-3=7      3+3=6      8-3=4     2+3=5     7-3=3

Слайд № 7
- Молодці , запрошуємо в казку ! А ось і Маша. Поспішає сестричка , щоб відшукати братика, а на її шляху стоїть піч. Вона згодна підказати , куди Гуси – лебеді понесли братика, тільки спочатку потрібно печі виконати завдання.
I V . Ознайомлення з новим матеріалом .
Зошит свій я відкриваю ,
Навскоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно , не зігнусь.
Буду я писати вправно -
До роботи я берусь.
1) Каліграфічна хвилинка Слайд № 8
З двох бананів на столі
Маша склала цифру три.
Якщо це запам’ятаєш –
Цифру три завжди впізнаєш.

- Назвіть попереднє число до числа 3 ; наступне .

- Назвіть числа менші за 3 , більші за 3 .

- Сьогодні повторимо написання цифри 3 .

- З яких елементів складається цифра 3  ? ( двох півовалів )  . (  Перший елемент пишеться вище середини клітинки , заокруглюється вгору , праворуч до верхньої сторони клітинки і переходить в малий правий півовал , що прописується вниз до середини клітинки . Від нього безвідривно пишеться більший півовал , що торкаючись середини нижньої лінії заокруглюється ліворуч трохи вище від неї .)

Написання цифри 3.

Ручку правильно тримаємо ,

За поставою слідкуємо .

Щоб цифри правильно писати,

Хвилинку каліграфії треба почати

- Напишіть через  клітинку цілий рядок цифри 3 .

- Клітинку вниз відступили і написали через клітинку всі цифри від 1 до 10.
2) Складання прикладів за малюнками і запис їх в зошити.

 Слайд № 9 , 10.
2+3    1+3    4-3     5-3    4+3    8-3    10-3    9-3   3+3    5+3    6-3    6+3 Фізкультхвилинка
Встаньте ,діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться!
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться!
Раз присядьте, два присядьте –
І за парти тихо сядьте!
3) Порівняння чисел

 Слайд № 11
- Піч дякує вам і говорить, що Гуси – лебеді понесли братика за річку.
Для того щоб допомогти Маші перейти річку , нам потрібно виконати наступне завдання. Чий ряд допоможе  Маші  швидше перейти  річку.?
Діти виходять ланцюжком і порівнюють числа.
7…3      10…9       2…0       5…8       3…3       4…1       6…7        9…3
2…5       9…6        4…4       0…3       8…7       6…10     1…5        9…8

4 ) Запис у зошиті числових рівностей , які містять поняття « стільки ж»

Слайд № 12 , 13 , 14

* У їжачка було 7 грибів , у білочки стільки ж . ( 7 = 7 )

* На клумбах розцвіло 3 тюльпани і стільки ж ромашок . ( 3 =3 )

* На годівницю сіло 4 горобця й стільки ж синичок . ( 4 = 4 )
- Молодці, діти, дякую за те що ви такі активні. Маша побігла далі.
5) Гра «Склади малюнок»
- У кожного на парті лежить геометрична фігура. Яка?(трикутник)
- Скільки кутів у трикутника? На одній стороні – приклад. Розв’яжіть його.
- Вийдіть до дошки ті , у кого відповідь дорівнює 1,2,3,4,5. Складіть із відповідей малюнок. Що у нас вийшло? (яблуко). У нас не просто так вийшло яблуко. Маша добігла до яблуні. Яблуня просить Машу допомогти розв’язати задачу.
6) Розв’язування задачі

 Слайд № 15
- Нагадаємо з яких частин складається задача?
Маша зібрала 2 кошики яблук. У першому кошику – 3 кг , у другому -2 кг . Скільки всього кілограмів яблук зібрала Маша?
- Про що йдеться в задачі?
- Скільки Маша зібрала яблук в перший кошик? У другий?
- Повторіть питання задачі.
- Чи можемо ми дізнатися , скільки всього кілограмів яблук зібрала Маша?
- Якою дією?
- Назвемо розв’язання задачі.(3+2=5)
- Дамо відповідь.(усього 5 кг яблук.)
Запис задачі в зошити
- Молодці , діти! Добре впорались із завданням! Яблуня дає вам яблучко , що вкаже шлях до будинку Баби Яги.

7) Гра « Чарівні фігурки» Складання задач .

- Було 3 червоних квадратики й 2 жовтих . Скільки всього квадратиків ?

- Було 3 червоних квадратики , а жовтих – на 2 більше . Скільки було жовтих квадратиків ?

- Запишіть розв’язання задач у зошит і порівняйте їх .

- Чому вийшли однакові приклади ? ( Тому що , щоб до 3 додати 2 і 3 збільшити на 2 , треба виконати одну й ту саму дію . )

- Чому відрізняються відповіді задач ? ( У першій задачі 5 квадратів – червоних і жовтих , а в другій – 5 жовтих .)
Фізкультхвилинка
Один – піднести руки вгору.
Два – нагнутися додолу.
Не згинайте . діти, ноги.
Не торкайтеся підлоги.
Три, чотири - прямо стати.
Будемо відпочивати.
Крильця пташки розправляють ,
Їх до сонця піднімають.
Потім можна політати
І комашок поганяти.
На галявину злетілись,
Там зернят вони наїлись.
Потім знову полетіли,
У гніздечка хутко сіли.

V. Закріплення вивченого матеріалу

 Слайд № 16

1. Робота над задачами

У Сергійка – 4 машинки

У Сашка - ? , на 3 більше .

- Скільки машинок у Сергійка ? Скільки у Сашка ? Поставте запитання до задачі .

- Як дізнатися , скільки машинок у Сашка ? ( 4 + 3 = 7 )

- Чому виконали дію додавання ?

 - Назвіть відповідь задачі .

Творча робота над задачею

- Змініть умову задачі так , щоб її можна було розв’язати відніманням .

( Аналогічно проводиться робота над задачею на знаходження остачі )

 Слайд № 17

У Марійки – 5 олівців

В Оленки - ? , на 3 менше

2) Робота з геометричним матеріалом.

 Слайд № 18
- Для того щоб будиночок Баби Яги повернувся до нас передом , а до лісу задом  потрібно відповісти на запитання.
- З яких геометричних фігур складається будинок Баби Яги?
- Скільки трикутників?(10)
- Скільки прямокутників?(7)
- Скільки малих прямокутників?(4) Поверніть їх.
- Молодці ,ви дуже уважні! Ви допомогли Маші врятувати братика. Вона дякує вам за допомогу.
У кожного з вас на парті карточка.  Ваше завдання виміряти довжину шляху , яку подолала Маша та її братик.( вимірювання довжини відрізків  - 5 см , 6 см , 8 см .)
- Перевіряємо, який шлях пройшла Маша , а її братик ?

3 . Самостійна робота . Слайд № 19

Вставте потрібне число .

* - 1 = 4                  7 = 9 - *                  4 + 1 + * = 6

* + 1 = 8                  3 = 6 - *                 6 – 1 - * = 4

10 - * = 9                5 = 6 - *                 4 + 2 + * = 7
- Ну , а нам час повертатися додому. Зворотній шлях у нас короткий. Сядемо рівненько, заплющимо очі. Уявіть собі , що ви вдихаєте аромат квітки. А тепер полічіть пелюстки квітки від 10  до 1. Розплющте очі. Ось ми знову в класі.
VІ.  Підсумок уроку

( Повторення таблиць додавання і віднімання  числа 3 напам’ять , « ланцюжком»)

- Що означає на 3 більше ; на 3 менше ?

- У Каті 7 квіток , а в Олі – стільки ж . Скільки квіточок в Олі ?

- Чи сподобалась вам подорож?
- Що сподобалось найбільше?
- Які перепони виникали на нашому шляху?
- Молодці, діти!  Маша дуже-дуже задоволена, і я рада за вас!

 Слайд № 20

 

doc
Додав(-ла)
Гуменчук Ольга
Пов’язані теми
Математика, 1 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
26 лютого
Переглядів
91
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку