Азовська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.
Якимівська РДА
Запорізька ОДА
Колективна робота учнів
2, 4, 7, 8 класів
Азовської ЗОШ І-ІІІ ст.
Керівник: вчитель біології
Арабаджи Ю.М
2015-2016 н.р.
Прибережна територія Азовського моря
Птахи, які гніздяться на території України налічують близько 270 видів з регулярним гніздуванням у весняно-літній період, до 140 видів трапляються взимку, з яких близько 20 з'являються регулярно в усій країні лише в осінньо-зимовий період, причому у значних кількостях.
З приходом зими птахам стає важко. Для збереження тепла в морозні дні та ночі необхідно більше енергії, тому за короткий світловий день необхідно знайти собі їжу в великих кількостях, а дуже часто взимку це стає майже неможливим, бо все вкриває сніг.
Учні 7-8 класів Азовської ЗОШ І-ІІІ ст. займалися вивченням птахів нашої місцевості. Результати своїх спостережень учні заносили до щоденників, щоб потім підсумувавши все, поділитися з однокласниками.
Горобець хатній
Це один із найвідоміших птахів, що живуть по сусідству із житлом людини (звідси її видова назва «хатній»). Добре пізнаваний як за зовнішнім виглядом, так і за характерним цвіріньканням. Загальне забарвлення оперення — зверху коричнювато-бура, іржавого кольору із чорними плямами, знизу білувата або сіра. Щоки білі, вушна область блідо-сіра. Крила з жовтувато-білою поперечною смугою.
Горобець польовий
Широко поширений птах родини горобцевих, близький родич мешканця міст хатнього горобця. На відміну від останнього, в меншій мірі залежний від людини. Зустрічається на околицяхнаселених пунктів, в покинутих селищах і поблизу від посівів зернових культур, садів і виноградників. У дикій природі поширений у світлих лісах,чагарниках і степу. Дещо менший за хатнього горобця, відрізняється від нього в першу чергу коричневим капелюшком на голові, виразними чорними плямами на білих щоках, значно меншим за розміром чорним «нагрудником» на горлі і комірцем білого пір'я з боків шиї.
Зграйний птах, веде осілий або мандрівний спосіб життя. Ніколи не зустрічається на одному клаптику землі з більш забіякуватим хатнім горобцем, з яким конкурує.
Синиця велика
Спина зелена, надхвістя сіре. На голові чорна «шапочка». Білі «щоки» облямовані чорним. Низ жовтий, із широкою (у самців) чорною смугою посередині. Крила й хвіст блакитно-сірі з бурим.
Поширена по всій Україні.
Гніздиться в дуплах або шпаківнях, іноді в норах, щілинах будівель, старих гніздах великих птахів. Гніздо мостить з корінців, травинок, моху, вистеляючи шерстю та пір'ям. За літо буває дві кладки.
Ворона чорна
Оперення чорне. Довжина тіла біля 50 см. Чорній вороні властивий розмаїтий харчовий раціон, який включає падло, яйця, комах, дрібних хребетних, молюсків, та навіть овочі й зерно взимку. Чорні ворони можуть ховати їжу на майбутнє, та кидати об’єкти з твердою оболонкою, такі як краби чи горіхи, з метою отримання їх вмісту. Взимку ці птахи можуть згуртовуватись у великі зграї.
Дятел
Птах досить великого розміру. Як правило, веде осілий спосіб життя і лише на північній межі ареалу в несприятливі роки здійснює масові кочівлі-інвазії в сусідні регіони.
Сова вухата
Це сова середнього розміру (менший за ворону сіру). Забарвлення досить строкате з домінуванням рудих тонів. Спина сірувато-бура з рудим відтінком, груди і черевце руді або жовтуваті з продовгуватими чорними смугами, які перекреслені плоскими поперечними штрихами. Низ черевця і підхвістя білі. Хвіст знизу жовтуватий з рівномірною темною смугастістю. Очі жовто-помаранчеві. Дзьоб темно-сірий або чорнуватий. Лицевий диск рудо-сіруватий, обрамлений білою і чорною смугами. Довкола очей чорні півмісяці зі сторони дзьоба. Під дзьобом чорне пір'я. Між очима білі валики у вигляді півмісяців. Пір'яні «вушка» довгі. Коли птаха сидить, вона добре відрізняється від інших своєю манерою сидіння — стовпчиком з витягнутими вертикально вверх пір'яними вушками.
Сорока
Довжина тіла 45-50 см, маса 150–250 г, розмах крил 55—58 см. В Україні звичайний осілий птах на всій території. В сороки своєрідне забарвлення пір'я.
Голова, шия, спина, горло, воло і верхня частина грудей блискучо-чорні, на голові та спині із зеленим відливом; плечі і більш-менш виразна, часто лише ледве позначена поперечна смуга на спині та нижній частині тіла білого кольору; махові пера сині, зовнішній їхній край зелений, покривні пера великих махових пер теж зелені, зсередини махові пера здебільшого білі і лише на кінці темні.
Завдяки білим плямам на боках птах дістав народну назву — сорока-білобока.
Питанням майстрування годівничок займалися учні початкової школи, які також бажали прийняти участь в акції. Класні керівники учнів, а також їх батьки допомагали учням з виготовленням годівничок.
Учні 4-го класу займаються виготовленням годівничок
Учні 2-го класу демонструють годівнички, що були виготовлені вдома з допомогою батьків
Учень 4-го класу вішає годівничку біля початкової школи
Учні 8-го класу вішають годівничку вдома
На протязі всієї зими проводилася підгодівля пташок
Синички прилетіли до годівничок, коли все замело снігом
Наприкінці березня в нашій школі був проведений брейн-ринг "Різноманітність птахів нашої місцевості", у якій приймали участь учні 7 та 8 класів.
Учениці 8-го класу проводять гру для своїх однолітків
В ході проведення гри також визначили переможців на кращий малюнок, в якому брали участь учні 5 та 6 класів.
Робота Цебера Єріка - І місце
Робота Лебедєвої Тетяни - ІІ місце
Робота Щусь Вікторії - ІІІ місце
В ході проведення всеукраїнської акції "годівничка" учні ознайомилися з птахами нашої місцевості, особливостями їх годування в зимовий період. За час проведення акції було виготовлено 32 годівнички, що були розвішені на території школи та в учнів вдома.Завдяки піклуванню учнів, птахи під час несприятливих умов не залишилися без корму.
Снігурі туляться до оселі – на снігопад.
Голуби туркочуть – тепло віщують.
Якщо ворона вранці сидить на верхівці дерева і каркає – буде хурделиця.
Галки збираються зграями і кричать – на мороз.