Тема: Я – людина. Мої знання й мої досягнення.
Мета: Закріплювати знання дітей про людину, про взаємозв’язок людини і суспільства, розвивати мотивацію до аналізу і самоаналізу, формувати соціальну та комунікативну компетенцію, виховувати прагнення до саморозвитку.
Обладнання: Портрети – В. Мономаха, В.І.Вернадського, Г.Сковороди, ілюстрації – «Людські спільноти», схеми, картки для самостійної роботи, малюнки дітей, свічка, мультфільм.
Хід уроку
І. Організація класу
-
візьміться за руки, посміхніться один до одного, гостям, передайте позитивний настрій один одному;
-
пригадайте правила, яких слід дотримуватися на уроці;
-
сядьте зручно за парти.
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Почнемо наш урок з рядочків вірша Г.Несмашної (вірш на дошці)
Пишаюсь тим, що я людина
Що маю розум, почуття
Що неповторна і єдина
І маю право на життя
Учениця:
Пишаюсь тим, що я творити можу
Своє добро у білий світ нести
І що несу свою життєву ношу
Лише для віри, світла, доброти.
-
Чим пишається автор? Який розділ ми закінчили вивчати?
-
Повідомлення теми і мети уроку.
-
Тема нашого підсумкового уроку «Я – людина, мої знання і мої досягнення». Будемо працювати за таким планом:
-
людина має свій вид і образ;
-
людина – наймогутніша істота на землі, але вона нездатна зробити все сама;
-
людські якості і почуття;
-
правила життя, навчання і досягнення успіху.
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.
-
Володимир Мономах – великий князь київський, був видатним державним і політичним діячем, а ще й непоганим письменником. Найголовніша його праця це написання літопису «Повчання Володимира Мономаха дітям» (портрет, ілюстрація книги). Ми вивчали його думку, а зараз пригадаємо, що саме він говорив про людину (розповідь учениці).
-
Що найголовнішого сказано у цих словах? (кожна людина не подібна іншій, вона є унікальною і єдиною у світі).
-
Щоб довести цю думку і визначитися самим виконаємо інтерактивне завдання.
Інтерактивне завдання «Я – неповторна людина»
-
У кожного з вас на парті серветка. Я буду давати вам вказівки, а ви намагайтеся старанно виконувати їх:
-
згорніть, щоб вийшов трикутник;
-
згорніть ще раз;
-
відірвіть шматочок знизу;
-
відірвіть куточок вгорі;
-
відірвіть шматочок справа, а потім зліва;
-
розгорніть.
-
Погляньте, що у вас вийшло.
-
Чому вони всі різні? (всі люди різні і не може бути однакових)
-
Ось і доведено «кожна людина має свій вид і образ».
-
Ми також вивчали з вами думку видатного філософа і мислителя В.І.Вернадського, послухаємо, якою була його думка про людину. (Виступ учня)
-
Що мислитель сказав про людину? (Наймогутніша на землі, але одна людина не здатна зробити все сама)
-
Хто потрібен людині, щоб вона змогла вирости, навчатися, стати розумною, досягти успіху? (Рідні, близькі, друзі, вчителі – суспільство)
-
Пригадаємо правило про людину (про суспільство).
-
Людина навчається мислити, творити, для кого? А хто головний у суспільстві? Отже, продовжіть речення «Людина пов’язана із суспільством…» і «Суспільство не може розвиватися без людини»
-
Що є найбільшим і найдорожчим багатством кожної країни?
Проведення дослідження.
-
Люди у суспільстві об’єднані у спільноти.
-
Перегляньте ілюстрації і назвіть спільноти (родина, клас, спортивна секція, гурток, держава, школа, футбольна команда, народ).
-
До якої спільноти ви належите? (Виконуємо письмово)
-
До якої спільноти належимо ми під час навчання? (Школа, клас)
Робота в парах.
-
Виберіть назву тих якостей людини, які на вашу думку будуть покращувати шкільне суспільство. Обґрунтуйте свій вибір.
-
сварка, справедливість, бійка, працездатність, дружба, ввічливість, ледарство, грубість, пасивність, відповідальність, підтримка.
-
Яка поведінка, або якості людини були вами не обрані? Чому?
Вправа «10 моїх Я».
-
Уважно прочитайте і визначте свої власні риси характеру.
-
Назвіть свою найкращу рису.
-
Переглянувши мультфільм, ви зможете розв’язати складну моральну задачу.
Обговорення.
-
Що ви побачили? Що вам сподобалось? Що і чому не сподобалось? Що допомогло людині у спілкуванні? Що допоможе людині подолати свої негативні якості? Як допомогти однокласникам, друзям стати відкритими?
-
Підтвердженням ваших думок буде ось такий дослід.
Дослід із свічкою.
-
Погляньте на запалену свічку. Вогник тремтить, боїться, що він згасне від мого подиху, чи від вашого необережного руху і тому, намагаючись зберегтись, заховається від нас під склянку. Свічка згасла.
Висновок: Душа кожної людини – ніжна як вогник. Для того, щоб не виникало бажання відгородитися, треба бути впевненим у власній безпеці і цю впевненість повинні давати оточуючі люди.
-
Завжди думайте як люди, що оточують вас оцінять ваші вчинки. Умійте підтримати людину. Не чиніть людям зла. Будьте в міру гордими, скромними, вимогливими і добрими. Учіться жити з людьми і для людей.
Фізкультхвилинка
Завдання «Мозковий штурм»
-
Якщо ви перемогли у грі – це успіх?
-
Якщо ви гарно прочитали вірш на пам'ять і вам аплодували – це успіх?
-
Якщо ви перемогли на змаганнях – це успіх?
-
Зверніться ще раз до карток і знайдіть, що допоможе досягти успіху у навчанні?
-
Що таке успіх? Як став успішним Григорій Сковорода? (Виступ учениці)
-
Що допомогло йому і багатьом відомим людям України досягти успіху? (Навчання)
-
Прочитайте та поясніть запис:
«УСПІХ = ЗДІБНОСТІ + ПРАЦЬОВИТІСТЬ»
-
Якщо людина займається своєю улюбленою справою, багато навчається і наполегливо працює, вона буде успішною? Народна мудрість говорить «Наука для людини – як сонце для життя».
Вправа
-
Здобуваючи науку у школі, діти ще вчаться перемагати, творити, розкривати свої здібності і таланти.
-
У якій номінації ти чи твій однокласник міг би досягти успіху?
Найцікавіший оповідач
Найзавзятіший футболіст
Найталановитіший художник
Найрозумніший математик
Найвміліший трудівник
Найактивніший читач
Найталановитіша танцівниця
Найкращий природолюб
-
Ми ще тільки третьокласники і не всі змогли досягнути успіху, попереду довге, цікаве, найкраще шкільне життя, розкривайте свої можливості і ставайте успішними, а для цього скористайтесь порадами як стати успішною людиною:
-
Працюйте зібрано
-
Вмійте зосередитись на справі
-
Навчайтесь співпрацювати
-
Не облишайте навчання
-
Не втрачайте надію
-
Отримуйте радість від навчання
-
Успіх приходить до того, хто в нього вірить
ІV. Підсумок уроку.
-
Підводячи підсумок нашого уроку, запам’ятайте школа – це велика країна, у якій маленька дитина стає дорослою людиною, а ще маленькі мрії можуть здійснитися у дорослому житті.
-
Учні нашого класу намалювали малюнки «Ким я буду через 20 років», а через 20 років, коли вони завітають у гості до школи, ми подивимося чи здійснилися мрії, чи досягли вони успіху.