У цій статті ми розглянемо зворот there is / are, який досить незвичайний в англійській мові, тому що розміщується на початку речення, але зазвичай ніяк не перекладається в українській мові. То для чого ж він потрібен, яким правилам граматики підпорядковується та як ним потрібно користуватися при складанні речень і запитань англійською читаємо далі.
Конструкція there is / there are використовується в реченнях, якщо нам треба сказати про наявність якогось предмету в деякому місці. Тобто про те, що щось (хтось) десь знаходиться.
Потрібно запам’ятати, що у англійському реченні з цією конструкцією слово there виступає формальним підметом і не несе ніякого значення (його некорректно перекладати українською мовою, як «тут» чи «там»), тому речення із зворотом there are / there is перекладаються з кінця – з обставини місця. Наприклад:
Треба мати на увазі, що замість there не можна використовувати it:
There is a lot of noise in this room. – У кімнаті шумно.
(Помилка:)
Якщо ви були спостережливими при перегляді прикладів наведених вище, то думаю, ви вже здогадалися, що: there is ми використовуємо, якщо мова йде про один предмет (об’єкт в однині), а there are – про кілька, тобто об’єкти в множині. Крім того, there is використовується для необчислювальних іменників (наприклад: вода, молоко та ін.). Ці правила граматики легко запам’ятати, ось погляньте наступні речення на англійській мові з there is / there are з перекладом на українській мові:
При переліку кількох предметів дієслово to be в конструкції there is / there are ставиться в форму однини чи множини в залежності від числа іменника, яке йде за ним, наприклад:
Важливо пам’ятати, якщо в нас після звороту there is знаходиться обчислювальний об’єкт в однині, то перед ним ми завжди ставимо неозначений артикль “a / an“:
Означений артикль the практично не використовується. Якщо ж об’єкти в множині, то перед ними ми не ставимо артиклів, замість них використовується числівник, яке вказує на їх кількість або слово some (декілька, деяка кількість). Перед необчислювальними іменниками також використовується слово some.
Іменник, що вказує місцезнаходження предмета завжди використовується з означеним артиклем “the“:
Не забувайте ставити «there is / there are» в початок речення, коли ви говорите про місцезнаходження чого-небудь. Це допоможе вашому співрозмовнику з самого початку зрозуміти, що мова йде про знаходження чогось десь.
У такому реченні кожне слово знаходиться на своєму певному місці. Тож давайте розглянемо цей порядок докладніше:
1 місце |
2 місце |
3 місце |
4 місце |
There |
Дієслово be (у потрібній формі) |
Що (хто) знаходиться |
Де знаходиться (обставина місця) |
There |
is |
a cat |
in the room |
There |
are |
cats |
in the street |
Дослівний переклад, як у прикладах вище, можна використовувати початківцям в англійській мові, щоб краще зрозуміти логіку цієї конструкції. А коли вже виникне звичка відчувати смислове навантаження цього звороту в реченні, тоді його вже не треба буде перекладати дослівно і можна буде перейти до красивого літературного та більш органічного варіанту. Наприклад:
Заперечлива форма утворюється додаванням частки not після дієслова to be в потрібній формі. Вона використовується, якщо ви хочете сказати, що чогось немає, не було або не буде де-небудь.
Ми можемо скоротити повну форму there is not = there isn’t та there are not = there aren’t.
В запереченні із there is not / there was not / there will not be іменники в однині використовуються з неозначеним артиклем a / an:
У заперечному реченні іменники у множині або необчислювані іменники використовуються з займенником any (який-небудь, будь-який, якийсь).
В запереченні після there is not / there was not / there will not be можуть використовуватися займенники anybody, anyone (хтось, ніхто) і anything (щось, нічого, ніщо).
У заперечному реченні після there is / there was / there will be можуть використовуватися займенники nobody, no one (ніхто) та nothing (нічого, ніщо).
Також з конструкцією there is / there are часто вживається слово no (ні, немає) . Але скорочення в таких фразах не допускаються, тому що not – це частка, яку можна скоротити, а no – це вже слово, яке скоротити не можна.
Побудова питань підпорядковується стандартним правилам англійської мови. Щоб задати питання, досить перенести слова is / are в початок речення, перед словом there.
Розглянемо на прикладі, як із стверджувального речення зробити питальне:
Ствердження:
Питання:
Стверджувальна відповідь буде виглядати так:
При запереченні ми додаємо частку not:
Для закріплення розглянемо ще один приклад.
Також з оборотами there is / there are можна будувати складні запитання, використовуючи питальні слова. Ось деякі з таких слів, які Вам обов’язково потрібно знати:
У питальному реченні на перше місце ми ставимо ці слова, а далі речення будується, як і в простому запитанні.
1